Prof. Dr. Murat Biçer yaptığı ameliyatla 'dünya tıp literatürü'ne girdi
Prof. Dr. Biçer'in gerçekleştirdiği normal seviyenin 5 katı büyüklüğe ulaşan asendan aort anevrizması ameliyatı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor
Prof. Dr. Murat Biçer yaptığı ameliyatla 'dünya tıp literatürü'ne girdi
14 Ocak 2020 11:59 - MEDİMAGAZİN

BURSA- Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Biçer tıp literatürüne giren bir ameliyata imza attı.

Normal erişkin bireylerde 2.5-3 cm genişliğinde olan kalpten çıkan aort damarı, bir hastada 14 cm genişliğe ulaştı. Gittiği hastanelerde 5.5 cm üzerindeki ameliyatların riskli olduğunu öğrenen hasta soluğu Dr. Biçer’in yanında aldı.

Nefes darlığı, öksürük, yutma güçlüğü, yüzde ve boyun bölgesinde ödem, jugular venöz dolgunluk ve kollateral venöz dolaşım bulguları olan hastada, superior vena kava sendromu denilen klinik durum da meydana geldi.

Ayrıca hastanın oldukça yüksek aort rüptürü riski nedeniyle hayati tehlikesi de bulunuyordu.

Hastasını ameliyata alan Prof. Dr. Biçer normal seviyesinin neredeyse 5 katı büyüyen aort damarını başarılı şekilde ameliyat etti.

Detayları ''Brazilian Journal of Cardiovascular Surgery'' dergisinde yer alan ameliyattan sonra literatürde böylesi büyüklüğe ulaşan asendan aort anevrizması olmadığı için ameliyat şimdiye kadar dünya tıp literatüründe bildirilen en büyük genişlikteki asendan aort anevrizması olma özelliği taşıyor

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) İsmet TOP (Uzman)
23.01.2020 14:53:33
Amiloidoz hastalığına da çözüm bulacak bir hocamız çıksa da Annemizi bu lanet hastalıktan kurtarabilsek. Çaresizlik içinde bekliyoruz.
People
2
2) Yasemin bozat (Satış danışmanı )
21.01.2020 08:08:13
Hocam meraba aydından yazıyorum benim toplar damarlarım tıkalı bacakta fakat hiç birşey yapamadılar 350 tane innohep iğne vuruldum şimdide xeralto 15 mg kullanıyorum bacaklarımda renk değişmeler basladı ağrılar çok 4 yıldır çekiyorum sosyal medyada betül akçanal hocam paylaşmış yazmak istedim dönerseniz çok sevinirim
People
10
3) mutafa necati doğan (Eczacı)
19.01.2020 00:31:13
Benim ameliyatımı da gerçekleştiren murat hocaya sevgilerimi sunar daha başarılı işlere imza atmasını dilerim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer