Genç tıbbiyelilerin bilmesi gereken bir hikaye: 'Kalbin Son İmparatoru'
Türkiye’nin ilk kalp naklini gerçekleştiren ve “hocaların hocası” olarak anılan Op. Dr. Kemal Bayazıt’ın hayatını anlatan “Kalbin Son İmparatoru” kitabının tanıtım toplantısı, kalp cerrahisinin duayenlerini bir araya getirdi.
Genç tıbbiyelilerin bilmesi gereken bir hikaye: 'Kalbin Son İmparatoru'
20 Nisan 2017 - NTV

Kalp cerrahisi denilince Türkiye’de ilk akla gelen isimlerden biri de Op. Dr. Kemal Bayazıt. Kalp cerrahisinde birçok ilkle adını duyuran ve Türkiye’nin ilk kalp naklini yapan Dr. Beyazıt için birçok meslektaşı; “kalp cerrahisinin yaşayan çınarı” diyor. 

Op. Dr. Kemal Bayazıt’ın hayatını anlatan “Kalbin Son İmparatoru” adlı kitap, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından yayımlandı. Kitaba katkıda bulunan Türk Kalp Cerrahisi camiasının öncü isimleri, kitabın tanıtım toplantısında buluştu. 

“Kalbin Son İmparatoru – Bir Kalp Cerrahının Yaşam Öyküsü” , “Bayazıt ekolü” olarak adlandırılan kalp cerrahlarının Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki temsilcisi, BAU Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz Süha Küçükaksu tarafından kaleme alındı.

"GENÇ TIBBİYELİLERİN DE BİLMESİ GEREKEN BİR HİKAYE"

Prof. Küçükaksu, bu kitabı okuyucuyla buluşturma nedenini, “Dr. Kemal Bayazıt hakkında öyle şeyler öğrendim ki bu bilgileri bilime gönül vermiş meslektaşlarımın, iyi hekim – iyi bilim insanı olma idealleri yolunda çalışmakta olan genç tıbbiyelilerin de bilmesinin ve öğrenmesinin gerekli olduğuna inandım. O nedenle hocam hakkında bir kitap yazmaya karar verdim” şeklinde özetledi.

“TÜM KALP CERRAHLARI ADINA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Kürşat Bozkurt ise Türkiye’de sayısını 1400 olarak belirttiği kalp cerrahları adına, derneğin kurucu üyesi Kemal Bayazıt’a şükran borçlu olduklarını ifade etti.

"ORTAK AKILLA EKİP ÇALIŞMASINI GÜÇLENDİRDİ"

Prof. Dr. Oğuz Taşdemir de Dr. Bayazıt’ın kurduğu Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinin Türkiye’de kalp hastalıklarının tedavisinde birçok ilk ve yeni uygulamayı gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “Tıp fakültesinden mezun olduğum yıl dünyada ilk kalp naklini gerçekleştiren Dr. Christian Barnard’a duyduğum hayranlık bende kalp cerrahı olma hevesi yaratmıştı. Dr. Barnard’dan bir yıl sonra ülkemizde ilk kalp nakli yapan zamanın en saygın ustasının yanında olmak bizler için büyük bir şanstı. Dr. Bayazıt, arzu, sabır, sebat ve güvenle tüm zorlukların üstesinden gelen ve başarıya odaklı bir bilim insanıydı. Dr. Bayazıt’ın önemli özelliklerinden biri de asistan, uzman, şef muavini ayırt etmeden bilimsel düşünceleri dinlemesi ve ortak bir akılla ekip çalışmasını güçlendirmesiydi” diye konuştu. 

Tanıtım toplantısına Op. Dr. Kemal Bayazıt’ın kızı Itır BayazıtProf. Dr. Siber Göksel gibi çok sayıda isim katıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) bigmucahid (Hekim)
22.04.2017 12:49:58
Aydın sinal , mümkünse hiçbir konu ile ilgili hiçbir bilgi verme.
People
2
2) aydin sinal (hekim)
21.04.2017 15:49:35
yazima önce bir kisa hatirlatma ile baslayayim:2.dünya savasi sonrasi ABD lerinde tahsile ara verilmesi nedeniyle hekim sayisinda trajik bir azalma oldu,amerika bu acigi 1950-60 arasi dis ülkelerden hekim alarak(imtihansiz) kapatmaya calisti,Türkiyeden bu sürede 700 kadar hekim(benim ailemden 4 hekim) calismaya amerikaya gittiler.ihtisas yapanlardan kimi döndü kimi ise oraya yerlesti.1950-60-70 li yillarda akademik kariyere kalan doktorlar iki sene amerika,almanya gibi ülkelere gönderildiler(bütün askeri hekimler) bilgi görgü,becerilerini artinsinlar diye.1955 yilinda amerikada bir kac sene calisan prof, ihsan dogramaci bu türk hekimlerinin kiymetini bildi,ankaraya dönüste uzun ugraslar sonu hacettepe tip fakültesini kurup amerikadaki türk hekimlerine akademik kariyer saglayarak onlari ankaraya getirdi,bu hekimler amerikan sisteminden edindikleri calisma terbiyeleri,bilgi ve görgüleri ile efsane hacettepe tip fakültesini ortaya cikardilar,AÜTF de cok sayida bu amerikadan dönen hekimlerle atilim yaptilar,
dr.siyami ersek de amerikada ögrendigi acik kalp cerrahisiyle istanbula döndü calisma arkadaslariyla yaptiklari kalp akciger makinasiyla 1963 de ilk acik kalp ameliyatini yaptilar.bas asistani dr.kemal beyazit idi,dr.beyazit amerika ve isvicre de calistiktan sonra yeni kurulan ankara yüksek ihtisas hastahanesine 1967 de CV cerrahi sefi olarak basladi,kardiyoloji kliniginde ise türkiyede kardiyoloji bölümünü kuran iki efsane hoca vardi;prf.irfan titiz ve prof.sabit oktay( ben kemal beyazit ve bu iki hocadan ders dinledim).Yüksek ihtisas kalp cerrahisi ,hacettepe nin amerikadan gelen prof.aydin aytac ve prof.yüksel bozer le beraber türkiyede bir numara oldular,istanbul gölgede kaldi,her zaman oldugu gibi ankaraya karsi gizli veya acik kini olan istanbul bunu kaldiramadi.
Dr.kemal beyazit sonderece atraktif,yakisikli,caliskan,bilgili ve el mahareti olan genc bir cerrahti,bütün türkiye biliyordu.güney afrikada 1967 yilinda dr.chr.barnard ilk kalp transplantasyonu yapti hasta 18 gün yasadi pnomöniden öldü.Dr.Barnand genc, yakisikli,atraktif bir doktordu dünya capinda sükse yapti.not:bu ameliyat fikrini Barnad a veren siyah oldugu icin irkci g.afrikada tip tahsili yapamayan hayvan laboratinda BArnandla beraber calisan teknisyen ,ilk hayvan deneylerini bu teknisyen yapmisti.
herkes artik Dr.Kemal Beyazita bir Barnand gözüyle bakiyordu.beklenen gün 21.kasim 1968 de geldi trafik kazasinda ölen 14 yasindaki bir gencin kalbi mavi karakus adli bir kadin hastaya nakledildi,tabiki basin huzurunda gazeteci,TV ci Mete Akyol bastan sona gerek gazeteyle,gerek TV de( TV sadece ankarada vardi ,istanbulda yoktu) bu olayi duyurdu Türkiye calkalandi,Dr.Kemal beyazit ismini duymayan kalmadi.Tabiki Istanbul sinir krizleri gecirdi, birincilik Ankaradaydi"dünki bas asistanim yaparda ben nicin yapmayayim) diye Dr.Siyami Ersek hocada 24,kasim 1968 de kalp nakli yapti.Kemal Beyazitin hastasi 18 saat,Siyami hocanin hastasi 31 saat yasadi.hastalarin ölecekleri ameliyatan öncede biliniyordu,cünki ameliyat öncesi bir sonokardiyogram yok,ameliyat sonu immunsuppresiv tedavi icin cortison,azathioprin,cyclosporin yok,yani hasta ölecek,sonradan bu ölüm olayini"hasta kalp yetmetmezliginden nasilsa ölecek hic olmasa bir yasama sansi verelim" dendi.ve bunda hakliydilar.Almanyadada 1969 da Münihte Prof.Rudolf Zenker kalp tranplantasyonu yapti hasta 27 saat yasadi.dünyanin pek cok ülkesinde denendi ,taki 1980 li yillarda sonocardiyo ve immun tedavisi ilaclar ile bu ameliyat rutin hale geldi ve basari cok yükseldi.
Dr.Kemal Beyazit ben yüksek ihtisasta stajda hocam oldu,ameliyathanede bize ders anlatti,aciklamalar yapti,Aydin Aytac ve Yüksel Bozer hocalarin ameliyatlarinda bizat narkoz verdim.hepsi efsaneydi,Prof Hüsnü Göksel hocada bizzat tanidigim ameliyatlarinda narkoz verdigim efsane hocamdi,ne yazikki bu hocalarin üniversiteden ayrilmalari ayrildiktan sonraki haklarinda yapilan sorusturmalar biz talebelerine aci veriyor,not:meraklisi bu hadiseleri bulur okurlar.selamlar.

People
4
3) Lapis Lazuli (Dr)
21.04.2017 15:00:28
Prof. Dr. Oğuz Taşdemir, hocam ben lise öğrencisiydim. Siz babamı subclavian steal için opere etmiştiniz. Sayenizde babam hala yaşıyor. Allah sizler gibi liyakat sahibi, işinin ehli cerrahlara uzun ömürler versin. Üstünden 25 yıl geçti. Doktorlara hep iftira atılıyor paracı vs diye. Siz, 25 yıl önce benim babamı yüksek ihtisas hastanesinde ameliyat etmiştiniz. Ne tanıdığımız vardı, ne torpilimiz. Bir cerrah olarak ve bir hasta yakını olarak teşekkür etmek istedim.
People
5
4) BELKAN UZUN (DR)
21.04.2017 10:19:45
AYDIN SINAL. SENDEN HİÇBİRŞEY DUYMAK İSTEMİYORUM.
People
2
5) Kamil Ömür (Uz. dr)
21.04.2017 09:46:21
Aydın Sinal , Kemal Bayazıt ile Siyami Ersek ' in ilk kalp naklini yapan olabilmek için yarışmasını !!!!! anlatacaktır . Kesin. Dönen dolaplar ile bilgi verecektir.
People
2
6) bozeren (nş uz dr)
20.04.2017 21:19:50
elbette dinlemek isteriz Aydın abi. dinlemek istemeyenler okumasınlar. bu kadar basit.
People
8
7) aydin sinal (hekim)
20.04.2017 16:07:29
ilk kalp naklinin hikayesini birde benden dinleyin derim,merak eden olursa uzunca anlatirim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar