İnşaat işçiliğinden doktorluğa giden başarı hikayesi
Van'ın Edremit ilçesinde Aslı İmre'nin (60) büyük zorluklarla okuttuğu 10 çocuğu da öğretmen, mühendis, doktor, hemşire oldu. İmre'nin 10 çocuğundan Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürkan İmre gençlere; "Onların durumu da bizim durumumuz gibi. Okumanın peşinden gitsinler. Günde bir saat yerine 5 saat çalışsınlar. Ama bir hayalleri varsa, o hayallerin peşinde koşsunlar" dedi
İnşaat işçiliğinden doktorluğa giden başarı hikayesi
01 Şubat 2021 09:28 - DHA

​Edremit ilçesine bağlı Kıyıcak Mahallesi'nde yaşayan Aslı ve Celal İmre çifti, büyük zorluklara katlanarak 10 çocuğunu okuttu. Okumaları için büyük fedakarlıklara katlanan anne Aslı İmre'nin, çocuklarından 3'ü doktor, 4'ü öğretmen, 1'i mühendis, 1'i hemşire olurken, biri de lisede öğrenimini sürdürüyor. Hiç Türkçe bilmeyen Aslı İmre, torunu ilkokul 4'üncü sınıf öğrencisi Zeynep İmre'nin yardımıyla okuma- yazma öğrendi. İmre, bu fedakarlığı ile ilgili haber birçok gazete ve televizyon kanalında çıktı. Anne İmre'nin 10 çocuğundan biri olan Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürkan İmre'nin ise ilham verici bir başarı hikayesi bulunuyor.


Van'da 9 çocuğunun 3'ü doktor olan anne, torunundan okuma yazma öğreniyor


İNŞAAT İŞÇİLİĞİNDEN DOKTORLUĞA 

Kardiyoloji Uzmanı Doktor Gürkan İmre, lise döneminde yaz tatillerinde bir yandan inşaatlarda çalışıp kendi harçlığını çıkarıyor bir yandan da kış aylarında okula gidiyordu. 20 yıl önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanan İmre, bu süreçte de yine harçlığını çıkarabilmek için inşaatlarda çalışmayı sürdürdü. 2008 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olan İmre, uzmanlığını ise Kardiyoloji üzerine İstanbul Üniversitesi’nde 2014 yılında başarıyla tamamladı. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapan İmre, öğrencilik yıllarında inşaatlarda çalışırken çekilmiş fotoğraflarına bakarken duygulandı.

'KIŞIN OKULA GİDER, YAZIN İNŞAATLARDA ÇALIŞIRDIK'

Dr. İmre, kışın okula gittiklerini, yazın ise okulda harçlık olması için inşaatlardan çalıştıklarını anlattı. Ailesinin sürekli "Siz bizim gibi olmayın, inşaatlarda çalışmayın" diye kendisine ve kardeşlerine tembih ettiğini dile getiren İmre, hayat hikayesini şöyle anlattı: 

"Yaşadığımız mahallenin temel geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve inşaat işçiliği. Benim babam inşaat ustası, annem de ev kadını. Biz 10 kardeşiz. Geçmişte yaz tatillerinde babamızla beraber inşatta çalışıyorduk. Annem de hayvanlarla uğraşıyordu. Biz inşaatta çalışırken, kazandığımız parayla da sonbahar ve kışın okula gidiyorduk. Bu parayı okulda harçlık olarak kullanıyorduk. Her yaz tatili bu şekilde geçiyordu. Bir yandan da ders çalışıyorduk. Annem ve babam zamanında okumak istemişler ama okuyamamışlar.

O yüzden annem ve babam bize okumayı tembih ediyordu. 'Siz bizim gibi olmayın, inşaatlarda çalışmayın' diye. Biz de kardeşlerimizle beraber ders çalışıyorduk. Ben günde 7,5 saat ders çalışıyordum, 350 ile 500 arası da soru çözüyordum. Ben düz lise mezunuyum. Dolayısıyla bizim bazı derslerimiz boş geçiyordu, öğretmenlerimiz yoktu. O yönden biraz geri durumdaydık. O yüzden biz günde 2 saat çalışacağımıza, 7 saat çalışıyorduk ve Cenab-ı Allah nasip etti. Tıp Fakültesini kazandık. Tıp Fakültesini kazandıktan sonra da yine maddi imkansızlıklardan dolayı bir süre inşaatlarda çalıştım."

'ÇOK ÇALIŞSINLAR, HAYALLERİNİN PEŞİNDEN KOŞSUNLAR'

Gençlere seslenen Dr. İmre, "Onların durumu da bizim durumumuz gibi. Çoban da olsalar, sokakta mendil bile satsalar okuma azmi varsa, okumanın peşinden gitsinler. Günde bir saat yerine 5 saat çalışsınlar. Ama bir hayalleri varsa, o hayallerin peşinde koşsunlar. Buradan onlara tavsiyem budur. Ben ilkokulda okurken hedefim doktor olmaktı. Bizim yörenin çocuklarında hepsinde doktor ya da öğretmen olmak var. Ben liseden sonra fizik öğretmenliği kazandım. Ama hayalimde doktor olmak vardı. O yüzden 3'üncü sınıfta bıraktım. Sonra doktorluğu kazandım. Çok mutluyum" diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Bora Kalkancı (Doktor)
03.02.2021 21:39:18
Azmin zaferi...Kendisini ve ailesini tebrik ediyorum.
People
6
2) EMMİ (OP.DR)
03.02.2021 15:30:20
SİZ HİÇ ZENGİN ÇOCUĞU DR. GÖRDÜNÜZ MÜ? Bu nedenle dalga geçiliyor
People
0
3) Dilbeste (Eczacı)
02.02.2021 16:24:26
Buna kim âlem-i imkân derler…
Olmaz olmaz, deme, olmaz olmaz…

Lâedrî
People
8
4) dr aygul g (dr)
02.02.2021 10:03:32
çocuğunuzun çocukluğunu doğru düzgün yaşamasına çalışın. ne inşaata çalışmaya götürün, ne de günde 5 saat ders çalıştırın. ölümlü dünya kimsenin hizmetçisi olmak için bu kadar kendinizden kişiliğinizden yaşamınızdan ödün vermeyin. hayatta herşey para ve meslek değil.
People
3
5) mert (dr)
02.02.2021 09:19:38
inşaatta iken daha mutluymuş. adam çökmüş resmen. millet buna bakarsa inşaatta çalışmaya devam eder.
People
7
6) karpediem (doktor)
01.02.2021 13:39:45
Ne güzel öğüt vermişsin. İnsanlıktan çıkıp her saat ders çalışın demek doğru mu? Hayatında dengeyi bulamayanlar kovid aşısını da bulsalar insanca bir yaşam sürmüş olamazlar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)