Hacettepe'nin beyin cerrahı eski rektörü hayatını kaybetti
Hacettepe Üniversitesinin rektörlüğünü de yapan Prof.Dr.Tunçalp Özgen hayatını kaybetti
Hacettepe'nin beyin cerrahı eski rektörü hayatını kaybetti
09 Mart 2019 10:32 -

Hacettepe Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr.Tunçalp Özgen hayatını kaybetti. Dün gece Ankara'da hayatını kaybeden Prof.Dr.Özgen 1999-2007 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi'nin rektörlüğünü yapmıştı.

Prof.Dr. Özgen için Pazartesi günü sabah Hacettepe Üniversitesinde tören yapılacak, cenaze nmazı ise Ahmet Hamdi Akseki Camiinde namazı kılınacak.

Tunçalp Özgen kimdir?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimini alan Özgen, beyin cerrahi ihtisasını alarak 1988'de profesör olmuştur. 1984 de Avrupa Beyin Cerrahisi Dernekleri Birliği (EANS) eğitim komisyonu üyeliğine ve 1993 de aynı kuruluşun başkan yardımcılığına seçilmiştir. 1992'de Academia Eurosiana Neurochirurgica ( Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi) üyeliğine , 1994'de Congress of Neurological Surgeons (USA) üyeliğine seçilmiştir. 1999'da Hacettepe Üniversitesi rektörlüğüne getirilen Özgen, 2003 yılında Ahmet Necdet Sezer tarafından tekrar aynı göreve getirilmiştir. 2005 Temmuz'unda da YÖK üyeliğine getirilen Özgen, 2007 yılında rektörlük, 2009 yılında da YÖK üyeliği görev süresi dolarak bu görevlerden ayrılmıştır.


Köşe yazarımız Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın'ın Prof.Dr.Tunçalp Özgen'le ilgili yazısı...

BİR TUNÇALP ÖZGEN VARDI!

 

Prof. Dr. Tunçalp ÖZGEN... Beyin Cerrahı, Rektör, Türk Nöroşirurji Derneği ve Akademisi Başkanı, Türk Beyin Cerrahisinin Uluslararası Düzeydeki Yüzakı, Hoca, Bilim Adamı, Lider, Dost, Arkadaş, Sırdaş, velhasıl Adam... 

Yaprak Dökümü devam ediyor. Aniden kaybettik benim kırk yıllık Dostumu, Arkadaşımı, Ağabeyimi... Saymaya ve yazmaya kafi değildir sayfalar başarılarını, yaptıklarını, Rektör olarak Hacettepe Üniversitesine olan hizmetlerini, Türk ve Dünya Nöroşirurjisine katkılarını... 

Çok zordur benim için Tunç Ağabeyimin ardından bu satırları yazmak ama, gecenin bir vaktinde bu kötü haberi alınca, duygularımı paylaşmak istedim siz sevgili okurlarımla...

Evet... Tunçalp Özgen, benim kırk yılı aşkın bir süredir Nöroşirürjide Meslektaşım, Ağabeyim, Arkadaşım, Dostum ve özellikle de sırdaşım idi. Bir çok Beyin Cerrahı ve bilim insanı yetiştirdi, cerrahi sanatı ile birlikte “adamlık” da öğretti öğrencilerine ve meslektaşlarına. Hacettepeden ışık saçtı Anadolu’ya, Ülkeye ve Tüm Dünyaya, bazen arkadaş da oldu hocalık yaptıklarına...

O kadar çok şey var ki ardından yazılacak hatırasına... Ben Burada sadece bir kaçını dile getireceğim.

1985 Yılı Beyin Cerrahisi Kongresinde, “Astrositomlarda Mikroşirurji” isimli bir tebliğ sunmuş ve hararetli bir konuşma yapmış, zamanın kıdemli “Hoca”larından biri, “Gözlerin görmüyor mu da, Glial Tümörlerde mikroskop kullanıyorsun!” diye azar işitmiştim. Haliyle, tartışmada bizim jenerasyondan hiç kimse, cerrahi hiyerarşi sebebi ile salonda beni savunamamıştı. Konferans sonrası, Tuç Bey koluma girerek, “İsmâil Hakkı! Sakın moralini bozma, ben de glial tümör ameliyatlarında  mikroskop kullanıyorum, Hoca, gençler de mikroskop kullansın diye, böyle bir tutum içinde bulundu!” diyerek, beni ferahlatması(!) hafızamda yer eden ve dostluğumuzu pekiştiren bir anı olmuştu. 

1990 yılıda TÜBİTAK Ödülü aldığım haberini televizyondan duyduğu gece, bir ameliyat İçin davetli olarak yurtdışında olduğum halde, bana o gece telefonla ulaşıp, ne kadar mutlu olduğunu ifade etmişti. Nitekim, acıyı paylaşmak kolay, sevinci paylaşmak ise zordur!

Yıllar boyu süren arkadaşlığımız, yurt dışında Dünyanın bir çok ülkesinde, daha da kuvvetlendi, sarsılmaz bir hal aldı. 1993 Dünya Nöroşirürji Kongresinde, Acapulco’da kafa dengi arkadaşlarla beraber, Aykut (Erbengi) Beyden gizlice, felekten bir gece geçirmemiz bir roman konusu olurdu! Yine bir Dünya Kongresinde, “Çocukluk Çağı Anevrizmaları” konulu Konferansım sonrası, boynuma sarılıp beni hararetle tebrik etmiş,  ve tevazu gösterip “Ben de Anevrizma Cerrahıyım, Ama bu Konferansı Senin Kadar Güzel Sunamazdım!” diyerek, daha sonraki uluslararası boyuttaki konferanslarım için hayli cesaretlendirici olmuştu. 

2000 yılında, Amerika’da Congress of Neurological Surgeons (CNS) tarafından “International Lecturer” olarak seçilmiştim ve San Antonio’da yapılan “Annual Meeting”de, davetli olarak verdiğim “Earthquake and Neurosurgery” isimli Konferansımda, gözlerinin sevinçten yaşardığını, Eşim Emine Hanıma sarılarak, “Sen bu adama nasıl bakıyorsun, bunu ne ile besliyorsun, hep göğsümüzü kabartıyor!” dediğini hiç unutur muyum!

2005 Marakeş Dünya Nöroşiruri Kongeresinde ben yine “Anterior Communican Aneurysms” oturumunu yönetiyordum. Tunç Bey, Eşi Canan Hanım ve Eşim Emine Hanım önde sırada yanyana oturmuş, ilmi konuşmaları izliyorlardı. Tartışma kısmında söz alarak, beni onurlandıran bir konuşma yapmıştı. 

Yazılacak çok şey var. Ama bunu yazmadan geçemeyeceğim. 

2 Kasım 2018 günü, Türk Nöroşirürji Akademisinin olağan bilimsel toplantısının son gecesi, Adana’da Gala Yemeğinde, Tunçalp Özgen, Ben, Sabahaddin Hacıyakupoğlu ve Necmeddin Pamir yanyana aynı masada oturuyorduk.  “Papyon muhabbetimiz” (Benim kongrelerde papyon takmam ve savunmam sebebi ile) esnasında, “Rubâiyyât-ı Bircis” deki rubailerimin bazılarındaki  hafif erotizmden bahisle birden Tunç Ağabey bana; “İsmâil Hakkı! Hep başkaları için makale yazıyorsun, benim için de yazsana!” demez mi! Ben de; “Ağabey! Kimin kimin için, ne zaman  yazacağı belli olmaz!” cevabını vermiştim. Gülüştük... Kaderin cilvesine bakar mısınız!

Sevgili Meslektaşım, Arkadaşım, Dostum, Ağabeyim Tunç Bey! Bir ricam olacak senden giderayak. 

Lütfen, Bülent (Tarcan), Feyyaz (Berkay) ve Umur (Kaya) Hocalarıma ve ahirete irtihal eden Dâr-ı Bekâ’nın diğer Beyin Cerrahisi Hocası sâkinlerine, selam söyle! Onlara, maalesef, artık Beyin Cerrahisi Asistanlığına, Tıp Fakültelerini derece ile bitiren Doktorların müracaat etmediğini, TUS’dan yüksek puan alan Hekimlerin Nöroşirürjiyi tercih etmediklerini söyle! Hal-i Pür melâlimizi anlarlar!

Güle güle git! 

Mekânın Cennet, kabrin nûr olsun Sevgili Tunç Ağabey!

 

İşte  “Rubâiyyât-ı Bircis”den bir Rubâimiz!  

İNSAN

— — • / • — — • / • — — • / • — 

(Mef’ûlü, Mefâîlü, Mefâîlü, Feûl)

İnsan... Bu yolun yolcusu, ömrünce gider,

Yıllar yılı mahkum, ya da gönlünce gider,

Her şey kayıt altında, deliller yazılı,

Hak menzile memnun, ya da üzgünce  gider.

 

 

Anahtar Kelimeler:

tuncalp ozgen

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Ahmet Cem Aydın (Makina mühendisi )
17.04.2020 23:49:31
1982 yılı 15 nisan günü çift taraflı anevrizma ameliyatımı yapıp hayatımı bana geri kazandıran mükemmel insanı, doktorumu nasıl unuturum...
Işıklar içinde uyu, seni hayatım boyunca unutmayacağım......
People
5
2) Aysun Kocaoğlu (memur)
18.04.2019 16:33:40
Hocamın vefatına çok üzüldüm.mekanı cennet olsun, nurlar içinde yatsın. çok değerli bir insandı. iyiki yolum kesişmiş hocamla. herzaman dualarımda olacaksınız:-((
People
5
3) M.Lütfi arı (memur)
17.04.2019 15:31:26
Değerli hocamızla 1992 senesinde yapmış olduğu ameliyatı dolayısıyla tanışmıştık,ameliyat ve 27 senedir tedavi süresince bizimle çok ilgilenmiş zor dönemi kolay atlatmamızı sağlamış çok yardımcı olmuştu.Vefatına çok üzüldüm , Allah rahmet eylesin ve mekanı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.Böyle nadide insanlarımızı kaybetmek çok üzücü tarif edilmez.
Mekanın cennet olsun.
People
34
4) Wes Studi (Tıp Öğrencisi)
11.03.2019 12:42:46
İNSAN

İnsan... Bu yolun yolcusu, ömrünce gider,

Yıllar yılı mahkum, ya da gönlünce gider,

Her şey kayıt altında, deliller yazılı,

Hak menzile memnun, ya da üzgünce gider...

Tunçalp Özgen Hocamıza Allah rahmet eylesin..
Mekanı Cennet Olsun...

Ailesine , tüm sevenlerine , dostlarına , tıp camiasına Başsağlığı ve sabır dilerim...
People
38
5) mustafa hasbahçeci (genel cerrahi doçenti)
11.03.2019 09:29:49
Sayın Hocam
Yazınızda keşke kendinizi övmek yerine Tunçalp hocayı anlatsaydınız. Neredeyse sizi her yerde öven bir gibi bahsetmişssiniz. Hocaya yakışmamış.
People
23
6) Emel Nergix (Yogunbakim Sorumlu Hemsiredi)
10.03.2019 20:43:01
35 yıl Hacettepe Norosirurji ailesinin bireyi olarak yogunbskim sorumlu hemdirreligi yaptım.Hoca''nin yeri asla doldurulamaz.Ülkesine en iyi şekilde hizmet etmistir,.Tarifi mümkün olmayan yürek acimiz hıc diinmeyecektir.,Mekanın cennet olsun,i ışıklar içinde uyu değerli büyüğüm,
People
20
7) yg (dr)
10.03.2019 14:39:57
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.
People
25
8) Necip (Prof)
10.03.2019 11:25:33
Ismaıl Hakkı bey güya Tuncalp hocayı anlatacagina kendini övüp durmuş gene. Yaw arkadaş..
People
20
9) Mehmet Boz (Dr)
10.03.2019 09:55:20
Allah rahmet eylesin. Mütevazı, insan gibi insandı.
People
20
10) Salih Kavak (Dr)
09.03.2019 21:48:32
Alim ölünce, alem ölür......
Ruhu şad olsun.....yakınlarına sevenlerine sabr-ı cemil dilerim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)