Hekimlikte vicdan tartışması!
Radyasyon onkolojisi uzmanı Dr.Yavuz Dizdar’ın ’Doktorlar aşırı derecede paraya meftun olmuşlar, bağlanmışlar. Önemli bölümü vicdanını kaybetmiş, bir kısmı daha imkan bulursa kaybedecek’ demeçleriyle başlayan tartışma Habertürk ekranlarında Eren Eğilmez’in ‘Gerçek Fikri Ne’ programında masaya yatırıldı.
Hekimlikte vicdan tartışması!
08 Aralık 2018 -

Programa Dr.Yavuz Dizdar’ın yanısıra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof.Dr.Hasan Yazıcı, Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof.Dr.Seher Demirer, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji AD Başkanı Prof.Dr.Yağız Üresin ile Gögüs hastalıkları uzmanı Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta katıldı.

 

'KİTABIMIN ÇOK OKUNMASINI İSTİYORUM'

Dr.Yavuz Dizdar program başında hekimlerin vicdanıyla ilgili yaptığı açıklamalardan bu kadar tepki görmeyi beklemediğini ifade ederken, vicdanla kastın kediye köpeğe gösterilen vicdan olduğunu da belirtti. Daha önce de kitap çıkardığını ancak bu kitabının özellikle gençlerin okumasını çok önemsediğini belirten Dr.Yavuz Dizdar, kitabın çok okunması için elinden geleni yapacağını ifade etti.

 

HEKİMLER VİCDANIYLA HAREKET EDER

Prof Dr. Seher Demirer ise konuşmasında hekimlerin her zaman vicdanlarıyla hareket ettiğini, medyaya yapılan açıklamarda daha duyarlı olması gerektiğini ifade ederken, malpraktis ve komplikasyon ayrımının önemine dikkat çekti. Hekimlerin öngörülebilir tıbbi sonuçlardan olan malpraktis konusunda sanki tıbbi hataymış gibi sorumlu tutulduğunu belirten Prof. Dr.Demirer, bu konuda hem medyanın hem de hukuk adamlarının daha dikkatli davranması gerektiğine işaret etti. Hekime şiddet konusunda ise Prof.Dr.Seher Demirer hastanelerdeki herseyini sorumlusunun hekimlermiş gibi gösterilmesine tepki göstererek “ Hekimler sadece hizmet sunuculardır, hizmeti vereni yıpratırsanız hizmet alamazsınız.” dedi.

 

 

HEKİMLERİN İLAÇ FİRMALARIYLA ÇIKAR MÜNASEBETİ VAR

Konuşmasına tüm kitaplarının tanıtımını yaparak başlayan Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta ise  "İlaç firmaları ve tıp endüstrisi ile alakası olmayan çıkar münasebeti olmayan hiçbir hekim olduğunu ben zannetmiyorum" derken, hekimlerin ‘aşırı teşhis’ koyduğunu, bunun da tıbba güveni azalttığını vurguladı. 

Daha önce “Hasta olduğunuz zaman, mutlaka hemen, hiç gecikmeden doktora gidin, muayene parasını ödeyin; çünkü doktorunuzun yaşaması lazım. Reçetenizi alın, eczaneye gidin, ilaçları alın, parasını ödeyin; çünkü eczacının da yaşaması lazım. Eve gelin, ilaçların hepsini çöpe atın; çünkü sizin de yaşamanız lazım.” Diyerek hekimlerin tepkisini çeken Prof.Dr.Küçükusta, hasta olduğunda meslektaşlarına gittiğini ve ilaç yazdıklarında da kullandığını dile getirdi.

 

TIP KARŞITLARI 'GURU'LARLA ÇALIŞIR

Prof. Dr. Yağız Üresin ise "Tıbbın alternatifi yoktur, Tıp bilimsel ve bilim ile çalışır. Bilimsel metodlarla bu dünyayı anlarız’ derken Türkiye’deki ’tıp karşıtı’ grupların tüm dünyada olduğunu belirtti. Tıp karşıtı grupların ‘guru’larla çalıştığını, nasıl ilaç endüstrisi varsa tıp karşıtı kişilerin de arkalarında ekonomik olarak büyük motivasyonlar olduğunu vurguladı. Bilimsel temellerden yoksun popüler görüşleri savunan tıp karşıtı grupların, genel doğruları da belirterek büyük destekçi gruplara sahip olduğunu belirten Prof.Dr.Yağız Üresin “Bizim derdimiz burada ne kadar iyi göründüğümüz, haftaya nereye çağırılacağımız, kitabın kaç satacağı değil” dedi. Her uzmanın kendi alanlarında yorum yapması gerektiğine vurgu yapan Prof.Dr.Üresin’in ‘Ben tavuk yiyip yemeyeceğimi Yavuz’a sormam, o bir radyasyon onkolojisi uzmanı’ demesi de dikkat çekti.

 

HEKİMLER VERİLERLE KONUŞMALI
Prof.Dr.Hasan Yazıcı ise hekimlerin açıklamalarını yaparken bilimsel verilerle konuşması gerektiğini belirtti. Hem D vitamini hem de otizmle ilgili konuda özellikle Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta’ya ‘yüklenen’ Prof.Dr.Yazıcı, hastalıkların yüzde 60’ına sadece fizik muayene ve anamnezle teşhis konulduğunu ancak şu andaki sistemin buna izin vermediğini belirtti.

 

Programın sosyal medya yansımasında ise Dr.Yavuz Dizdar ve Prof.Dr.Küçükustanın tıp karşıtı gibi, Prof. Dr. Yağız Üresin, Prof.Dr.Hasan Yazıcı ve Prof.Dr.Seher Demirer’in de tıbbı savunanlar gibi algılanması dikkat çekti.

 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) ahmet (hekim)
13.12.2018 09:45:16
hekimler vicdanları ile cüzdanları arasına sıkışmıştı şimdi keyifleri yerinde
People
26
2) R.yilmaz (Uzm dr)
11.12.2018 16:58:42
Yavuz bey ve A.Rasim beylerde vicdan yok.. sadece sıradışı yüksek doz ego var
People
41
3) dr (dr)
10.12.2018 16:55:38
İnsan sağlığı vicdana bırakılamıyacak kadar değerlidir. 21. yüzyıl bu işi çözecek, altyapı süratle hazırlanıyor. Dataizm ve algoritmalar, yani yapay zeka ve robotlar geliyor. Sapiens çuvalladı ama sistemin bunu tolere edicek mecali kalmadı. Duygulara ,vicdana, cüzdana yer bırakmadan işi çözecek. Azzz sonraaa.
People
23
4) Vatandaş (Fizyoterapist)
10.12.2018 14:34:18
Doğru ama eksik tanımlama yapılmış sadece hekimler değil tüm meslek grupları ve hatta hemen hemen tüm halkımız vicdan erezyonuna uğramış herkes daha fazla kazanmanın ve daha fazla tüketmenin derdine düşmüş. Ne zamanki doktor bmw den mercedese mühendis villaya hasta bakıcı iPhone bilmem kaça ve ucu bucağı olmayan tüketim çılgınlığına son verir de üretmeye ve paylaşmaya önem verirsek ozaman bi çok problemi de çözmüş oluruz
People
13
5) aydin sinal (hekim)
09.12.2018 11:56:41
programi dinledim,tam manasiyla"havanda su dögdüler"yazik olmus Türk tipbinin geldigi noktaya
People
22
6) fruk (Uzm dr)
09.12.2018 09:26:50
Programı izledim sonuna kadar yavuz isimli televizyon doktoru şahıs a yavuz üresin hocamız ağzının payını vermiştir. Ağzına sağlık hocam.
People
6
7) Orhan arslan (Sağlıkçı)
09.12.2018 02:43:13
HER HEKİM KENDİ VİCDANINI SORGULAMALIDIR VE HASTALARA DAHA FAYDALI OLMAK İÇİN ZAMANINI DAHA ÇOK HASTA BAŞINDA HEÇİRMELİDİR ASLINDA.
People
32
8) op.dr (dr)
08.12.2018 23:56:46
Yavuz dizdar,ahmet rasim,canan karatay..... halkın duymak istediklerini halka söyleyerek,mesleği ve tıp bilimini çarpıtarak,sistemdeki çarpıklıkları meslektaşlarının sırtına yükleyen, mesleğimize ve tıp bilimine zarar veren sırtımızdaki kamburlardır.
People
10
9) Fatih özyer (Dr)
08.12.2018 23:32:22
Türkiyenin en büyük değerlerinden biri, selam olsun Hasan YAZICI hocama...
People
10
10) Hasan (Eczacı)
08.12.2018 21:57:55
Hastalarda büyük güven problemi var. İlaç firmalarıyla çıkar ilişkisi olanlara sesleniyorum zorlu yollardan geçip bu aziz milletin içinde yetişip bir meslek sahibi oldunuz. Öncelikleriniz daima milletinizin sağlığını korumak olmalı. Siz üç kuruş daha fazla kazanacaksınız diye emperyalistlerin hizmetkârı olmayın bu milleti aldatmayın. Cebinizi doldururken vicdanınızı unutmayın.Gün olur siz de çaresiz bir hastalığa yakalanabilir dermanı olan bir hastalığa tutulup kar odakları tarafından kandırılabilirsiniz. Sonra veryansın etmeyin. Vicdan ve adalet hepimiz için var.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA