En çok hangi branştaki doktorlar küfrediyor?
Birçok insan gün içinde çeşitli nedenlerle küfrediyor, stresli hastane ortamlarındaki doktorlar da bu grubun dışında değil. Peki hangi cerrahi branşlar daha çok küfrediyor dersiniz?
En çok hangi branştaki doktorlar küfrediyor?
18 Ekim 2017 -

Massachusetts Genel Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Daniel Zimmerman and Theodore Stern, Psychosomatics’te “Offensive Language in the General Hospital” başlığıyla yayımladıkları bir çalışmada, doktorların küfretme nedeninin yüksek stresli çalışma ortamında bulunmalarından kaynaklandığını ve bu yolla agresif kanalların etki ve dürtülerinin hafifletilmesini sağladıklarını söylüyor. İki bilim insanına göre, argo denilebilecek gündelik sözler hasta-hekim ilişkisini arttırmaya yardımcı oluyor ancak doğrudan küfretmek hem hastalarla hem meslektaşlarla ilişkilere zarar verebiliyor. Peki doktorların ne kadar küfrettiğine dair bilimsel bir çalışma var mı?

 

Hangi cerrahi doktor ne kadar küfrediyor?

 

Şu ana kadar, doktorların ne kadar küfrettiğinin araştırıldığı tek bir çalışma var, o da 1999 yılında iki anestezi uzmanı F. Fausto Palazzo ve Orlando J Warner tarafından sadece cerrahi branşlar üzerinde yapılıyor.

British Medical Journal’da “Surgeons swear when operating: fact or myth?” başlığıyla yayımlanan araştırmanın bulgularına göre, cerrahlar ameliyatları sırasında ortalama her 41.4 dakikada bir defa küfrediyor.

Küfretme sıklıkları cerrahi branşlara göre değişiyor, mesela en sık küfreden ortopedik cerrahlar ortalama her 29 dakikada bir kötü söz kullanıyor, bu da neredeyse diğer tüm alanların iki katı ediyor. Ortopedik cerrahiyi, genel cerrahi bölümü takip ediyor.

Jinekologlar nispeten az operasyon vakitlerine rağmen neredeyse genel cerrahi kadar çok küfrediyor. En melek gözükenler ise kulak, burun ve boğaz cerrahisi doktorları: küfretme sıklıkları 5 saatte bir, o da eğer zorlu bir operasyonla karşılaşırlarsa. İşte cerrahi branşlara göre küfretme sıklıkları:

 

Anahtar Kelimeler:

arastirma kufur cerrah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Hasan Yağbasan (Dr)
22.10.2017 15:58:32
Küfür ruhun değil nefs-i emmare nin gıdasıdır...
People
6
2) ismail yetenek (dr)
20.10.2017 09:52:41
Küfür huy meselesidir,kişiye,çalıştığı yere, statüye v.s bakmaz....Soru,en çok sinirlenenler kimler şeklinde olmalıydı..
People
2
3) Yonetici (Uzm)
20.10.2017 09:17:23
"Küfür ruhun gıdasıdır, salla salla rahatla" der büyüklerimiz...
People
2
4) BYSİMURG (DR)
20.10.2017 08:56:13
Sayın KEK,
Sizin soyadınız bile magazinsel.Magazin olmadan yaşam sürür mi?Sizce en çok okunan yazılar sorunları dile getirenler mi?Magazin haberleri mi?
People
7
5) Uzm (Dr)
19.10.2017 17:25:27
Küfredenleri değilde hiç küfretmeyenler sayayımmı?
Hastayla hic muhatap olmayan temel tıp bransları.(mirobiyoloji, biyokimya, anatomi, spor hekimligi, histoloji vb)
People
18
6) şehir hst. (uzman)
19.10.2017 15:15:20
Kesinlikle eminim ki Şehir Hastanelerindeki doktorlar en fazla küfür eden gruptur. İşleyişteki aksaklıklar öyle sıkıntılı ki ....
People
6
7) m. murat (dr)
19.10.2017 14:35:05
Hele bi sor niye küfrediyor?
People
4
8) Genel cerrah (hekim)
19.10.2017 14:33:25
Küfür çaresizliğin isyanın ve de varoşluğun simgesidir.
Zaten aristokrat cerrahi branş seçmez, farmakoloji, nöroloji vs. gibi bölümlere yönelirler.
Bırakınız rahatlasınlar, şu ortam da bağırmaktan başka da bir çare de yok.
People
19
9) ayhan kek (uzman hekim)
19.10.2017 11:09:29
SAYIN MEDİMAGAZİN EKİBİ LÜTFEN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ACİL SORUNLARINI ; YIPRANMA PAYI, DÖNER SERMAYE ADİL DAĞITIMI, EMEKLİ MAAŞLARI ... DİLE GETİRİN. İŞİNİZ MAGAZİN TAMAMDA BİRAZ DAHA CİDDİ OLUN.ADAMI KÜDÜR ETTİRMEYİN!!!!!!!!
People
31
10) doktor (KBB)
19.10.2017 10:34:42
Otolojik mikrocerrahi yapan bir KBB ci olarak yazı ve yorumlarda KBB hekimlerine atıfta bulunulması üzerine küçük bir bilgilendirme yapmak istedim. Çalışmanın yapıldığı yıllardan bu yana KBB , mikrocerrahi, baş-boyun cerrahisi, maksillofasiyel cerrahi, kafa tabanı cerrahisi,estetik fasiyel cerrahi, endoskopik sinüs- larinks- tiroid ve kafa tabanı cerrahisi olmak üzre oldukça genişlemiştir. Tonsil ve deviasyon ameliyatlarından ibaret değildir. Bu haliyle de ileri derecede beceri ve teknik gerektiren, zor bir anabilim dalıdır.
En basit ameliyat denilen tonsillektomi ise, Joseph Krespi'nin , "Başboyun cerrahisinde major komplikasyonlar" kitabında belirttiği gibi major ve riskli bir cerrahi olup, deneyimli cerrahlarca yapılması gerekir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori