Sağlık Bakanından performans açıklaması: ‘Yeni bir yaklaşımdan bahsediyoruz’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İl Sağlık Müdürleri Değerlendirme toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sağlık Bakanı Koca performans sisteminde değişlikleri işaret ederek “pozitif ve negatif performans olarak yansıdığı bir yeni yaklaşımdan bahsediyoruz” dedi
Sağlık Bakanından performans açıklaması: ‘Yeni bir yaklaşımdan bahsediyoruz’
20 Şubat 2019 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca SAğlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesinde İl Sağlık Müdürleri Değerlendirme Toplantısı sonrası basın mensuplarının soruları yanıtladı. Koca performans sisteminde yeni bir yaklaşımın olacağını ve çalışmaların sürdüğünü kaydetti. 

Pozitif ve negatif performans olarak yansıdığı yeni bir yaklaşım

Eskişehir’de tıp fakültesi öğrencileri ile söyleşisinde “performanstan biraz daha farklı kriterler devrede olacak” açıklamasını takiben performans sistemine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Sağlık Bakanı Koca “ Performansla ilgili bir uygulamamız var. Yıllardan beri devam eden, sağlık sistemimizin de önemli bir unsuru olarak devam eden. Performans sistemini yeni dönemde özellikle hasta memnuniyeti odaklı ve daha çok yapılan müdahalenin niteliğini de göz önüne alan, özellikli işlemlerin daha önemsendiği, kullanılan malzeme, ilaç ve istenen tetkik dahil olmak üzere pozitif ve negatif performans olarak yansıdığı bir yeni yaklaşımdan bahsediyoruz” dedi.

Konu ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Sağlık Bakanı Koca taraflarla görüşmelerin sürdüğünü ve daha net bir noktaya gelindiğinde açıklama yapılacağını kaydetti. Sağlık Bakanı Koca yeni performans yaklaşımının israfı da önleyen bir yaklaşım olacağının altını çizdi.  

Kızamık salgını

Kızamık salgınında son yıl önemli artışlar olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Koca “Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve Asya’da bu artışları daha yoğun olarak gördük. Bölgemizde bu salgının varlığı sebebiyle de yakından takip ediyoruz.” dedi. Türkiye’de kızamık salgınında Avrupa’ya kıyasla yüzde 1’in altında artış olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Koca çevre ülkelerde kızamık vakalarının arttığını belirterek Gürcistan’a kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı gönderildiğini ifade etti. Türkiye’de kızamık salgınında ciddi bir etkilenme yaşanmadığını belirten Koca “aşılarını yaptırmamış çocuklarımız varsa hassasiyetle ve özellikle yaptırmalarını önemsiyoruz” dedi.

Bakan Koca açıklamaların Bilkent Şehir Hastanesinin de 14 Mart Tıp Bayramında açıklanacağının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında duyurulduğunu hatırlatarak “yeni dönemde şehir hastanelerini bulundukları bölgenin son noktada hizmet veren birer sağlık üssü olarak markalaştırmak istiyoruz” dedi.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
39
1) dr.mikro (hekim)
25.02.2019 14:21:14
Ocak 2019'da sabit artacak dendi 500 TL arttı mı arttı ama performans 1.000 TL eksildi. Yani toplam gelir yine düştü. Ayrıca sabitten kesilen 500-600 TL emekliliğe yansıyordu şimdi yansımayacak. Yani çalışırken ve emeklilikte kayıp. Pasta belli birinin artarsa başkasının azalacak.

Bırakın performansı döneri bize çalışırken ve emeklilikte verin kıdem ve derecemize eş değer hakim savcı maaşı dönerde performansta sizin olsun. Herkesin dilinde doktor maaşı akrabalarımız bile toplam gelirimize inanmıyor. İnternet bankacılığını açtım 2018 ortalama gelirim 6-7 bin TL. Eğitimime uygun maaşım olsun bende yazın döner kaygısı olmadan bir ay izin yapayım emeklilikte ne yapacağım diye düşünmeyeyim.
People
20
2) dr.mikro (hekim)
25.02.2019 11:43:23
Ocak 2019'da sabit artacak dendi 500 TL arttı mı arttı ama performans 1.000 TL eksildi. Yani toplam gelir yine düştü. Ayrıca sabitten kesilen 500-600 TL emekliliğe yansıyordu şimdi yansımayacak. Yani çalışırken ve emeklilikte kayıp. Pasta belli birinin artarsa başkasının azalacak.

Bırakın performansı döneri bize çalışırken ve emeklilikte verin kıdem ve derecemize eş değer hakim savcı maaşı dönerde performansta sizin olsun. Herkesin dilinde doktor maaşı akrabalarımız bile toplam gelirimize inanmıyor. İnternet bankacılığını açtım 2018 ortalama gelirim 6-7 bin TL. Eğitimime uygun maaşım olsun bende yazın döner kaygısı olmadan bir ay izin yapayım emeklilikte ne yapacağım diye düşünmeyeyim.
People
9
3) R.yılmaz (Uzman.dr)
23.02.2019 10:34:23
Poliklinik yapmak, operasyon yapmaktan daha mı kolay veya eğlenceli..!? 50 dahili poliklinik hastası bakmak, eşdeğer puan olan iki operasyon yapmaktan ne kadar kolay ve basit..? Evet risk ve nitelikli işlemler dikkate alınmalı ama bir hastalık diğer hastalıktan, bir branş diğer branştan "üstün, önemli" gibi bir algıya fırsat verilirse sonu hüsran olur.
People
9
4) SAG MEM (SAG MEM)
23.02.2019 00:13:17
16 yıldır yetkili sendikanız ve hükümetle içli dışlı iç içesiniz ancak bu süre boyunca saglık çalışanları buna rağmen özlük haklarında maaşlarında hep geriye gitti Sağlıkta olan bu başarıyı bu memnuniyeti bu dönüşümü herkes görüyor ve takdir ediyor ve bu hükümete oy olarak dönüyor hiç bir kurum hiç bir bakanlık yoktur böyle birdönüşümü yapa başarıyı yakalayan ama gel gör ki bu başarıyı sağlayan sağlık çalışanları hemşireler, sağlık memurları hasta ile birebir ilgilenen kişiler kamuda en düşük maaşı alıyor 16 senedir her kesime iyileştirmeler yapılırken sağlık çalışanları hep görmezlikten gelindi hiçe sayıldı değersizleştirildi ve bu darp edilmelerle gün yüzüne çıktı. Ne kadar yeni binalar yeni hastaneler yapılsada önemli olan onu göstermek gün yüzüne çıkartmaktır ve bunu başaran orada çalışanlardır başarısıdır hizmet edenlerdedir. Bu başarıdan dolayı sağlık çalışanları ödüllendirilmeli hakkı olan verilmelidir
BİZLER KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ.EN ÇOK MEMNUNİYET SAĞLIKTAKİ BAŞARIDA EN ÇOK OY BU BAŞARIDAN KAYNAKLIDIR BUNDA EN BÜYÜK PAY İSE HEMŞİRESİN DE SAĞLIK MEMURUNDA DIR HASTA İLE HALK İLE İÇ İÇE BİREBİR İLGİLENEN KİŞİLERDİR. İSTEDİĞİNİZ KADAR YENİ BİNALAR HASTANELER YAPIN ORDA Kİ İŞİ İŞLEYİŞİ YAPAN ÇALIŞANLARDIR. BİZLER NE HAFTA SONU NE GECE NE GÜNDÜZ NE BAYRAM NE RESMİ TATİL,NE DEPREM NE DOĞAL AFET NE VB VB HER ZAMAN GÖREVDEYİZ DİĞERLERİ GİBİ MASA BAŞINDA MİS GİBİ ODALARDA ÇALIŞMIYORUZ HASTA ALTINI TEMİZLE BANYOSU ENFEKSİYONU BULAŞICI HASTALIĞI TEDAVİSİ HASTA YAKINIYLA UĞRAŞ 1) CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK 2) 3600 EK GÖSTERGEMİZ YOK 3) YIPRANMA PAYI FIKRA GİBİ 10 SENEYE 1 SENE GELDE GÜLME LOJMANLARIMIZ ,SERVİSLERİMİZ YOK . VB VB İŞLERLE UĞRAŞIYORUZ KISACASI CAN İLE UĞRAŞIYORUZ AMA ALDIĞIMIZ MAAŞ ORTADA İMKAN VERSİNLER MASA BAŞINA GEÇELİM HİÇ RİSK ALMADAN GÜZELCE ÇALIŞALIM O ZAMAN VE ARTIK BU TÜR AÇIKLAMALARA SAĞLIK ÇALIŞANLARI DOYDU YAPILMASI NE GEREKİYORSA YAPIN YADASUSUN ARTIK
ÖNCELİKLE SAĞLIKÇILARIN MAAŞLARINI ÖZLÜK HAKLARINI DÜZELTİN KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIR OLDUK .15 SENELİK HEMŞİRE SAGLIK MEMURU OLARAK HER ŞEY DAHİL 4200 TL ALIYORUM .YENİ İŞE BAŞLAYAN BİR BEKÇİ 4300 TL ALIYOR.BİR POLİS 5500 TL TERÖR TAZMİNATIYLA 6500 TL ALIYOR BİR ASTSUBAY 7000 ALIYOR.BİR ÖĞRETMEN 5500 TL ALIYOR BİR İMAM 4300 TL BİR ZABITA 4850 TL BİR İTFAİYE ERİ 4500 TL ALIRKEN BİZLER BUNLARDAN DAHA MI AZ ÇALIŞIYOR DAHA MI ÖNEMSİZ İŞ YAPIYORUZ. ALDIĞIMIZ MAAŞ 3100 SABİT EK ÖDEME İLE 1100 TL İLE 4200 TL ANCAK EMEKLİ OLDUĞUMUZDA SADECE ALDIĞIMIZ MAAŞ ÜZERİNDEN YANİ 3100 TL ÜZERİNDE EMEKLİ OLACAĞIZ DİĞER KURUMLARDA İSE POLİS 5500 TL DEN BİR ASTSUBAY 7000TL DEN EMEKLİ OLACAK BU ADALET MİDİR. DÖNER SERMAYELER SIFIR(0) TL İCAP NÖBETLERİ ÖDENMİYOR NÖBET ÜCRETLERİ ÖDENMİYOR İZİN KULLANDIRILIYORUZ HİÇ BİR KURUM BAKANLIK YOKTUR Kİ BİZLER GİBİ HAZİNEYE PARA KAZANDIRSIN BİR HASTANE ÖRNEĞİN DÖNER SERMAYE GELİRİ 5 TRİLYON İSE BUNUN YARISI 3 TRİLYONU BAKANLIĞA GİDER BİZLER KAZANIYORUZ DİĞER KURUMLAR HEP CEPTEN DEVLETTEN ALIR
People
88
5) israfsevmez (dr)
22.02.2019 16:52:19
Vatandaşımızın huy haline getirdiği kafasına göre hastane hastane dolaşıp, iyi doktor arama, hatta EN İYİ DOKTORU bulma paranoyası, israfın yanısıra doktora olan güvensizliği de beslemektedir. Bu seçme işi, yine bi tek bizim sektörde var .Örnekle kıyaslarsak THY uçağında seyahat edecek vatandaşın en iyi pilotun kullandığı uçağa binmeyi talep etmesi gibi. Eee sonuçta o da canını emanet ediyor. Ya da en iyi hakimi, en güvendiği savcıyı istemesi... Karmaşaya bak, ortalık arap saçına döner.
People
61
6) Ahmet Taha (Uzman Hekim)
22.02.2019 14:44:53
Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız "tüm hastanelerin döner sermayelerini birleştireceğiz, havuz yapacağız, hangi hastane olursa olsun branşına göre aynı puanı yapan hekimler aynı döner sermaye ücretlerini alacak" diyeli neredeyse 10 yıl oldu.
People
40
7) Kutsal Asaf (Dr )
22.02.2019 13:29:06
Önceden tahlil isteyen vatandaş artık MR BT ister oldu..İsraf önlendiği an dönerler 2 kat artar..Riske gelince akut apandisit ne kadar riskli durumsa akut ABY ,MI VS de risklidir..RİSKİN CERRAHİHİSİ DAHİLİSİ OLMAZ..BUDA BİLİNE..
People
50
8) Agal (Diş hekimi )
22.02.2019 11:55:15
Ne mi olacak. Toplam tutarı değişmeyen pastadan cerrahların payı artacak. Diğerlerinin azalacak. Zaten az döner alan diğer branşların döneri iyicenene sıfırlanacak. Sonra o hekimler çalışmayı bırakıp sabit dönerlerini de cerrahlara kitleyecekler. Cerrahların çalışmaları da hastanenin sabit dönerine ancak yetecek. Kişisel bazlı döner sermaye sistemi gelmedikten sonra sistem tıkanmaya mahkumdur. Döner alınamayan hastanelerde hizmet durma noktasına geldi. Bunlar iyi günlerimiz. Az buçuk döner alan hastaneler sağlık sistemini ayakta tutuyor. Onlar da biterse o zaman görürüm sizi
People
29
9) se (uzm dr)
22.02.2019 11:45:07
Poliklinik yada acilde hasta sayısı üzerinden performans hesaplandığında siz ne kadar ameliyat yaparsanız yapın anlamı kalmıyor, emeğimiz arada kaynayıp gidiyor. ya katsayı ile puanlarımız arttırılmalı ya operasyonun fatura değerinden yüzde verilmeli ya da herkese sabit bir ödeme yapılmalı.
People
43
10) dr amedi (uzm dr)
22.02.2019 11:42:19
maaşlar artıtılmazsa döner boş iş arkadaşlar. üvey evlat gibi bugun var yarın yok hekim refahı artacaksa temel sabit gösterge üzerinden artmalı
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA