İlaç yan etkisi olarak Stevens Johnson sendromu ortaya çıktı, İlacı yazan doktor hastaneye çağırıldı!
Antalya'da yaşayan H.Ü. sınav kaygısı nedeniyle bir psikiyatri kliniğine gitti. İddiaya göre uzman Dr. Ö.A., reçeteye iki farklı ilaç yazdı. Yan etki yapan ilaç yüzünden tüm vücudu su toplayıp moraran ve yanıklar oluşan H.Ü., şimdi yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor
İlaç yan etkisi olarak Stevens Johnson sendromu ortaya çıktı, İlacı yazan doktor hastaneye çağırıldı!
28 Ocak 2018 -

Antalya'da lise ikinci sınıf öğrencisi H.Ü.'ye (15), sınav kaygısı nedeniyle gittiği psikiyatri kliniğinde, iddiaya göre uzman Dr. Ö.A., reçeteye iki farklı ilaç yazdı. İlaçlardan birinin yan etki yaptığı, tüm vücudu su toplayıp moraran, yanıklar oluşan H.Ü., yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

DHA'nın haberine göre; Antalya'da makine teknisyeni Cem Ü. ve özel bir etüt merkezinde idareci Dilek Ü. çiftinin tek çocuğu lise öğrencisi H.Ü., geçen kasım ayında tüm derslerden ilk sınavlara girdi. Çok çalışmasına rağmen hiçbir dersten istediği başarıyı elde edemeyen genç kız, ikinci sınavlar için çalışmayı sürdürdü. H.Ü., sınav tarihleri yaklaşınca, 'Başarısız olacağım' endişesi yaşadı ve bu durum okul dışındaki hayatını da etkiledi. Durumun psikolojik destek gerektirdiğini düşünen aile, geçen 17 Aralık'ta kızlarını evlerinin yakınındaki bir terapi merkezine götürdü. Burada ilk muayeneyi yapan psikiyatri uzmanı Dr. Ö.A., genç kıza kişilik testi yapıp, 2 farklı ilaç yazdı.

İLAÇLARIN YAN ETKİ YAPTIĞI İDDİASI

İlaçları eczaneden alıp kullanmaya başlayan H.Ü., kısa süre sonra önce sol kulak arkasında, ardından ağız çevresi ve vücudunun değişik yerlerinde kızarıklıklar fark etti. Vücudu su toplayan H.Ü., 18 Ocak günü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi acil servisine götürülerek tedaviye alındı. Tüm vücudu moraran, su toplayan ve vücudunda yanık oluşan H.Ü.'ye, 'Stevens Johnson sendromu' (Cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği nadir görülen ciddi bir rahatsızlık) teşhisi konuldu. Teşhisi yapan doktorlar, sendroma ilaçlardan birinin sebep olduğunu, bu ilacın normalde 'epilepsi' hastalarına verildiğini kaydetti.


Steven-Johnson sendromu (SJS) ve toksik epidermal nekroliz (TEN) nadir görülen, hayatı tehdit eden, tipik olarak ilaçlar nedeniyle ortaya çıkan bir kutanöz yan etki reaksiyonudur. Yüksek riskli ilaçlar genellikle ülkemizde ve diğer ülkelerde benzerlikler göstermektedir. Bu reaksiyonların sıklıkla aromatik antiepileptik ilaçlar, sülfonamid grubu antibiyotikler, allopurinol, oksikam grubu non-steroid antiinflamatuar ilaçlar ile oluştuğu bildirilmiştir. Önceden tahmin edilemeyen bu reaksiyonların oluşum mekanizması henüz tam olarak aydınlatılamamıştır; ancak yine de hastalığın genetik ve patolojik temellerinin anlaşılmasında önemli gelişmeler elde edilmiştir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu hastalarda bazı human lökosit antijenlerinin (HLA) daha sık görüldüğü saptanmıştır. Bunun yanında sitotoksik T hücreleri Fas/FasL ve perforin/granzim yolağı ile keratinosit apopitozunu tetikleyerek hastalığı başlatır. Erken tanı ve şüpheli ilaçların hemen kesilmesi tedavinin en önemli basamağıdır. 

Kaynak: Turkiye Klinikleri J Dermatol-Special Topics 2016;9(4):18-24


'DOKTOR HASTANEYE ÇAĞRILDI'

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavisi devam eden H.Ü.'yü yalnız bırakmayan anne ve babası, doktorlardan gelecek müjdeli haberi bekliyor. İlk reçeteyi yazan doktorun da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne çağrıldığını, ilacı yazmasındaki amacının sorulduğunu anlatan anne Dilek Ü., "Kızımın bilinci açık ama bütün vücudu yanıklar içerisinde. Yaşadığı acıyı sözlerle anlatamıyorum. Biz ailece bu acıyı çekiyoruz. Başımıza ne gelecek bilmiyoruz. Başka aileler böyle şeyler yaşasın istemiyoruz. İlacı yazan doktor buraya çağrıldı. 'Neden bu çocuğa bu ilacı verdiniz' diye soruldu. Geldiğinde panik haldeydi. 'H.Ü. çok felsefik, filozof gibi bir çocuk, o yüzden verdim bu ilacı' dedi. Olgun bir çocuk olduğunu düşündüğü için bu ilacı verdiğini anlattı" dedi.

Yaşadıklarıyla ilgili hukuki mücadele başlatacaklarını belirten Dilek Ü., kızlarının tedavi edilmesi için tıbbi destek beklediklerini kaydetti. 

İlacı yazan Dr. Ö.A. ise, "Kullanılacak ilacın böyle bir sonuca yol açabileceğini öngörmem mümkün değil. Pek çok ilaç, benzer sonuca yol açabilir, bu tabloya neden olabilir. Basit bir aspirin dahi böyle bir tabloya, hatta daha ağır bir tabloya yol açabilir" dedi.


OLGU SUNUMU: KOMBİNE ANTİEPİLEPTİK KULLANIMINA BAĞLI GELİŞEN STEVENS-JOHNSON SENDROMU

Stevens-Johnson sendromu (SJS) deri ve mukozalarda hedef lezyonlar ve büllerle seyreden, hayatı tehdit edebilen, nadir, akut allerjik bir reaksiyondur. Etyolojisinde en sık sulfonamidler, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, antimalar-yaller ve antikonvülzanlar gibi ilaçlar sorumlu tutulur. Antikonvülzanlar SJSye neden olan önemli bir ilaç gurubu olmakla birlikte bu grup ilaçlardan hangilerinin sorumlu olduğu konusu hala tartışmalıdır. Kombine antiepileptik kullanımında bu ilaçların glukuronasyon metabolizması ile yarışa girerek birbirlerinin kan seviyesini arttırdığı ve şiddetli deri reaksiyonları oluşturduğu öne sürülmektedir. Burada kombine antikonvülzan kullanımı sonucu gelişen SJS sunulmaktadır.Ondokuz yaşında erkek hasta, özellikle yüzde, gövdede kızarıklıklar ve ağız bölgesinde yaralar nedeniyle acil polikliniğine başvuran hastanın öyküsünde jeneralize epilepsi nedeniyle yedi aydır klonozepam, dört aydır valproik asit ve lamotrigine kullandığı ancak epilepsi nöbetlerinin kontrol edilememesi üzerine semptomlar ortaya çıkmadan üç hafta önce lamotrigine dozunun arttırıldığı ve barbeksaklonun tedaviye eklendiği öğrenildi. Dermatolojik muayenesinde SJSnin tipik klinik bulguları mevcuttu. Lamotrigine ve barbeksaklon kesildi. Prednisolon 80 mg, antibiyotik, topikal bakım başlandı ve steroid dozu 10 gün içinde azaltıldı. Myoklonik nöbetleri için valproik asit ve klonazepama ek olarak pirasetam başlandı. Hasta bu tedavi ile hızla düzeldi.Kombine antiepileptik kullanımını gerektirecek durumlarda her ilacın iyi takip edilmesi gerektiğini ve özellikle glukuronasyon metabolizması ile yarışa girebilecek ilaçların birbirlerinin kan seviyesini arttırarak şiddetli deri reaksiyonlarına neden olabileceğini akılda tutmak gerekmektedir. Turkiye Klinikleri J Dermatol 2004;14(3):162-5


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) A KS (öğretmen)
06.12.2018 20:16:41
Mesleki bilgim olmasa da vatandaş ve anne olarak her iki grubun da haklı ve haksız olduğu yerler var. Türkiye'de gerçekten bilinçsizce ilaç kullaniliyor ancak pekçok ilaç reçetesiz verilmiyor. O zaman tüm dr lar birlik olmalı gereksiz ve yanlış ilac vermemeli. Benim bebeğim de alerjik bunyeye sahip. Tıpkı benim gibi. Ama drlarin çoğu bunu bile bile basit hastaliklarda bile bebeğe verilmemesi ya da dr eliyle verilmesi gereken ilaclari bikmadan usanmadan yazıyor. Proapektusleri okuyup da ilaci vermekten vazgecmesek biz de bu durumda olabilirdik. O kadar ki ilaç kullanim şekli için 1 yasindaki bebeğe kalp içi ve vajina yazmış üniversite hastanesi cocuk acil dr u. Gel de dr a kızma şimdi. Hem de gribal burun tikanikligi için.
People
17
2) RKTR (Uzm)
02.02.2018 12:47:54
Sayın Sinal, söylediklerinizde haklısınız, buna şüphe yok. Yalnız Türkiye’ye özgü şu gerçekleri de gözardı etmemek lazım diye düşünüyorum:

1. Türk hasta talepkardır. Doktor “ilaçlık durumun yok” dese bile, mutlaka bir şey yazılmasını talep eder.

2. İlaç yazılmazsa, hasta hemen her zaman doktora öfkelenir, hakaret edebilir. (Şikayet de edebilir. Ve haklı bulunur). Sonra çıkar, kendisine ilaç yazacak bir hekim bulur.

3. Sonradan herhangi bir tıbbi sorun yaşadığında, bunu “kendisine o gün ilaç yazılmamış olmasına” bağlar. Doktora iyice düşman olur. Halbuki çoğu zaman durum alakasızdır, ama bunu düşünmez.

4. Reçetelerde gördüğünüz ilaçların tümü doktor tarafından yazılmamış olabilir. Sıklıkla, hasta bunları konu-komşu tavsiyesiyle veya eczane önerisiyle borç almıştır. Reçete ettirerek eczaneye borcunu kapatıyordur.

5. Doktor herhangi bir sebeple mahkemeye düşerse, hastaya az ilaç yazmış ve az tetkik yapmış olması davada aleyhine olan şeylerdir. Hakimler buna muhakkak bakarlar. Dolayısıyla olaya bir tür “defansif tıp” gözüyle de bakmak mümkündür.

6. Son olarak; memleketimizdeki vahşi poliklinik sistemi, doktorlara baktıkları hastalara yazdıkları ilaçların olası yan etkilerini açıklamaya imkan vermez, buna hiçbir zaman vakit yoktur.

Ben Almanya’da bulundum. Böyle şeyler ne orada, ne de başka bir Batı ülkesinde asla olmaz. Ama Türkiye’de her gün onbinlerce kez olur.
People
13
3) Uzm dr (Uzm dr)
02.02.2018 09:01:55
Maalesef her ilaçla allerjisi gelişme riski var. Bazı ilaçlarla bazı ilaç alerjisi reaksiyonları daha sık görülüyor. Allerji gelişme riski büyük oranda öngörülemiyor. İdeal bir sağlık sisteminde vakit olur ve hasta ve hasta yakınlarına beklenen yan etkiler ve ilaç allerjileri konusunda bilgi verilir. Gerek olursa bazı ilaçlarda olduğu gibi onam alınır. Ancak hasta başına ayrılan süre çok az. Siz herşeye rağmen hastaya biraz daha vakit ayırıp bilgilendireyim deseniz kapının diğer tarafından hemen sesler yükselmeye başlar. Ayrıca ilaçlarla ilgili bilgi verseniz hasta yakınları korkup ilacı kullanmaz. Gider başka hekime. ‘ Bana yan etkisi olan ilaç yazacaktı, kullanmadım’ der, marifet gibi anlatır. Eğitim düzeyimiz bu seviyede. Genel olarak ilaç reçetesi vermeden önce dosyaya mutlaka ilaç alerjisi olup olmadığını sorup kaydetmek gerekiyor. Endikasyon dahilinde yazılmış ilaçlar için alerji gelişse bile reaksiyon öngörülemeyeceği için doktor açısından sorumluluk olmaz diye biliyorum. Önemli olan reaksiyon gelişirse ona yapılan müdahalenin uygun şekilde yapılıp yapılmadığı olur. Örneğin anafilaksi gelişirse hemen hastaya pozisyon verilip adrenalin yapılması gibi. Çok talihsiz bir olay. Hastaya acil şifalar dilerim. Bu arada doktorun hastaneye çağırılması gibi absürd bir olay olmamalı.
People
11
4) Koryürek (Psikiyatrist)
02.02.2018 00:23:34
Aydın sinal, haber ve olayla ilgili yorum yspmıcam gerekenler söylenmiş. Sizin düşüncelerinize sahip biriyle meslektaş (eğer öyleysek gerçekten) olmaktan ancak hicap duyarım.
People
9
5) Helehele Varavara (Dr)
01.02.2018 17:17:37
Kardeş, aydın sinal'ın bilgileri internette var. Adını arat, açık seçik. Nerde çalıştığı yaşadığı belli. Dava aç aydın sinal'a.
People
7
6) aydin selamlar (hekim)
01.02.2018 15:21:49
saygideger meslekteslar kusura bakmayin yorumlarda ismimi okuyunca cevap verme mecburiyeti doguyor:agri tedavisi yaptigim hastalarima ben opium tablet yazarim,ama hicbir zaman fentanyl sunlingual yazmam ,en fazla fentanil derma-flaster yazarim,bilirimki bu hastalar bu agrikesici ile benzodiazepin veya barbutirat cinsi sedatif ve uyku ilaclarinida alirlar.kuvvetli solunum durmasina sebep olan bu gibi komplikasyonlardan sonra sabah yataginda ölü bulunan hastadan benim verdigim ilaclardan dolayi ben sorumluyum.bu risikoya girmek istemem.
ya anlamiyorsunuz yada anlamak istemiyorsunuz benim bu vakaya yorumum sadece Türkiyedeki cok fazla olan ilac tüketimi,bunun basinda gelen antidepresivler her türlü bunalima care olarak düsünülüyor.depresyon bir hastaliktir,bunalim sosyo-patolojik bir ruh halidir.ama her ikisinede care gelsin antidepresivler.birde bu vakada oldugu gibi kombinasyon tedaviler.
yorumlarinizi yazarken tipbi gerekceler öne sürün ,ev doktorlugum zamaninda iki sene teorik ve pratik olarak psikosomatik hastaliklar üzerine ögrenim gördüm,ne söyledigimin yazdigimin farkindayim.
Türkiyedeki ilac kullanilimin aliskanliginin sebebi ne yazikki hekimledir(sezeryan dogumlar gibi), 4 ayri antibiyotik yazilan recete gördüm.burada sordugum Lamiktan in yazilis endikasyonu nedir? sorusuyla tipbi terörist,provakatör sinifina dahil edildim.
yazdigim yorumlar sizin iyiliginiz icin eger okur,anlarsaniz belki birseyler ögrenirsiniz diye yaziyorum.ama hic ümidim kalmadi,yoruldum.selamlar.
People
19
7) troyka (doktor)
31.01.2018 23:39:19
Aydın Sinal siz artık fazla oldunuz!
Haatayla görüşen hekimle hasta arasında ne geçtiğinden haberiniz var da mı konuşuyorsunuz? En son ne zaman ruhsal muayene yaptınız?
İntörnlüğümde adolesan polikliniği yaptım. Müge Anlı programlarını aratmayacak kadar çocuk tacizleri, cinsel saplantılara şahit oldum, maniler, madde bağımlılıkları... Geliş ortak şikayetleri sınav, okul başarısızlığı, devamsızlığıydı.
Bu hastanın annesi sizin yorumunuza dayanarak meslektaşımıza dönük dayanaksız, haksız lincine devam ediyor. Açın tweetini bakın. Utanın kendinizden!
(Kafasına göre yorum sansürleyen editör, bu provokatörü burada barındırarak amacını belli ediyor. Ben yayınlansa da yayınlanmasa da bu mesajın adresine gideceğine inanıyorum. Bir daha da karanlık emeller taşıyan bu siteye uğramayı düşünmüyorum. Yazıklar olsun, en başta meslektaşlarını hedef gösteren, ona cevap hakkı tanımayan sözde Hipokrat yeminli sözde meslektaşlarımıza yazıklar olsun!)
People
27
8) Ecz Sinem (eczacı )
31.01.2018 12:29:49
Çok üzücü bir durum,ailenin tepkisi olayın sıcaklığıyla normal olabilir. Fakat hastaneden ilacı yazan dr u çağırmaları tam bir aymazlık. Reçete edilen belki yüzlerce ilacın insidansı düşük olmakla birlikte çok ciddi yan etkileri var. On binde bir kişide bile olsa gözlenmiş. Bunlar da klinik raporlarında detaylı belirtilip o şekilde ruhsatlandırılıyorlar. Hekim ne yapsın bu durumda. Vicdanı olarak çok üzücü,fakat hekimin bir suçu yok.
People
15
9) aydin sinal (hekim)
31.01.2018 11:30:20
Pediatrist Ihsan bey yazdigim yorum da belirtmek istedigim Türkiyede luzumsuz ve asiri derecede ilac yazilmasi,Bunlarin basinda antidepressiv ilaclar gelmekte,doktor hastasinin istegi dogrultusunda bile ilac yazmaktadir.teshisten tedaviye degil,tedaviden teshise gitmekte,eger ilac etkili ise teshis dogrudur denmekte.
pek cok bunalimlar sadece konusma ile tedavi olur bunu bilirsiniz,psychose ilac gereklidir,neurose de ilac olmadan psykoanaliz ile tedavi olur,bunu hocam prof.rasim adasal ilk derste söylemisti,simdi bile bu prensip degismedi diye bilirim.
son zamanlarda yapilan calismalar gösterdiki yetisme cagindaki cocuklarda verilen seretonin geri alinisini bastiran ilaclar ki(SSRI) devamli yazilan antidepresiv ilaclar intihar etme eyilimini artirdigi saptanmistir.bu ilaclarin yetisme cagindaki cocuklarda kullaniminda dikkat edilmesi,bunlarin bunalimlari,panik atak synd.lari psykoanaliz yöntemiyle toplu veya tek olarak cözülmesi öngörülmektedir.
bu haberdeki olay ilac tedavisinin bagzan istenmeyen durumlara yol actiginin en belirli örnegidir.
bir hekim olarak rutin olarak panik atak,imtihan neurosunda kullanilmayan bir ilaci nicin yazildigini bir tip sitesi olan MEDIMAGAZIN inde sormak benim en tabi hakkimdir.
tabiki ilaci yazan doktor mesuliyeti üzerine alacaktir,ne ilac sirketi,nede ilaci veren eczehane sorumludur,acaba ilacin yan etkileri anlatilmismi? en fazla kullanilan agri kesici olan paraasetemol,ibuprofenin yan etkilerini körükledigi aciklanmismi? bir psikolog tavsiye edilip konusma tedavisi tavsiye edilmismi? yoksa sadece su ilaclari al denip gönderilmismi?
arkadaslar daha gecen haftaki haberde peniselin allerjisinden ufacik cocuk öldü,olayin ne sekilde gelistigini biliyorsunuz,dedeyi suclayanlar bile cikti.
bu olay sizin basiniza gelse acaba kimi suclarsiniz?
prof.Karatay dogrulari söylüyor diye linc edildi.Yapilan yorumlara önce tipbi aciklamalar getirin ki bizde yazdiklarimizdan utanalim,düzeltelim .saygilar selamlar.
People
32
10) Kelaynak (Dr)
31.01.2018 04:38:39
Doktoru hastaneye çağırmak ne demek ya? Hiç mi iş biken, aklıbaşında adam kalmadı kliniklerde? Çağırana yazıklar olsun. Eğer o çağırılan da tıpış tıpış gittiyse ona da yazıklar olsun. Ya , diplomamız var doktoruz evet. Allah mıyız kardeşim biz? Verin hastaların ellerine prospektüsü okuyup imzalasınlar, hatta parmak bassınlar bundan sonra, kabul ettim riski üstlendim diye. Öyle yazın ilaçları. Steven Johnson her ilaç ile olabilir. Aklına hayaline gelen her ilaçla. Annemde ilaç allerjisi oldu neredeyse ölüyordu, aklımıza gelmedi doktoru suçlamak. Bu nasıl bir iş bilmezlik, ahlaksızlık, kötü niyet ya?
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-15/128. Türkiye Tiroid Hastalıkları KongresiENDOKRİNO...ANKA
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ