'Hekimler, kadın doğum bölümünü seçmiyor'
- İnönü Üniversitesi Rektörü Kızılay: -"Eskiden TUS birincileri kadın doğum bölümüne girerdi. Şimdi de TUS sonuncuları kadın doğuma giriyor ya da kayıt yaptırıp daha sonra ayrılıyorlar"
'Hekimler, kadın doğum bölümünü seçmiyor'
23 Ekim 2016 -

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, kendisinin tıp eğitimi aldığı dönemde Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) birincilerinin kadın doğum bölümünü seçtiğini belirterek, "Şimdi de TUS sonuncuları kadın doğuma giriyor ya da kayıt yaptırıp daha sonra ayrılıyorlar." dedi.

Rektör Kızılay, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi Mavi Salonu'nda düzenlenen "Kadın Doğum Hekimlerinin Medikolegal Sorunları" toplantısında yaptığı konuşmada, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinin Türkiye'de önemli bir yeri bulunduğunu, kendini kanıtlamış bir üniversite olduğunu belirtti.

Kendisinin de doktor olduğunu hatırlatan Kızılay, öğrenim gördüğü yıllarda Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünün çok kıymetli olduğunu söyleyerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Eskiden TUS birincileri kadın doğum bölümüne girerdi. Şimdi de TUS sonuncuları kadın doğuma giriyor ya da kayıt yaptırıp daha sonra ayrılıyorlar. Ben 4 veya 5 asistanı ikna ettim bırakmamaları için. Dekanlığım döneminde bir doktorumuz ayrılmak istiyordu onu da ikna ettim. Böyle bir noktaya geldi. Bu sağlıklı bir durum değil. Burada bir problem var. Bu aslında kadın doğum uzmanlarında değil, problem toplumumuzda, bakışında. Toplumumuzda bir bakış problemi, algılama problemi var. Bunun değişmesi çok kolay değil. Onun için doktorlar da hukuki olarak kendilerini garantiye almak istiyorlar. En garanti yol da oradan uzaklaşmak."

- "Teşhis ve muayeneden şikayet yok"

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş da bir yanda hasta, diğer tarafta hekim hakları bir tarafta da hukukun olduğu zor bir konuda böyle bir toplantının düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Durmuş, Türkiye'de son yıllarda sağlık ve hasta hakları alnında ciddi hukuksal düzenlemeler yapıldığını hatırlatarak, ancak hekimler konusunda düzenlemelerin yetersiz kaldığını belirtti. Durmuş, kendisinin aynı zamanda Malatya Tabip Odası Başkanı olduğunu ve onlarca soruşturma dosyasıyla karşılaştığını aktardı.

Sorunların genelde alt yapı konularından kaynaklandığını ifade eden Durmuş, "Hastalarımız büyük oranda hekimlerin teşhis ve tedavilerinden şikayetçi olmuyorlar. Daha çok yapısal sorunlar gündeme getiriliyor. 'Hastama geç bakıldı, hastam bir yerden başka bir yere sevk edilirken iyi bakılmadı' gibi. Gerçekten bu anlamda hastanelerimizin bir alt yapı eksikliği olduğunu da gözlemliyorum. Bu çalışmadan elde edeceğimiz sonuçların biz yöneticilerin düzeltmelere giderken katkı sunacağına inanıyorum." diye konuştu.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abdullah Karaer de kadın doğum uzmanlığının diğer uzmanlıktan ayıran en önemli farkın annenin, anne karnındaki bebeğin ve yeni doğanın sağlığını gözeterek karar vermeleri olduğunu dile getirdi.

Verdikleri kararlar doğrultusunda sorumluğun arttığını söyleyen Karaer, her hekimin bu bilinçte olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler, hekimlerin cezai sorumlulukları, tıbbi bilirkişilik gibi konuları ele aldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) bg (opdr)
16.11.2016 11:56:39
Daha dün haberlerde vardı. Eğlence merkezinin camları patlayıp bir genci yaralıyor. Açılan davada iş yerine gerekli tedbirleri almadığı için ceza veriyorlar:
2bin küsür lira.

İçimden dedim: Yanlış yere dava açmışsın, doktor iyi dikemedi iz bıraktı diye açsaydın 200 bin alırdın heralde.
People
10
2) Erşan Kuneri (Film Sektörü )
25.10.2016 17:43:51
Kadın Doğumu yazmamak; yetmez ama evet, olabilir. Mutlak huzur ve esenlik arayanlar için tavsiyem benim gibi yapıp bu işleri bırakın: Ve böylece Medimagazine sızlanmak için mesaj atmaya değil, elinizde içeceğiniz keyfine takılmak için bol vaktiniz olsun. Yeni mezunlara tavsiyem tarih, sosyoloji ve benzeri sosyal branşlarda YL, doktora yapın. Tıp tarihçisi, deontolog, tıp sosyoloğu olun.
People
16
3) Pepe Ağlıyor (Hekim)
25.10.2016 16:00:38
Sakın seçmeyin. Özellikle baylar. Özelde çalışabileceğiniz yerlerin tamamına kadın jinekolog alı ıyor. Yalvararak iş arayan erkek jinekolog gördü bu gözler. Siz Ahmet Bey'in sizleri ikna etmesine de izin vermeyin. Eminin Ahmet meslektaşımız iyi niyetlidir ama bu saattten ssonra aile boyu aç kalırsınız. Bakın düşük ücrete razı olursunuz demiyorum, aç kalırısnız diyorum.
People
9
4) mehmet ince (hekim)
24.10.2016 17:00:30
benimde niyetim yoktu niyetim tusu kazanmaktı,babam kadın doğum yaz dedi kadın doğumcu oldum ihtisasa başlayana kadar hiç doğum görmemiştim...
People
26
5) RKTR (Uzm)
24.10.2016 13:23:15
Hala bu gibi şeylere sebep arayanlara şaşırıyor ve üzülüyorum. 6 yıldır yazdım: bu memlekette “Milli Tıp Hukuku Formülü” diye bir şey var.

Doktordan para almak için iftira atmanın serbest olduğu, en aşağılık ve saçma şikayetlerin bile Savcılar tarafından derhal işleme konduğu, “TAKSİRLE ADAM ÖLDÜRMEK”ten açılacak tek bir davanın dahi hayatı bitirebileceği, davalı hekim sonunda aklansa bile çift davadan en az 10 sene canına okunacağı, iftiracılara ise hiçbir şey olmayacağı bir ülkede yaşıyoruz. Tıp doktorlarının katillerden ve teröristlerden daha kötü cezalarla yargılandığı bir hukuk sistemimiz var. Tabii ki Kadın-Doğum ve diğer cerrahi branşlardan kaçış olacak, daha ne bekliyordunuz ki ?
People
33
6) ırgat (nrş uzmanı)
24.10.2016 11:09:53
toplum bizi o kadar çok seviyor ki!!!!!

insanın dr olası geliyor mutluluktan!...

neşe doluyor insan!
People
31
7) ahmet25 (dr)
24.10.2016 10:51:50
Eskiden sırf parası için katlanılan bir bölümdü. Muayenehaneler kapatılınca parası da kalmadı. Bu şartlarda kimse kadın-doğum uzmanı olmak istemiyor.
People
14
8) Uzm (Dr)
24.10.2016 10:51:27
Sadece K Doğum'mu?
People
36
9) ersan (dr)
24.10.2016 10:11:37
Kim ne yapsın artık kadın doğum.Millet artık rahat ve hasta olmayan olan bölümleri seçiyor.Kimse hastayı ne görmek nede uğraşmak istemiyor...
People
22
10) MSA (G.Cerrahi)
24.10.2016 09:21:20
Neden acaba... ?!!!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA