Sağlıkta şiddet tükenmiyor: Hasta yakınından hekime ölüm tehdidi
Antalya’da bir hekim tıbbi uyarı yapması nedeniyle bir hasta yakını tarafından, sözel şiddet ve tehditlere maruz kaldı. Olay anında sorumlu çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Hüseyin Üskül hasta yakını tarafından “kurşun yağdırırım” denilerek tehdit edildi
Sağlıkta şiddet tükenmiyor: Hasta yakınından hekime ölüm tehdidi
28 Mart 2019 -

Antalya’da 24 Mart tarihinde yaşanan olayda hasta yakını doktorun tıbbi uyarılarına karşılık doktoru hırpalayarak darbetti. 
Konu ile ilgili açıklama yapan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu “Şiddeti kanıksamayacağız. Haklı talebimizi yılmadan haykıracağız“ diyerek şu açıklamalarda bulundu: 

"Bu sefer şiddet  24.03.2019 tarihinde Antalya Akdeniz Şifa Hastanesi’nde yaşanmıştır. Olayın geçtiği hastanede meslektaşlarımızı ziyaret ederek aldığımız bilgilere göre kendisine hastanın sağlığı açısından önemli olan bir tıbbi uyarı yapılması nedeniyle bir hasta yakını tarafından, sağlık çalışanı  sözel şiddet ve tehditlere maruz kalmıştır. O an  sorumlu çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekimin sağlık çalışanını güvenli bir yere aldıktan sonra olayın ne olduğunu anlamak için hasta yakınına sorunun ne olduğunu sormasıyla şiddet meslektaşımıza yönelmiştir. Sadece ve sadece hastasının sağlığını ilgilendiren zorunlu tıbbi uyarı yapılması gerekçe gösterilerek meslektaşımızın yakalarından tutulmak ve hırpalanmak  suretiyle, kurşun yağdıracağını, onu mahvedeceğini, işinden attıracağını... ifade eden tehditlerle devam eden şiddet, olaya müdahale eden görevliler gelene kadar devam etmiştir.
 Beyaz kod uygulaması yapılmış ve yasal süreç hekim arkadaşımız tarafından başlatılmıştır.
Hekimlere yönelik silah kullanarak yaşamına kast edeceğini ifade eden tehditkar saldırılar neredeyse olağan hale gelmiştir. Tüm kamuoyunun bildiği gibi bazen direkt silah  kullanılarak tehdidi aşan boyutta vahşice meslektaşlarımızın canlarına kıyılmıştır.
Hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarını küçük düşüren, hedef gösteren, aşağılayan ve toplumu kışkırtan bilinçli söylemler elbette ki şiddetle somutlanacaktır.
Her seferinde tekrarlamaktan bıkmayacağız. Çıkarttığınız sözde sağlıkta şiddet yasasına kanmadık kanmayacağız. Çıkartılan yasa şiddet uygulayanları koruma yasasıdır. Toplumu ve sağlık ortamını yanıltma yasasıdır.
Acilen Türk Tabipleri Birliğinin hazırladığı ''sağlıkta şiddet yasa tasarısı'' yasalaşmalıdır. Her zaman olduğu gibi tek vücut meslektaşlarımızın yanındayız. Sürecin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. “
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) dr.şükran (acilde itilmiş)
29.03.2019 18:26:14
sağlık bakanlığı acillerle ve acillerdeki gece çalışma koşullarıyla ve acillerdeki şiddetle ilgilenmiyoor.
People
43
2) sağlıkta (şiddet)
29.03.2019 15:26:29
Bu tür tehdidleri maalesef duyuyor, görüyor ve yaşıyoruz. En hafifi hasta ya da yakını tarafından dillendirilen "sizi boşuna öldürmüyorlar" cümlesi. Bu düşünce beyinlere yerleşmiş bir kez, nasıl çıkarılacak ? Bu düşünceyi beyinlerden bile çıkaracak yeni bir yasal düzenlemenin yapılması zorunlu...
People
35
3) dr benzingen (nrş uzmanı)
29.03.2019 09:58:02
temennim sakın böyle birşey olmasın...!
ama olduğunda ilgili hastanenin ismi değişir öldürülen doktorun adı verilir göstermelik bir tören düzenlenir...ardından maraba doktorlar çalışmaya devam!....

nasıl olsa benim başıma gelmez gelemez umuduyla!
People
35
4) SUAT AKTEMUR (UZM.DR.)
28.03.2019 18:09:02
Kurşun yağdırır neden yağdıramasın? Müteahhitse, muhtarsa gardiyansa tabanca taşıma ruhsatı var. yoksa zaten kaçak silah taşıyor. Bizi bunlardan kim koruyacak peki?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA