Milletvekilinden MHRS eleştirisi: 5 dakikalık muayene olur mu
CHP Kütahya Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap, Sağlık Bakanlığı tarafından Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ndeki (MHRS) randevu aralığının beş dakikaya düşürülmesi ve hekimlerden günde 90’dan fazla hastayı muayene etmesinin istenmesiyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.
Milletvekilinden MHRS eleştirisi: 5 dakikalık muayene olur mu
16 Eylül 2021 18:04 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Türkiye genelinde Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) randevularının 5 dakikada bir olarak düzenlenmesi ve 08.00 – 17.00 saatleri arasında hekimlerin günlük 90’dan fazla hastayı muayene etmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Kasap, 5 dakikalık muayene süresinin yeterli bir değerlendirme yapılmasına uygun olmayacağını ve hekimler tarafından etkili bir muayene ve tedavinin gerçekleştirilemeyeceğinin bilinmesine rağmen böyle bir uygulamanın hekimlerin ve hastaların mağdur edilmesine yol açacağını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) muayene süresini 20 dakika olarak öngördüğünü belirten Kasap, Sağlık Bakanlığının muayene süresini 5 dakika olarak belirlemesinin sağlıkta şiddet vakalarını arttıracağını, hekimlerin mesleklerine aidiyet ve mesleki tatmin duygularının zedeleneceğini, ayrıca hastaların yeterli tanı ve tedavisinin yapılamayacağı için kaçınılmaz olarak özen eksikliği ve tıbbi uygulama hatalarının ortaya çıkacağını belirtti.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı nezdinde yaşanabilecek olumsuzluklara ve mağduriyetlere ilişkin girişimlerde bulunduğunu da belirten Kasap, şöyle dedi:

“Yaşanan salgın süreci sağlık çalışanları çok yıprattı. Hal böyle iken, bir de üstüne muayene sürelerini 5 dakikaya indirmek, hekimlerin günde 90’dan fazla hasta bakmasını istemek hem hastaya hem de hekimlerimize karşı yapılabilecek en büyük kötülüktür. Dünya Sağlık Örgütü muayene süresini 20 dakika olarak belirlerken, Sağlık Bakanlığının 5 dakika gibi bir süreyi öngörmesi hem sağlıkta şiddet vakalarını arttıracak, hem hekimlerimizin mesleki tatmin duygusunu zedeleyecek, hem de hastalarımızın yeterli tanı ve tedavisinin yapılamamasına yol açacak. Sağlık Bakanlığı bu uygulamadan derhal vazgeçip, sağlık çalışanlarımızın iş yükünü hafifleterek bilimsel gereklere uygun Dünya Sağlık Örgütünün öngördüğü çerçevede gerekli önlemleri alarak hekimlerimizin ve hastalarımızın mağdur edilmemesini sağlamalı. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, bu konuda kamuoyunu aydınlatmalı ve hekimlerimizin ve hastalarımızın haklarını korumalıdır.”

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap’ın Sağlık Bakanlığına vermiş olduğu yazılı soru önergesi şöyle:

1)    Hasta ve hekim ilişkilerine zarar veren bu uygulama sonucunda sağlıkta şiddetin artacağı, hekimlerin mesleklerine aidiyet ve mesleki tatmin duygusunun zedeleneceği, ayrıca hastaların yeterli tanı ve tedavisinin yapılamayacağı göz önünde bulundurulduğunda Bakanlığınız neden böyle bir uygulamayı istemektedir?

2)    Hastaya yapılacak muayene işleminin kayıt, anamnez, hazırlık, fizik muayene, gerektiğinde tetkik istemi, tetkiklerin ve tedavinin düzenlenmesi gibi aşamalar göz önüne alındığında; 5 dakikalık muayene sürelerinin yeterli bir değerlendirme yapılmasına uygun olmayacağı ve kaçınılmaz olarak özen eksikliği ve tıbbi uygulama hatalarına yol açacağı, hekimler tarafından etkili bir muayene ve tedavinin gerçekleştirilemeyeceği ortadayken Bakanlık olarak böyle bir uygulamayı tercih etmenizin sebebi nedir?

3)    Bu uygulamayla yeterli ve nitelikli tanı ve tedaviye ulaşamayan yurttaşlarımız, 5 dakikalık muayenelerde iyi bir hekim ve hasta ilişkisi kurulamadığından, hastane ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) daha sık olarak muayeneye başvurmakta, bu da cari harcamaları arttırdığı gibi gereksiz ilaç kullanımına yol açmakta ve malpraktis konusunda şikâyetleri de arttırarak bir kısır döngüyle hekimlerimizin iş yükünü olumsuz etkilemektedir. Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alındığında Bakanlık olarak bu uygulamadan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

4)    Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) muayene süresini 20 dakika olarak önerirken Bakanlığınız neden 5 dakikada ısrar etmekte bunu hangi bilimsel gerekçelerle açıklamaktadır?

5)    Türk Tabipleri Birliğinin de dikkat çektiği bu uygulamadan hekimlerin ve hastaların mağdur edilememesinin sağlanması için Bakanlık olarak ne yapacaksınız?

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ŞÜKRÜ BALEVİ (DOKTOR)
13.10.2021 10:54:00
pratisyen hekimken çalıştığım hastanedeki başhekim yardımcısı hastaları 7 şer olarak alıp 200 hastaya bakardı 1980 lerde
People
0
2) CEVDET (CERRAH)
05.10.2021 14:28:23
murat çelikten kardeşim, GÜZEL YAZMIŞSIN AMA 31 YILIN TECRÜBESİ İLE SÖYLEYEYİM bunları ''DUVARA YAZSAN DAHA ETKİLİ OLUR''.
Döner ve nöbetler gecikince CİMER aracılığı ile gecikmenin nedenini soruyorum gelen cevap ''hangi hastanede çalıştığınızı yazmadığınızdan cevap verilememiştir'' diyorlar. Güler misin ağlar mısın?
People
3
3) ali atakan (aile hekimi)
04.10.2021 14:25:52
günü 136 polklinik ile bitirdim. 1. basamakta randevu sistemi olmamasına rağmen durum bu.Nereye kadar çalışabiliriz bu yoğunlukta?
People
24
4) Karadut (Dr)
20.09.2021 08:18:17
Hayatımda, hiç,bu dönemdeki kadar kötü yönetildiğini görmedim ülkenin. Sağlık sistemi hiç bu derece kötüleşmemişti. Hem hasta hem doktor olarak korkunç bir dönemden geçtiğimizi söyleyebilirim. Eskiden 300-500 TL verip muayenehanede hallettigimiz islerimizi binlerce liraya ozellerde ve kamuda yaptıramaz duruma geldik.
People
35
5) dr ceyar (uz dr)
18.09.2021 14:31:57
16 yıllık uzman doktorum...16 yıldır ilk defa eşim (pratisyen hekim) ve ben 1 ay senelik izin aldık...(bakın tekrar diyorum:16 yıldır ilk defa 1 ay izin aldım...toplam izin sürem bu izin dahil 60 günü geçmez...isteyene ispatlarım)...eşime 7500 tl bana 9500 tl para yattı toplam...yani eşimle beraber toplamda 16000tl para geçti elimize...asgari ücretin 5 katı diyen aymazlar lütfen yorum yazmayın...ne kadar köfte o kadar ekmek diyen de yazmasın..kalbini kırarım...döner zırvası yüzünden, tatilin bile dönüşte cezalandırılacak psikolojisi ile tadını alamıyoruz....dinlenmek eğlenmek yasak...kimse acısın diye yazmadım ama bu gidişat mutlaka meslek dinamiklerine yansıyor...az aşım dertsiz başım diye ya az çalışıyoruz ya da endikasyonun nirvanasını çıkarıyoruz...(sözüm meclisten dışarı..anlayan anlar)...aklı selim, vicdanlı, Allah'tan korkan ya da ateist olsun fark etmez bir kahraman bekliyoruz ama geleceği de yok gibi...:(
People
17
6) ömer hayyam (op.dr.)
18.09.2021 11:15:13
MİLLET ( HALKIMIZ, SEN) YETER Kİ PARA VERMEYEYİM DERDİNDE....

YETER Kİ PARA İSTEMESİNDE BENDEN, 5 DAKİKA DEĞİL, 5 SANİYEYE BİLE RAZI...


VATANDAŞIN . SAĞLIĞA YÖNELİK ÖLÜMCÜL CİMRİLİK SORUNU ÇÖZÜLMEDEN SİSTEM DÜZELMEZ...
People
7
7) akdağın dönercisi (dr)
18.09.2021 09:48:36
bana göre çözüm adalet, eğitim ve sağlık sistemindeki çıkar odaklarının temizlenip, cezalandırılıp, çok iyi kontrol edilmesidir.
People
8
8) A (İ)
18.09.2021 00:03:15
Valla kardeşim. İnsan alışkanlıklarını çok zor bırakır. Hasta başı 3 -4 dakikadan 100 hasta bakmaya öyle bir alıştım ki yarın bana 10 dakikadan 30 hasta bakacaksın deseler yapamam yani :) yine 3 dakikada bitiririm
People
8
9) Doktor ((dr))
17.09.2021 22:57:01
5 dk uzun olmuş. 1-2 dk yeterli idi. Ne gereği var hekim ve polikliniğe giren insan mıdır diye düşünmeye...Her geçen gün hekim olduğumuz için bir kat daha pişman ediliyoruz.
People
70
10) Dr (dr)
17.09.2021 14:10:02
Şimdi böyle denilir, kendileri başa gelince değişir. Siyasetçimi? Al birini vur ötekine. Şimdiye kadar bu millet her partiden siyasetçi gördü ancak bir şey değiştimi? Hayır
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)