Patlamaya hazır bomba hastalar ve hukuki, mesleki kaygılar arasında hekimlik
Son yıllarda artış gösteren sağlıkta şiddet olayları sağlık çalışanlarını tükenmişliğe götürüyor. Daha önce yayımladığımız birçok haber hekimlerin, sağlık çalışanlarının sağlıkta şiddete bir an önce çözüm bulunması gerektiği ile ilgili söylemlerini içermişti. Medimagazin’e gelen bir okuyucu mektubu sağlıkta şiddetin hekimlerin günlük pratiğini ne denli etkilediğini gözler önüne serdi
Patlamaya hazır bomba hastalar ve hukuki, mesleki kaygılar arasında hekimlik
11 Temmuz 2019 - MEDİMAGAZİN

Okuyucunun adını gizlemek istemesi hekimlerin geldiği noktadaki kaygıları ile ilgili ipucu veriyor.

“İçeride boş duruyormuşuz gibi gelip bağıran insanlar”

İsimsiz yayımlanmasını isteyen okuyucu bir hekimin “sağlıkta şiddete son” yazısı:

 Günün daha ilk yarısıydı, bekleyen hasta sayısı 100'ü geçmişti, iki doktorduk, bekleyen kalabalığı sıra ile muayeneye almaya çalışırken, engelli ve daha acil olanları önce almaya ve sonrasındaki onlarca kişiye bunun nedenini tek tek açıklamaya çalışırken her hasta sonrası numaram gelmedi mi diye soranlara cevap vermeye çalışırken, çocuğuyla içeri girmişken bebek tartısında elinde pazardan aldıklarını tartmaya çalışan ve bu konuda yardım isteyen, boy ölçerle kendi boyunu ölçmeye çalışan, dolapları açan, suyumdan içmeye çalışan, dil basacağı ve eldivenleri oyuncak olarak almak için ısrar eden, sırada onlarca kişi varken içeride telefon sohbetine dalan, içeride boş duruyormuşuz gibi bir de sürekli gelip bağıran insanların arasında hizmet vermeye çalışıyorduk.

Arkadaşımızın boğazına cam  yaklaştırılmış… Yine de sakin bir nöbet geçirdiğimiz için şükürlerdeydik

Triajda kusma gibi daha basit teşhislerle önümüze  gelen ketoasidoz komalarını aynı anda muayene ettirilmeye çalışılan dört kardeş çocuk sonrası atlamamaya çalışırken o gürültüde üfürüm duymaya, nörolojik hadise atlamamaya akut batını gözden kaçırmamaya çalışıyorduk. Daha bir gece önce bize arrest gelen hastaları başka bir serviste vefat ettiği için üzerlerimize sandalyeleri fırlatan camlarımızı kıran, kendimizi ve hastalarımızı zor kurtardığımız bir nöbet atlatmışken, arkadaşımızın boğazına cam  yaklaştırılmış, saçından sürüklenmişken, yine de sakin bir nöbet geçirdiğimiz için şükürlerdeydik. Muayene esnasında olmayan bir sorun sonradan gelişir de acilde gözden kaçar mı diye, hem sürekli sistemi giden bilgisayara ait ekrana  hem triaj kâğıdına tüm bulgularımı yazmaya çalışırken; dışarıda bekleyen hastaların çoğu yavaşlığımdan şikayet ediyordu.

“İçeri giren her hasta patlamaya hazır bomba gibi geliyor”

O sırada içeri giren baba, çocuğunun yanında sigara ve nargile içtiğinden övünerek bahsederken ilk kez gördüğüm çocuğun yıllardır öksürüğünü gideremediğim(!) için masamı yumrukluyordu. İçeri giren her hasta patlamaya hazır bomba gibi geliyor artık. Ya adli, hukuki bir sorun çıkarsa, ya üzerime saldırırsa, ya akut batınsa, menenjitse, ya o karışıklıkta bir şey atlarsam. Eve gidip gözlerimi kapadığımda hastalar tek tek gözümün önüne geliyor “bir şey atladım mı?” diye. Çünkü o karmaşada bir şey atlamadıysak, hem aşırı özverimizden hem de Allah'ın bir lütfuydu. Bir gün önceki hastaların çoğu geri geliyordu, ilaçlarını almamışlar, alanlar da kullanmamışlardı. Çünkü iğne yazmalıydık, serum yazmalıydık, daha çok serum yazmalıydık. Öksürüğün serumla geçmeyeceğini anlatamamak ve bunun için yedi yüz küsürüncü hastanızın üzerinize yürümesi o kadar acı ki. Tahlil istemeliydik ama tahliller hemen çıkmalıydı. Çünkü tahlilin geç çıkması bir şiddet nedeniydi. Serumun küçük olması da şiddet nedeniydi. Çünkü 10 kilo bebeğe kilosuna göre serum takıldığını anlatamayacağınızdan, neden babaannesininki gibi büyük serum olmadığına ikna edemezseniz ya sözel şiddete ya da aynı çocuğa gece boyu acile üç kez giriş yapılmasına neden olacaktık. Aciller insanları kurtarmak içindir, doktorları ve diğer sağlık personelini tüketmek, ezmek öldürmek için değil. Lütfen artık birileri bu şiddete son verilmesine yardım etsin. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) heisenberg (dr)
18.07.2019 10:20:30
en zalim yaratık insandır.ne yazıkki bunu doktor olduktan sonra öğrendim.çok çalışmanın yıpranmanın tükenmenin karşılığında iyi şeyler yapıp dünyaya yararlı olduğumu hissedersem yorulmam.Ama bu yaratıklara yardım etmek" iyi ve yararlı birşey yapmak" değil.
People
7
2) dr (dr)
14.07.2019 17:51:54
çok güzel tesbitler. acil servisi yaşamayan anlayamaz..
People
19
3) Uzm (Dr)
12.07.2019 15:05:23
Bu yazıyı okudukça eski günlerimi derken neden yorum yazıyorum ki dedim ve kestim. Yorum yapmanın hiçbir faydası yok ve boşa kafa yorduğumu hissettim. Yine de gönderdim.
People
17
4) ramiz (dr)
12.07.2019 10:06:14
Şu millete serumun şifalı birşey olmadığını söyleyin artık!!! Şekerli ,tuzlu su olduğunu bilsinler ....yoksa baş edemezsiniz.Ne kadar basit birşey olduğunu anlatın
People
46
5) Aile Hekimi (Doktor)
12.07.2019 09:58:35
Yüz bin nüfuslu ilçede 24 saat tek doktor nöbet tutuyorduk.350 400 hasta.Bazen tuvalete gidemiyordum.Her hastanın yanında 3 4 kişi.Kabus gibiydi.Bir de bunun üstüne bakanlık sevk zinciri çıkardı.Eskiden acil hastayı hemen ambulansla gönderebiliyorduk.Bakanlık dedi ki karşı taraftan onay almadan gönderemezsin.En yakın yer 140 km.ve aradığım çoğu hastane kabul etmiyordu.Bir keresinde genel cerrah acil hastayı direk gönderdiği için hakkında soruşturma açıldı.Hastaneyi haritadan silecek hasta yakınları var,hasta yanımda ölecek ve ben hastaneler kabul etmediği için hastayı gönderemiyorum.Dakikalar saat gibi geçmek bilmiyor.Masa başında oturup kafasına göre karar alanlar bilmez bunu.Ama bu işin ahireti de var,inanıyorsanız hesap günü var...
People
35
6) dr benzingen (nrş uzmanı)
12.07.2019 09:56:48
medeni söylemlerle gaza getirilip ipten salınmış toplumu dizginleyemezsiniz!
ok yaydan çıktı artık
hasta=hasım!
People
22
7) icraat (zamanı)
12.07.2019 09:22:23
Epey yazıldı çizildi, sağlık personeli bir hayli tehdide,hakarete maruz kaldı, itildi, kakıldı,sopa yedi, öldürüldü... İCRAAT VE ZAMAN ?
Şu MAGANDA tayfasının hakkından gelinsin, bu iş düzelir. Geniş kapsamlı , eee haliyle azucuk caydırıcı yeni bir sağlıkta şiddet yasasının ivedilikle çıkarılması şart.
People
13
8) ömer hayyam (op.dr)
11.07.2019 20:42:14
ne kadar güzel bir yazı, okudukça ruhum daraldı, bu yazıyı saklatacağım
People
19
9) Ahmet (Yılmaz)
11.07.2019 18:14:47
Boşuna uğraşmayın, böyle devam edip gidecek.
People
15
10) magandaya (dur)
11.07.2019 17:19:07
Sağlık magandasavar tedbirler :
1. Hemen içeri
a) Akli dengesi yerindeyse kodese
b) Akli dengesi yerinde değilse kapalı psikiyatri servisi ya da akıl hastanesine, akıllanıncaya kadar, öyle sakinleştirip salıvermek yok.
2. SGK iptal edilecek (uyguladığı şiddetin miktarıyla orantılı olarak).
3. Sağlık kuruluşlarında vatandaşın yoğun olduğu ortamlarda yine uyguladığı şiddetin miktarıyla orantılı olarak hasta yakınlarına bilgi verme, onları sakinleştirme, sağlıkçaya karşı olan saldırılarda araya girme, engelleme gibi görevler
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)