Plastik cerrahlardan estetisyen, KBB uzmanı ve diş hekimlerine uyarı: İşimize karışmayın!
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, estetik uygulamaları uzman hekimlerin yapması gerektiğine dikkati çekerek, aksi takdirde ciltle ilgili geri dönülmez sorunlar yaşanabileceğini bildirdi.
Plastik cerrahlardan estetisyen, KBB uzmanı ve diş hekimlerine uyarı: İşimize karışmayın!
14 Aralık 2015 16:02 - AA YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ

Prof. Dr. Özgür, AA muhabirine, estetik uygulamalarındaki sınır ihlalleriyle ilgili açıklama yaptı.

Özellikle estetisyenler ile plastik cerrahların karıştırılmasından duydukları rahatsızlığı dile getiren Özgür, "Estetisyen, Milli Eğitim Bakanlığı kurslarına yahut halk eğitim kurslarına gitmiş, deri üstüne cilt bakımı, makyaj, ağda gibi uygulamaları yapanlardır aslında. Ancak kendi sınırları içerisinde çalışmayarak, doktor kontrolü olmaksızın lazer epilasyon, botoks, yağ enjeksiyonu yapanlar olduğunu duyuyoruz. Ayrıca halkımız bu kişileri kendilerine 'estetisyen' dedikleri için konunun uzmanı hatta plastik cerrah sanıyorlar. Üstelik halkımız bize de 'estetisyen' diyor" ifadelerini kullandı.

Estetisyenlerin plastik cerrah olmadığına, doktor bile olmayabileceğini vurgulayan Özgür, "Bu yüzden botoks ve benzeri uygulamalar yapmakta yetkin değillerdir. Oysa estetik uygulamalar insan anatomisi ve fizyolojisini bilen, komplikasyonlarıyla baş edebilecek hekimler tarafından yapılmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Vatandaşlara, "Bir güzellik merkezine gittiğinizde mutlaka kişilere ilgili uzman hekim, plastik cerrahi uzmanı ya da dermatoloji uzmanı olup olmadığı sorusunu yöneltin. Yoksa cildinizle ilgili geri dönülmez sorunlarla karşılaşabilirsiniz" uyarısını yapan Özgür, bazı uzman hekimlerin uzmanlıkları dışında yaptığı estetik uygulamalar konusunda da, "Herkes kendi sınırları içinde, kendi uzmanlık alanında görev yapmalı" çağrısında bulundu.

- "Estetik uygulamalar, 15 günlük eğitimle yapılabilecek şeyler değil"

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve TPRECD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sühan Ayhan da estetik uygulamaların güzel yaş almayı, cildin yer çekimi ve dış etkenlere bağlı yaşlanırken daha sağlıklı görünmesini sağlayan uygulamalar olduğunu anımsattı.

 

Estetik uygulamalar insan anatomisi ve fizyolojisini bilen, komplikasyonlarıyla baş edebilecek hekimler tarafından yapılmalıdır

 

Estetik uygulamalar bedeli karşılığında yapıldığı için bir "estetik ekonomisi" oluştuğuna dikkati çeken Ayhan, taleple birlikte suistimallerin de arttığını bildirdi.

Bu uygulamaların estetik konusunda eğitim almış hekimler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Ayhan, "Estetik uygulamalar, sadece 15 günlük eğitimle alınan bir sertifikayla yapılabilecek şeyler değildir. Bunu yapacak kişiler, uzmanlık eğitimleri süresince bu uygulamaların eğitimini alan plastik cerrahi uzmanlarıdır. Bir de sadece deriyle ilgili konularda, enjeksiyon ve tedaviler de dermatoloji uzmanları tarafından yapılabilir" diye konuştu.

- "Herkes kendi sınırları içinde kalmalı"

Bazı kulak burun boğaz (KBB) uzmanlarının, yüz plastik cerrahı adı altında burun estetiği dışında yüz germe, göz kapağı, boyun germe gibi estetik uygulamaları kendi alanları içinde yapmaya başladıklarını anlatan Ayhan, şöyle devam etti:

"Plastik cerrahi uygulamaları, plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlık alanındadır. Sınır ihlalleri burada yapılıyor. Bazı plastik cerrah olmayan hekimlerin 'Ben estetik de yaparım' dedikleri bir tabloyla karşı karşıyayız. Oysa burun-yüz estetiği için aldıkları eğitim, sadece yurt dışında kısa süreli kurslardan ibarettir. Kendilerini yurt dışından diplomalı olarak tanıtan, yetkin olmadıkları ve başka bir uzmanlık alanı içinde olan uygulamalar yaparak hastaları yanıltan hekimler olduğunu üzülerek görmekteyiz."

 


KBB Uzmanından Cevap: Neden Yüz Plastik Cerrahisi Ameliyatlarını Yapıyorum?


 

Ayhan, diş hekimlerinin de giderek artan sayıda botoks yapmaya başladığına değinen Ayhan, şunları kaydetti:

"Diş hekimleri elbette botoks yapabilir ama kendi sınırları içinde ağız ve çevresinde kalmak şartıyla. Diş hekimleri diş etlerinin görünmesini engellemek amacıyla dudak çevresine uygulama yapmaktayken, artık göz çevresine, alın bölgesine de yapmaya başladı. Sonuçta, eline iğneyi alan, kendisini bütün yüze hakim olabilecek, bütün yüzün estetik uygulamasını yapabilecek uzman hekim olarak tanıtmaya başladı. Bu çok yanlış, herkes kendi sınırı içinde kalmalı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Ümit Yeşilyurt (Doktor )
03.12.2021 14:47:23
Yüze yapılan işlem sonrası oluşan komplikasyona kim bakıyorsa bu işi o yapmalıdır. Yüz anatomisini ve cerrahisini bilen yapmalıdır.Cildiye hayatında eline enjektör dahi almayan bölüm yüze invaziv girişim yapıyor. Plastik cerrahi ise gidin üniversite hastanelerinde ya da eğitim araştırma hastanelerinde yüzde çıkan hiçbir malign kitleye dokunmaz. Biopsi dahi almak istemez. Fasiyal sinir cerrahisini bilmez. Zaten öyle bir cerrahi bölüm yok tüm vücut anatomisine hakim olsun. Benim kanaatim baş boyun cerrahisi yani kbb nin işidir. Halbuki bakın en az onların sesi çıkıyor.
People
18
2) Ahmet arslan (Diş hekimi)
03.07.2020 15:37:39
İyi hoş bir diş hekiminin alın botoksu yapmasına ben de karşıyım. Lakin bruksizm için botox uygulayan plastik cerrahlara veya dermatologlara niye sesiniz çıkmıyor. Onlarınki hak ihlali değil mi?
People
99
3) Plastik Cerrah (Plastik Cerrah)
18.12.2015 01:23:47
Cene ameliyatini okluzyondan ibaret sana dis hekimi arkadasima;
dise o kadar odaklanmissiniz ki baska birsey bilmiyorsunuz. Bu ameliyatlari planlarken, ben ogretiyorum ortodontistlere. Cene ameliyatlari profil, iskelet, ve yumusak doku hareketi ve yuzun guzel gozukmesidir. Dis ve okluzyon bunun sadece ufak bir parcasidir.
Kim yapacak bunlari plastikci yapmayacaksa? Sakin dis hekimleri deme....
People
53
4) Mehmet A. (dişhekimi)
16.12.2015 14:40:38
Mesleğinin uzmanlık alanının dışına çıkmak hem hukuken hem de tıbbi ahlak yönünden sorunlara yol açar.Ama işin ucunda para olunca herkesin gözü dönüyor.Okluzyon ile ilgili hiç bir şey bilmeyen plastik cerrahların çene ameliyatı yapması da çok yanlış.Botoks konusunda yoğun hassasiyetlerini dile getiren plastik cerrahların çene cerrahisi uzmanı dişhekimlerinin alanına girmeme konusunda da aynı hassasiyeti göstermesi lazım.
People
19
5) Sinan (Kbb uzmanı)
15.12.2015 19:38:31
Ben hapis cezası,trilyonluk tazminat davası,meslekten men nedeniyle ameliyat yapmayı bıraktım,bunlarda ameliyatı kim yapacak kavgasına düşmüş..Gerçekten garip bir ülkede yaşıyoruz!
People
7
6) mehmet ince (hekim)
15.12.2015 12:27:26
burada sorun kanımca rant sorunu galiba...
People
11
7) Mert Kafkas Şahin (Pedodonti Uzmanı)
15.12.2015 11:54:23
Tıbbi branşlar arası tartışmaları ilgiyle takip ediyorum ama bir diş hekimi neden, nasıl ve hangi cüretle elinde iğne kaş alın gerer, estetik botoks yapar anlamıyorum? Parayı gören üç haftalık kursla estetikçi oluyor!!! Bir kere senin alanın oral bölge ve çevresi arkadaş. Hiç İmplant yapmasını istermisin plastik cerrahın?!?
People
11
8) Emrah (Kbb uzmani)
15.12.2015 10:03:57
Allah askina gidinde avrupa yuz plastik cerrahi dernegi baskani kimmis bakın?
Dersiniz btun asistanlariniza estetik ogteriuosunuz
People
18
9) ismail gürler (kbb uzmanı)
15.12.2015 02:14:24
Sayın dernek başkanı hocamız bilmemesi mümkün diye düşünüyorum kbb uzmanı eğitim proğramının içinde fasial estetik mevcuttur rinoplasti otoplasti vb amelyatları yapmaktayız. Botoks ve benzeri yüz uygulamalarınıda yapabilmekteyiz ve bunun eğitimi 5 yıl boyunca almaktayız. Kaldı ki estetisyen ve ya benzeri ünvanlarda söylenen herşeye katılmaktayım lakin kbb söylediğiniz bilimsel ve uzmanlık olarak kabul etmek imkansız.
Bu duruma örnek vermek gerekirse rinoplasti yapan plastik cerrahın septum dokunmaması lazım demek gibi bir sey olur bunun eğitimi ve anatomisi bilen bir plastik cerrahta pek tabi septplasti uygulayabilir. Bu kbb uygulamasıdır demek bence ortak cerrahi alanlarda sorun olusutur.
Açıklama kbb b geçiyorsa acilen düzeltilme yapılması gerektiğini düşünmekteyim.

Saygılarımla

Dr.İsmail GÜLER
People
10
10) onur yılmaz (doktor)
15.12.2015 02:00:41
Necdet bey yazı içeriğinde maksillofasyal cerrahi ile ilgili tutkusuz bir ifade yer almamaktadır. Uzmanlık isminde geçen estetik kısmına bir derneğin sahip çıkması sizi neden bu denli rahatsız etti acaba ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)