Hem TUS hem mecburi hizmet stresi: Genç kadın doktor 'yoruldum' dediği için 6 kişinin saldırısına uğradı
Göreve geçen yıl başlayan genç doktor, nöbet sırasında hemşireye 'yoruldum, bıktım' deyince bir hastanın hakaretine uğradı. Hastaneden öfkeyle çıkan hasta dakikalar sonra beş yakınıyla birlikte hastaneyi bastı. Kadın doktor bir saat boyunca doktor odasında mahsur kaldı.
Hem TUS hem mecburi hizmet stresi: Genç kadın doktor 'yoruldum' dediği için 6 kişinin saldırısına uğradı
09 Mart 2020 15:04 -

MEDİMAGAZİN-Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden geçen yıl mezun olan Genç doktor önceki akşam nöbet sırasında bir hasta ve hasta yakınlarının saldırısına uğradı.

Mecburi hizmetini yaparken aynı zamanda TUS'a hazırlanan Gülfem Anaç nöbet sırasında bir hemşireye 'yoruldum, bıktım' dedi. Anaç'ın bu sözlerini duyan bir hasta genç doktorun üzerine yürüdü ve 'bıkmazsın' diye bağırarak hakaret etmeye başladı. Güvenlik görevlileri tarafından hastane dışına çıkartılan saldırgan hasta kısa süre sonra beş yakınıyla birlikte hastaneyi bastı.

Büyük korku yaşayan Anaç kendisini doktor odasına kilitledi ve tam 1 saat boyunca saldırganların hastaneden ayrılmasını bekledi. 

Mesleğinin henüz ilk yılında sadece 'yorgunum' dediği için yaşadığı dehşeti sosyal medya hesabından paylaştı. 

 

''Dün akşam hemşire hanıma çok yoruldum bıktım dediğimi uzaktan duyan hastanın, bıkamazsın diye bana bağırıp olay çıkartıp hastaneyi terk edip 5 tane adamla hastaneye geri gelmesi ve beni doktor odasında saklamaları işte ideallerimden böyle vazgeçtim''  .

Genç doktor yaşadığı saldırı sonrası meslekten soğuduğunu @gulfemanac hesabından takipçileriyle bu tweet'leriyle paylaştı:

Okurken hiç böyle hayal etmemiştik. Mecburi hizmet tüm gerçekleri suratımıza çarptı.

O an bir daha görmek, muhattap olmak istemedim, ondan vermedim. Bu kadar sebepsiz yere bu davranışı sergileyenlerin beyaz koddan bile anlamayacaklarını düşündüm. Beyaz kodun bile eğitmek gibi bir amacı var.

Sırf Hacettepe Pediatriye girebilmek için tekrar tusa girmiştim. O kadar istiyordum. Burda geçirdiğim süre sonucunda gerçekten vazgeçtim. Böyle bir hayat istememek böyle şeylerle uğraşmak istememekte bizim hakkımız.

Genç doktora sosyal medyadan onlarca destek mesajı geldi. Gülfem Anaç'ın paylaşımına serpilbilgin1 isimli bir kadın doktor benzer bir olay sonrası görevinden istifa ettiğini yazdı.

 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
142
1) masul turkel (sağlık yöneticisi)
10.03.2020 11:25:10
BU MECBURİ HİZMETİ KALDIRIN ARTIK. İhtiyaç olan yerlerdeki boş kadroları açıklayın, tercih eden mutlaka çıkacaktır. 2 ay içinde çıkmıyorsa sözleşmeli dr atayın, yine bulamıyorsanız nöbet, döner vb teşvikler verin. Bu eziyetten vazgeçin. DOKTORLARIN ÇALIŞMA KOŞULLARINI İNSANİ HALE GETİRİN, DOKTOR BULAMAYACAKSINIZ.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer