Sıra beklemek istemeyen hasta yakını doktoru darbetti: 'Yoğun bakımda gözlem altında'
Adana Şehir Hastanesinde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İrfan Gedik, bir hasta yakını tarafından darp edildi.
Sıra beklemek istemeyen hasta yakını doktoru darbetti: 'Yoğun bakımda gözlem altında'
01 Mart 2019 -


Adana Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde bir araya gelen İl Sağlık Müdürülüğü Adana Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Emrah Ceviz, Adana Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, hekim ve hastane çalışanları şiddeti protesto etti.

UZM. DR. CEVİZ: “ŞİDDETİN KABUL EDİLEBİLİR TARAFI YOKTUR”
İl Sağlık Müdürlüğü Adana Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Emrah Ceviz, “Hekim arkadaşımızın maruz kaldığı şiddetten dolayı üzüntülüyüz. Şiddet konusunda hekim ve sağlık çalışanlarımızın her zaman yanındayız. Darp edilen hekim arkadaşımıza gerekli müdahele yapılıp yoğun bakımda gözlem altına alınmıştır. Hekim arkadaşımızın her türlü hukuki ve tıbbi sürecinin sonuna kadar takipçisiyiz. Şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Hastanemize gelen hastalarımız bizlere emanettir. Onları sağlıklarına kavuşturmak için bizler buradayız. Ancak muayeneye gelen hastalarımız ve yakınları yerden göğe kadar haklı olsalar bile yaşanan bir olayda sözel ya da fiziksel şiddete başvururlarsa haksız duruma düştüklerini bilmelidir. Hastanemizden sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşlarımız eğer bir sıkıntı yaşıyor ise Bakanlığımızın ve Hastanelerimizin iletişim birimlerine başvurarak sorunlarını çözebilirler. Bizler bu konuda çok hassasız. Bizler görev aşkıyla hastalarımıza sahip çıktığımız kadar sağlık çalışanlarımıza da sahip çıkarız. Sağlık çalışanlarımıza karşı kimse şiddete başvurmasın. Şiddetin kabul edilebilir tarafı yoktur.” dedi.

DOÇ. DR. KORAY DAŞ, “HİÇ BİR HAK ŞİDDETLE ÇÖZÜLEMEZ”
Darp edilen hekimin sağlık durumuna ilişkin bilgi veren Adana Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş, “Acil durumu olmayan bir hasta yakını tarafından sözel ve fiziksel şiddete uğrayan hekim arkadaşımız darp edilmiştir. Burnunda göz kapaklarında ve yüzünün bir çok yerinde kesikler vardır. Kafa travması olduğu için yoğun bakımda gözlem altına aldık. Şuur ve bilinç durumunu takip ediyoruz. Kesin bir şey söylemek için şu an biraz erken. Arkadaşımıza yapılan bu çirkin saldırıyı idareciler olarak şiddetle kınıyoruz. Hiç bir hak şiddetle çözülemez. Bu tarz hoş olmayan olayların yaşanmaması için hastanemizde sistemsel olarak tedbirlerimiz var. Ancak daha üst seviyelere çıkarmanın arayışları içerisindeyiz. Devletimiz her zaman yanımızda biz de hekim ve çalışanlarımızın yanındayız.” diye konuştu.

PROF. DR. HİLAL, “TTB’NİN ÖNERDİĞİ ŞİDDET YASA TASARISI MECLİSTEN GEÇMELİ”
Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Şiddet, toplumun her kesiminde, her köşesinde ve sağlıkta da giderek artıyor. Her iki saatte bir hekim ve bir sağlık çalışanı şiddete uğruyor. Hekime ve sağlık çalışanına saldıranlar daha iyi hizmet alacaklarını düşünüyorlar heralde. Bunun böyle olmadığını anladıklarında da kendilerine sağlık hizmeti verecek hekim bulamayacaklar. TTB’nin önerdiği şiddet yasa tasarısının meclisten geçerek bir an önce kabul görmesi gerekmektedir. Bu yasa ile hekime şiddet uygulayanların cezaları para cezasına çevrilmeyerek hapis cezası alacaklardır. Yasa kabul görürse şiddet eğilimi olanlarda da azalma olacaktır diye düşünüyorum. Darp edilen meslektaşımıza geçmiş olsun diyor Tabip Odası olarak her zaman hekimlerimizin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyorum.” dedi.

Hekimi darp eden hasta yakını C. B. gözaltına alınarak savcılığa sevk edildiği bildirildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) adem (doktor)
06.03.2019 08:27:29
ayşe mert (sağlık memuru) sen bir suçu haklı göstermektesin.
bu eğer sağlık memuruysan sana da olsun. bir hasta da senin için gereğini yapsın o zaman diyelim mi.. hayır .
biz o kadar .............................düşmedik düşmeyiz.....
People
2
2) ayşe mert (sağlık memuru)
05.03.2019 08:52:04
Babamı götürdüm hastaneye 2 aydır yaşadığım ancak yaşanır .Hiç kimse kusura bakmasın .Herkes davranışlarına dikkat edecek .Hastane kraliyetler i değil.Kalp Krizi geçiren eşimi le kontrole gittik.Doktoru ile yaşanan ....Yani meslekler değil hastada memurda karşısındakine doğru davranmaz ise olanlar olur.Bunu meslektaşlarımda iyi biliyor.
People
25
3) hastaperest (op.dr.)
04.03.2019 10:39:28
Adana Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde bir araya gelen İl Sağlık Müdürülüğü Adana Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Emrah Ceviz, Adana Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, hekim ve hastane çalışanları şiddeti protesto etti.

AYNEN BU YAZIYOR, EEEE SİZLER NEDEN DİREKT KAMU DAVASI AÇMADINIZ, YASAL YETKİNİZ VAR , HEM DAHA ETKİLİ, NEDEN KULLANMADINIZ BU YETKİNİZİ , KAMU DAVASI AÇILMASI İÇİN...KURU KURUYA PROTESTO... VALLAH BU YÖNETİCİLER ELLERİNE MERHEM ALSINLAR, KARŞI TARAFIN YUMRUKLARINI, KESİN İNCİNMİŞTİR, TEDAVİ ETSİNLER... TTB BAŞKANI ONLAR AKIL EDEMEDİ, SEN NİYE YÖNLENDİRMEDİN...DEMİ..
People
30
4) sağlıkta (şiddet)
04.03.2019 10:32:42
Dr. benzingen haklı. Basında hekime şiddet haberlerine vatandaşın yorumları felaket. Küfür kıyamet, oh olsun, az bile, kafa travması geçiren meslektaşımıza ayaklarını da kırın şeklinde yazılar. Yere düşene bi tekme de sen at misali. Vatandaş içini kusuyor. Durum çok vahim. Ne yapılacak, kim yapacak, ne zaman , nasıl ?
People
71
5) dr (dr)
03.03.2019 12:37:19
Hekimler her siyasi iktidarda seçim malzemesi oldu. Eğitim itibarsızlaştıkça cahil azdı. Şiddete teslim edilen hekimler hizmet veremeyecek durumda, 10 yıl içinde sağlık hizmeti alamayac duruma geleceğiz.
Hekime şiddeti bitirecrk yasal düzenleme çıksın, hemen
People
29
6) dr.t.k (op.dr)
03.03.2019 11:07:58
Dr (Dr) haklı!!!, hükümete zarar riski ortaya çıktıysa bişey yapılmalı dimi ya...
People
21
7) Garp (Beyin cerrahi uzmani)
03.03.2019 10:42:18
Sadece bu meseleye göre değil.2002 den itibaren olan biten iç dış her hadiseyi irdeledikce diyorum ki...Şeş kaza tahttan inmeyin..Aklınıza hayalinize gelemez başınıza gelecekler
People
39
8) YILDIRIM İÇTEN (YARA TAMİRCİSİ)
03.03.2019 02:52:39
Kadın Dayakçıları,Kadın Cinayetçileri,İş Kazaları-işçi ölümleri ...Hekim Dayakçıları,Hekim Katilleri...Bunlar dünyanın diğer ülkelerindede olabilir.Ama bizim farkımız,bu olayların maruz kaldığı grupları yeterince koruyamadığımız için(caydırıcı önlemler yetersiz) olayların devamlı artmasıdır.İncelediğimizde; zarara uğrayan bu grupların ne yazıkki hiçbir anlık sosyal yaptırım(demokratik yollardan) güçlerinin( Erke Sahip Yönetene mesaj vereceği) olmadığını görmekteyiz.Böyle bir Asimetrik Güç sistemini işletmeye devam ederseniz,mağdurların artarak devam etmesi kime ne kazandırır? sorusunu hatırlatır,düşünenlere..Böylesine bir iklime sahipseniz ''Çöllere doğru hızlı bir yolculuğa'' çıkmışsınız demektir.Aksi varit diyorsanız,ben körüm,sağırım...ne diyeyim..daha
People
67
9) Dr (Dr)
02.03.2019 18:03:50
Saglik terörize ediliyor yargıda görmezden gelerek cesaret veriyor . Hekimi eline gecirirse hayatını kaydiriyor 9 bin maaş alan dr a 1 milyon 400 binlik dava açıyor . Sistemden çekilen bırakan defansif tip yapan hekim patlaması var . Bu sistemli hükümeti en iyiyiz dediği yerden vuruyorlar kriptolar. Sn cumhurbaskanimiz. Bunu görmeli
People
37
10) kemal (tabib)
02.03.2019 14:08:01
doktor dövmek moda oldu.bu tip haberler giderek artar.alışırız bu tip olaylara sineye çekeriz dayak yemeği.doktorlar memur kafasında çalıştığı ve o tipte yaşadığı için hasta ilişkileride aynı.kendinden cahil ve bilgisiz kişileri yönetemiyorlar.derdiniz para ve performans olduğu sürece daha çok şiddet olayına maruz kalırsınız.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA