Hekimlere 5 yılda bir yeterlilik sınavı gelecek, başarılı olanlara döner sermayeden avantaj sağlanacak!
Sağlık Bakanlığı ve uzmanlık derneklerince, gönüllük esasına dayalı ve 5 yılda bir yapılacak yeterlilik (board) sınavı için çalışma başlatıldı
Hekimlere 5 yılda bir yeterlilik sınavı gelecek, başarılı olanlara döner sermayeden avantaj sağlanacak!
09 Nisan 2018 -

Sağlık Bakanlığı ve uzmanlık dernekleri tarafından, gönüllük esasına dayalı ve her 5 yılda bir yapılacak yeterlilik (board) sınavı için çalışma başlatıldı.

Uygulamanın hayata geçmesi halinde, uzmanlık derneklerince hazırlanacak yeterlilik sınavında, bilgilerini güncelleme fırsatı bulacak hekimlerden başarılı olanlara, döner sermayeden de çeşitli avantajlar sağlanması gündeme gelecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığınca, sağlık hizmet sunumunda kalitenin artırılması için yürütülen çalışmalar doğrultusunda ilgili uzmanlık derneklerinin görüşleri alındı.

Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da, bünyesinde yaklaşık 60 bin uzman hekimi barındıran 150 uzmanlık derneği temsilcisi ile bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, sağlık hizmet sunumunda kalitenin daha da artırılması amacıyla yürütülen çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

ABD'de 1936'da başlatılan ve daha sonra dünyanın değişik ülkelerinde de uygulanan yeterlilik (board) sınavları üzerindeki uzmanlık derneklerinin çalışmaları masaya yatırıldı.

Hekimlerin gönüllülük esasıyla girdiği ve bilgilerini güncelleme fırsatı bulduğu yeterlilik sınavının, Bakanlık tarafından da uygulanması fikri toplantıda gündeme geldi.

- Avantajlara ilişkin çalışmalar de derneklerle yapılacak

Çalışmanın hayata geçirilmesi halinde, gönüllülük merkezli olmak üzere, hekimlerin belli aralıklarla uzmanlık derneklerince hazırlanan board (yeterlilik) sınavına girmesi, beş yılda bir yapılması planlanan sınavda başarılı olan hekimlere, Sağlık Bakanlığınca bazı avantajlar sağlanması konuları toplantıda ele alındı.

Başarılı hekimlerin döner sermayeden ek katkı alması ve buna ilişkin çalışmanın da uzman dernekleriyle birlikte yürütülmesi konusu toplantıda görüşüldü.

- "Bir bakıma hizmet içi eğitim niteliği taşıyacak"

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, tıbbın sürekli geliştiğini ve yeniliklerin takip edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Bu nedenle kendisini yenilemek, geliştirmek isteyen hekimleri her zaman desteklediklerini dile getiren Demircan, "Bir bakıma hizmet içi eğitim niteliği taşıyacak. Biz de sağlıkta yeni dönemde 'kalite' diyoruz. Hem hizmette hem de hizmeti verenlerde kaliteyi artırmayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) M.m. (Dr.dr.)
13.04.2018 18:17:38
Yeterlilik sınavını yapacak görevlilerin bu sınavı yapmak için yeterli olup olmadıklarını nerden bileceğiz?
People
27
2) ayt12 (uzm.)
13.04.2018 15:11:08
Yeterlilik sınavı. Kulağa ne hoş geliyor, hele bir de Board kelimesini eklersen, herkes vay be diyecek. Yahu kardeşim, yeterlilik nedir ve hakkaniyetli nasıl ölçülür ? Bir kaç soru sorup, a b c d şıkkı ile mi ? Adam süper cerrah, şahane ameliyat yapıyor, fakat son makalesini okuyalı hayli zaman geçmiş. Sınavda üç soruyu zor bilmiş. Şimdi bu arkadaş yetersiz mi ? Diğer kişi, iki solak elle doğmuş (pardon, solaklar alınmasın), neşteri nasıl tutacağını bilmiyor, fakat her yeni yayını titizlikle takip eder, nefis ders verir ve süper teorik bilgisi vardır. Sınavda her soruyu doğu cevaplar. Şimdi bu adam yeterli mi ? Diğer meslektaş branşının bir bölümünde kendini özelleştirmiş ve geliştirmiş. Ülkenin her yanından hastası geliyor. Konusunda hem teoretik hem de pratik bir numara, fakat sınavda branşının diğer bölümlerinde başarısız. Ne diyeceğiz, yetersiz mi ? Bırakın arkadaşlar sınavı mınavı, bir doktorun yeterliliğini bu şekilde objektif belirleyemezsiniz. Bir hekimi, hekim yapan, zekası, kalbi ve elleridir. Bunu nasıl ölçeceksiniz ?
People
9
3) dr darthvader (uzman doktor)
13.04.2018 14:42:00
Hastaneler döner sermaye mi dağıtabiliyor ki hala döner sermaye diyorlar , mesleki bezginlik ve bıkkınlık içindeyiz . ben girmeyi düünmüyorum bu sınava
People
18
4) ismail yetenek (dr)
12.04.2018 23:05:47
Dr sayısındaki artış böyle devam ederse,5 yılda değil yılda bir sınav gelir..
People
25
5) Mustafa Geceyatmaz (Nikelajcı)
11.04.2018 17:39:20
14 Mart Müjdesi Buymuş...!
People
40
6) Erdinc (Dr)
11.04.2018 16:08:41
Döner ödemesi alamayan binlerce Hekim var bu ülkede hala, öncelik bu defolu yasanın düzeltilmesi ve adaletin sağlanmasıdır. Alakasız işlerle uğraşmak bu hekimlere yapılan bir zulümdür. Allah'tan reva mıdır?
People
16
7) Nihat Demiralp (Hekim)
10.04.2018 18:14:22
Devletinde istedigi bu sınavın onemi yok herkesten sinav ücreti toplasalar ne mutlu olucaklar muhtemelen sinavlarda 3ayda.bi.acilir
People
46
8) uzman (kardiyoloji)
10.04.2018 17:48:33
Rahmetli dedem anlatmıştı. Askerdeyken İsmet İnönü Taburu teftişe gelmiş ,erzak az kıtlık (!) zamanı tabi ,yerden bir avuç kar alıp sıranın başındaki askere verip elden ele diğer askerlere vermesini söylemiş . Kar erimiş bitmiş tabi son askere gelmeden . Sonra demiş '' İşte görüyorsunuz erzak azlığından elden ele böyle hemen bitiyor '' .Dedem dedi ki '' O zaman anladık ki İsmet İnönü bizi acımızdan öldürecek '' :)) Diyeceğim o ki hükümet biz doktorları yoksulluk sınırında bir maaşa çalışır hale getirecek . Üç kuruş döner veriliyor o da sınavla verilecek . Doğru ya sınavı geçseydin diyecekler . İlim irfan bu ülkede en fazla para eden şey zaten . Bize gelince İsmet İnönü , seçmene gelince Turgut Özal . Kötülemek için söylemiyorum sonuçta bilen için ikiside aynı kapıya çıkıyor.. En çokta şuna gülüyorum , bu şartlarda çalışan hekimlere yurt dışından hasta getirip tedavi ettirip sağlık turizmi yapacaklarmış . Böylelikle bütçe açığımız azalacakmış... Bu şartlarda bu dedikleri Özel hastanelerin Turist sigortalarını ''yolmaya çalışması '' , saç ekimi ve diş yaptırmanın ötesine de geçmez ..
People
31
9) m. murat (dr)
10.04.2018 13:17:55
Döner sermayede para mı kalmış ta, bu sınavdan geçince döner havucu gösteriliyor?!
People
93
10) erol y. (uz.dr.)
10.04.2018 12:30:11
Tamam sınav yapın kabul ederim başım gözüm üstüne... lakin eşdeğer diğer tüm mesleklere de yapılsın.Savcı, hakim, veteriner, eczacı, subay, öğretmen, kamudaki ve özeldeki mühendisler, üniversitelerdeki öğretim üyeleri, vs.vs. gibi. Yalnız sadece ve sadece benim mesleğime sınav yaparsanız diğerlerini pas geçerseniz buradanda yemin ediyorum ki soluğuda Anayasa Mahkemesinde alırım (hak ve eşitsizlik ilkesi ne binaen bireysel başvuru).Bunu da böyle bilesiniz.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori