'Mecburi hizmeti yerine getiren hekimler askerlik yapmış sayılacak'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni askerlik sistemine göre Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları tarafından belirlenecek yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirecek hekimlerin askerliğini yapmış sayılacağını bildirdi
'Mecburi hizmeti yerine getiren hekimler askerlik yapmış sayılacak'
26 Haziran 2019 - AA

Bakan Koca, yeni askerlik sisteminde hekimlerin askerlik görevini nasıl ve hangi koşullarda yerine getireceğine ilişkin, AA muhabirine açıklamada bulundu. 

TBMM Milli Savunma Komisyonundan geçen kanun teklifiyle hekimlerin, devlet hizmeti yükümlülüğünü iki bakanlığın ortak belirlediği yerlerde yapmaları halinde askerlik görevini yerine getirmiş sayılacaklarını ifade eden Koca, "Kanun teklifinin yasalaşması ile hekimler için yeni bir dönem başlamış olacak." dedi.  

Koca, hekimlerin yeni askerlik sisteminden nasıl yararlanacaklarına ilişkin, şu bilgileri verdi:

"Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının müştereken belirlediği yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yapmak isteyen hekimler öncelikle yedek subay aday adayı olarak temel eğitim alacak. Temel eğitim sonrası hekimler görevlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı emrine verilecek. Görev yerlerinde devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlayan hekimler, asteğmen rütbesi ile terhis edilerek askerlik görevlerini de tamamlamış sayılacak. Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları, kanuna tabi olarak çalışmaya uygun yerleri her celp ve atama döneminde ortak olarak tespit edecek. Uygulamanın usul ve esaslarının belirlenmesi için her iki Bakanlığa ortak mevzuat hazırlama yetkisi de veriliyor."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) ömer hayyam (op.dr.)
27.06.2019 11:13:41
ee biz 2 sinide yaptık, nerede bunun mükafatı...
People
7
2) m. murat (dr)
26.06.2019 22:44:14
İnsanların 1-2 yılına ipotek koymaya hakkınız yok! Sıra insan haklarıyla bağdaşmayacak bu mecburi dayatmasını kaldırmaya gelecek. Eninde sonunda...
People
19
3) masum turk (yönetici)
26.06.2019 16:41:17
Sayın Bakan, asıl şu mecburi hizmet mezalimini bir ele alsa.. Tıp fakültesinden, uzmanlık eğitiminden, yandal uzmanlık eğitiminden bin bir güçlükle mezun olan hekimlerimize SB nın ne gibi bir katkısı/hizmeti oluyor da diplomalarına el koyup zorla mecburi hizmet (DHY) kurasına sokuyor anlamak mümkün değil. Hekimlerin eğitiminde sağlık bakanlığının en küçük bir maliyeti ve hakkı yoktur. Vakıf üniversitesinden veya yurtdışı tıp fakültesinden mezun olan hekimler bile mecburi hizmet yapmadan diplomalarını alamıyorlar. Sn Bakan, isteyene diplomasını verin. Hekimlerin analarının ak sütü gibi helal diplomalarına el koymak devlete yakışmıyor. Kime yakışacağına siz karar verin .SB nın hekim ihtiyacı varsa bunu genç hekimleri zorla istemedikleri yerlere göndererek, eziyet ederek, mesleklerini yapmalarına engel olarak (çağdışı hatta insanlık dışı yöntemle ) yapmak yerine hekimlerin çalışma ve güvenlik koşullarını iyileştirerek ve yerel sorunu yerel imkanlarla çözerek diğer devlet memurları nasıl çalışıyorsa öyle personel çalıştırarak çözebilirsiniz. Hekimlik zaten zor zanaat, mecburi hizmet vb haksız ve yanlış uygulamalarla devlet eliyle daha da eziyet edersiniz, ilerleyen yıllarda iyi hekim bulamayacağız. haberiniz olsun. Genç hekimlerin tamamı mutsuz ve gelecekten umutsuz, ne üniversiteleri ne SB ne meslek örgütleri sahip çıkıyor. bu konuda acilen önlem alınmalı...saygılarımla,
People
32
4) acilde (tabib)
26.06.2019 16:25:48
sağlıkta şiddeti çözemeyen,doktorunu dövdüren bir bakanlıktan hiçbir umudum yok.
People
24
5) Ahmet (Diş hekimi)
26.06.2019 11:48:41
Askerliğimi 1 yıl diş hekimi olarak yaptım.. Tekrar askere gitmek istiyorum. Devlet hastanesinde aldığım maaş yetmiyor . Uzman çavuş kadrosunda girsem daha çok maaş alırım..
People
13
6) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
26.06.2019 10:48:09
Sistemin sürekli aleyhimize işlediğini düşündüğümüz bir zamanda böyle bir haberi görmek afallattı. Sayın Bakanımızın çalışma stratejisi, zamanı geçirmeye değil, çözüme odaklı gibi duruyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori