Müsteşar açıkladı: Hekimlerin tamamı 5 yılda bir Board Sınavına girecek!
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, sağlıkta dönüşümün ikinci fazında hekimlerin Board Sınavı’na girmesi ile ilgili düzenlemeler yapılacağı bilgisini verdi.
Müsteşar açıkladı: Hekimlerin tamamı 5 yılda bir Board Sınavına girecek!
11 Ocak 2018 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-“VII. Uluslararası Sağlıkta Kalite ve Performans Kongresi” 10 Ocak’ta Antalya’da başladı. 13 Ocak tarihine kadar devam edecek kongrede Sağlık Bakanlığının sağlıkta kalite ve dönüşüm standartları üzerinde yaptığı çalışmalar ele alınacak.

“Bir sağlık ordumuz var, buna şükrediyoruz”

Ana teması klinik kalite ve inovatif yaklaşımlar olan kongrenin açılış konuşmasında açıklamalarda bulunan  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp Gümüş,  “Ülkemiz sağlık ihtiyaçları doğrultusunda 2003 yılında başladığı yolculuğuna devam ediyor. Sağlık hizmetlerindeki dönüşüm sürekli devam ediyor. Yüzde 39 olan vatandaş memnuniyeti 75,5’e çıkması çok önemli bir gösterge. Her türlü sorunla boğuşan ve birebir acil yaklaşım gösteren bir sağlık ordumuz var, buna şükrediyoruz.”  dedi.

 

 

Acil servisler modernize edilecek

2018-2023 yıllarını kapsayacak olan, sağlıkta dönüşümün ikinci fazında Kalkınma Bakanlığı ile birlikte yeni hedefleri gerçekleştireceklerini ifade eden Gümüş, “Hizmet sunumundaki sorunlu noktalara da eğileceğiz. Acil hizmetler başta olmak üzere poliklinik ve klinikte sorunlu gördüğümüz alanlar var. Bu alanları yeniden masaya yatırıyoruz.  Acil servisleri yeniden modernize edeceğiz.  Gerçekten acil olan hastalara müdahale edilmesini sağlayacak ve buralarda görev yapan doktor ve  hemşire sayısını güçlendireceğiz. Özellikle 500’den fazla hastası olan acilleri direkt olarak izliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu acilleri modernize edip acil ihtiyacı olan yerlere müdahale edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Her hastalık için klinik rehberler oluşturulacak

Kamu ve özel sektöre ait bin 500’e yakın hastane, 400’e yakın diyaliz merkezi, ağız-diş sağlığı merkezleri, 112 acil sağlık hizmetleri, 81 ilde evde sağlık hizmetleri olmak üzere  2 bin 500’e yakın sağlık kuruluşunun  hasta güvenliği ve  memnuniyeti önceleyecek şekilde ve sağlıkta kalite standartlarına uyum açısından sürekli değerlendirildiği bilgisini veren Gümüş,

“Hekimler ve hemşireler için sağlıkta klinik rehberleri oluşturacağız. Bu konu ile ilgili branş dernekleri ile birlikte Ocak ayı sonuna kadar çalışacağız. Her hastalığa özgü rehber oluşturacağız ve ülkemizde görülen 800’e yakın hastalık için kılavuzlar oluşturacağız. Hasta geldiğinde ne yaparsınız? İlk hangi tetkiki istersiniz, en son hangi testi yaparsınız? Bazen en son isteyeceğimiz testi en önce istiyoruz.  Maalesef bazen fizik muayene yapmadan MR istiyoruz.  Bütün bu çalışmalarla beraber artık hastalıklarda hastaya adım adım hangi yaklaşım yapacağımızı da Bakanlık olarak yıllık güncelleyip, bu rehberleri yayınlayacağız. Artık asistanımız, hekimimiz ve hemşiremiz bu rehberlere ulaşacak. ” ifadelerini kullandıMedimagazin.

 

Hekimlere Board Sınavı

Gümüş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hekimlerimizi belli aralılara teşvik ederek Board Sınavlarına sokacağız. Hekimler Sağlık Bakanlığından hekimlik ya da uzmanlık belgesini alıyor; bir kısmı kendini çok geliştirirken bir kısmı geliştirmeyebiliyor. Tıp ise sürekli değişiyor . Yine dernekler ve ÖSYM ile iş birliği yapacağız ve beş yıllık dönemlerde, hekimleri zorlamadan teşvik ederek, ödüllendirerek gelişmesine devam etmesini sağlayacağız. Bunları sınav gibi görmemek lazım biz bunu kendimizi yenilemek olarak görüyoruz.

Yine tüm sağlık personelimizin de hizmet içi eğitimler ile kendilerini yenilemelerini sağlayacak, teşvik edecek ve ödüllendireceğiz.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) dr (dr)
08.02.2018 13:55:50
sayın tatar döner sermayeden aldığım 1250 tl yı yüzde 50 arttırsanız da bana bir sey ifade etmez ,1875 tl ile cok birsey yapamazsınız mümkünse siz çözüm üretme çabasına girmeyin bilmeden konusmayın, burada da her yerde oldugu gibi millet olarak bilgimiz olmadan fikrimiz oluyor!!madem sınav bütün kurumlara yapılsın board sınavı hodri meydan sıkıyorsa , kimin ne bildiğini görelim!!!!
People
1
2) muhiddin göç (uz.dr.)
08.02.2018 11:09:41
Performans için idarenin baskı yaptığı bir sistemde doktorları daha bilimsel yapmak iyi bir karar ama büyük bir çelişki.
People
3
3) cemal tatar (emekli)
06.02.2018 10:50:36
BİR SSK'lı EMEKLİ VATANDAŞ OLARAK BOARD SINAVINDA BAŞARILI OLAN UZMAN HEKİMLERİN MAAŞLARI VE DÖNER SERMAYEDEN ALDIKLARI AYLIK ÜCRET % 50 ARTIRILSIN VE ( " O " ) VİLAYETTEKİ HASTANEDE BULUNAN 2 UZMAN DOKTORU TÜRKİYEDE OLMAK ÜZERE 5 KİŞİLİK AİLESİ İLE BİRLİKTE 10 GÜNLÜĞÜNE TATİL MASRAFINI DÖNER SERMAYEDEN KARŞILANMAK ÜZERE EŞİ VE ÇOCUKLARI İLE BİRLİKTE TATİLE GÖNDERİLSİN ; SINAVDAN GEÇEMEYEN HEKİMLERİN UZMAN ÜNVANLARI ELLERİNDEN ALINSIN ( maaşlarıda düşürülsün ) .......... fetö sayesinde haksız yere TIP fakültesini kazanan ( HAKKIYLA KAZANANLAR HARİÇ ) ; oturmasını kalkmasını bilmeyen, bir ergen ve erişkin insanla empati ve sempati kuramayan mesleğini ifa edemeyen, ( " O " ) doktorun bir yerlerden almış olduğu talimat ile yapmış olduğu sözde doktorluk ünvanı ile ( HALKIMIZI ) diğer doktorlara karşı KİN ve DÜŞMANLIĞA kışkırtan sözde doktora CEZA verilsin .. yazmış olduğum SUBJEKTİFİMİ yayınlamaz iseniz bence bu haber siteside birilerinin elindedir ..
People
20
4) MURAT (OP.DR)
02.02.2018 14:25:09
ÖNCE MBAKANLIKTAN BAŞLANSIN BU SINAVA, BAKALIM KAÇ MÜSTEŞER BAŞARILI OLACAK, SONRA BİZ DE GİRERİZ...
People
20
5) drutu (dr)
28.01.2018 21:16:23
varsa yoksa hasta memnuniyeti sonra da doktora sınav! peki, olsun..4 yıldır sözü verilen ancak lafı bile edilmeyen yıpranma payından, 7 yıl öncesinin bile gerisine düşen maaş ve ek ödemelerden, hastanelere ve daha üst makamlara göreve getirilen yönetim kademesinin neye göre belirlendiği/belirleneceği ile ilgili bir haber yada plan var mı?
People
21
6) kimbıl (dr)
28.01.2018 21:00:51
3000 tl maaş vererek 100 e yakın üstelik hatasız hasta bakılmasını isteyip doğacak hata içinde yüzbinlerce lira tazminatın önünü açan yasayı getirmek ne kadar adilane ise , hocasız fakülteler açıp defalarca sınava tabi tutup mezunlar vermek sonrada kendi yetersizliğini itiraf eder gibi yeterlilik sınavına tabi tutmak da o kadar adilane olsa gerek.
People
44
7) Adnan Öbek (Uz.dr.)
18.01.2018 19:56:45
Her branşda kalite önemli. Türkiye de en büyük cehalet ve acemilik ADALET alanında mahkemelerde gerçekleşiyor. Uz.olmayan hakim ve savcılar hiç bir kariyer çalışması olmadan 1. sınıfa terfi ediyor ve her türlü davaya bakıyor?! Doktora yapmayana sadece "Hakim Yardımcılığı " görevi verilebilir. Yargılama ve ceza verme yetkisi verilemez. İhtisas yapmayan bir dr. kalp ameliyatı yapar mı ? Hayır. Ama yeni mezun toy hakim maşallah her davaya bakıyor..Sonuç, trajikomik cezalar...Önce, Hakim ve Savcılar eğitime alınmalı. Yanlış karar verenler ağır cezaya çarptırılmalı.
People
22
8) ali demir (doktor)
17.01.2018 02:56:25
doktor yok deyip sınav yapmak !!!!!!!!!!!!!!!!
People
60
9) Ali (Dr)
16.01.2018 15:29:33
Emekli hekimlerin maaşları son derece düşüktür, önce bu mazlumlara acilen iyileştirme yapın. Ek ödemesi olmayan hekimlere SGK, Hudut Sahiller ve TSK hekimine verilen ek denge tazminatı mutlaka verilmeli ve adalet sağlayın. Sonra ne yaparsanız yapın.
People
45
10) Cengiz Tirkeş (Doktor)
16.01.2018 03:13:17
Yerim board unuzu da sınavınızı da.Kim yapacak uzmanların sınavını.Allah bilir imamlara yaptırırsınız onu da.Doktor bulursanız yaparsınız tabi board sınavını
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-17/034. Uluslararası Antalya Aile Hekimliği KengresiAİLE...ANTA