Sağlık-Sen'den yüzde 20’lik zam açıklaması: Hekimlerin cebinden para çıkmayacak
Sağlık-Sen İstanbul Şubeleri il divan toplantısı öncesi 6’ncı Toplu İş Sözleşmesi’ndeki kazanımlara yönelik açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Sağlık çalışanları bu süreçte ek ödemelerinin yüzde 20 artırılmasıyla 400-450 lira seyyanen zam aldı. Bu gelişme hekim arkadaşlarımızda, maaşları düşecek mi endişesi yarattı ama bu doğru değil. Hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde azalma olmayacak” dedi.
Sağlık-Sen'den yüzde 20’lik zam açıklaması: Hekimlerin cebinden para çıkmayacak
20 Eylül 2021 09:28 - DHA Gül KABA-Osman BAKIR

Sağlık-Sen İstanbul Şubeleri, Genel Başkanı Semih Durmuş ve Genel Başkan Vekili Durali Baki’nin katılımı ile il divan toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımlarıyla ilgili bilgi verildi. Katılımcıların soruları yanıtlandı, gelecek dönem hedefleri masaya yatırıldı.

25 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme kapsamında, doktorların dışında kalan sağlık çalışanlarının hastanelerin döner sermayelerinden aldığı sabit ek ödeme payı yüzde 20 artırıldı. 2022 Ocak ayından itibaren ebe, hemşire, sağlık memuru, laborant, anestezi, radyoloji, tıbbi sekreter, tekniker, teknisyen, mühendis, VHKİ, hizmetli, şoför, memur, şef vb. genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlar ve Adli Tıp Kurumu çalışanları gibi sağlık çalışanlarının yaklaşık 400-420 lira zam alacağı düşünülüyor.

"Hekimlerin cebinden para çıkmayacak"

Doktorların maaşlarında azalma olacağı düşüncüsüyle endişeleri olduğunu söyleyerek konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık personeline yapılan bu zammın, doktorların pay aldığı döner sermaye kaleminden değil, hastanenin 'diğer giderlerine' ayrılan bütçesinden yapılacağını aktardı. 

Durmuş “Toplu sözleşme sürecinde elde edilmiş olan önemli bir kazanıma yönelik kamuoyunda yanlış algı vardı. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin yüzde 20 artırılmasıyla hekim arkadaşlarımızın ücretlerinin ciddi manada düşüş olacağına dair endişeler oluştu. Bu doğru değil, hekimlerin cebinden para çıkmayacak. Sağlık çalışanlarının gelirinin artması için önemli bir toplu sözleşme kazanımı elde ettik. Sağlık çalışanları bu süreçte 400-450 lira seyyanen zam aldı. Bu zam oranı hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde azalmaya sebep olmayacak” diye konuştu.

"Sağlık hizmetleri bir bütündür​"

Sağlık hizmetlerini bir bütün olarak değerlendirdiklerini belirten Durmuş, “Hekim, hemşire ve sağlık çalışanları önemli bir hizmetin önemli paydaşlarını oluşturuyor. Sağlık hizmetleri bir bütündür. Bu bütünlüğün içerisinde mutlaka iş barışının, huzurunun sağlanması gerekiyor. Son süreçte sağlık çalışanlarının ekonomik gelirleri azalmıştır. Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın almış olduğu döner sermeye gelirleri her yıl eriyor. Döner sermaye yönetmeliğinin içerisinde adaletsizlikleri barındırdığını düşünüyoruz. 2003 yılında çıkan bu yönetmelik, şimdi yenilenmesi ve sil baştan yapılması sağlık çalışanlarının gerçekten emeğinin karşılığı olan ücretleri alacak bir sistemin inşa edilmesi gerektiğini savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet kabul edilemez"

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik de konuşan Durmuş, “Sağlık çalışanlarının ücretlerinin, ek ödemeyle yüzde 20 artırılmasını sağladık. Her bir sağlık çalışanın yüzünü güldürecek önemli bir kazanımdır. Bundan sonra da sağlık çalışanlarının ekonomik refah düzeyini artırabilmek için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Sağlıkta şiddetin bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyoruz, kabul edilemez. İnsanlara sağlık hizmeti sunabilmek, vatandaşları hayata bağlayabilmek için her türlü riski göze alacaklar ama bunun karşılığında şiddetin hedefi olacaklar. Bu asla kabul edilemez. Toplumun bütün kesimleriyle sağlıkta şiddetin önüne geçmek için topyekûn bir mücadelenin başlatılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Prof. Dr. Akçakaya: Paranın hekimlerden gitmeyeceğini anladık

Toplantıya katılan Hekim Hakları Platformu Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya da “6’ncı Toplu İş Sözleşmesi’nde ortaya çıkan bir sorundan dolayı toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda toplu iş sözleşmesini yapan yetkili sendikamız Sağlık-Sen temsilcileriyle bir araya geldik. Toplu sözleşmedeki yüzde 20’lik zammın hekimlerden alınıp diğer sağlık çalışanlarına verileceği yönünde bir algı vardı. Bu algı hekim camiasında endişeye neden oldu. Bugün Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş ile yaptığımız görüşmede böyle olmadığını, paranın hekimlerden gitmeyeceğini anladık. Bu bize yapılması gereken önemli bir hususu da hatırlattı. Döner sermaye yönetmeliğinin kesinlikle değişmesi gerekiyor. Çünkü sağlıkta dönüşümün başlangıcında çok etkili olan döner sermaye yönetmeliği şu anda adaletsiz bir sistem haline döndü. Bunu dönüştürüp yeni bir sistem kurmalıyız. Bu alanda ortak bir çalışma grubu oluşturmaya da karar verdik” diye konuştu.

Prof. Dr. Gökçay: Sorunlarını çözecek en uygun planları en kısa sürede geliştireceğiz

Toplantının önemine vurgu yapan Cumhuriyetçi Hekimler Birliği Başkanı Prof. Dr. İrfan Gökçay ise “Türkiye’nin sağlık iş kolunda ve sağlık hizmetlerinde cumhuriyetin bütün kamu kurumlarındaki 1 milyon sağlık çalışanının belli başlı problemlerini başta pandemi olmak üzere bu büyük kuvvettin başarılı sonuçlar almasının önündeki engellerin en kritik olanlarını analiz ettik. Bu analizimizin sonucunda önümüzdeki dönem bütün ana meselelere el koymayı, bu konuda hem sağlık çalışanlarının hem de Türk milletinin ortak sorunlarını çözecek en uygun planları en kısa sürede geliştirip herkesin önüne koyarak takipçisi olmaya karar verdik. Bugünkü toplantının en büyük kararı budur” ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
20
1) dr.hesap uzmanı (doktor)
24.09.2021 10:30:17
Sağlık-Sen Genel Başkanı "sağlık personeline yapılan bu zammın, doktorların pay aldığı döner sermaye kaleminden değil, hastanenin 'diğer giderlerine' ayrılan bütçesinden yapılacağını aktardı." açıklamasını sayfanızdan okumuş bulunmaktayız. Tüm okurlarımıza sormak isterim, sizce diğer giderlere ayrılan bütçe nereden geliyor? Benim bildiğim kadarı ile yine döner sermayeden geliyor, Sağlıkçıyız ama biraz hesap kitapda biliriz. YİNE BİLDİĞİM KADARI İLE, diğer memurlara merkez bütçeden verilen denge tazminatlarının bizdeki karşılığı sabit ek ödemelerdir. Tüm sendikaların yapması gereken, doktor veya yardımcı sağlık personeli ayırımı yapmadan sabit ek ödemelerin merkezi bütçeden ödenmesi için sözleşme yapmaktır, malesef bu yılda yapılamadı. Aynı durum lise, 2 yıllık lisans, 4 yıllık lisans mezunu hemşirelere 3600 ek gösterge olayında da var. onlara 3600 ek gösterge VERİLDİĞİ anda 6 yıllık yüksek lisans düzeyindeki doktorlara da 4400 üzerinde ek gösterge olması gerekecek.
People
14
2) mikrobio (hekim)
23.09.2021 13:45:25
murat gök (uz.) çok iyimser bir yorum olmuş keşke gerçekten öyle bir bakanlığımız olsa .PDC mağduriyetine ek pandemi başlangıcında ek ödeme katsayımızın düşmesi ile çok sayıda meslektaşım uzun zamandır maaş+sabit ek ödemeye çalışıyor.Bu düzenleme ile çok sayıda branşta hekim maaş+sabite mahkum kalacak.
Anlaşılmayan şu kimse sağlık çalışanlarının ek ödemesi neden 400 artıyor demiyor 400TL artış bile yetersiz bence. Karşı çıkılan konu bu 400TL artışın hekimlerden karşılanmasına ha hekimlerde 400TL düşüş olsa yine baş göz üstüne denecek sağlık çalışanlarına gidiyor sonuçta ama maalesef bu hekimlere 3.000TL düşüşe neden olacak saçma sapan bir düzenleme. Bu yüzden Sağlık-Sen e tepki var hekimler istifa ediyor.
People
6
3) murat gök (uz.)
21.09.2021 23:22:53
Sağlık bakanlığı şimdiye kadar hiçbir hekimi mağdur etmedi merak etmeyin.Şimdiden sonrada etmez.Arkadaşlar 400 tl civarında bi zammı çok görmeyin lütfen.hemşire ve diğer lisans düzeyindeki sağlık çalışanının maaşı 5500 tlcivarında,yanında hiçbir vasfı ve sorumluluğu olmayan sürekli işçi pozisyonundaki hizmetli 5200 tl alıyor.en az alan dr yine 10 bini geçerr,ek ödemesi de düşmez.
People
14
4) mikrobio (hekim)
21.09.2021 16:45:54
Selim (Eczacı) birileri bizi birbirimize düşüyor diyorsun en başta düşen sensin arkadaş.Ne diyoruz tabiki hekim dışı sağlık personelinin geliri artsın şu an tüm sağlık çalışanları için emeğin karşılığı bu gelirler olmamalı.Hangi meslek grubu olursa olsun bu enflasyon ve pahalılıkta sizin gelirinizi 3 bin TL düşüyoruz derseler tepki verir bu doğal.

Bizim yıllardır gelirimiz düşüyor ama halkın gözünde paraya para demiyoruz.Bari siz yapmayın.En son tamda pandemi başlangıcında ek ödeme katsayımız düşürüldü zaten PDC mağduriyetimiz vardı.PDC mağduriyeti olan arkadaşlar maaş artı sabite mahkum edilmişti katsayı düşürülmesi ile.Bu düzenleme ile hekimlerin büyük çoğunluğu ek ödeme alamayacak duruma gelecek.Rutin işimize ek 24 saat esaslı PCR nöbeti tutuyoruz güya tavancıyız aldığımız tavan ilavesi 550-600TL .Sandığınız gibi parayla oynamıyoruz.
People
9
5) ömer hayyam (op.dr.)
21.09.2021 15:35:07
Sayın Selim (Eczacı), ekipten, sadece doktoru çıkarsak hepiniz işe yaramazsınız....

SONUÇ: Hepiniz Hekimin Yardımcısısınız, yanlış anlmışsın, ekip değiliz, eşit değiliz, sizler hekimin yardımcılarınız...
People
12
6) Selim (Eczacı)
21.09.2021 14:37:38
Doktorların da anlamadığı da şu: Madem bu iş ekip işi birisi nasırınıza basmadan da adaleti savunabilirsiniz. Madem bir havuz var sizin kat sayılar arttığında bunun kimin cebinden gideceği belliyken neden ses çıkarmadınız? Bu siteyi yıllardır takip ederim. İşçiler bizden fazla maaş alırken kimsenin ses çıkardığı da yok. Birileri bizi maaş konusunda birbirimize düşürürken istediklerini çok güzel yaptırıyorlar. İşçi arkadaşlar yakında doktorları da geçecek. Siz bu konularla oyalana durun. İyi oyun yapıyorlar gerçekten.
People
6
7) Dr (Dr)
21.09.2021 13:23:44
Hekim dışı personelin maaşı artsın sorun yok, doktorunki neden artmıyor? Sadece hekim dışı personel için çalışmanız ayrımcılık değil mi? Utanmadan hekimin cebinden birşey çıkmayacak demiş, hekimin sendikası değilsiniz demek ki. Nüfusu az olan hekimi karşıya alıp, hekim dışı personeli konsolide edip yanına çekmek için yaptığınız bir strateji bu anlamadık sanki
People
32
8) Uzman Dr (uz dr)
21.09.2021 13:07:46
Üniversite sınavında ilk binlere girip doktor olan bireyler, daha sonra 6 yıl gecesini gündüzüne katıp zorlu bir eğitim sürecinden geçtikten sonra diyar diyar dolaşıp dünyanın en zor sınavlarından biri olan TUS'u kazanıp en az bir 4 yıl daha gün aşırı nöbetlerle yıpranmakta, akabinden en az 2 yıl daha belki haritada nerede olduğunu bile bilmediğiniz memleketin en ücra köşelerinde çalışmakta, daha sonra şansı yaver giderse iller arası tayinle istediği bir yere atana bilmekte, ki bu sırada yaşı en az 35 oluyor ki, çoğu hekim bu süreç içinde evlenip yuva bile kuramıyor, siz kalkmışsınız doktorlarla kendinizi bir tutuyorsunuz, haddinize mi, kimse doktorlarla kendini kıyaslamasın, ne aldığınız eğitim, ne eğitim hayatınızdaki yaşadığınız zorluklar, ne tuttuğunuz nöbetler, ne aldığınız riskler, ne de hayat koşusundaki yıpranmışlık, doktorun aldığı para anasının ak sütü kadar helaldir, halihazırda bir çok hastane döner bile veremiyorken, kalkıp döner sermayeden, gelirden giderden bahsetmek ne kadar doğru, hekimler hastanelerin kalbi ve beynidir, doktor teşhis koymazsa, ameliyat etmezse, reçete yazmazsa, neyi tahakkuk edeceksiniz, özelleri bilmiyorum ama malesef ki kamudaki hiç bir hekim emeğin karşılığını alamamak, kat be katını almalıdır
People
29
9) mikrobio (hekim)
21.09.2021 11:32:48
Sağlık memuru ve eczacı arkadaş anlamadığınız konu şu; kimse hekim dışı sağlık personelinin gelirinin 400TL artmasına karşı değil dahada artmalı itiraz edilen bu artışın hekimlerden karşılanmasına.Onlara 400 TL verecem diye hekimden 3 bin TL düşüyorsunuz.Bu ekonomik ortamda aylık gelirinizin 3bin TL düştüğünü düşünün bir.Bu düzenleme hekimlerin büyük çoğunluğunu aylık toplam 8-9 bin TL gelire mahkum edecek bir düzenleme.

Çözüm tüm sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelerinin maaşa eklenerek genel bütçeden karşılanmasıdır.
People
13
10) Sez (Doktor)
21.09.2021 11:31:50
Arkaslar avrupa ve amerikada pratisyen doktor hemsirenin 2 ila 2,5 kati uzman doktor ise 3 ila 3,5 kati emeklilige yansiyan sabit maas alir.bizde ise uzman doktor hemsirenin yarim kati bile alamaz.once budurum duzelmeli ve pratisyen doktorun maasi hakim ve savcilara esitlenmeli.cunku universite sinavinda doktorlar oldukca siralamada onlerinde.ve yine sabitlerden hekim disina aktarilan %20 diger kalemden verilse bile bu sefer dagitlan max doner %46 degilde %43 e duser ve boylece hekimler doner alamayacak hale gelecek.birde 0,45 den 0,55 e cikan hekim disi katsayida hekimlerde donerlerde %20 azalma yapacak.hekim haklarini koruma dernegi baskani prof dr hocamizin bundan haberi yok anlasilan.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)