Kıdemli asistantan çömeze: Sana alenen mobbing yapıyorum, istediğine şikayet et!
Kıdemli meslektaşlarının mobbingine uğradığını öne süren asistan hekim ve internler (ön hekim), meslek yaşamlarının başında kötü muamele ve hakarete maruz kaldıklarını söylüyor. Kimi işine ağlayarak gittiğini kimi de istifa etmek zorunda kaldığını belirtiyor.
Kıdemli asistantan çömeze: Sana alenen mobbing yapıyorum, istediğine şikayet et!
29 Mart 2021 10:36 -

Mililyet'ten Çiğdem Yılmaz'ın haberine göre:

Kamuda çalışanlar arasında en fazla mobbingin görüldüğü sektör Sağlık Bakanlığı. Asistan hekim ve internlerin büyük umutlar ve heyecanla başladığı uzmanlık eğitimi, zorlu çalışma koşulları, hak edilen ücretlerin alınamayışı ve karşılaşılan mobbingle büyük bir hayal kırıklığına dönüşüyor.

Günlük 36 saate varan çalışma süreleri, ücretli nöbet ertesi izin hakkının yok sayılması, görev tanımının dışındaki angarya işlerle uğraşmak gibi bir çok sıkıntı ile karşı karşıya kaldıklarından yakınan genç hekimler, bazı meslektaşlarının istifa etmek zorunda kaldığını bazılarının ise mobbing nedeniyle yaşamına son verdiğine dikkat çekiyor. Kıdemli meslektaşlarının mobbingine uğradığını öne süren asistan ve internler yaşadıklarını Milliyet'e anlattı:

'Direndim olmadı istifa ettim'

Bir eğitim araştırma hastanesinin kadın doğum bölümünden 15 aylık asistanken istifa eden D.K., istifa sürecine nasıl gittiğini şu sözlerle dile getirdi:

"Benden önce de 2 kişi istifa ederek, 1 kişi başka bölümü kazanarak, 1 kişi de geçiş yaparak hastaneden ayrıldı. Benden bir sene kıdemli olan kişi, severek girdiğim bölümümden istifama sebep oldu. Bu kıdemli kişi ben başka bir hastanın acil bir işini yaparken eş kıdemlimin kendine ait yapmadığı bir şeyi bana sorduğunda, 'Ben bilmiyorum' dedim diye herkesin içinde 's.. ol defol git buradan' diye bağırarak küfür etti. Aynı kıdemli, ben acil kapısında hasta bakarken servis panosuna yoğunluktan dolayı hasta listesini asmadım diye 'Bostan korkuluğusun sen, onun bile kafası daha çok çalışır, hiçbir işe yaramazsın' diyerek hastanın bakışları eşliğinde bağırarak hakaretler edip çıktı. Yaşadıklarımı o dönemki en kıdemliye anlattığımda sadece dinledi, hak verir gibi yaptı. Bunun üzerine başka bir kıdemli doktor beni odasına çekip yüzüme sigara dumanını üfleyerek 'Sen kimi kime şikayet ediyorsun' diye tehdit etti. Aylarca normal doğum verilmedi. Bu kadar psikolojik tacizin sonunda eş kıdemlerim 15-20 sezaryen yapmışken ve bununla övünürlerken ben ancak birinci senemi bitirmeye 10 gün kala 2. sezaryenimi yapabildim. Kıdemlime, 'Yaptığın mobbing' dememin üstüne 'Evet var mı, sana alenen mobbing yapıyorum, istediğine şikayet et, herkes benim tarafımda olur' cümleleriyle bağırarak tehditler savurması, benim için son noktaydı. Çok direndim ama olmadı ve istifa ettim."

'Siz geri zekalı mısınız?'

Ankara'da bir devlet hastanesinde asistanlık yapan F.K. da maruz kaldıkları mobbingi "Biz mobbingi hocalarımızdan ziyade kıdemli asistanlardan görüyoruz. Aynı bölümde çalıştığımız kadın bir arkadaşımız sırf kıdemli asistandan gördüğü mobbingden dolayı istifa etti. Örneğin bir şeyi anlamadığımızda ve tekrar sorduğumuzda bize geri zekalı muamelesi yapıyor hatta bunu dile de getiriyordu 'Siz geri zekalı mısınız' dediği çok oldu. Karşı koyma gibi durumumuz da pek olmuyor. Bizleri vakaya almamakla ya da işi öğretmemekle tehdit ediyorlar. Bizim işimiz de kitaplardan öğrenilecek şeyler değil. Mecbur katlanıyoruz ancak bu durum psikolojimizi de inanın çok kötü etkiliyor. Bunları çoğu zaman hastaların yanında yapıyorlar. İstifa eden asistanın arkasından da 'Bu iş öyle herkesin yapacağı iş değildi. Yapamayan gider' diyerek kahkaha atmıştı" diye anlattı.

'Kes sesini sorduk mu?'

Bir devlet hastanesinde asistan doktor olarak çalıştığını belirten U.D. de yaşadıklarıyla ilgili şunları söyledi:

"Cerrahi bölümde 2 yıldır asistanlık yapıyorum. Kıdemliler tarafından bir baskı olduğunu hep duymuştum. Boyutunun böyle olduğuna yaşayınca şahit oldum. Hem hocalardan hem de kıdemli asistanlarım tarafında mobbinge maruz kalıyorum ve inanılmaz psikolojik baskı var. Bir dönem her gün işe ağlayarak gitmeye başladım. Baktım böyle olmuyor, destek aldım ve şu an antidepresan kullanıyorum. Girdiğimiz bir ameliyatta vakayla ilgili bir şey dediğimde hoca bana, 'Kes sesini sorduk mu' diye bağırdı. O gün anladım ki biri sana bir şey sormadan konuşmayacaksın. Dediğim gibi sadece hocalar da değil kıdemli bazı asistanlar da çok fazla mobbing uyguluyor. Kıdemli asistanlardan biri, bir dosyaya bir şey yazmamı söylemişti dosyayı doldururken, 'Amma yavaşsın sana vereceğime kendim yapmıştım, senin yapacağın işin...' diye cümleler sarf etti. Buna benzer sayısız durumla karşı karşıya kalıyoruz. Zaten yeterince stresli ve yoğun bir iş tempomuz var, üzerine bir de hocaların ve kıdemlilerin psikolojik baskısı eklenince çalışmak olduğundan da zor bir hal alıyor. Egolarını bizler üzerinden tatmin ediyorlar."

Eğitim vermemekle tehdit ettiler

Ordu'da bir devlet hastanesinde anestezi asistanı olarak görevliyken gördüğü mobbing nedeniyle istifa ettiğini söyleyen Ö.M. de başından geçenleri şöyle özetledi: "Görevli olduğum hastanede sürekli 36 saat nöbet tutuyorduk. Bekar olduğum için ve ailem şehir dışında olduğundan sürekli bayram tatillerinde çalıştırılan ben oluyordum. Buna bir şekilde tahammül ediyordum. Ancak bunun yanı sıra bazı hocalarımız ve kıdemli asistanlar tarafından sürekli hakarete maruz kalıyorduk. Bazı hocalarımız da eğitim vermemekle tehdit ediyordu. Bu ve buna benzer onlarca kötü muameleyle karşı karşıya kalınca da psikolojim bozuldu ve destek alamaya başladım. Bunun üzerin bu kez sürekli bana 'Bu iş sana göre değil, bu iş için fazla duygusalsın. İstifa etmelisin, etmesen kötü kanaat kullanacağım' diyorlardı. Yaşadıklarım karşısında uzun bir süre direnmeye çalıştım ama olmadı. Daha fazla kalırsam ruh sağlığımdan olacaktım, ben de istifa etmek zorundan kaldım."

Anahtar Kelimeler:

mobbing asistan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) dr alper (dr)
01.04.2021 13:51:35
türkiye de cezalar bilindiği üzere az. mobbing yapmaya çalışanın ağzını yüzünü dağıtsanız bile pek bir ceza almazsınız. bunu bildiğim için ben kurumumda hocalar dahil bir çok kişiyi tartaklamıştım. sonuçta rahat bir uzmanlık eğitimi geçirdim diyebilirim. hatta tartakladığım hocalarımdan birisinin eşi durumdan etkilenip benimle beraber olmuştu.
People
7
2) Mesleki (Dayanışma)
01.04.2021 09:27:33
Askerlik yapan erkekler bilir devrecilik olayını saçma sapan bir şeydir.Sivilde yüzüne bakmayacağın adam senden 3 ay önce askere başladı diye seni ezmeye kalkar. Peki bizim bunlardan farkımız nedir? Hocası asistanı ezer o kıdemli ise alttan geleni.Peki nerede meslektaşlık bilinci dayanışması.Biz bunlardan yoksun birbirimizi rakip görmeye devam ettiğimiz için bu gün bu durumdayız. Ne zaman ki birbirimizi rakip görmekten vazgeçer meslek örgütü çatısı altında dayanışma ile bir araya geliriz ancak o zaman bu saçmalıklar geride kalır ve hak ettiğimiz ama çoktan kaybettiğimiz itibarı tekrar geri kazanırız.
People
7
3) tansel özbent (beyin cerrahi uzmanı)
31.03.2021 14:31:20
asistan iken uygulanan mobing ne yazıkki gercektir ve sanki doğalmış gibi kabul görür iyi mobing uygulanan sanki iyi ezildiğini ve iyi yetiştiğini düşünür bu illaki orantısız zeka ürünü bir düşüncedir ama hakim olan inanışda budur. ben bunu asistanlığımda red ettim izmir atatürk egitim hastanesi beyin cerrahi kliniğine verdiğim 6.5 senemi helal etmiyorum mobing uygulayan kıdemlinizi alt kıdemdekiler toplanın ve dövün kardeşim bu işi başka türlü cözemezsiniz.cünkü lagımdan cıkan lağıma düşenin akibetini asla düşünmez bunu böyle bilin
People
7
4) bedrettin alyamaç (iç hastalıkları uzmanı ve medikal estetisyen)
31.03.2021 13:13:13
serseri olan kıdemli asistanlara sesleniyorum siz kendinizi ne zannediyorsunuz aynı yoldan siz geçmedinizmi ömrüm çalışmakla geçti kıdemli asistanlık ve uzmanlık dönemimde arkadaşlarımı başımın üstünde tutar sordukları her soruya saatlerce usanmadan cevap verirdim bu nedenledirki her zaman baş tacı yapıldım hala yapılıyorum yaptıklarınız ayıptır günehtır bir gün vicdan azabı çekecek ve mahşerde yargılanacaksınız bunu unutmayın ve de değerli asistanları tenzih ederek söylüyorum ukalalğlın anlamı yok
People
8
5) C. T. (Uz. Dr. )
30.03.2021 19:59:57
Meslektaşlarım adına üzüldüm ama her şeyde bir hayır vardır. Kıdemli baskısı yüzünden kıytırık puanlı, tusta adını yazanın kazanacağı kadın doğumdan istifa etmiş, diğerleri de muhtemelen genel cerrahi, kvc, nöroşirürji gibi puanı yerlerde branşlardır. Meslektaşım ileride iyi ki mobbing görmüş ve ayrılmışım diyecektir.
People
10
6) Osman D (Doktor)
30.03.2021 15:18:35
Çok kötü bir durum. Ancak, unutmayalım ki, biz güç toplumuyuz. Güce itaat ederiz. Nezaketi ve merhameti de, zaafiyet olarak algılarız. Bu nedenle mobbing sadece asistanlar arasında değil, toplumdaki her kademede var. Amir memuruna, koca karısına, abisi kardeşine, siyasetçi bürokatına, köylü hayvanına, kısacası kimin gücü kime yetiyorsa mobbing uyguluyor. Şiddet, her yerde. Bunun düzelmesi için eğitimde ciddi felsefe değişikliğine ihtiyaç var. Mentalitede "insana saygı, bir diğerine nezaket" felsefesi yerleşmesine, ciddi bir ahlaki sorgulamaya ihtiyaç var. Bu da yakın zamanda mümkün görünmüyor. Zira, toplumsal ve siyasi yapımız buna hiç uygun değil. Kısacası sizi bilmem. Ancak, ben yakın zamanda umutsuzum. Saygılarımla.
People
5
7) mücadele ye devam (kadın doğum)
30.03.2021 12:55:17
bir ruh sağlığı yerinde olmayan geliyor kıdemlin oluyor,sonra senin üzerinden hayat savaşını yapıyor...senin üzerinden mastürbasyon yapıyor.bir kızın elini tutmamıştır.bir çocuğa bir köpeğe-kuşa sevgisini gösterememiştir.sevgi bir bütün.hayat ta bir bütün...ağacı, hayvanı sevmeyen insanı da sevmiyor..ve eline fırsat geçince de çömezini ''seviyor''..böylece değerlilik duygusunu okşamaya çalışıyor..ben de az çekmedim kd ihtisasında.ama kıdemli olunca eş kıdemlilerimle servise adaleti ve dostluğu getirmeye çalışmıştım ve başarmıştık ta...burda en büyük görev ve sorumluluk hocalarımızın..bir çok şey onların elinde çünkü...önce onlar bitti demeden bitmez)))..
People
5
8) Kıdemli Uzm. (Nöroşirürji)
30.03.2021 11:42:43
Bu sorun maalesef çok derin ve vahim boyut da. Devletin yetkili birimleri sağlık da yaşanan bu önemli soruna ciddiyetle eğilmeli ve çözüm yolları üretmelidir. Bu sıkıntılarla mezun olanların ruhu ve bedeni defektli oluyor... bu insanlar meslek hayatını hep sorunlu devam ettiriyor. Kırmızı Alarm boyutunda bir konudur...
People
10
9) Dr (Dr)
30.03.2021 04:47:36
Buradaki örnekler ve diğer mobbing yapanlara sesleniyorum: Doktor vasfına sahip değilsiniz, kenar mahalle kaynanalariyla aynı beyne sahipsiniz. Bu insanlar sizi dört yıl çekip kurtuluyor ama siz kendinizi ömür boyu çekeceksiniz, bu da size ceza olarak yeter. Tavsiyem biraz insan olmaya çalışın, en azından insan taklidi yapın. Özünüzdeki eziklik için terapi alın. Doktorluk için gereken vasıf sizin hayvanliklarinizi çekmek değil, merhamet ve insanlıktır, sizde olmadığı için anlayamiyorsunuz ama vazgeçmeyin deneyin, belki bir cacık olur. Sizin gibiler için atalarımız eşeklik baki dese de ben umutluyum, hadi bakalım cabalayin. Mobingin sessiz seyircileri sizler de susmayın, siz seyirci olmasanız bu kötülüğün son bulacağını bilin, unutmayın bugün ona, yarın sana veya senin çocuğuna.
People
6
10) şerife şahin (hemşire)
30.03.2021 00:08:45
Çok zorlu bir eğitimden sonra ideallerindeki mesleğe başlamak gençlerimizi mutlu edeceğine sahada yaşamış oldukları zorluklar onları daha yolun başında yoruyor ,yıpratıyor ve ümitsizliğe düşürüyor .Bence bu sadece onların sorunu olarak görülmemeli .hepimizin sorunu Bu doktorlar bizim çocuklarımız onların mutsuzluğu ister istemez sahaya yani hizmet sunucularınada hizmet alıcılarınada yansıyor.Tıp fakültesi eğitimi dünyanın en zor ve en pahalı eğitimi .o zaman ülke olarak her türlü maliyeti bu denli yüksek olan bu mesleğe hep beraber destek olalım. ülkemizin insan gücünü kaybetmemek için gerekli yasal düzenlemeleri yapalım var olan mevzuatların uygulanıp uygulanmadığını kağıt üzerinde değil gerçekte neler oluyor nasıl uygulanıyor öyle denetimler yapalım.36 saatlik ilkel bir çalışma biçimi artık kaldırılsın hangi insan 36 saat sağlıklı kalıp sağlıklı karar verebilirki biz birde bunu sıfır hata ile çalışması gereken sağlıkçılardan bekliyoruz.sağlık sektöründe yapılan araştırmalar çalışma saatleri uzadıkça hata yapma olasılığının arttığını gösteriyor. O zaman lütfen uzuuuun yıllardır süren bu yanlış uygulama kaldırılsın.Söylenecek çok şey var elbette ama bu kadar değerli bir mesleğe bütün insanları destek olmaya davet ederek sözlerimi bitiriyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)