Hacettepe Tıp'tan rekor puan ile mezun oldu... Konuşmasında sağlıkta şiddete isyan etti
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyetinde İngilizce Tıp birincisi Burak Dalkıran oldu. Dalkıran 3.98 mezuniyet derecesi ile bir rekora da imza attı. Fakülteyi birincilikle bitiren İntern Doktor Dalkıran mezuniyet konuşmasında sağlıkta şiddete “Bu sorunun bizlerin güleryüzlü olmamızla, şiddet uygulama niyetinde olan hasta ve yakınlarına espri yapmamızla veya böyle bir durumda ortamdan uzaklaşmaya çalışmamızla çözülemeyecek olduğunun farkına varılması gerekmektedir.” sözleri ile dikkat çekti
Hacettepe Tıp'tan rekor puan ile mezun oldu... Konuşmasında sağlıkta şiddete isyan etti
08 Temmuz 2019 16:18 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Tıp Fakülteleri 2019 yılı mezunlarını vermeye devam ediyor. Bu yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini birincilikle bitiren İntern Doktor Burak Dalkıran mezuniyet derecesi ile yeni bir rekor elde etti. İngilizce Tıp Fakültesini 3.98 derece ile bitiren Dalkıran mezuniyet konuşmasında sağlıkta yaşanan şiddet olayları ile ilgili yaşadığı endişeyi dile getirdi.

Hekime tavsiye niteliğinde yayımlanan bildiler kabul edilemez

Dalkıran konuşmasında hekimlerin sağlık hizmetinin uygulayıcısı konumundan toplumun hizmetçisi konumuna taşınması ile mesleğin değersizleştirildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“İnsan sağlığı için hayatını adamış, topluma sağlık hizmeti verebilmek amacıyla birçok fedakarlık yapmış doktorlara yapılan haksızlıklar bizleri sağlık hizmetinin uygulayıcısı konumundan toplumun hizmetçisi konumuna taşımış ve doktorluğu tarihte görmediği değersiz bir konuma getirmiştir. Bu süreçte toplum içindeki itibarı kasıtlı olarak düşürülen hekime de şiddet uygulamayı hak gören kendini bilmek insanlar ortaya çıkmıştır. Toplumda artan sağlık çalışanlarına şiddet konusunda önlemler alınmadıkça, caydırıcı cezalar verilmedikçe; bu konuda sadece doktoru sorumlu tutan ve şiddet uygulayanlara değil hekime tavsiye niteliğinde yayımlanan bildiler ise kabul edilemez.”

Sorunun kaynağı biz değiliz

Tıp Fakültesini en yüksek derece ile bitiren Dalkıran sağlıkta şiddeti önleme amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan kitapçığa atıf yaparak “ Bu sorunun bizlerin güleryüzlü olmamızla, şiddet uygulama niyetinde olan hasta ve yakınlarına espri yapmamızla veya böyle bir durumda ortamdan uzaklaşmaya çalışmamızla çözülemeyecek olduğunun farkına varılması gerekmektedir. Çünkü genelde sorunun kaynağı biz değil ‘Görevini iyi yapan da var ama çoğu dayağı hak ediyor’ diyen insanlardır ve öncelikle bu insanları eğitmek gerekmektedir. Ancak uzun yıllardır gördüğümüz şey eğitimle veya uyarıyla kimsenin bu davranışlardan vazgeçmediği, üstelik bu davranışın gitgide yaygınlaştığıdır. Ayrıca hapis cezalarının paraya çevrilerek bu sözüm ona insanların topluma geri salınması kabul edilebilecek bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) gert (dr)
12.07.2019 11:46:02
değerli hekimler sorun irreversible ve inop heryere metastaz yapmış ve çözülmesi imkansız bir vaka halini almış.tren çoktan kaçtı.toplum sosyolojisi çok değişti.siyasi çekişmenın ve iktidar savaşlarının en yoğun yaşandığı bu devirde hiçbir siyasi otorite kitleleri karşısına alıp azınlık olan eğitimli donanımlı bir sınıf için çözüm üretemez..bu böyledir.bu kaçınılmaz bir gerçektir.akıllı olun şikayet etmek yerine mutlu olabileceğiniz yerlere yelken açın.....saygılar
People
7
2) Eleştirmen (Avukat)
09.07.2019 20:47:08
Hükümlülere "sözde insan" diyen kişi doktor olarak çalışmamalı. Etik, felsefe, ve hukuk bilgisi eksik bir tıp eğitiminin değeri nedir? 2. Dünya savaşı öncesinde Almanya'nın da çok iyi doktorları vardı.
People
88
3) ömer hayyam (op.dr)
09.07.2019 12:03:38
Bir abi tavsiyesi..., gerçeklere yüzünü dönemeyen birisin genç meslektaş, bu ülkede üzülürsün, mevcut düşünce yapın özgürlükçü, mevcut sistem seni ve beni istemiyor, lütfen yurt dışına, özellikle amerikaya git, buraya uygun değilsin, buradaki sistem ve sosyal bozukluk düzeltilemez,....umarım bu yorumu okursun ve önerimi dikkate alırsın....git ve arkana bakma, biz yandık , sen yanma!
People
38
4) dr (dr)
09.07.2019 09:36:10
Yıllardır bu ortamda yazılanların derli toplu bir özetini yapmış Dr. Dalkıran. Bundan sonrası yetkililerde. Yeni, kapsamlı bir sağlıkta şiddet yasası şart. İvedilikle...
People
44
5) ahmet karslıoğlu (uzm.dr)
09.07.2019 09:07:08
burak dalkıran meslektaşımızı hem okul başarısından hemde güzel anlamlı konuşmasından dolayı kutluyorum yolu açık olsun.
People
35
6) dr (acilde)
08.07.2019 19:06:18
sağlıkta şiddet bitmez.çünkü sağlıkta şiddet özendiriliyor.hasta memnuniyeti adı altında, sağlıkta şiddet, sağlık bakanlığı tarafından teşvik ediliyor.
People
47
7) masum turk (yönetici)
08.07.2019 18:26:56
Sn Bakan, tabipler birliği, tıp fakültesi dekanlarımız, önemli yerlerdeki hocalarımız, siyasilerimiz, basınımız, genç hekimlerin çığlığını duyuyor musunuz? Bu gençler en sevinçli günlerinde hevesle insan hayatına ve sağlığına hizmet için yola çıkarken mesleki bir çok zorluğun başına kendi yaşama haklarını korumaya koymak zorunda kalıyorlar, bu kimin ayıbıdır? Hukukun olmadığı işlemediği yerde insanlar kendi haklarını kendileri savunmak almak zorunda kalırlar. Devlet kendi memurunu korumaktan aciz ise hekimler silahlanmak veya kendilerine koruma tutmak gibi bir yola mı zorlanıyorlar? Bu işler birde haksız mecburi hizmet cenderesi altında çalışılan acil servislerdeki hekimlerin başına geliyor. Ülkemizin geleceği genç hekimlerimizin ve ailelerinin endişelerini kim giderecek. Hekimlerin şiddet eğilimli hastayı psikiyatriye yönlendirmesi ve hasta yakını iletişimini fiziken kesecek ve aslında bu tür olaylarda uygulanacak cezaların kayıtsız, ertelemesiz ve paraya çevrilmeksizin ciddi şekilde uygulanmasını sağlayınız. Aciller giderek arbade ve çatışma yeri oldu. Yetkisiz özel güvenlikleri artırmak çare değil, cezaları artırın ve uygulayın. Gerekirse bu saldırganlara orantısız cezalar verilsin ki caydırıcı olsun , bu ayıptan kurtulalım. Kimsenin yaptığı yanına kalmasın. Bu vicdansızlık ülkemize yakışmıyor.
People
26
8) m. murat (dr)
08.07.2019 18:06:15
Artık çok geç. İsyan ne fayda?.. İsyan deyince sanırsın ki, bu zulme gerçek bir tavır koyuluyor. Mızı mız... Duyan var mı?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)