Hasta sayısı Uganda, istenen hizmet İsviçre, hukuki yaptırım ABD, ücretlendirme Küba ...
Bir Medimagazin okuyucusundan durum tespiti!
Hasta sayısı Uganda, istenen hizmet İsviçre, hukuki yaptırım ABD, ücretlendirme Küba ...
18 Eylül 2017 - MEDİMAGAZİN

’Yürüyen bir sisteme müdahale edildiğinde konu en ince ayrıntısına kadar değerlendirilip, tarafların görüşü alınıp ve değişik ülkelerdeki uygulamalardan ders çıkartılıp ona göre en uygun ve sistemdeki barışı bozmayacak yeni bir uygulamaya geçilmelidir. Bizde olduğu gibi ‘’Kervan yolda dizilirse’’ birilerinin canı ne yazık ki fena yanar. Bu birileri biz hekimler olduk bu defa.’’  

 

     Modern  çağdaş ülke olma hevesi, Evrensel İnsan Hakları, Evrensel Hasta Hakları, Avrupa Birliği Normları, Kalite Yönetimi derken olanlar oldu. 2005 yılında Malpraktis Yasası’nın (Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK)’nun yürürlüğe girmesi ile birlikte doktorlar tek taraflı olarak mağdur edilip, sıkıntılı durumlarla karşılaşmaya başlamışlardır.

   Bu yasa çıkınca bizi korumak için karşımıza  ‘’Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’’ adında ürkek bir kuş  çıktı. Tam bir ‘’Teldeki Kuş’’ küçük bir tehlikede ve uyarıda pırr diye uçuyor. İçeriğini ve bizi koruma gücünü tam olarak bilemiyoruz. Şimdiye dek herhangi bir doktoru  tazminattan korumuş mu bilinmiyor. Gerçi her yıl ödemelerini peşinen alıyor ama hizmet ve güvence kapsamının derecesi oldukça meçhul. İçeriğini tam olarak bilen yok.

  Ayrıca bu yıl bizlere beklenen sürprizini yapıp sektördeki en büyük şirket (Adı lazım değil) ek primler almak için uyduruk gerekçeler üretmeye başladı. Yoksa sigorta yapmazmış! Ama sigortanın adı  ‘’Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’’’ bu. Yaptırmak mecburi ama yapan yok!Tam şark işi!

  Durum böyle olunca önceler tek tük karşılaşılan davalar son yıllarda çığ gibi artmıştır. Sağlık sektörü tam olarak doktorlar aleyhine terörize olmuştur. Hatta uzmanlık tercihlerini etkilenmiştir. Yıllar önce en TUS ile en yüksek puanlarla girilen branşlar artık son tercihler haline gelmiştir.Doktorlar aleyhine açılan tazminat davaları bazı branşlardan sözcüğün tam anlamıyla   kaçışı başlatmıştır. Bunun üstüne bazı hukukçuların yapılan her tıbbi girişimde hata aramaları, sağlıktaki davalarda uzmanlaşmaları ve fırsatçı ‘’Akbaba’’ tavırları  doktorları iyice köşeye sıkıştırmıştır.

   3-5 TL gibi komik muayene ücreti aldığımız poliklinik hastaları, bu yasaya dayanarak binlerce liralık tazminat davası açabiliyorlar. 20-30 liraya yaptığımız ameliyatlar,  hiçbir iyilik cezasız kalmaz sözünü doğrularcasına binlerce liralık yıllarca süren tazminat davaları ile boğuşmaya yol açmaktadır. Bu zorlu hukuk sürecinde çalıştığın kurumun yetersizlik ve eksiklikleri doktoru zor durumda bırakmakta ve göstermelik fikir beyanlarından öteye gitmeyen destek vermektedirler. Aydınlatılmış tıbbi onam belgesi alımı ve saklanmasının düzgün yapıldığı kaç hastane var, sorarım? Tıbbi kayıtlar kaç yıl saklanıyor, biliyor musunuz? İki üç yılda bir değişen hastane bilgi işlem sistemleri,hizmetleri sona erdikten sonra size belge verebiliyorlar mı?Hiç bir tıbbi eğitimi olmayan tıbbi sekreterlerin yazdığı tanı, öneri ve reçetelere ne kadar güveniyorsunuz?

    Açılan tazminat  davalarındaki yüksek meblağ talepleri dudak uçuklatıyor. Bir ömür boyu yaptığın birikim bazı yasal boşluklardan yaralanan kişilerce gasp edilmek isteniyor. Resmen hastalar zengin olma şansını yakalıyorlar. Üstelik çalıştığın hastanede ekibi, tıbbi olanakları ve teknolojik yeterliliği sen belirlemediğin halde; bazen onlardan doğan sorunlardan ötürü sen muhatap olmak zorunda kalıyorsun.

   Bakanlık ise sessizce durumu izlemektedir. Erken dönemde çıkarılacak bir iki kanun ile oportünist hukukçuların önü kesilebilir, haksız yere nemalanmaları önlenebilir. Biraz olsun rahat çalışma ortamı sağlanabilir. Terazinin dengesi bu kadar aleyhimize olur mu? Hizmet verdiğin için başın her an belaya girebilir korkusu ile ne kadar verimli ve doğru çalışabiliriz?

   Doktorlar olarak beklentimiz   bu  anormal durumun dengelenmesi için bakanlığımız, meslek odamız ve sendikalarımızın bu sorunumuzu görmesi ve çözüm bulmasıdır.

  Söz’ün özü,durum şudur: Geçenlerde bir toplantıda  konuşan devlet hastanesi doktoru ülkemizdeki sağlık sisteminin durumu için şöyle demişti: Hasta sayısı Uganda, istenen hizmet İsviçre, hukuki yaptırım ABD, ücretlendirme Küba ... Bu işin içinden çıkan sonuç ne olabilir sizce?

Sevgi ve saygılarımla…

                                                                            

Dr.Özcan Yılmaz

Anahtar Kelimeler:

malpraktis hekimlik

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
47
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
28.09.2017 19:10:32
Dövme , Sövme , Bıçaklama , Ateşli Silahla Saldırma , Yaralama ve Öldürme , Cenazeyi Defnetme ::: Türkiye Usulü..

" Kutlu Yürüyüşe " bak..

Benim Bildiğim Kutlu Yürüyüşte Herkes hayat Bulmuştur..
Bu Nasıl Bir kutlu yürüyüşse Hiçkimsenin Ne Can Ne Mal Ne
Namus Ne de Doğru dürüst inanç Özgürlüğü Kaldı...
People
67
2) türkay özcan (Dr)
25.09.2017 20:36:02
Hasta muayene ücreti kuruma 15.5 tl, açılan dava parası 500 milyar. 15.5 tl hastaneye kalıyor, 500 milyar dava doktora açılıyor. Kapıda avcı akbabalar, inanılır gibi değil,doktorlar hasta randevularını iptal edip adliye kapılarında saatlerce bekliyor, suçsuzda olsa avukat tutuyor ve zaten tuttuğu avukatda akbaba gibi. Allah hepimize yardımcı olsun,doktorların sonu nereye varır merakla izliyoruz.
People
70
3) mahmut (uz.dr.)
20.09.2017 14:08:17
Türk kimdir? "İsviçre Hukukuna göre evlenen ,Alman Ceza Yargılama Usul Kanunu'na göre yargılanan, İtalyan Ceza Kanunu'na göre cezalandırılan ve İslam Hukukuna göre gömülen kişidir."
People
26
4) aydin sinal (hekim)
19.09.2017 16:43:12
saglik bakani ile kabinede 4 bakan tip kökenli,saglik müstesari basta olmak üzere ,yüksek saglik konseyi,bütün saglik genel müdürler,müdürler,hastahane bashekimleri,idareciler tip kökenli,üniversitelerde yiginla tip profosörleri,docentleri,her hekimin üye olmaya mecbur oldugu türk tabipler birligi,sivil saglik kuruluslari,üstüne üstlük TBMM nin neredeyse 1/4 ü hekim mebuslar, velhasil saglikla ilgili bütün isleri yapanlar tip kökenli.
benim sorum:bu begenmediginiz,sikayetci oldugunuz kanunlari,nizamnameleri cikaran uyguluyanlar kimler,tarim ve hayvancilik bakanligimi?
önce bencilligi birakip kabahati kendimizde aramaliyiz ,cünki saglik politikalari tip kökenli kisiler tarafindan yönlendiriliyor,böyle bir durum bati ülkeleri icinde hic görülmez,50 senedir bildigim Almanyada hic bir hekim saglik bakanligi koltuguna oturmadi,hastahaneler bile iktisat mezunu profosyonel idareciler tarafindan yönetilir,bashekimin idare hakkinda bir sözü yoktur.
Türkiyedeki hekim bencilligi,stajda kolali beyaz gömlek üstüne Stj.Dr. yazdirmakla baslar,mezun olunca otomobiline DR .harfi ihtiva eden plakayi alir ve yükseldikce "bana dokunmayan bin yasasin,digerlerinden bana ne" zihniyetiyle devam eder,ezile ezile yükselen kisi ezmeyi bir türlü hayat felsefesi haline getirir,sahsi EGO su tavan yapar,ve bu durum ortaya cikar.
hernedense sikayetlerin ilk maddesi hep maddi para kaynakli olmakta, bu durumda Türkiye ortalamasi üstünde kazanci olan hekimlerin toplumda destek elde edememe durumunu ortaya cikariyor.
en son pararafta yazilan uganda,isvicre,amerika,küba seklindeki misallendirme benim aklima bir fikra getirdi: adamcagiz sikayet ediyor"evlenmeden önce öyle bir kadin istedimki mutfakta ahci,toplumda hanfendi........"gerisini biliyorsunuz.
tipbiye talebesiyken hayaller:hasta sayisi Isvicre,kazanc ABD,calisma Kuba,hukuki yatirim Uganda olan bir tip dünyasimiydi ,sukut-u hayale ugrandi ? selamlar
People
85
5) ufuk engin (uzman doktor)
19.09.2017 12:12:21
Drexit önerilerine katılıyorum.Direnme konusunda hekim egolarının aşılması gerekiyor herşeyden önce birlik olabilmek için..şu branş bu branş iğnemelerini ya da ben herkesden daha önemliyim kibirini bırakabilmek gerek..herkes birbirine lazım ve bazı branşlar daha fazla haksızlığa uğruyorsa da bunun suçunu sistemde aramalıyız hekim arkadaşımızda değil..açıktan direnme konusunda pek umut olmasa da pasif direniş en iyi yol olabilir..Nasılsa aptal yerine koyuyorlar ya bizi biz de aptal gibi davranalım, bilmeyelim fazla, dilekçelere boğalım idareleri mesela elimizden gelenin en iyisini değil en azını yapalım..bu arada drexit için yeni projeler oluşturmuş oluruz..
People
64
6) Ramazan YILMAZ (uzm dr)
18.09.2017 18:53:16
Çok doğru. Hocamın eline sağlık.
People
105
7) ibrahim tahmazoğlu (uzman dr)
18.09.2017 17:04:22
Malpraktis yasası karşısında hekimlerin durumunun gerçekliği çok güzel anlatılmış.Bütün gün çalışıp ameliyat yapan bir hekim günün sonunda;kazandım mı?kaybettim mi?düşüncesinde olmamalı.Bakanlığın da bu ya yazıyı dikkate alacağını umut ediyorum.Çözümler sunması nedeniyle de hekimler için birleştirici ve cesaretlendirici bir yazı olmuş,arkadaşımı tebrik ediyorum.Bu yazı her hekimin masasında olmalı,sürekli de gündemde kalmalı
People
108
8) m. murat (dr)
18.09.2017 16:11:12
"Hukuki yaptırım ABD" tespitine katılmıyorum. Ordaki tıp hukuku bizimkinin yanında çok şefkatli kalır doktor lehine. vakaların çoğu yargıya taşınmadan önce komisyondan geçip eleniyor. "Doktorun kötü bir niyeti yok" prensibi benimsenir. Ve de haksız yere dava açan da yanına kar kalmaz, cezalandırılır.
People
101
9) m. murat (dr)
18.09.2017 16:03:10
Evet tek çözüm toplu halde DRexit! Başka bir çözüm yolu gözükmüyor. Ha, buradikal hamlede hükümetten karşı hamle ne olu? Yelkenlerii suya indirirler mi? Hiç sanmıyorrum. Aksine OHAL ortamından yararlanıp "halkın sağlığını tehlikeye atmak"tan yargıyı devreye sokarlar. Zorla göreve getirtilir, direnen hapishaneye tıkılır. En kötüsünü göze alıp direneceksek o zaman bu sömürü çarkı son bulabilir.
People
82
10) Uzm Dr (Uzm Dr)
18.09.2017 14:26:41
Dünyada bunu başaran başka ülke ve hükümet yoktur gerçekten. Bir de ülkenin en zeki meslek grubuyuz !!!??? Belli ki siyasiler bizden daha akıllı :((
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori