Hasta yakınları doktorları darp etti, ölen hastaya zorla elektroşok yaptırdı 
Ege Üniversitesi yoğun bakım ünitesinde 19 Haziran gecesi sağlıkta şiddetin başka bir boyutu yaşandı.
Hasta yakınları doktorları darp etti, ölen hastaya zorla elektroşok yaptırdı 
21 Haziran 2018 -

Yoğun bakım ünitesinde ölen hastanın yakınları doktora zorla elektro şok yaptırdı. Hakaret ve fiziksel şiddet ile terör estiren hasta yakınları polis ekipleri gelmesi ile durdurulabildi. Olaylı gece ile ilgili detayları İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Op. Dr. Lütfü Çamlı şunları aktardı: 
 “Beyin cerrahisi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaya resusitasyon işlemleri yapılırken hasta hayatını kaybediyor. Doktor hasta yakınlarına hastanın öldüğü bilgisini veriyor. Durumu öğrenen hasta yakınları doktoru iterek yoğun bakım ünitesine giriyor. Hasta yakınları hasta ölmüş olmasına rağmen doktordan hastaya müdahalede bulunmasını istiyorlar. Bu sırada hasta yakınlarından bir tanesi eline yoğun bakım ünitesindeki bir kesici aleti alarak ölen hastaya elektro şok uygulanması için doktoru tehdit ediyor. Hemşire durumun vahametini anlayarak yardım butonuna basıyor. 10 dakika sonra iki kadın güvenlik görevlisi geliyor ancak caydırıcı bir etkide bulunamıyorlar. Bu sırada doktorlardan biri ilaç odasına kendisini kilitliyor. Hasta yakınları da doktorun kilitli olduğu odanın kapısında hakaret ederek kapıyı tekmeleyemeye başlıyor. Bu sırada doktor içeride polisi arıyor. Yarım saat sonra doktorun gelmesi ile doktor odadan çıkabiliyor. “ 

 

 


Hasta yakınları doktorları darp etti, ölen hastaya zorla elektroşok yaptırdı 

İZMİR (İHA) - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Başhekimliği, hastanede yoğun bakım ünitesindeki bir hastanın vefat haberini alan yakınlarının zorla içeriye girmesi ve beyin cerrahisi asistanı iki doktoru darp edip daha sonra kaybettikleri yakınlarına zorla elektroşok yaptırdıkları olayına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin cerrahisi yoğun bakım ünitesinde izlenen bir hasta, ilaca karşı gelişen aşırı reaksiyon nedeniyle kurtarılamadı ve 19 Haziran saat 01.00 sıralarında yaşamını yitirdi. Hastanın hayatını kaybettiğini yakınlarına, gece üniteden sorumlu beyin cerrahisi asistanı E.D. (29) verdi. Edinilen bilgiye göre hastanın üç yakını vefat haberi üzerine zorla içeriye girdi, doktor ve hemşirelere küfür etti, müdahalelerde kullanılan bazı kesici ve delici aletleri etrafa saçtı. Olayda doktorlar darp edilirken, Dr. H.K. ölen hastaya elektroşok yapmaya zorlandı. Olayın ardından yazılı bir açıklama yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Başhekimliği, “Tıp fakültesinin bu yükselen başarı grafiğini mefhum şiddet olayları gölgeleyemez ve hiç kimse Ege Üniversitesi’ne ve mensuplarına zarar veremez. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önlenmesi için yeni tedbirlere ihtiyaç olduğu görülmektedir” ifadelerine yer verdi. 

“Gerekli tedbirleri en üst düzeyde almaya devam edeceğiz” 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Başhekimliği tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizin en önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 7/24 kesintisiz sağlık hizmeti sunmaktadır. Başta hekimlerimiz olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarımız büyük bir özveri ve insanüstü çabayla ülkemizin dört bir yanından şifa bulmaya gelen hastalarımızı bir an önce sağlıklarına kavuşturmak için özenle çalışmaktadır. Akademik performansta Türkiye birincisi olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’nin en büyük hastanesine sahip olup özel ve diğer devlet hastanelerinin tüm sevk edilen hastalarına sağlık hizmeti vermektedir. QS Ranking sıralamasında uluslararası tıp fakülteleri arasında ülkemizin gururu olmuştur. Tıp fakültesinin bu yükselen başarı grafiğini menfur şiddet olayları gölgeleyemez ve hiç kimse Ege Üniversitesi’ne ve mensuplarına zarar veremez. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önlenmesi için yeni tedbirlere ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu anlamda Yüksek Öğretim Kurulu ve Sağlık Bakanlığımıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Ayrıca üniversite olarak polikliniklerimizde ve kliniklerimizde güvenlik için gerekli tedbirleri en üst düzeyde almaya devam edeceğiz. Ege Üniversitesi olarak gece gündüz demeden fedakârca mesleğini icra eden sağlık çalışanlarına, yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz. Her konuda çalışanlarımızın yanındayız” denildi. 

“Dizi senaryolarına öykünüyorlar” 
Öte yandan İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından da bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, “Bu olay bir kez daha göstermiştir ki, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliği bulunmamaktadır. Hasta yakınları, dizi senaryolarına öykünerek, hekimleri tehdit ederek vefat eden hastaya müdahaleye zorlamıştır” denilerek gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerektiği belirtildi. 

Anahtar Kelimeler:

izmir hekime siddet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Aydın sina (Boşgezen)
27.12.2018 11:06:06
Bir hasta entubex bir haldeyse nasıl oluyorda ölüyor, ben anlamıyorum. Zaten ventilo makineye bağlı. Elekroşokko verselerdi ölmezdi. Almanyada yoğunbakımlarda hiç hasta ölmüyor acul abi.
People
9
2) Kimbıl (Dr)
27.06.2018 15:31:14
Sayın aydın sinal ege tıp gibi bir köklü kurum için dağ bayır ifadesi kabul edilemez haddinizi bilmeniz için söylüyorum o hastanede bunun ayrımını ve müdahalesini yapabilecek kapasite var.
People
25
3) aydin sinal (hekim)
26.06.2018 10:20:40
allerji ila anaflaksi yi ayiramiyan bir tip dünyasinin yorumlarini okudum.her yere tip fakültesi acilirsa sonuc bu.anaphlaxie nin 4 ayri basamagindan son basamagi olan anaflaktik sok ve kalp durmasina hic simdi deginmeyeyim,yorumlarin hepsini okuyup toplu cevap yazarim,bilgilendiririm.(bu arada bir aciklama:almanyada yogun bakimda veya hastahane sartlarinda ilac ve transfisiondan ileri gelen anaflaktik sok sonrasi ölümler direk tipbi hata olur ,sorumlular ölüme sebebiyet vermeden yargilanirlar).
bu habere yorum yazmamin nedeni su idi:hasta yogun beyin cerrahisi yogun bakiminda yatiyor,acaba bir Ekhinokokus tenyasinin sebep oldugu bir beyin apsesimi söz konusu,apsenin drenaj edilmesi anaflaktik sok yapar .sokak köpeklerinin basibos gezmelerine karsi oldugum icin-hicbir saglik müdürünün ilgisini cekmiyor-merak etmisimdir.Almanyada 40 senede hic görmedigim bu kist vakasina Türkiyede 1 yillik hastahane askeri hekimlik hayatimda 3 defa görmüstüm.
bu vakadaki anaflaktik sok olayini etraflica anlatan olursa tesekkür ederim.selamlar
People
36
4) Uzm Dr (Uzm Dr)
26.06.2018 02:33:11
Her zaman ve her yerde anafillaksi gelişebilir. Yoğum bakımda ki hastanın işi daha zordur. Bunun birçok nedeni var:
-Hastalar genelde allerjiye sık neden olabilecek birçok ilaca maruz kalır.
-Anafilakside çoklu sistem etkilenmesine ek olarak hastanın yoğun bakımda yatmasına neden olan durum müdahaleyi zorlaştırabilir.
-Belirtilerin fark edilmesi altta yatan hastalık ve kullanılan ilaçlar nedeniyle güç olabilir.
-Hasta, semptomlarını ifade edebilcek bilinç düzeyinde olmayabilir.
-Bazen çok duyarlı hastalarda dakikalar içinde arest gelişebilir.
Hastanın en önemli avantajı gerekli tüm medikal tedavi imkanlarının el altında olmasıdır (En önemlisi adrenalin).
Allah yardımcımız olsun. Maalesef olaylar giderek artıyor. İşlerin daha iyiye gideceğine yönelik umut ışığı yok. Herkesin ‘Google’ ile herşeyi bildiğini sandığı bir dönemdeyiz ama cahillik paçadan akıyor.
Geçmiş olsun dileklerimle...
People
23
5) A (İ)
26.06.2018 00:37:38
Yav bu aydın sinal yoğun bakımda anafilaksi görmedim diyor. Yav ben buscopandan sonra bile anafilaksi gördüm. Sen ne ayaksın, ben anlamadım almanyalı meçhul insan
People
19
6) kamil turkuaz (hemşir)
25.06.2018 16:05:21
Aydın Sinal bey kusura bakmayın ama 40 yıllık hekimlikte yoğun bakımda hiç anaflaksi görmemişseniz bir çok komplikasyonu kaçırmışsınız demektir. Nasıl bir yoğun bakım doktorluğu yaptığınızı kafamda canlandıramadım. Ayrıca sağlam bir anaflaksi ile karşılaşırsan o yarım saati mumla ararsın. Ayrıca her anaflaksi normale döner diye bir kural mı var? Kusura bakmayın ama bence siz tıbbi müdahaleler konusunda yorum yapmayın.
People
37
7) zeki can (cerrah pizzacı)
25.06.2018 13:17:36
Doktorluk ne hale geldi.Bu meslek bitmiştir arkadaşlar vakit erkenken başka işler yapın insan dünyaya bir kez gelir kendinize yazık etmeyin ne olur.......
People
40
8) dr (pratisyen)
25.06.2018 12:43:26
ACİLLERDEKİ SALDIRILARDAN,HAKARETLERDEN ,LAF ATMALARDAN BIKTIK USANDIK.DOKTORUNA SAHİP ÇIKMAYAN SAĞLIK BAKANLIĞI NE İŞ YAPAR ANLAMADIM.
People
26
9) mahmut (uz.dr)
23.06.2018 22:14:06
Yoğun Bakım ünitelerine kartla açılan şifreli kapılardan girilir.görüşme odası dışarıdadır.En az bir güvenlik görevlisi sürekli olarak bekler.Ölüm haberi verileceği zaman nöbetçi güvenlik şefi dahil en az 5 güvenlik görevlisi daha ihtiyaten gelir.Orada bulunur.
People
61
10) Cakir (Uzm. Hekim)
23.06.2018 12:51:32
16 yillik yalaka biatci zihniyetin meyveleri bunlar. Hasta haklarina gider diye cahil cuhelaya yol yön tabelalari koyanlar ipin ucunu kacirip ustune bir de hekimleri ve diger saglik calisanlarini hedef gosterdiler. Olenler yaralananlar oldu ama hepsinden acisi ettikleri yerli ve milli?!! hukuk sayesinde yanlarina kar kaldi.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori