Sağlık Bakanı Demircan Yeni Teşkilat Yasasını değerlendirdi
Sağlık Bakanı Demircan, "Taşradaki halk sağlığı kurumu, sağlık müdürlüğü ve kamu hastaneleri kurumu sistem olarak yenileniyor. Hepsi sağlık müdürlüğünün çatısı altında toplanıyor. Yetki ve sorumluluk sağlık müdürlüğünde toplanacak." dedi.
Sağlık Bakanı Demircan Yeni Teşkilat Yasasını değerlendirdi
25 Ağustos 2017 -

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Olağanüstü hal (OHAL) kapsamındaki yeni Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) yapılan düzenlemelere ilişkin, "Taşrada biz şu anda sağlıktaki çok başlılığı kaldırıyoruz. Sağlık müdürünün çatısı altında birleştiriyoruz bu kurumları. Bu eskiye dönüş değil. Bu kurumlar yine çalışacak ama bu kurumların bir çatı altında toplanması sağlanacak. Taşradaki halk sağlığı kurumu, sağlık müdürlüğü ve kamu hastaneleri kurumu sistem olarak yenileniyor. Hepsi sağlık müdürlüğünün çatısı altında toplanıyor. Yetki ve sorumluluk sağlık müdürlüğünde toplanacak." dedi.

Demircan, TRT Haber canlı yayınında, Resmi Gazete'de yer alan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile sağlıkta yapılan değişiklikler hakkındaki soruları yanıtladı.

Değişiklikleri anlayabilmek için Türkiye'de 2002 öncesi ve sonrası sağlıkta yapılanları hatırlamak gerektiğini belirten Demircan, "2002'den önce sağlıkta çok büyük bir dağınıklık vardı. Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri vardı. Çalışma Bakanlığına bağlı SSK Hastaneleri vardı. Kurumların, üniversitelerin ve hizmet çok değişik parçalı ellerde veriliyordu. Bir de çok önemli bir husus, sağlıkta sosyal güvence yoktu." ifadesini kullandı.

AK Parti iktidarı ile önce hastanelerin devlet hastanesi şeklinde Sağlık Bakanlığı'na bağlandığını anlatan Demircan, sosyal güvenliğin de tek çatı altında birleştirildiğini ve herkesin sağlık sigortası kapsamına alındığını bildirdi.

"Orkestranın karşısında birden fazla şef olmamalı"

Sağlık hizmetlerinde yapısal bir sıkıntının ortaya çıktığına işaret eden Bakan Demircan, "Sağlık hizmetleri tek elde Sağlık Bakanlığı'nın yetkisi ve sorumluluğu alanında birleştirildi ama sağlık hizmetlerini biz o günün şartlarında yeniden düzenlerken hizmetleri çok başlılığa gidecek şekilde dizayn etmişiz. O gün şartlarında gerekliydi, başarılı da oldu ama bugün devam edilmesinin verimliliği düşüreceği ve gelişmeyi yavaşlatacağı görüldü. Biz yeni durumu başlatmış bulunuyoruz. Orkestranın karşısında birden fazla şef olmamalı. Şef tek başlılığa gitmeli." diye konuştu.

Bakan Demircan, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık sisteminin de iki başlılığa neden olduğunu, verimi düşürdüğünü görülmesi üzerine 16 Nisan'da referanduma gidildiğini belirtti.

Yürütme tek başlılık sisteminin geldiğini, yürütme ve yasamanın birbirinden ayrıldığını vurgulayan Demircan, şimdi kurumların da sisteme uygun hale getirildiğini aktardı.

Sağlık hizmetlerinin taşrada üç birim halinde dizayn edildiğini belirten Demircan, bu birimlerin birbirinden bağımsız ancak merkeze bağımlı çalıştıklarını kaydetti.

Kamu Hastaneleri Kurumunun hastanelerle ilgili birim, sağlık müdürlüğünün acil hizmetlerinden sorumlu olduğunu bir de halk sağlığı kurumu olduğuna vurgu yapan Demircan, şunları söyledi:

"Bunların hepsi aslında birbiri ile ilintili birlikte çalışması gereken kurumlar. Bu düzeltmeyi yapıyoruz. Taşrada biz şu anda sağlıktaki çok başlılığı kaldırıyoruz. Sağlık müdürünün çatısı altında birleştiriyoruz bu kurumları. Bu eskiye dönüş değil. Bu kurumlar yine çalışacak ama bu kurumların bir çatı altında toplanması sağlanacak. Taşradaki halk sağlığı kurumu, sağlık müdürlüğü ve kamu hastaneleri kurumu sistem olarak yenileniyor. Hepsi sağlık müdürlüğünün çatısı altında toplanıyor. Yetki ve sorumluluk sağlık müdürlüğünde toplanacak. Hastanelerde başhekimlik müessesi var. Biz hastane yönetici gibi ilave modeller üretmiştik. Bunlar hizmette etti. Hastanelerin yetkilisi ve sorumlusu başhekim onlarda sağlık müdürlüğüne bağlı. Sağlık müdürlüğü de Sağlık Bakanlığına bağlı. Yetkiler bu şekilde tanımlanıyor ve düzenleniyor. İnanıyorum yeni dönemde daha verimli ve daha hızlı hizmet üretimini sağlayacak."

"Merkezde de düzenleme yapıyoruz." diyen Bakan Demircan, sözlerine şöyle devam etti:

"Merkezler de bu kurumlar bağlı kurumlar gibi çalışacak. Şimdi bakanlığa bağlı genel müdürlük olarak dizayn edilecek. Bakan, müsteşar, genel müdürler ve yardımcıları şeklinde dizayn edildi."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) ayşecik (sağlık personeli)
11.09.2017 13:08:56
Sözleşmeli modelin sıkıntıları KHB lerde görüldüğü halde neden her idari görev sözleşmeli yapıldı?
People
8
2) murat han (UZ DR)
07.09.2017 10:04:33
Eğitim araştırma hastanesi kliniklerinde de şeflik kaldırıldı. (zaten hiç demokratik değildi) AMA bu sefer de eğitim sorumlusu ve idari sorumlu diye 2 ayrı şef??? konuldu. bu şefler arasında husumet varsa - ki çoğunda var- klinikler çekilmez hale geldi. Asistan eğitimi gittikçe kötüleşiyor.
People
12
3) A pretty kettle of fish yani ? (Sağlık çalışanı)
05.09.2017 15:15:46
Tebrik ederim. Her ne kadar öyle değil deseniz de eskiye dönüş bu, E olması gereken. O teşkilatlar da politika malzemesi olsun diye değil, özenle ve işinin ehillerince düşünülüp taşınılıp kurulmuştu zaten. Siz de geri dönüyorsunuz. Zararın neresinden dönülürse kardır. Heryer Ceo, müdür, müdürün müdürü, müdürün müdürünün müdürü dolmuştu. Açıkta kalan hekimleri, sağlık personelini de lütfen mesleğine iade edin, doktorluk, hemşirelik, ebelik nasıl yapılır unutmuşlardı, özlemişlerdir(!)
People
12
4) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
05.09.2017 04:34:31
Öncelikle Orkestra hangi Telden ve Ne çalacağına bir Karar vermelidir...
Şapka düştü Kel göründü..
Bunu hepimiz biliyor ve görüyoruz..
Lütfen Dürüst Olalım..
Ne kendimizi ve Ne de başkalarını Kandırmaya çalışmayalım...
People
8
5) Adalet sarper (Eczaci)
31.08.2017 03:47:22
TITCK Kurumunda ozveri ile çalışan Saglik calisanlarini memnun etmek neden nasip olmuyor? Vekillerimize sectiklerimize ve bakanlarimiza ..Bize boyle mi bakilmali ..helalligimuz mahsere kaldi
People
43
6) DR (DR)
25.08.2017 16:09:28
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KATKISI NE OLACAK?(72 YAŞINA KADAR CALIŞMAK DIŞINDA).MERAKLA BEKLİYORUZ.
AZ OLAN MAAŞ VE DÖNERLERİN DAHA AZ HALE GETİRİLMESİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM, ACABA YANILIYOR MUYUM?
People
22
7) postenflamatuar (uzm dr)
25.08.2017 15:36:40
Eski bakanların ve o dönemdeki bürokratların enkazını düzeltmek kolay olmuyor. Direkt suçlanamıyor ki mübarekler. Neyse işte herkesin bildiği sır, sır kalmaya devam edecek!
People
26
8) cerrah tolga (hekim)
25.08.2017 15:17:12
eskiye dönüş yokmuş ilginç açıklama.deneme yanılma olmadığı demek içinmi bu tarz açıklama
People
21
9) recai (uzm dr)
25.08.2017 14:38:47
Böyle tek elde yetkilendirmeleri bir çok kurumda göreceğiz artık. Bu eskiye dönüş niyetiyle yapılan bir şey değil.Tek el yönetim sistemi planlamaları.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar