Fas asıllı doktor tıp eğitimi için Türkiye'yi seçti... Şu an Türkiye'de başhekim yardımcısı
Özel bir hastanede başhekim yardımcılığı yapan Fas asıllı doktor Abdüllatif Faslı, tıp eğitimi için farklı seçenekleri olmasına rağmen kendisine yakın hissettiği Türkiye'yi seçti
Fas asıllı doktor tıp eğitimi için Türkiye'yi seçti... Şu an Türkiye'de başhekim yardımcısı
23 Ağustos 2019 13:35 - AA

Tıp eğitimi almak için geldiği Türkiye'de 22 yıldır yaşayan Fas asıllı Abdüllatif Faslı, evlenip yeni bir hayat kurduğu Anadolu topraklarını kendisine yakın hissettiği için seçtiğini ve bundan pişmanlık duymadığını belirtti.

Faslı, ülkesinde liseyi bitirdikten sonra tıp eğitimi için yurt dışındaki alternatifler arasından Türkiye'yi seçti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesini 2005'te bitiren Faslı, 2007 yılında Erzurumlu bir Türk ile evlendi. Bu evlilikten üç çocuk sahibi olan, 2008 yılında Türk vatandaşlığına geçen Faslı, 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Bölümünden uzmanlığını aldı.

Faslı, 2013'ten itibaren kamuda ve özel hastanelerde idareci olarak çalıştı.

Halen özel bir hastanede başhekim yardımcılığı görevini yürüten Faslı, daha önce Afyonkarahisar Sinanpaşa Devlet Hastanesinde başhekimlik, Ankara Onkoloji Hastanesinde de başhekim yardımcılığı yaptı.

AA muhabirine konuşan Faslı, liseyi bitirdikten sonra tıp okumak istediğini ve yurt dışında bir arayışa girdiğini belirterek Türkiye'yi seçme hikayesini şöyle anlattı:

"Önümde iki tane seçenek vardı; Belçika ve Türkiye. Avrupa bana sıcak gelmedi. Türkiye bana daha yakın geldiği için Türkiye'yi tercih ettim. Pişman değilim açıkçası. İyi ki gelmişim diyorum. Belki Avrupa'da olsam kaybolurdum, çok şey kaybederdim. Burada çok şey öğrendim. "

"Kendimi hiç yabancı hissetmedim"
Türkiye'ye geldiği 1997 yılında yaşadıklarını unutmadığını dile getiren Faslı, "Sağa sola baktım burası yabancı değil diye yoluma devam ettim. Kendimi hiç yabancı hissetmedim. Türk milleti sıcak insan olduğu için yabancı hissetmek çok zor yani. Yabancı kelimesi zor geliyor. Biz kendimizi misafir olarak adlandırıyoruz. Zaten yabancı değiliz. Geçmişimizden bu yana hep ortak şeylerimiz var." diye konuştu.

Faslı, o dönem kendisinin Fas'tan Türkiye'ye gelen üçüncü öğrenci olduğunu, şimdi ise iki bin beş yüze yakın Faslı öğrencinin Türkiye'de bulunduğunu belirtti.

Son on beş yılda Türkiye'nin büyük değişim geçirdiğine işaret eden Faslı, Türkiye'den habersiz olanların, şimdi siyasetten spora ülkeye dair birçok bilgiye sahip olduğunu vurguladı.

"Hanımı alana kadar canım çıktı"
Fas'tan gelen bir milletvekilinin tercümanlığını yapan eşiyle uluslararası bir toplantıda tanıştığını belirten Faslı, yurt dışından gelerek Türkiye'den "kız alma"nın zor olduğunu söyledi.

Faslı, eşi ile evlenme hikayesini şu sözlerle anlattı:

"Bir köyden başka bir köye bile kız vermeyen bir insanın yurt dışına kız vermek istememesi de doğal bir şey. Haklılar. 'Ta nereye götüreceksin kızımı?' diyorlar. Haklı mı haklı. Anne olarak haklı, zorlandım mı zorlandım. Yani hanımı alana kadar canım çıktı ama sonunda oldu yani."

Faslı, sadece Erzurum'un değil Türkiye'nin de damadı olduğunu belirterek, "Nerelisin deyince 'Dadaşım' diyorum ama genelde 'milli damat' olarak kendimi adlandırıyorum." dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) A (İ)
01.09.2019 06:22:39
Aydın sinal; neden rumuzunu değiştirdin
People
30
2) dr no (dr)
29.08.2019 15:14:42
1-eski Türkiye'de kurallar netti. 1923 yılında çıkan yasa ile TC vatandaşı dışındakiler hekimlik yapamazdı
2-öğrenciliğimizde istanbulda çok sayıda suriye,filistin,ıraklı öğrenci arkadaş vardı. hepsi bizden 3 -5 yaş büyüktü çünkü türkçeleri yetmediğinden anatomiyi,fizyolojiyi geçemeişler yıl kaybetmişlerdi
3-bu arkadaşlarımız mezun olunca türkiye ihtisas yapma hakları vardı. ama bu arkadaşlara maaş ödenmezdi. göze alnalar gündüz ihtisas yapar gece varoşlarda polikliklerde nöbet tutardı
4-TC vatandaşı için yurt dışında tıp ve uzmanlık yapanlar bile ciddi bir denklikten geçerdi.
5-yakından tanıdığım biri viyana'da tıp bitirdi. TC denklik için 6 ay çapada volonter çalıştı sınava girdi.
6-yakın dönem arkadaşım frankfurt tıp fakültesinde KBB yaptı. türkiyede denklik içim önce 6 ay cerrahpaşa kbb de volonter çalıştı sonra denklik sınavına aldılar. çocuğu cerrahpaşa kbb nin hocaları biraz da ego tatminiyle adeta " haşat" edip öyle denklik verdiler. neyse ki frankfurt tıp ihtisaslı idi,eğer bir kilise vb hastanesinde ihtisas yapmış olsaydı kesin çaktırırlardı.
7- son: şimdi bunların hepsi kalktı: gelen ağam, geçen paşam....
People
10
3) sufi (dr)
28.08.2019 20:52:07
seyyah haklı.abd vatandaşı olup abd-kanada dışında tıp okuyanlar da yabancı uyrukluların geçtiği aşamalardan geçiyor.yabancı biri söz gelimi alman almanya ihtisas yaptıktan sonra bu aşamaları geçer de aynı dala kabul edilirse ihtisasını abd de sil baştan yapıyor. tüm yabancılar,ingiliz de dahil. sadece abd kanada da tıp bitirenler hariç.
bu aşamalardan geçerseniz kimse sizi yerli-yanabcı ayırımına tutmaz.
2- türkiye fırsatçılık ülkesi. anap döneminde 1990 larda şöyle uygulama getirdiler. yurt dışında bir ülkede 2 yıl ihtisas yaptığını belgeyen türkiye de bir eah da ihtisasını devam ettirdi. TUS suz ve Tuzsuz. hürra..azerbeycan, bulagaristan, moldavya romanya sektör oluştu. para ile bizim üniversitenmizde 2 yıl cerrahi vb yapmıştır belgeleri, sonra ankara istanbulda bir EAH'a 3 yıl asistanı olarak atandılar. sonuç hüşran. bir sürü yetersiz uzman. sonra kalktı. pediatri,dahiliye derma vb dahili dallar idare etti de cerrahi dallarda foyaları çabuk ortaya çıktı
People
32
4) seyyah (dr)
27.08.2019 13:51:54
bir öğrencim abd 4 aşamalı sınavını + adb deki mulakaatleri gecerek adb de ihtisas yapma hakkı kazandı. sonra aldığı puan ile düşündüğü dal ve üniversiteler başvurdu,zorlu aşamalrdan geçip abd nin 2 büyük şehrinde iyi bir üniversiteye istediği dalda uzmanlık eğitimine kabul edildi. bu işlemler 2 yıl tuttu.
abd li eğere abd ve kanada dışında tıbbı bitirmişse aynı işlemlerden geçiyor. ingiliz,alman,hintli avustralyalı hiç fark etmiyor. herkes aynı süreçten geçiyor. ayırım yok.
yabancı kontenjanı vb asla yok.
dolayısıyla abdli hekimle hintli arasında zerre fark yok. abd vatandaşı da düne kadar bombaladığı vietnamlı hekime saygı duyuyor. biliyor ki kendi vatandaşı ile aynı elemeleri geçmi.
ama durum bizde böyle değil.
tıp okumak için bizlerden düşük puan,tus ta düşük puan. TC vatandaşı ile aynı tus puanı ile uzman olmuşsa saygı duyulur.
olay budur.
abd de çook hintki kürsü (bölüm) başkanı var
People
3
5) aydin sinal (hekim)
27.08.2019 10:06:26
yorumlarda okuyunca yine irkci fasist kafalar yuvalarindan cikmis dedim,Türkiye disinda calisan ne kadar Türkiye göcmeni var? bilmiyormusunuz? yoksa kiskaniyormusunuz?
People
4
6) ferhat yakup suceken (dr)
26.08.2019 22:23:27
yorunlari okuyunca utandim. bu dr bey bizim kardesimiz vatandasimiz olmus ve kardesim dedigi insanlara hizmet ediyor. kimbilir kac insan hayati kurtardi? bu platformu saglikci kisilerin takip ettigini varsaydigimda bir daha utandim. cok yazik biz ne ara bize kendini misafir hisseden birinden nefret eder olduk?
People
23
7) recep ulu (doktor)
26.08.2019 12:37:34
fakülteyi yabancı kontenjanındanmı kazandın ....tusu yabancı kontenjanındanmı kazandın...eğer öyleyse bizim zavallı çocuklarımızın suçu ne ...değilde alnının teri ilşe kazandınsa helal olsun sana
People
13
8) Ebubekir Farisi (arabia dilbilimci)
26.08.2019 12:29:10
Anca Fas gelir. İsveç İsviçre vs. gelmez
People
5
9) TÖ (dr)
26.08.2019 08:26:12
Birlikte çalışmaktan onur duyduğum güzel insan iyi ki Türkiye'yi seçmişsin.
People
23
10) Ali m. (Dr.)
24.08.2019 16:59:40
Bir sen eksiktin...!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)