Prof. Dr. Sinan Canan'dan hekimlere ve tıp öğrencilerine 8 altın öneri
Tıp bilimi her gün yeni gelişmelere uyanıyor, fakat hekimler bu yeniliklere ne kadar açık dersiniz? Prof. Dr. Sinan Canan, hekim ve hekim adaylarına yaşam boyu öğrenmeyi devam ettirebilmeleri ve değişikliklere ayak uydurabilmeleri için 8 altın öneride bulunuyor.
Prof. Dr. Sinan Canan'dan hekimlere ve tıp öğrencilerine 8 altın öneri
15 Kasım 2017 -

Beyin ile ilgili çalışmalar yürüten ve Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan sinirbilimci Prof. Dr. Sinan Canan, tıp öğrencilerine ve hekimlere yaşam boyu öğrenim için 8 tavsiyede bulunuyor. Canan’ın Medimagazin’e verdiği röportajı kendi ağzından paylaşıyoruz:

1-Değişmez bilgi yoktur, değişikliklere açık olun

İlk olarak hekimlerin insan bedeni hakkında bir şeylerin kesin olarak bilinmiş veya anlaşılmış olduğu yanılgısından hızla kurtulmaları gerekiyor. Çünkü tıp fakültesinden mezun olduktan sonra öğrendikleri, olmazsa olmaz temel tıbbi prosedür dedikleri hemen hemen her şeyin en az yüzde 50’si 10 yıl içerisinde değişecek. Dolayısıyla doğru düzgün bir şey bilmiyoruz.

2-“Hastalık yoktur, hasta vardır” prensibini göz ardı etmeyin

İkincisi 7 buçuk milyar insanın benzersiz olduğunu, hastalık yoktur hasta vardır prensibini sadece söyleyip geçmeyin. Her hastanın oranlı bir vesilesi oluyor, her vakanın ayrı bir akademik aşaması olduğunun anlaşılması lazım.

3-Hastalarınızı tahlillerinden değil, kendilerinden öğrenin

Bir de alete, edevata, algoritmaya çok fazla güvenen doktorlar yetiştiriyoruz. Maalesef tahlil kağıtlarından, kan sayımlarından insanları tanıdığını zanneden hekimler ortaya çıkıyor. O yüzden hekim olamıyorlar. Hastaların gözleri veya sohbetleri tahlillerden çok daha fazlasını anlatır.

4-Okuyun

Okuma rutini çok önemli. Bu kitap okuma anlamında da olabilir, araştırma, gezme, inceleme amaçlı da olabilir. İyi bir hekim olmak isteyen insanın ibadetvari bir okuma rutini olması lazım.

5-Sadece kendi uzmanlık alanınızla değil, başka alanlardan da beslenin

Sadece kendi uzmanlık alanı ile ilgili çalışmalar sürdürmek, insanı çok kısa bir zaman içinde mesleki olarak kör hale getiriyor. Sadece tıbbi değil tıp dışı alanlardan da sıklıkla beslenilmesi gerekiyor.

6-Kültür mirasınızı zenginleştirin

Bence doktorların en önemli eksikliklerinden bir tanesi de edebiyata olan uzaklıkları. Vakit kısıtlılığı nedeniyle edebiyata uzaklar, ancak bu şekilde de insafı kaybediyorlar, merhameti kaybediyorlar. Nasıl oluyor diyeceksiniz. Bu mesleği yapabilmeleri için bir miktar soğukkanlılık gerekli olsa da çoğu aşırı duyarsızlaşıyor. Mesela bir doktor hastası için “vefat etti” tabirini kullanamıyor. Çünkü bu teknik olarak ayıp bir tabir olarak kabul ediliyor. “Ex olma” tabiri de yabancılaşma sağladığı için sıklıkla tercih ediliyor mesela. Bu tür inceliklerin edebiyat okuyarak, biraz kültür mirasımızı zenginleştirerek gelişebileceğini düşünüyorum.

7-Sizi aşan bir inancınız olsun

Şu ya da bu şekilde inançsız hekim olmaz, bir şeye inancı olmalı hekimin. Bir dini inancı kastetmiyorum. Bu hayatta kendisini aşan bir inanca sahip olması lazım. Aksi takdirde, insanlara faydalı olamaz.

8-Önce kendinize şifacı olun

Psikoloji gibi dallar da dahil olmak üzere unutulan çok önemli bir prensip daha var. Şifacının önce kendisine sonra çevresine şifacı olması gerekir. İnsanlara bakarak maaş aldığı mentalitesiyle değil de, şifayı bir yaşam becerisi olarak ele almaları lazım. Çünkü çevresine ve kendisine şifa verebilen bir insan ancak başka insanlara şifa olabilir.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
23
1) Murat (Taşçı)
22.11.2017 21:20:02
İcapcı olduğu gece iki kez evinden kakıp acil servise gitmiş, yarım yamalak uykuyla sabahı etmiş, sabah da kalkıp mesai gitmiş hasta bakmaya başlamış bir hekimin nasıl tam verimli çalışabileceği hususundaki görüşlerini de duymak isteriz? Veya otuz hasta yerine çeşitli sebeplerle seksen hasta bakmak zorunda olan birinin bunu nasıl en iyi şekilde yapabileceğiyle ilgili? Misal doksan dakika değil de 360 dakika futbol oynamak zorunda olsa futbolcular onlar yine de işini en iyi şekilde yapabilir mi? Yada sekiz saatte bin ekmek yapan fırıncıya yarından itibaren dört bin ekmek yapacaksın aynı sürede denilse o fırıncının gülücükler saçarak işini sürdürmeye devam etmesinin nasıl mümkün olacağını da açıklayabilir mi Hocamız? Bu açıklamalarının lüzumsuz olduğunu şurdan anlayabilir. Bütün zorluklarına rağmen hala bunalmadan yılmadan bu mesleği icra ediyorsak aldığımız maaş değil en büyük motivasyonumuz: İnsan sevgisidir, vatan-millet sevgisidir, merhamettir, acısı dindiğinde yüzünde beliren tebessümdür bir yaşlı amcanın
People
33
2) burak has (doktor amele)
20.11.2017 06:46:16
prof bey bak saatin 6.30u daha. sen güzel yatağında uyuyorsun ama biz sürekli doğum yaptırıyoruz. Öyle boynuna fular takıp bilmediğin konuda konuşmak güzel. Tam ülkenin özetidir bu. Çünkü işin içinde olanlar konuşmaya korkuyor. Dua ediyoruz malpraktis olmasın diye. 3 kuruş dönere 800tl kitap mı alacağız? Doktorlar şu an hastadır ve ilk önce onların tedavi edilmesi gereklidir.
People
25
3) dr. ozdemir (doktor)
18.11.2017 18:03:59
Piyade albayın "savaş uçağını şöyle kullanın, böyle kullanın, şöyle ateş etseniz daha iyi" demesi gibi birşey olmuş hocanın söyledikleri. Piyade albayımız "askerlik genel olarak şöyledir, bu tüm askerler için geçerlidir, şu prensipler geçerlidir" deseymiş olabilirmiş bence. Bizim tam da sorunumuz bu. Eee ne demişler? İmaj devri".
People
25
4) Ahmet (doktor)
17.11.2017 15:28:15
Sinirbilimci neymiş acaba merak ettim.Herşeyi kapsıyor anlaşılan psikoloji, nöroloji, nöroşirurji.Allah bilir belfıtığından da anlıyorlardır.
People
27
5) postenflamaruar (uzm dr)
17.11.2017 11:46:31
Resmen bizimle dalga geçiyor. Normaldir. Kanuni düzenlemelerle maraba konumuna düşürülmüşle kim dalga geçmez ki. Benim okuduklarımdan temel bilgiler en az 30 yıldır aşağı yukarı aynıdır; değişen çok azdır. Varsa şüpheniz 30 yıl önceki textbookları karıştırın (İngilizce hazırlananları tabiiki) ve temele dair pek bir değişikliğin olmadığını göreceksiniz.; 6. madde standart maddedir, toplumda nasıl ise doktorlarda birza daha yüksek bir orandadır zaten. 2-3-4 ve 5. maddeler zaten fakültede her hoca her zaman tekrarlar, biliyoruz ve uyguluyoruz zaten.
8. madde ise garip olmuş. Röportajı veren beyefendi tıp doktoru olmadığı için normaldir. Bizler şifacı değil tedavi ediciyiz. Şifa mevcut tıp imkanları ve ilaçları ile az sayıda hastada mümkün oluyor. Diyabet, hipertansiyon, Kanser, Hepes enfeksiyonları, geniş yelpaze oluşturan romatizmal hastalıklar, allerjiler, epilepsiler vb birçok hastada şifa imkanı yok. O nedenle doktorlara şifacı denmesi birçok doktorun da yanlış kullandığı bir kelimedir. Biz genelde kontrol altına alırız veya hasarı belli bir yere kadar sınırlarız. Haber değeri yok ancak reklam değeri var bu haberin.
Acı gerçekleri anlatmayıp toz pembe tablo çizildiği için yukarılardan da takdir alır ayrıca. Bürokraside-medyada parlak bir gelecek arayan birçok doktorun pembe tablo çizdiği bir ortamda doktor olmayan biri hayli hayli pembe tablolar çizer.
People
23
6) Özgür (Hekim)
17.11.2017 11:00:18
Yahu bu tıp bilimi her gün yeni bilgilerle uyanıyor lafına hastayım.Kardeşim abartmayın bu kadar en son yeni bir antibiyotik ne zaman bulunmuş bir araştırın.Tamam bazı bölümlerde bilgi değişiklikleri oluyorda buda yıllar içinde oluşuyor.Sabah uyanan bir cerrah hergün yeni bi ameliyat şeklimi görüyor.Yada bir anatomist bir histologi,biyokimya uzmanı yeni bir bilgiylemi güne başlıyor.Aaa yeni bir kemik bulunmuş aaa glikoliz reaksiyonu aslında farklıymış.
People
24
7) İsmail Yetenek (dr)
16.11.2017 22:58:09
Yukarıdaki maddelerin yerine ,Maganda saldırısına uğramadan sağ salim işten nasıl çıkabileceğimizi sıralasaydı daha isabetli olurdu..Zira şu saydıkları,bi dr için zamanımızda çok lüks şeyler...
People
11
8) Uzm dr (Uzm dr)
16.11.2017 22:22:04
Yapılan çoğu yorum çok rahatsız edici. Benim için önerdiği şeylerin çoğu aslında olması gereken şeyler, ister uygularsınız ister uygulamazsınız. Yaşadığımız sıkıntıların sorumlusu Sinan Hoca değil. (Merak edenlere: günaşırı nöbet, acil nöbeti, yoğun poliklinik vs. vs. hepsini yaşadım).
People
53
9) ayt12 (uzm.)
16.11.2017 15:44:16
Şahane öğütler, kalemine sağlık hocam. Poliklinikte 150 nci hastaya geldiğimde, sizi saygı ile anacağım.
People
55
10) ufuk engin (uzman doktor)
16.11.2017 12:25:50
Günde 100-150 hasta bakarken, performans garabeti kıskacında, eşit olmayan koşullarda ve şiddet terörü altında kendinden hizmet beklenen bir meslek grubundan söz ederken çiçek böcek yorumlarla gerçeklerin üstünü örterek ve sistemsel krizin anlamını irdelemeyenlerin verecekleri önerilerin hiçbir kıymeti de, gelişmeye yararı da yoktur..İlmin gönül süzgecinden geçirilmesini sağlık politikalarını belirleyenlerin yapmalarını beklemek belki daha nesnel olur...Ancak politikayı belirleyenler ihale peşinde ve inşaatlarla haşır neşir olduğundan, gözleri doymadığından buna pek zaman ayıramıyorlar..Çalışan hekimler performans dayatması ve şiddete, emekli hekimler de açlığa mahkum ediliyor.. birileri de burada yumuşak ,meselenin özüne inmeyen, sanki sorunsallık bireyselliğe ya da ülkedeki hekimlik anlayışına dayanıyormuş gibi yazı kaleme alıyor(İsveç olursak bir gün bu altın öğütlere sıra gelir sanırım)....Sazı eline alan, sıkıntıların ucundan geçmemiş ve sistemin içinde bulunmamış herkes hariçten gazel okuyabiliyor bu memlekette...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
05.12-04.01Nöroloji Uzmanı ve Biyokimya Uzmanı Aranmaktadır.Personel Arayanlar
03.12-02.01usg cihazıTıbbi Cihaz
21.11-21.12FLOROSKOPİ CİHAZ SATIŞITıbbi Cihaz
21.11-21.12GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
18.11-18.12İŞyeri Hekimiİş Arayanlar