Hekimlerin yarısından fazlası 'şiddet'ten şikayetçi olmuyor!
Türkiye genelinde 14 bin 719 hekimle yapılan Sağlıkta Şiddet Anketine göre hekimlerin yüzde 74.4’ü şiddet gördüğünü belirtirken yarısından fazlası da ‘bir şey çıkmaz’ düşüncesiyle şikayetçi olmuyor
Hekimlerin yarısından fazlası 'şiddet'ten şikayetçi olmuyor!
21 Ocak 2020 - Milliyet Gazetesi Aykut Yılmaz

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun(AHEF), Sağlıkta Şiddet Anketi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddette gelinen noktayı gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’na sunulan ve 81 ilden 14 bin 719 hekimle yapılan Sağlıkta Şiddet Anketine katılan hekimlerin yüzde 74.4’ü şiddet gördüğünü belirtti.

Aykut Yılmaz’ın Milliyet gazetesindeki haberine göre, ankete katılan hekimlerin yüzde 56.5’i günlük poliklinik sayısının 50 ve üzerinde olduğunu belirtirken, şiddet gördüğünü belirten hekimlerin yüzde 73.6’sı sözel, yüzde 25.4 sözel ve fiziksel, yüzde 1’i ise sadece fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtti. Ankete göre, hekimlerin yarısından fazlası şiddet olaylarını bildirmiyor. Hekimlere şikâyetçi olmama nedenleri sorulduğunda ise yüzde 85 oranıyla; “Şikayetimden sonuç alamam” ilk sırada yer alıyor. Ankette hekimlere yaşadıkları şiddet olayının kendilerinde bıraktığı etki soruldu ve birden fazla seçeneği işaretlemeleri istendi. Hekimler ise şu yanıtları verdi:

“Yüzde 83,7 iş motivasyonumu azalttı, yüzde, 82,1 çalışma isteğimi azalttı, yüzde 63,9 üzüntü duydum, yüzde 59,5 hayal kırıklığına uğradım, yüzde 57 güvensizlik oluştu, yüzde 54,8 uzun süreli bu işi yapamayacağımı düşündüm, yüzde 51,9 öfke duydum.”

Hekim bıkıyor, uğraşmıyor

Hekimlerin şiddet vakalarını bildirmemelerini değerlendiren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, şunları söyledi: “Kişi bir şekilde yakalanıyor ve hemen salıveriliyor. Kişinin pişmanlık yaşayacağı bir şey bile olmuyor. ‘Sinirliydim yaptım, o an öfkemi tutamadım...’ Bunun affedilir olmaması lazım. Bu sadece hekime zarar değil. Orada sağlık hizmeti almak için bekleyen hastaya da zarar. Hekimlerin verdiği beyaz kod işlemi çok uzun. Biz bunu bakanlığımıza ilettik. Doldurulması, yerine getirilmesi gereken bir sürü formalite oluyor. Hekimlerin bir kısmı bundan yılıyor. Sonra bağlı bulundukları sağlık müdürlüklerinden avukat gönderiliyor. Avukatların bir kısmı ‘Nasılsa bundan bir şey çıkmaz’ diye uğraşmak da istemiyor. Bir kısmı ön yargılı davranıyor. Bir kısmı hekime, dava hakkında haber bile vermiyor. Avukatlarla iletişimimizde sıkıntılar var. Ardından verilen cezalar. Hükmün geriye bırakılması, para cezası, iyi hal indirimleri... Kişiler ceza da almıyor. Bu durumda, hekimde uğraşmaktan bıkıyor. Artık sözel şiddeti bildirmez hale geldiler.”

Şiddet eylem planı hazır

Sağlık Bakanlığı, uzun zamandır Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı üzerinde çalışıyordu. Bakanlık konuyla ilgili çalışmalarını tamamladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yakın bir zamanda “Hasta ve sağlık personelinin buluştuğu fiziksel ortamların rehabilitasyonu, sağlık personelinin iş yükünün azaltılması, vatandaşların sağlık okuryazarlığının artırılması, sağlık hizmet verme ve hizmet alma kültürünün toplumsal barış anlayışıyla geliştirilmesi, hasta-hekim iletişiminin geliştirilmesi ve caydırıcı cezai yaptırımların uygulanması” gibi başlıkların yer aldığı eylem planının açıklaması bekleniyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Yeser kaya (Doktor)
26.01.2020 10:53:01
Şikayetçi olamıyoruz çünkü yardımcı sağlık personelleri güvenlikçiler sekreterler tanık olmamak ve saldirgandan yana tavır takinmak için emir almış. Kameraya aldığımız saldırıda bile kimse bize birşey sormadan takibe gerek yok kararı aldi. Kendi kameramiz açık değilken neler yaparlar bı düşünün
People
22
2) acilde (tabib)
21.01.2020 22:03:51
MEDİMAGAZİN ,DEFAATLE YORUMLARIMI YAYINLAMADIĞI İÇİN SİNİRLİYİM.
People
49
3) DR BENZİNGEN (Nrş uzmanı)
21.01.2020 21:56:55
yahu arkadaşlar son 10 yılda 3 tane hatırı sayılır hastane değiştirdim…her hastane de şiddet ve beyaz kod olayları ile karşılaştım…10 yılda hastalardan daha fazla çekinip, onları tehlike olarak gören ve hatta NEFRET EDEN bir hekim topluluğunun haklı sebeplerle çığ gibi arttığına tanık oldum…bilmem ben mi yanlış gözlemliyorum ama bu işten zararı sadece doktorlar değil inanın toplumun her tabakası canı ve sağlığı ile zarar görüyor…benim fark ettiğimi benden daha akıllı birileri fark mı etmiyor…???…ya da ediyor umursamıyor mu ,ya da müdahale mi edemiyor…??

BİR ÜST AKIL yok mu devlette???

bunu çok merak ediyorum..bir nevi TOPLUMSAL ÖTENAZİ ve hatta SAĞLIK HARAKİRİSİ mi yaşanıyor…bilmem???
People
26
4) Ali (Dr pratisyen)
21.01.2020 20:29:38
Arkadaş sağlık bakanlığın da özel güvenlikler var ama tırt yanlış anlamasınlar özel güvenlik niye var kamu kurumun güvenliğini sağlaması için ben şuana kadar hiç bir hastanede allahtan güvenlik varmış diye bir olay duymadım gene darp edilen doktorlar ve ya hemşireler bugüne özel güvenlik bir işe yaradımı hayır yaramadı çünkü caydırıcı bir etkisi yok ben hastaneler de kalkması lazım güvenliğin daha donanımlı ve etkin bir birimi kurması lazım emniyet genel müdürlüğünün
People
21
5) 657-4924-askeri (hekim)
21.01.2020 20:11:20
Neye karşı şikayetçiyiz ki? Ne zaman bir araya gelip mesleki dayanışma ile birlikte hareket edeceğiz? Kısır döngüden bir birimiz gelirini tartışmaktan ne zaman vazgeçeceğiz.

Birbirimizin dönerini performansını tartışıyoruz ama devlet aynı hastanedeki hekimleri 657-4924-askeri hekim vb.ayrıma tutarak birine diğerinden 2-3 kat fazla maaş veriyor bunu tartışmıyoruz.

Sivas ta hekim arkadaşların tepkinin tüm ülkeye yayılması ve bu sorun çözülünceye kadar sürmesi gerekme mi?
People
23
6) TÜKENMİŞLİK (SENDROMU)
21.01.2020 19:31:36
Acil müdahale gerekiyor... İş işten geçmeden. Yoksa geçti mi ???
People
35
7) r. yılmaz (dr)
21.01.2020 10:50:15
"Küçük" meseleleri de sayarsanız oran %90 civarı..
nedeni açık: çözüm yok, siz daha zor durumda kalıyorsunuz!!
sonuç: hekimler çözümlerini kendileri bulmaya çalışıyorlar. meslek her geçen gün daha bir yapılamaz hale geliyor. kırgın-kızgın ve küskün hekimler pasif tepki vermekten öteye geçemiyor. pasif tepki de bir noktadan sonra sağlıkta çöküşü getirebilir.
People
19
8) ayhan (dr)
21.01.2020 10:35:06
Drift yapanlara bile anında ceza gelir fakat bu eylem planları gerçekten zahmetli bir uzun yıllar üzerinde çalışmak gerekir!!!Bu daha çoook sağlık bakanı eskitir. Küresel güçler böyle istiyor çünki...
People
60
9) dokturun biri (pratisyen doktur)
21.01.2020 08:54:29
şikayetçi oldum geçenlerde, sözel şiddet, aşağılama, hakaret..vs sebebiyle. vatandaşı polis aldı götürdü karakola.. sonra ne mi oldu? polis arkadaşlar geldi, sağolsunlar yeni yasa-yönetmelik..vs gereği işyerimde ifademi aldılar. ifade tutanağını imzaladım, sonra 2 kağıt daha imzalattılar. yakalama-serbest kalma kağıdı. :))))))))))

vatandaş pişkin tabii, o da benden şikayetçi olmuş, otomatikman bende işyerimde yakalanıp, ifadem alınıp, serbest bırakılmış oldum!! hay sizin adaletinize!!!!!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)