Kadın hastalıkları ve doğum branşı neden 'tu kaka' oldu?
Dr. Özcan Yılmaz yazısında, kadın hastalıkları ve doğum bölümlerinin en çok tercih edilen branşlardan alt sıralara düşmesinin nedenlerine değindi.
Kadın hastalıkları ve doğum branşı neden 'tu kaka' oldu?
15 Haziran 2021 17:15 -

Dr.Özcan Yılmaz'ın yazısı: 

Kadın hastalıkları ve doğum  eskilerde TUS tercihlerinde genellikle  ilk tercih edilen branşlar içinde yer alırken ne oldu da sondan beşinci-altıncı tercih sırasına düştü. Bunun çeşitli nedenleri var. Biz bunlardan bazılarına değinip sizlerin de görüşünü alarak bazı konularda çözüm oluşturmak için kamuoyu desteğini sağlamaya çalışacağız.

Kişisel görüşüme göre nedenleri sıralarsak;

1-Çalışma koşullarının çok ağır oluşu,

Meslek uygulamaları sırasında hastalar için diğer branşlarla karşılaştırma açısından uzak ara bir şekilde mesai dışı uzun süreli müdahaleler için zaman ayırmak oldukça yıpratıcı. Ama günümüzde  TUS tercihlerinde ilk sıralarda yer alan branşlarda böyle bir durum söz konusu değil.

2-Ağır çalışma koşullarına rağmen kazancın buna paralel olmaması,

Bu yoğun tempo ile çalışıp maaş  zamanı geldiğinde ucube sistemimiz döner sermaye  uygulaması gereği aldığımız ücret aldığımız risk ile ters orantılı.

3-Uygulamalar sonucu aşırı sayıda ve astronomik miktarlarda hukuki dava açılması,

Dava açılan beş dosyadan biri kadın hastalıkları ve doğum branşına ait .Hastane bahçesinde reklamlarda avukatların simsarları doktorunu şikayet edecek hasta avında.

4-Bu davalarda savunmasız ‘’şaşkın ördek yavrusu’’ durumunda kalınması,

Doktora dava açıldığında çalıştığın hastane, sağlık müdürlüğü, bakanlık, meslek odan ne derece yardımcı oluyor. İşi üzerimizden alıp bu doktor benim çalışanım diye davayı üstlenen ve bütün sorumluluğu alan bir yapı var mı? Tazminat kararı çıktığında üzerimize rücu etmeye çalışan bir kurum sizin güveneceğiniz bir yer olur mu?

5-İlerleyen yaşlarda ağır çalışma koşullarının aynen sürdürülmesi,

‘’Ölene kadar nöbet’’ bakışı neden değişmez. İnsan biyoloji ve fizyolojisi 55-60 yaşında 25-30 yaşında ki gibi değildir. Bakanlığımız emeklilik hakkını elde eden doktorları çalıştırmak istiyorsa onlara özel mesai saatleri ve çalışma koşulları sağlayamaz mı?

6-Akademik kadronun muayenehane  sorunu hallolduğu için kafasının bu soruna çevirip bakmaması,

Hocalarımız neden bu kadar sessiz. Ne zaman topa girecekler?

7-Dernekler,meslek odası, bakanlık ve hekimler arasında bir bağın kalmaması,

Bu kurumlar birbirleri ve kendi içlerinde kavga etmek için mi vardır?

8-Sorunla karşılaşmayan hekimlerin bu günü de kurtardık zihniyeti ile kendini kandırması,

Hekimler hep suskun, peki kadın doğumcular neden suskun?

9-Branşın küçülmemesi,

Şu haliyle çok büyük bir branş, önce Kadın Hastalıkları ve Doğum diye ikiye ayrılmalı. Daha sonra gerekirse yeni yan dallar oluşturulmalı.

10-Son olarak ‘’Down Sendromu’’ belası.(Bu ayrı bir yazı konusu)

  Sevgi ve saygılarımla

  Dr.Özcan Yılmaz

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) akdağın dönercisi (performans)
11.07.2021 10:29:36
Medipaparazi yayınlamadığınız yorumumda hakaret yoktu.Sadece genç doktorları kadın doğumdaki korkunç cinsiyet ayrımı için bilgilendirmeye çalışıyordum.Keşke ben de bilgilenmiş olsaydım da başka uzmanlığa geçmeden önce yıllarımı kadın doğuma vermemiş olsaydım.
People
7
2) osman (dr)
22.06.2021 10:38:13
Ağır çalışma koşullarına rağmen kazancın buna paralel olmamasına katılmıyorum, başka yerleri bilmem ama doğum oranında 1 numara olan Şanlıurfa' da çalışıyorum. gerek devlet gerekse özellerde kadın doğumcular bence iyi kazanıyorlar ve hakediyorlar. özellikle devlette çalışanların canı çıkıyor. bir kadın doğumcu arkadaşın özele geçen arkadaşı için, özelde çalışmaya başlamış yanına da koca bir para kasası koymuş esprisini hatırlıyorum. istanbul' dan gelen kadın doğum eğitim araştırma hastanesi yöneticileri çalışma koşulları karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyip ayrılmışlardı. emekli olup batıdan gelip özellerde çalışanlar, özel klinik açanlar da ayrı...
People
68
3) dr nisa (dr)
20.06.2021 12:57:10
en önemli neden: devlet hastanesi + muayenehane sisteminin kaldırılması. getir bu sistemi "kadın doğum" tekrar ilk sıralara çıkar. kadın doğum ihtisasına (çapa, cerrahpaşa, ankara ,ege, hacettepe tıp fakülteleri)) girmek için 2 yıl bedava volenter'lik yaptırıldığı ya da burslu uzmanlık öğrenciği gibi yapay formulle burs/murs yok sadece kağıt 4-5 yıl tamamen bedava asistanlık yaptırıldığı 70-80 yıllarını bilirim.buraya giremeyen istanbul zeynep kamil,süleymaniye doğum evinde kadın doğum yapabilmek için büyük yarış içindeydi. ihtisası alan heme tayin ve muayenehane... kadın doğum'un "altın yıllarıydı"...
People
61
4) özcan yılmaz (dr)
19.06.2021 20:24:54
Böyle bir yazının altına koskoca kadın doğum camiasından beş(5) kişi yorum yapıyorsa ya saptamalar hatalı, ya da bu camiada birlik olmaz.Teker teker yem oluruz.Kumaş bu ne yapalım.
People
51
5) Muhiddin Göç (Emekli kadın doğumcu)
18.06.2021 21:02:23
Bir branşın tercih edilmemesi onun değersizleştiği anlamına gelmez. Sonuçta doktor da bir insan ve dünyaya bir kere geliniyor. Kadın doğumu bu sıralar tercih etmeyen meslektaşlarımı anlıyorum ve onlara hak veriyorum.
People
78
6) Dr Ekin Fettahoğlu Ünlüer (Hwkim)
17.06.2021 07:50:09
Özcan hocam çok net özetlemişsiniz. Meslek artık yapılır olmakta çıkmış durumda. Özellikle adli süreçler konusunda acilen eylem planı yapmak gerekiyo. Hassasiyetiniz için teşekkürler.
People
69
7) Ergul Bor (Doktor)
16.06.2021 10:47:12
Doğru tespitler, ellerine sağlık yazan abimizin…
People
75
8) Tanseli Tosun (Uzman doktor)
16.06.2021 10:39:24
Kesinlikle dile getirdiğiniz herşey tam yerinde tespitler.Ben de 2011 de muayenehanem olduğu İçin devletten istifaya zorlandım .Devlette kalmak istemedim kendim evre 2 meme Ca geçirince nöbet muafiyetim olmasına rağmen idare tarafından nöbet tutmam İçin sözlü baskı yaptılar.İstanbul’daki bir hakem hastaneden olan raporumu üç yıll sonra tekrarını istediler vs vs.İdareyi bunu yapmaya zorlayanlar da diğer kadın doğumcu meslektaşlarım idi.Muayenehanede tercih edilmeyi çekemeyenleimiz çok oluyor maalesef.Özcan abi hepimiz topun ucundayız ben her türlü desteğe hazırım mesleğimizin bu kadar ayak altına alınmaması İçin.Kadındoğum en zayıf birlik olan grup maalesef.Siz liderimiz olun arkanızdayım şahsım adına
People
93
9) Albert Kazado (Doktor)
16.06.2021 09:59:21
Down sendromlu bebekler ve bireyler iyi kalpli insanlar ..Ve biz doktorlar bu iyi insanları anne karnında tespit edip yık etmezsek çok yüklü tazminatlarla karşı karşıya kalıyoruz.Bu insanlık dışı tutumun biran evvel değiştirilmesi dileğiyle.
People
41
10) Ünal Tutaysalgir (Doktor)
16.06.2021 07:43:05
Devamı var.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)