Müsteşar açıkladı: Hekimlerin tamamı 5 yılda bir Board Sınavına girecek!
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, sağlıkta dönüşümün ikinci fazında hekimlerin Board Sınavı’na girmesi ile ilgili düzenlemeler yapılacağı bilgisini verdi.
Müsteşar açıkladı: Hekimlerin tamamı 5 yılda bir Board Sınavına girecek!
11 Ocak 2018 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-“VII. Uluslararası Sağlıkta Kalite ve Performans Kongresi” 10 Ocak’ta Antalya’da başladı. 13 Ocak tarihine kadar devam edecek kongrede Sağlık Bakanlığının sağlıkta kalite ve dönüşüm standartları üzerinde yaptığı çalışmalar ele alınacak.

“Bir sağlık ordumuz var, buna şükrediyoruz”

Ana teması klinik kalite ve inovatif yaklaşımlar olan kongrenin açılış konuşmasında açıklamalarda bulunan  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp Gümüş,  “Ülkemiz sağlık ihtiyaçları doğrultusunda 2003 yılında başladığı yolculuğuna devam ediyor. Sağlık hizmetlerindeki dönüşüm sürekli devam ediyor. Yüzde 39 olan vatandaş memnuniyeti 75,5’e çıkması çok önemli bir gösterge. Her türlü sorunla boğuşan ve birebir acil yaklaşım gösteren bir sağlık ordumuz var, buna şükrediyoruz.”  dedi.

 

 

Acil servisler modernize edilecek

2018-2023 yıllarını kapsayacak olan, sağlıkta dönüşümün ikinci fazında Kalkınma Bakanlığı ile birlikte yeni hedefleri gerçekleştireceklerini ifade eden Gümüş, “Hizmet sunumundaki sorunlu noktalara da eğileceğiz. Acil hizmetler başta olmak üzere poliklinik ve klinikte sorunlu gördüğümüz alanlar var. Bu alanları yeniden masaya yatırıyoruz.  Acil servisleri yeniden modernize edeceğiz.  Gerçekten acil olan hastalara müdahale edilmesini sağlayacak ve buralarda görev yapan doktor ve  hemşire sayısını güçlendireceğiz. Özellikle 500’den fazla hastası olan acilleri direkt olarak izliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu acilleri modernize edip acil ihtiyacı olan yerlere müdahale edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Her hastalık için klinik rehberler oluşturulacak

Kamu ve özel sektöre ait bin 500’e yakın hastane, 400’e yakın diyaliz merkezi, ağız-diş sağlığı merkezleri, 112 acil sağlık hizmetleri, 81 ilde evde sağlık hizmetleri olmak üzere  2 bin 500’e yakın sağlık kuruluşunun  hasta güvenliği ve  memnuniyeti önceleyecek şekilde ve sağlıkta kalite standartlarına uyum açısından sürekli değerlendirildiği bilgisini veren Gümüş,

“Hekimler ve hemşireler için sağlıkta klinik rehberleri oluşturacağız. Bu konu ile ilgili branş dernekleri ile birlikte Ocak ayı sonuna kadar çalışacağız. Her hastalığa özgü rehber oluşturacağız ve ülkemizde görülen 800’e yakın hastalık için kılavuzlar oluşturacağız. Hasta geldiğinde ne yaparsınız? İlk hangi tetkiki istersiniz, en son hangi testi yaparsınız? Bazen en son isteyeceğimiz testi en önce istiyoruz.  Maalesef bazen fizik muayene yapmadan MR istiyoruz.  Bütün bu çalışmalarla beraber artık hastalıklarda hastaya adım adım hangi yaklaşım yapacağımızı da Bakanlık olarak yıllık güncelleyip, bu rehberleri yayınlayacağız. Artık asistanımız, hekimimiz ve hemşiremiz bu rehberlere ulaşacak. ” ifadelerini kullandıMedimagazin.

 

Hekimlere Board Sınavı

Gümüş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hekimlerimizi belli aralılara teşvik ederek Board Sınavlarına sokacağız. Hekimler Sağlık Bakanlığından hekimlik ya da uzmanlık belgesini alıyor; bir kısmı kendini çok geliştirirken bir kısmı geliştirmeyebiliyor. Tıp ise sürekli değişiyor . Yine dernekler ve ÖSYM ile iş birliği yapacağız ve beş yıllık dönemlerde, hekimleri zorlamadan teşvik ederek, ödüllendirerek gelişmesine devam etmesini sağlayacağız. Bunları sınav gibi görmemek lazım biz bunu kendimizi yenilemek olarak görüyoruz.

Yine tüm sağlık personelimizin de hizmet içi eğitimler ile kendilerini yenilemelerini sağlayacak, teşvik edecek ve ödüllendireceğiz.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) ali demir (doktor)
17.01.2018 02:56:25
doktor yok deyip sınav yapmak !!!!!!!!!!!!!!!!
People
27
2) Ali (Dr)
16.01.2018 15:29:33
Emekli hekimlerin maaşları son derece düşüktür, önce bu mazlumlara acilen iyileştirme yapın. Ek ödemesi olmayan hekimlere SGK, Hudut Sahiller ve TSK hekimine verilen ek denge tazminatı mutlaka verilmeli ve adalet sağlayın. Sonra ne yaparsanız yapın.
People
18
3) Cengiz Tirkeş (Doktor)
16.01.2018 03:13:17
Yerim board unuzu da sınavınızı da.Kim yapacak uzmanların sınavını.Allah bilir imamlara yaptırırsınız onu da.Doktor bulursanız yaparsınız tabi board sınavını
People
4
4) Bülent Duran (Dr)
15.01.2018 12:35:05
Bravo Sn, Aydın SİNAL.
People
10
5) GENEL CERRAH (genel cerrah )
15.01.2018 10:23:08
hizmet içi eğitim kapsamı altında bakanlığın ilgili branşların dernekleri ile birlikte ortaklaşa yürütecekleri , programlarını oluşturacakları ve belli periyotlarla tekrarlanan günün gerek bilgi gerekse teknolojik yeniliklerini içine alan yaklaşık 1 hafta sürecek yoğun bir eğitim ardından yapılacak kursun değerlendirileceği sınav şeklinde olan ve tüm masrafları bakanlık ilgili kaleminden karşılanan bir programa kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. ama bu tabi işin zor olanı
People
17
6) ali buhur (uzm doktor)
13.01.2018 22:55:27
Bakanlığın bu sınavı doktorlara getirmeden önce bir yıl içinde en az iki
ulusal ya da uluslararası kongre ve sempozyuma hekimlerin mezuniyet sonrası eğitim olarak katılmalarını sağlamalıdır özel hastanelerde çalışanlar çalıştığı özel hastane tarafından sağlık bakanlığında çalışanlar ise sağlık bakanlığı tarafından finanse edilmelidir. ayrıca asgari ücretin 1600 tl olduğu ülkemizde bu kadar meşakkatli ve zor şartlarda çalışan ve üst düzey performans performans göstermesi beklenen ve gösteremediğinde görevinden el çektirilecek hekimlere 2800 tl emekli maaşı da olmamalıdır
People
22
7) Mehmet çimen (De)
13.01.2018 16:46:45
Tıp değil tüm meslekler gelişiyor onlarada board sınavı koyAlım.örnegin vekil müsteşar ve bürokratlara .hangi doktoru eczacıyı yada mesleği boardla mezun ediyonki sonradan sınav istiyosun.hatırı sayılır sayıdaki uzman ve hekimi yetersiz eğitimle mezun et sonra board iste.önce eğitim diyorum ülkemin köksüz bilimsiz haline üzülüyorum
People
8
8) Zülal ŞİMŞEK (Tip fakültesi öğrencisi )
13.01.2018 15:49:58
Görüyorum ki halktan bir çok insan ve sözüm ona doktor amca ve teyzelerimiz bu konu hakkında yorumda bulunmuşlar. On yıl önce tip bitirip şimdiki tip fakültelerinin kolay olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz Acaba. Bilmeyenlere söyleyeyim. Tip fakültesinde oldukça zorlu bir eğitimden geçiyoruz. Sizin yatarak amaaaan formaliteden dediğiniz TUS sınavı dünyanın en zor üçüncü sınavı. Her ilde tip fakültesi var diyorsunuz. Olmak zorunda! Her yıl Devlet on bin tip fakültesi öğrencisi alır. Ülkemizde doktor sayısı yeterli değil. Eğer sizin dryiminizle her yere tip fakültesi açmasa bir fakültede 400 kişi eğitim görürüz haliyle eğitim kalitesi düşer. Diğer bölümlere alımlar daha yüksek ayrıca günümüz öğretmenlik bölümleri yata yata geçiyor bizzat arkadaşlarımdan görüyorum. Eğitimin önce orasını halledin bence. Sınav yanlış demiyorum. Ama zaten tip eğitimi bu kadar zorlu uzun yıllar alan gönül vermen gerken bir şey iken beş yılda bir sınav gereksiz olmuş. Dalga geçer gibi. Yazık ya insanlar o kadar okusun vatana millete iyi bir doktor olmak için karşılığında sizin zannettiğiniz gibi yüksek paralar olmadan uzun yıllar gençliğini verip okulu bitirsin televizyon karşısından kalkmayan insanların yaptıkları yorumlara bak. Kedi ciğer meselesi demek ki. Doktor amca ve teyzelerim bu lafım size değil lakin artık tip fakültesi eğitimleri TUS sınavları sizin zam nınızdan daha zor bu konuda anlayışlı olursanız Bi, öğrencileri çok srvindirirsiniz
People
11
9) Erşan Kuneri (film sektörü )
13.01.2018 10:54:11
Binlerce hekim sınava girdi ve muzurluk bu ya, bilerek sınavdan çaktı diyelim. Ne yapacaksınız?
People
14
10) lucifer (dr)
13.01.2018 10:37:32
Eğitime önem verme,doktoru 2 dakikada hasta bakmaya zorla , oy için her şeyi yap ve utanma .Keşke her şey medeni ülkelerdeki gibi olsa da zevkle sınavlara girebilsek.Herhalde tarikatlardan board sınavı sorularını satın almak için maddi sıkıntılarımıza rağmen para biriktirmemiz gerekecek.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar
20.12-19.01KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜM CİHAZITıbbi Cihaz