Hekimler ne zaman emekli olmalı?
Hekimlerde zorunlu emeklilik yaşı kaç olmalı? Hekimlerin klinik pratik yeterliliği nasıl değerlendirilmeli? Emekli doktorlardan, zorunlu emeklilik yaşı tartışmaları...
Hekimler ne zaman emekli olmalı?
06 Eylül 2017 -

MEDİMAGAZİN-OHAL kapsamında yayımlanan yeni KHK ile sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tabip, uzman tabip ve aile hekimlerine kendilerinin istemesi ve kurumların da onayı dahilinde 72 yaşına kadar çalışma imkanı getirildi.

Dünyada da gündemde olan bu konuyu emekli bir damar cerrahisi doktoru olan Dr. Charles Dinerstein, American Council on Science and Health’de doktorların ne zaman emekli olması gerektiğini tartışıyor. Dr. Dinnerstein’nin yazısını ve konuyla ilgili diğer branşlardan emekli doktorların görüşlerini paylaşıyoruz:

 

Neşteri Bırakmak: Doktorlar Ne Zaman Emekli Olmalı?

Dr. Charles Dinnerstein

 

Hekimler ne zaman önlüklerini çıkarmalı? Yaşam beklentilerinin arttığı ve emeklilik yaşına dair tutumların değiştiği bir dönemde, hekimlerin yüzde 23’ü 65 yaşın üzerine çıkmış durumda ve hala doktor istihdamı sıkıntısı yaşanıyor. Peki yaşı ilerlemiş bir doktorun ne yapması gerektiğini söyleyen bir kılavuz mevcut mu? Yakın tarihte tartışılan, JAMA Surgery’de Dellinger, Pelligrini ve Gallagher tarafından yayımlanan The Aging Physician and the Medical Profession A Review” makalesi bu bağlamda tartışılmaya değer.

 

 

 

Bu makaleden alınan iki grafik, durumu etkili bir şekilde ortaya koyuyor. Çalışmada 1002 kişilik hekim ve 581 kişilik kontrol grubuna basit kavrama testleri uygulandı. Hekimler kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kavrama testinde daha iyi puanlar alıyor ancak her iki grubun da zaman geçtikçe bilişsel düşüşe uğradığı açıkça görülüyor. Bu sonuç da aslında hiçbirimizi şaşırtmamalı. Fakat ikinci grafik daha da önem taşıyor. Hekimden hekime bilişsel puanlar oldukça değişiklik gösteriyor, kimi doktorlar yaşlansa da hala yetkin kalabiliyor ancak kimisi bu yeteneklerini kaybediyor. Peki bu değişkenlikle mevcut sistemde nasıl başa çıkılır?  

 

Zorunlu emeklilik; havayolu pilotları, kanun uygulayıcıları ve en sevdiğim 'nükleer silah kuryeleri'nde olduğu kadar, birçok mükemmel doktoru da uygulama dışında bırakır ve doktor sıkıntısı yaşanmasına rağmen bu potansiyelden yararlanılamamasına yol açar.

Bilişsel gerilemenin doktordan doktora değişkenlik gösterdiği göz önüne alındığında, genel bir yasanın yerinde olmayacağı açıktır; bu bağlamda yapılan bilişsel çalışmalar, yaşa dayalı politikaların geliştirilmesinde etkin bir rol oynamalıdır. Ayrıca, doktor çalışanlarının sayısının artmasıyla, istihdamda yaş ayrımcılığına girilmeden, mevcut ihtiyaç karşılanabilir.

Hekimlerin sağlık, bilişsel yeterlilik ve yeteneklerini test etmeye ne zaman başlanacağı konusunda ulusal kılavuzlar geliştirilebilir, ancak hekimlerin yaşa bağlı kavramsal yeteneklerindeki belirgin değişkenlik dikkate alındığında, her hekime yönelik ayrı ayrı daha detaylı yerel bir tespit sistemi gerekir. Hekimler, “hekimliklerini” toplumdaki kimliklerinin vazgeçilmez bir parçası olarak görürler, bu yüzden zorunlu ya da "zorla" emeklilik, Bir doktorun hayatında yeri doldurulamayacak bir delik açacaktır.

Otuz yıllık klinik deneyimin ardından emekliye ayrılınca, zorunlu emekliliğin hekimlerde nasıl bir kaygı yarattığını, kendilerinden ne çok şey kaybettiklerini gayet iyi anladım. Birçok doktor hala topluma katkıda bulunma potansiyeline sahiptir ve bu birikimi, deneyimi de vermek isterler. Emekli hekimlerin yeni sınırlarını keşfetmeye devam etmesi mesleğin getirdiği sorumluluktandır. Hasta bakımı, hastaları sağlık sistemine dahil etmek için yönlendirme ve temsil etme, tıp öğrencilerinin ve asistanların eğitimi ve daha birçok faaliyet daha çok hekim ihtiyacını doğurur. Mesleki topluluklar ve halk, hekimlerin ne zamana kadar güvenli çalışabileceğini belirlemede söz sahibi olmalıdır. Hekimler, diğer meslektaşlarının yeteneklerini geliştirmede de hasta bakımı kadar eşit sorumluluğa sahiptir; bu da hekimlerin zorunlu emeklilik yaşının ötesinde katkı sağlamasında anlamlı bir rol oynayabilir.

 

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Elliott Brender, Dr. Dinnerstein’in makalesine karşılık yazdığı yorumda şöyle söylüyor:

 

“Ben 71 yaşında, emekli bir cerrah profesörüm. Kamboçya’da gönüllü ameliyatlar yapıyorum ve yine bu gönüllü cerrahi müdahaleler için bir hayır organizasyonu başlattım. Kendimi her zaman olduğum kadar iyi hissediyorum ama bildiğim bir şey var ki bu da bunun bir kişisel değerlendirme olduğudur. Ne var ki, etrafımdaki insanlar da benimle aynı fikirde. Emekli olduğumda yıl 2003’tü, fakat bir süre sonra bunun ne kadar aptalca olduğunun farkına vardım ve zihinsel olarak beni iteleyecek bir şeyler yapmaya ihtiyaç duydum. Belki de gerçekten biraz yavaşlama ya da yeteneklerini kaybetme söz konusudur ama şimdiye kadar benim için geçerli olmadı. Herkese mal edilmiş kurallardan ve yaşa bağlı ayrımcılıktan nefret ediyorum.”.

 

Yine bir başka yorumda, bir ortopedi uzmanı olan Dr. Richard Rawlins, “İngiltere Tabipler Birliği’nin emekli üyelerine yaklaşımı şöyle: Bir kez doktor olan, her zaman doktor kalır. Bu bağlamda bizler asla emekli olmayız. Ama bir anlamda, klinik pratiği bırakabilir ve artık hasta tedavi etmeyebiliriz. Fakat birçoğumuz mesleki sahada hizmet etmeye devam eder: eğitir, öğretir, değerlendirir, düzenler ve medikal-politik meselelerde basına demeç vererek topluma katkıda bulunmaya devam eder. Bir hekimin klinik pratiği ne zaman bırakması gerektiğinin tam olarak işaret edilmesi adına bu makaleyi tartışmayı meslektaşlarım için oldukça değerli buluyorum.” diyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ahmet (dr)
16.09.2017 11:06:37
Türk Hekimleri ancak mezarda emelli olabilir bu maaşla
People
7
2) G.G (Uz.Dr)
12.09.2017 16:40:26
Başka mesleklerle ve maaşlarla kıyaslanmak istemiyorum . Halen çalışan 33 yıllık hekimim. Hasta ve muhtaç insanlara çözüm bularak geçirdiğim zaman fakülteyi bitirene kadarki zamanımdan 10 yıl , liseyi bitirip tıpla uğraşmaya başladığım zamandan 16 yıl daha fazla. Çok yorgun ve stresli hissetmeme rağmen yine de faydalı olmaktan memnunum. Sağ olur da emekli olursam bir süre de ben sorunsuz ve hesapsız yaşamak isterim. Kaç hekim var ki el üstünde tutmak yerine boyuna bize de 1000 lira zam olsa diye sızlandırıp duruyorlar . Hükümet ve tabibler birliği artık üzerine düşeni yapmalı.
People
7
3) Ahmet (dr)
11.09.2017 14:43:20
Istisnasiz her hekime 7000 Ek Gösterge verirseniz istisnasız hepsi emekli olur. http://www.memurlar.net/haber/692885/kamudaki-ek-gosterge-sorunu-cozum-bekliyor.html
People
11
4) Akif (Dr)
11.09.2017 14:28:09
Zavalli emekli hekimler maaşiyla gecinemiyor. Onlara bir Savci-Hakim--Subay kadar emekli maaşı verin o gün hepsi emekli olur.
People
13
5) adnan (prt)
09.09.2017 23:18:23
21 yıl acilde ayda ortalama 7 ila 10 nöbet tuutum. sanki sabah 8 aksam 5 le gecenın 12 sınden sonrası aynıymıs gibi. ortalama 500 ila 700 hasta. hic destek yok.neyse istifs edip sigortadan wmwkli oldum 2500 tl maaş alıyorum. unıversıte kazanamıyan sınıf arkadaşım yıne aynı devletten emekli 3500 tl maaş alıyor. ben neyı yanlıs yaptım. 25 yıl fazlasıyla çalıştım. yaş tamam. dr.um. eee
People
9
6) doktor (emeklidoktor)
09.09.2017 09:13:11
Doktorların kafasında emeklilik zaten bir hakimin, subayın ,bürokratın emekliliği gibi bir kavram değil ki.Hangi meslektaşımız emekli olurum artık dinlenirim düşüncesine sahip .Bizler için emeklilik özelde çalışıyorsak sonsuz sağlık güvencesi ,ek gelir imkanı gibi bir şey.Artık herkes biliyor ki emeklilik maaşı ile geçinilemez.Ben emekli olduktan sonra başıma bela getirmeyecek tıp merkezlerinde iki kez çalışmak zorunda kaldım.Doktor mecburen ölene kadar çalışmam lazım düşüncesine sahip bir garip insan türü oldu çıktı arkadaşlar.Bu sisteme düzene denecek şey çok da hem ahlaka aykırı olur hem de yasal olmaz.Allah cümlemize kolaylık versin.
People
34
7) dr.mayer benzingen (nrş uzmanı)
08.09.2017 14:45:13
ben kafada emekli gibi yorgun hissediyom kendimi....bedenim hastanede çalışsa ne olur!
People
46
8) Dr.Cevdett (cerrah)
07.09.2017 20:15:06
HEKİMLER HİÇ EMEKLİ OLMAMALI! Bu gidişle emekli olmadan ölüm görünüyor 72 yaşına kadar. Davutoğlu'nun söz verdiği emekli hekime 1000 tl artış güme gitti. 3 Yıl önce Cumhurbaşkanımızın talimatına rağmen verilmeyen yıpranma payı. Bu durumda kim emekli olur?


People
24
9) DR (DR)
07.09.2017 13:11:35
ÇALIŞANIMIZA 7000 TL VERMEDİLERKİ EMEKLİMİZE VERSİNLER :)
People
33
10) bozeren (nş uz dr)
07.09.2017 09:36:03
olmamalı!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar