Mobbinge dayanamayan 4 asistan hekim ‘bizden bu kadar’ diyerek istifa etti
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde görev yapan 4 asistan hekim ağır çalışma koşuları ve mobbinge maruz kaldığını öne sürerek istifa etti.
Mobbinge dayanamayan 4 asistan hekim ‘bizden bu kadar’ diyerek istifa etti
12 Kasım 2021 16:35 - Sözcü

Şehir Hastanesi’nde 36 saat nöbet tuttuktan sonra evine dönerken kaza yapan ve hayatını kaybeden 25 yaşındaki Asistan Hekim Rümeysa Berin Şen’in ölümün ardından yapılan açıklamalar, gösterilen tepkiler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 148 başhekime  gönderdiği mektuba rağmen asistan hekimlerin çalışma koşullarında hiçbir değişiklik yaşanmadığı ortaya çıktı.


Sağlık Bakanı Koca’dan Başhekimlere Nöbet Mektubu


Geçtiğimiz yılın nisan ayında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde göreve başlayan 5 eş kıdem asistan hekim görevlerinden ayrıldı. Bir hekim yatay geçiş yaparken, 4'ü ise istifa etti.

“Normalleşen gerçeklere dur diyecek biri olur umarım”

Asistan hekimlerden Burcu Simay Özden, istifalarını “Bizden bu kadar” sözleriyle duyurdu. Hep birlikte Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimi olmak için çıktıkları yolculuğu, hep birlikte sonlandırdıklarını belirten Özden şu ifadeleri kullandı:

“Benzer heyecanlarla, hayallerle başladık. Ama emeğinin karşılığını alamamak, kesintisiz 36 saatlik nöbetler, ayda 400 saati bulan çalışma koşulları , pandeminin sadece çömezlerin üzerine binen yükü, hocalarımızın hayal kırıklığı yaratan yaklaşımları, işler ‘bir şekilde' yürüdüğü takdirde eğitim hakkımızın hiçe sayılıyor oluşu, asistan hekimlerin birer birer yurtdışına kaçtığı, intihar ettiği, trafik kazalarında tükenmişlik nedeniyle öldüğü bir ülkede bize sahip çıkmayacak olan nice devlet büyüklerimiz ve hepsinden daha da üzücüsü akranlarımız, meslektaşlarımız tarafından maruz kaldığımız mobbing. Birimiz daha nöbet çıkışı ölmeden, normalleşen bu gerçeklere dur diyecek birileri olur umuyorum. Bizden bu kadar.”

TTB: Sürecin takipçisi olacağız

Türk Tabipler Birliği Asistan ve Genç Uzman Hekimler Kolu konuyla ilgili olarak “Mobbinge karşı, hukuksuz 36 saat dayatmasına karşı tek bir asistan arkadaşımızı dahi yalnız bırakmayacağız, sürecin takipçisiyiz” mesajını paylaştı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
11
1) DRZEN (UZMAN DOKTOR)
19.11.2021 11:08:40
IYI ETMİŞSİNİZ.ELİNİZE SAĞLIK. KADIN DOĞUM HEM ZOR HEM DE EMEGİ SÖMÜRÜLEN BRANŞLAR ARASINDA. CANINIZA YAZIK .DÜNYAYAYA BİR DAHA GELMEYECEKSİNİZ. GİDİN RAHAT BRANŞLAR YAZIN EVİNİZDE EŞİNİZLE ÇOCUKLARINIZLA MUTLU MUTLU YAŞAYIN.
People
2
2) tuncay şen (radyolog)
16.11.2021 16:37:05
Nasıl olsa TUS'u başarısı gerektiğinden, dolayı istifa etmek kolay değil, yükleniyorlar. Asistan olmak sınavsız olsa ,asistan bulmak için dört dönerler.
People
9
3) Yahya kür (Diş hekimi)
15.11.2021 23:43:29
Yurtdışı için nasıldır bilmiyorum ama mucize doktor dizisini izlediğim kadarıyla asistanın da doktor olduğu saygı gösterildiği ni görüyorum.Bizde de asistan hekimlerin hekim olduğunun farkına vararak saygı gosterilmeli
People
9
4) se (uzm dr)
15.11.2021 10:52:48
Destekliyoruz, yazılan her şey doğru. Hastanelerde öncelik hizmet/döner sermaye ve bitip tükenmeyen hasta sayıları ile doktorların bir nevi savaşı haline dönüşmüş durumda. Asistanlar da burada en ön saflarda, yalnızlar. Maaşları ve ek ücretleri yeterli , eğitimin öncelikli olduğu bir asistan eğitimi olmasını diliyoruz.
People
14
5) s.mutlu (Sağlık personeli)
14.11.2021 23:26:29
Tüm sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşıyor. Özellikle kamu hastanlerinde bir taraf iş yaparken diğer tarafta adamını bulup rahat yerlere kaçan, işe gelmeyip bankamatik memurluğu yapanları gördükçe moraller daha da bozuluyor.
People
18
6) dr ceyar (nrş uzmanı)
14.11.2021 22:50:08
bravo gençler...bu mesleğe fazla anlam yükleyip köle olmayın..ne kadar köfte o kadar ekmek...sizlere atıl kurt diyenler ya bu mesleğin kaymağını yiyordur ya da gerçeklerden bi haberdir...çıktığınızda elit bir ekiple çalışmıyorsanız, acil vakalarda kapıda sopayla bekleyen sinirli halden anlamaz şiddete meyilli ve kendini kanunen hiç olmadığı kadar güçlü hisseden bir halkın kucağında bulacağınız için acılarınızı başlamadan bitirmişsiniz...az bilin kafanız rahat olur...
People
15
7) mehmet kaya (doktor)
14.11.2021 19:46:01
Hepsinin gözlerinden öpüyorum. Hepiniz koca yüreklisiniz.
People
26
8) muhibbi (op.dr.)
14.11.2021 17:52:59
Malpraktis
Olur olmaz şeylerde hasta haklarına yazılı ifade verme
Asistanken kıdemlinin başasistanın hocanın mobbing i
Uzmanken başhekim in il sağlık müdürünün mobbing i
Yetmedi yaptığın işlemlerle alâkalı bir de başka il sağlık müdürünün mobbing i
İhalede kalitesiz tıbbi sarf malzemenin metazori alınması için dayatma ancak mükemmel (!) sonuç istenmesi
Sonuç kötü olduğunda dandirik malzeme ile işlem yapmasaydın demeleri
İftira, ve tehdit hakarete uğrarsın
Yargıya başvurduğunda
Tanıkların dinlenmesi
Bir daha dinlenmesi
Delillerin toplanması
Kuruma / kurumlara yazılması
Cevabın beklenmesi
832 yıl sonra kararın açıklanması

Askerlik ve polislik için radyodiagnostik tetkiklerin resmi raporunun uzman radyologlarca yazılmasında istatistiki olarak anlamlı gecikme yapılması
Rapor geç çıkarıldığı için klinisyen hekimin cimer 184 ve sair makamlara şikâyetine cevabın yazılı tevdisi
Randevusuz nasıl hastaneye alındığı bilinmeyen tanımlanmamış iki ayaklı organizmaların poliklinikte olay çıkarması ve tehdit ve hakaretlerine maruziyet
Poliklinik başvurusu olmayan hastaya ilaç reçete edilmesi için ısrar edilmesi
Sen yazmazsın gider başka bir akıllı (?!) meslektaşın yazar
Sen kötü tohtur olursun seni şikayet ederler, olmayan başvuruyu neticelendiren tohtur idare nezdinde çok iyi kral tohtur olur
Sen kanuna uygun davrandığın için öcü olursun

Uzun lafın kısası (ulk)
Böyle sorumsuz davranışları olan meslektaşlar oldukça
İstifa eden de çok olur
İstifanın boşluğunu dolduran da
Balık her tarafından eşit oranda pütrefiye olmaya devam ediyor
People
2
9) ismail yetenek (dr)
14.11.2021 13:17:47
Araştırmadanmı asistan olmuşlar.anlamadım.yazık boşa geçen zamana
People
19
10) dr.sabit (dr)
13.11.2021 20:36:31
Uzmanlığı bitirseler kazanacakları para maaş+sabit ancak 3 asgari ücret düzeyinde olacaktı. Bu kadar nöbet, malpraktis riski, mobbing karşılığında kazanacakları para komik düzeyde. En doğrusunu yapmışlar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)