Savcılık, doktora 'mal' demeyi, hakaret değil 'kaba söz' saydı
İzmir'in Çiğli ilçesinde, acil serviste tartıştığı Dr. Güneri Kuruöz'e (37), 'Bu hastanedeki tüm doktorlar mal' diyerek hakaret eden H.O. (24) hakkında, savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Savcılık, H.O.'nun ifadelerini hakaret değil, memurların performansını etkilemeyecek tarzda 'kaba söz' olarak değerlendirdi
Savcılık, doktora 'mal' demeyi, hakaret değil 'kaba söz' saydı

Dr. Güneri Kuruöz

16 Ağustos 2019 -

Olay, geçen 9 Haziran'da akşam saatlerinde, Çiğli Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde yaşandı. H.O., hasta olan yakınına yeni serum takılması için Acil Tıp Uzmanı Dr. Güneri Kuruöz'ün yanına geldi. H.O.'nun, kendileriyle ilgilenen doktorun kim olduğunu sorması üzerine Güneri Kuruöz kendisini bilgilendirdi. Konuşma sırasında sinirlenen H.O., iddiaya göre, "Bu hastanedeki tüm doktorlar mal" dedi. Kuruöz'ün kendisini uyarması sonrasında H.O. tekrar, "Hepiniz malsınız" karşılığını verdi. Tartışmanın büyümesi üzerine Güneri Kuruöz, beyaz kod uygulamasını başlattı, hastaneye gelen polislere de şikayetçi olduğunu söyledi.

'HAKARET DEĞİL, KABA SÖZ'

Dr. Güneri Kuruöz'ün şikayeti sonrasında olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonucunda, olayla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Savcılık, H.O.'nun ifadelerini hakaret olarak değil, memurların performansını etkilemeyecek tarzda 'kaba söz' olarak değerlendirdi.

'BİZ SAVCILARA AYNI SÖZÜ SÖYLESEK HAKARET SAYMAYACAKLAR MI?'

 

Olayla ilgili konuşan Güneri Kuruöz, "Bize mal dediğinde, 'Beyefendi canla başla çalışıyoruz, böyle konuşmayın, gerginlik çıkarıyorsunuz, çok ayıp' diyerek kendisini uyardım. O da, 'Öyle, hepiniz malsınız' diyerek sözlerini tekrar etti. Şahsın agresif tutumundan ötürü herhangi birimize saldıracağı ortadaydı. Diğer hasta ve hasta yakınları bile, 'Bu ne terbiyesizlik, hepinize mal diyor. Bu moralle hastalarla nasıl ilgileneceksiniz. Ya bizim hastalarımızda hata yaparsanız sorumlusu kim olacak' diyerek bana destek verdiler. Biz savcılara aynı sözü söylesek bunu hakaretten saymayacaklar mı? Moralleri ve performansları etkilenmeyecek mi? Bu bizim haddimize değil. Bu, maalesef sağlıkta şiddet olaylarını artırmaya yönelik bir karar" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Ahmet Taha (Uzman Hekim)
16.08.2019 17:27:03
Bu kararda bence bilinç altı bir yansıma da olabilir. Savcı da hekimlerin mal olduğu fikrine katılıyor olabilir. Tasdik ediyor.
People
4
2) ACİLDE (TBB)
16.08.2019 15:56:24
acilde perişan haldeyiz.devamlı hakaret ve saldırılara uğruyoruz.canımızdan bezdik.
People
7
3) ali s. (diş hekimi)
16.08.2019 15:41:43
Sayın doktorum o saldırgan ve onu bırakanlar kamuda 20 dakikada bir yapılan diş dolgularına layıktır.hiç dert etme salla gitsin...zamanla ögrenirsin.
People
57
4) R.yilmaz (Uzm.dr)
16.08.2019 14:54:49
Tanıklık ettiğim bir davada , mahkeme tıbbi sekretere "şebeklik yapma" sözüne 6 ay ceza vermişti..buradaki açık ve net hakarete -ki hakaret kastı olduğu net ortada- takipsizlik vermiş.. normal bir hukukçu böyle bir kararı veremez.. olayda başka bir hukuk dışı durum vardır bence... malesef ...
People
36
5) Mal (Savcı)
16.08.2019 13:13:42
hımmm performansı etkilemiyorsa vede hakaret değilse iade etmek eşitlik ilkesi gereğince gerekli..fakat mal kavramını eşya,emtia olarak kullanıyorum...kesinlikle hakaret, küçük düşürne kastım yoktur

Bu mal kağıt kararı, yani mal mürekkebi, yani karar sahibinin malıdır...allah kimseyi malsız mal eylemesin
People
42
6) Ertem Küçükgıdılı (Dr.)
16.08.2019 12:27:35
Savcılar sinkaflı küfür olmayan her sözü 'eleştiri' kapsamındadır deyip kapatıyor. Geçen bir hakimin kızı tecavüze uğrayacakken son anda kaçıp kurtulmuş, tecavüze yeltenenler serbest bırakılınca hakim isyan etmişti. Bugün doktorlara yönelik bu mallıkları yapan savcılar yarın kendi ailelerini koruyamayacaklar haberleri yok.
People
56
7) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
16.08.2019 12:23:36
Sağlıkçıların topluma MAL edildiğinin en güzel örneği.
People
73
8) Kağan (Dişhekimi )
16.08.2019 11:57:55
Hekimlere "Mal" denmesine vesile olan siyasetçiler, ve buna ses çıkartmayan sözde hukukçuların hepsi mal oğlu mal..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)