İstanbul’da gece saatlerinde 6 hastanenin acil servisleri gezildi: Hastanelerin durumu acillik!
Hastanelerin acil servislerinde yaşanan yoğunlukların arttığı yönündeki şikayetlerin ardından İstanbul’da gece saatlerinde 6 hastanenin acil servislerine gittik. 2 saatten fazla bekleme sürelerinin oluştuğu hastanelerde ‘enfekte atık’ kutusuna giren kedilerin hasta sedyelerine çıktığını gördük. Bir serum askılığında 4 kişinin birden tedavi edildiğine, koridorlarda sedye üzerinde tomografi çekilmek için bekletilen hastalara şahit olduk.
İstanbul’da gece saatlerinde 6 hastanenin acil servisleri gezildi: Hastanelerin durumu acillik!
30 Ocak 2018 09:16 - Hürriyet

hurriyet.com.tr'den Burak Coşan'ın haberi:

Son dönemlerde ardı ardına sağlık alanında yatırımlar yapılsa da hastanelerde oluşan kalabalık günden güne artmaya devam ediyor. Özellikle devlet ve Hastanelerin durumu acillik üniversite hastanelerinin acil servislerinin çalışanları yaşanan yoğunluktan dolayı hastalara yetişmekte zorluk çekiyor. Biz de bir cumartesi akşamı saat 22.00’den sonra İstanbul’un dört bir tarafındaki hastanelerin acil servislerine gittik.

 

 

Kartal’dan başladığımız yolculuk Bakırköy’de saat 01.30’da sona erdi. Gittiğimiz tüm hastanelerin acil servisleri ‘iğne atsanız yere düşmez’ denecek kadar kalabalıktı. Bazı hastanelerde yaşanan yoğunluk sebebiyle hastalara, sedyeye yatırılmadan serum bağlanırken, bazı hastanelerde ise acil müdahale edilmesi gereken hastalar sıra beklemek zorunda kalıyordu. Yaşanan bekleyişten dolayı güvenlik görevlileriyle kavga eden hasta yakınları, neredeyse gezdiğimiz tüm hastanelerde karşımıza çıkanlar arasındaydı. En ilginci ise bir acil serviste ‘enfekte atık’ kutusunda çıkan kedinin steril olması gereken acil müdahale odalarında rahatça dolaşmasıydı.


Acil Servislerde Mesai Kaydırma ve Branş Polikliniği uygulaması başlıyor


TOMOGRAFİ SIRASI 

İlk olarak Kartal Devlet Hastanesi. Acil serviste saat 22.00 itibariyle yoğun bir kalabalık var. 150’ye yakın kişi içerde muayene olmak için sırada. Acil müdahale gerektiren hastalar ise koridorda ya sedye üzerinde ya da tekerlekli sandalyelerde beklemede. Buradan sonraki durak Bostancı’daki Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Yakın zamanda Sancaktepe’ye taşınması beklenen hastanenin acil servisinde de durum pek farklı değil. Bekleme süreleri burada da bir hayli uzun. Bazı hastalar bekleme süresini koltuklarda uyuyarak geçiriyor. Her iki hastanede de yoğunluktan dolayı bir hastanın kalktığı sedyeye yeni bir hasta yatırılıyor, damar yolu açılıp bir an önce serum bağlanması gereken hastaların bekleme süresi 40 dakikayı buluyor.
 

Hastane turumuza Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam ediyoruz. Acil servisin kapısından girebilmek bile mümkün değil. Hastalar doktorların kapısının önünde uzun kuyruklar oluşturmuş. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisi 2 kediye de ev sahipliği yapıyordu. Kediler hastaların sedyelerinde, doğumhanenin kapısının önünde rahatça dolaşabiliyor. Hatta bir kedi önce ‘enfekte atık’ kutusuna girip ardından acil müdahale odasındaki hastaların yanına rahatlıkla gidebiliyor. Anadolu Yakası’ndaki hastanelerde son durak ise Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Yoğun nüfusun olduğu bölgedeki hastanede de kalabalık hat safhada. Tomografi çekilmesi gereken birçok hasta sedyeler üzerinde sıranın kendilerine gelmesini bekiyor.
Hastanelerin durumu acillik

BİR ASKILIKTA 4 KİŞİYE TEDAVİ 

Ümraniye’nin ardından Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeyiz. Diğerlerine göre nispeten daha az yoğunluğun yaşandığı hastanenin acil servisindeki kan alma bölümünde bir an önce tahlillerini yaptırmak isteyen hastaların birbirlerini ittirdiğine şahit olduk. Hasta veya hasta yakını olmadığımız halde acil servisin neredeyse her yerine rahatlıkla girip, çıkabildik. Güvenlik sürekli hasta yakınlarını uyarmasına rağmen, acil müdahale odalarında hastaların dışında, hasta yakınlarının oluşturduğu bir kalabalık hakim. Son olarak ise Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittik. Doktora görünebilen ‘şanslı hastalar’ bu kez tedavi için sıra beklemek zorunda. Serum takılması için bekleyen hastalar yatak olmadığı için ya tekerlekli sandalye de ya da normal sandalyelerde hemşireler tarafından tedavi ediliyor. Serumların takıldığı askılıkları 4 kişi birden kullanıyor.

GRİP OLAN BİLE ACİL SERVİSTE

HASTANE turu boyunca ve sonrasında birçok sağlık personeli ile hastane acil servislerinde yaşanan durumu konuştuk. Hemen hemen hepsi ‘hastanelere aşırı bir talep’ olduğunu söyledi. Bir sağlık çalışanı, “Basit bir grip geçiren hasta bile gündüz ya randevu alamadığı için ya da işinden izin alamadığı için acil servise geliyor. Mesai saatleri içinde de durum pek farklı değil. Hastaneler çok yoğun” dedi. Bir başka sağlık personeli de şunları söyledi: “Avrupa ülkelerinde gerçekten ‘acil’ durumu olan hastalar acil servise başvurabiliyor. Acil bir durumu olmadan acile giden hastalardan yüksek ücretler alınıyor. Bu da yoğunluğu azaltıyor. Ancak Türkiye’de herhangi bir sınırlama yok.”


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) kimbıl (dr)
03.02.2018 02:06:01
hastanelerin durumu acillik değil bu ülkenin eğitim durumu acillik maalesef.istismarda üzerimize yok..
People
5
2) kimbıl (dr)
03.02.2018 02:02:42
bekleme süresini azaltmak için değişik formullerle yükü ağır olan çalışanın sırtına bir yük daha vererek ,hasta acilim diye gelmişse acil kabul edip bakmak lazım şeklinde hareket ederek acil servise gelen ama %90 ı acil olmayan insanların sayılarını sadece dahada artırırsınız,amaç acile gerçek acil vakaların gelmesini sağlamaksa yapılan ateşe benzin dökmektir.112 ler baş ağrısı bel ağrısı-ateşi çıkanları taşıyo,r aciller tansiyon şeker ölçmeye gelenlerle dolu maalesef insanımız istismarda çok başarılı .1 yılda nüfusündan fazla acile giden ne gelişmiş ne gelişmemiş bir ülke örneği bulamazsınız.önce eğitim lazım siyasettede böyle durumlrda popülist olmamak lazım...
People
31
3) acil (doktor)
31.01.2018 00:13:58
ACİLLERDE DEVAMLI KAVGA VAR.SAĞLIK BAKANLIĞI ACİLLERLE İLGİLENMİYOR.HASTA SEVKLERİ VE UZMAN DOKTOR KONSÜLTASYONLARI ÇOK ZOR.ACİL DOKTORU BIKMIŞ VE USANMIŞ.
People
24
4) C.BERİŞ (Sürücü)
30.01.2018 20:23:23
Öyle bi devirdeyizki ALLAH tüm insanlığın yardımcısı olsun.
Doktorların işi çok zor. Sabır fedakarlık feragat ne istiyosan hepsinin olması gerekiyobir yandan can larıyla iyi olsun iyleşsin diye uğraşan insanlarımız.
People
99
5) HAKAN (OP.DR)
30.01.2018 15:01:49
RECEP AKDAĞIN ESERİ BUNLAR, KİMSE GOCUNMASIN,ÇAĞIRIN HASTALARIN YARISINA O BAKSIN.. BUNLAR DAHA İYİ GÜNLER....
People
65
6) m. murat (dr)
30.01.2018 13:47:16
Zamanında bir siyasetçi popülizm uğruna çıkıp "atandaş kendisine acilim diyorsa aka acildir, doktor da onu acil hasta olarak kabul etmesi gerek" mealinde bilimsellikten uzak bir şey söylemişti...
People
90
7) mehmet dr (hekim)
30.01.2018 13:37:50
ülkemizin eğitim seviyesinin en güzel göstergesidir acil servisler. Ben yıllardır acil servis hekimliği yapan bir vatandaş olarak gözlemlediğim acil hastayım diye hastaneye gelenlerin %90-95 i acil olmadığı gibi cahilliğimizin de bir göstergesi Düşünmeden acaba şimdi bu saate acile gitsem yapılabilecek bir şey var mı diye bir düşünülse yarısı vazgeçer 3 hastane bir tıp fakültesinden sonuç alamadım bir de acile gideyim diyenlerin sayısı hiç de az değil veya şu aralar yaygın gribal bir enfeksiyon için günde iki defa gelenler her gün serum taktırmaya çalışanların durumunun tamamen eğitim seviyemizle ilgili olduğunu düşünüyorum acaba acilde gerçek trafik kazaları kalp krizleri ve son derece hayati hastaların hakkına girermiyim diye bir düşünülse diğer yarısınında vazgeçeceğine inanıyorum...
People
65
8) ufuk engin (uzman doktor)
30.01.2018 12:21:27
Her önüne gelen acile kabul edilirse ve birinci basamak sistemi işlevsizleştirilirse olacak olan budur..En önemlisi gerçek acillere yeterli ilginin gösterilememesi sonucu olacaktır.Ama bakana göre durumum acil diyenin durumu acildir.Gayet bilimsel ve sosyolojik bu yaklaşımından ötürü kendisini tekrar tebrik etmek isterim..Bu arada noldu bizim yıpranma ve özlük haklarımızla ilgili çalışmalar?
People
11
9) H (H)
30.01.2018 11:59:49
İstanbul gibi kalabalık bir şehirde poliklinikler aksam saatlerinde de çalışsa bu yogunluk azalır.Mesela 16 dan sonra 20-21 e kadar çalısabılır.
People
97
10) AE (Dr(Acil Doktoru))
30.01.2018 10:59:21
"Şımartılmış Vatandaş Sendromu" bu!
"Acil" kelimesi kadar lastik edilmiş, sakız edilmiş bir kelime yoktur! Hukumetler,, Halk herkes bu kelimeyi kendi menfaati doğrultusunda kullandığı için bu durumlara gelindi!
Sadece ve sadece Acilci sağlık personeline acıyorum...

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)