'Hekimi doktor yaptık… İçindeki değerleri boşalttık!'
DRx sahnesinde doktor mu olmak önemli hekim mi diye soran Dr. İsmail Yormaz “Daha iyi bir Türkiye için hekimim konuş lütfen. Sadece hekimlik alanına değil her alanda” dedi
'Hekimi doktor yaptık… İçindeki değerleri boşalttık!'
22 Temmuz 2019 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Türkiye Klinikleri TV organizasyonu olan DRx birbirinden renkli konuşmacıları İstanbul Emek Sinemasında izleyici ile buluşturdu. Recordati İlaç ve Bahçeşehir Üniversitesi sponsorluğunda hazırlanan DRx programında, kendini gülümseyen yüz olarak tanımlayan Recordati İlaç Türkiye’nin Genel Müdürü Dr. İsmail Yormaz sahneye çıktı.

Doktorların, hekimlik kimliğinin yanında birçok kimlik taşıdığını ve “önce insan” olduğunu vurgulayan DRx, Emek Sineması’nda doktorların hikayelerine sahne oldu. Dr. İsmail Yormaz farklı olarak “Ben masal anlatmak istiyorum. Burası Türkiye masal anlatan daha kıymetlidir.” diyerek kendi masalını DRx izleyicisi ile paylaştı.

17 yaşında genç bir çocukken doktor olmaya karar verdiğini ifade eden Dr. Yormaz, o dönem doktorluk ile ilgili bildiği şeyleri Doc Hollywood filmine atıf yaparak şu sözlerle paylaştı:

“Doktorluklar ilgili bildiklerim: afili güneş gözlüğü takacağım, üstü açık otomobillerde gezeceğim, arabanın önünde arkasında güzel güzel kadınlar uzanacak. Daha 17 yaşındayım büyük hayal gücü beklemeyin benden. Burada çok büyük bir hata yaptığımı anladım. Çünkü doktorluğu çok daha derin düşünmem gerekiyordu.”

Hekimi doktor yaptık… İçindeki değerleri boşalttık!

Yormaz doktorluğu anlamak için konu edinen filmlere baktığını söyleyerek sordu: “Nedir doktorluk mesleğini farklı kılan? Ki benim gırtlağıma kadar içine girdiğim mesleğim.”

DRx sahnesinde “Doktor mu olmak önemli hekim mi?” diye soran Yormaz, sözlük tanımlarında hekimin “insanlardaki hastalıkları teşhis ve onları ilaçlarla veya bazı araçlarla tedavi eden kimse” olarak geçtiğini belirterek doktorluğun bir bilim dalında uzmanlaşmak olduğunu belirtti. Hkm kökünden gelen hekim kelimesinin Arapça’da hikmet sahibi, bilge, filozof anlamına gelmektedir. Hekimin doktor olarak anılmasına itirazı olduğunu ifade eden Yormaz şunları kaydetti:

“Burada itirazım var. Çünkü biz hakimi yargıç yaptık. Hekimi doktor yaptık. Hakemi de VAR yaptık. Yani kısacası içindeki değerleri boşalttık. Halbuki bizim Japonya’daki Sensei kelimesi ile aynı kökten harika bir sözcüğümüz var. Ama bunun için zoru yapmak zorundayız. Hakim gibi karar vermek, hakem gibi tarafsız olmak, hekim gibi tedavi edici olmak ve konulara hakim ve hükmeden durumuna gelmemiz gerekiyor. Bunu sadece bize emanet eden beden ve ruh sağlığı için değil! Hayatın her alanında yapmak için harekete geçmek zorundayız. İşte benim hikayemin güzel noktası burada başladı. Bu sebepten dolayı biz firma olarak bu konuşma serisine sponsor olduk. Çünkü firma misyonu: Bilimin ışığında yaşama sağlık katar. Biz diyoruz ki: Hekim bilendir, teşhis edendir, tedavi edendir. O zaman daha iyi bir Türkiye için hekimim konuş lütfen. Sadece hekimlik alanına değil her alanda.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
30.07.2019 16:03:49
"Hekimim konuş lütfen. Sadece hekimlik alanına değil her alanda" .
Her şeyin dönüp dolaşıp siyasette kilitlendiği , ağzını açana adliyeden davetiye geldiği ülkemde varsa cesaretiniz buyrun konuşun.
People
8
2) m. murat (dr)
24.07.2019 06:54:49
Hekim sözcüğü Arapça, hakim sözcüğü de Arapça. Yav, millet olarak Arapçaya ne çok meraklıyız!..
People
9
3) DRZEN (UZMAN DOKTOR)
23.07.2019 09:29:33
SON YILLARDA İŞİMDEN O KADAR NEFRET ETTİM Kİ....ÜÇ KURUŞ DÖNER İÇİN AT GİBİ KOŞMAKTAN BIKTIM ARTIK. ÇOCUKLARIMA ZAMAN AYIRAMIYORUM. KARAR VERDİM ARTIK AMELİYAT YAPMAYACAGIM..
People
5
4) Caner (Diş hekimi)
23.07.2019 08:41:20
4 senedir çalışmama rağmen öğrenim kredisini ödeyemeyen birisi olarak kendimi hekim gibi hissetmıyorum.. Kafam başka yerlerde
People
47
5) ömer hayyam (op.dr)
22.07.2019 21:31:19
eksiklik var.
CEBİDE BOŞALTILDI.
İNSANIN CEBİ BOŞ OLUNCA HEKİMLİĞİNDE, DOKTORLUĞUNDA ANLAMI YOK
People
56
6) Ahmet (Diş hekimi)
22.07.2019 18:36:02
Ne hekimi ? Hiç bir ülkede zabıta ile aynı maaşı alan hekim gördünüz mü? Bizimki hekimlik değil başka bir şey..
People
53
7) Diş (Hekimi)
22.07.2019 10:48:10
Doktoru da yarış atı yaptnız.. Hergün puan hesaplayan.. Her geçen yıl maaşı eriyen
People
51
8) dr benzingen (nrş uzmanı)
22.07.2019 10:41:00
dr arkadaşlarıdan halen kendini hekim gibi hisseden varsa; bir fotoğraf çekirebilirmiyim acaba...??

tatlı bir anı olsun..:)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA