Tam 5 üniversite bitiren doktorun okuma azmi herkese örnek oluyor
Bursa’da Ertuğrulgazi Aile Sağlığı Merkezi’nde doktorluk yapan 54 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Ahmet Kartal’ın okuma azmi herkese örnek olacak türden.
Tam 5 üniversite bitiren doktorun okuma azmi herkese örnek oluyor
02 Temmuz 2018 -

BURSA-İlk Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ni kazanan Kartal, babasını kaybedince okulunu bırakmak zorunda kaldı. Ardından Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni kazandıktan sonra hayat şartları dolayısıyla bir kez daha eğitim yarıda kalan Ahmet Kartal’ın eğitim mücadelesi devam etti. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Radyoloji Bölümü’ne kayıt yaptıran Kartal, bu bölümü tamamlayıp memur olarak iş hayatına adım atıldı. Memur olarak hayatını sürdürürken, ders çalışıp sınavlara hazırlanan Kartal, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanıp okuyarak hayalini kurduğu doktorluk mesleğine kavuştu. Bundan sonra da okumaya hep devam etti.


“Üniversiteye girdiğim sırada babamı kaybettim”
1964 Van Erciş doğumlu olduğunu, ilk orta ve liseyi Hakkari Yüksekova’da okuduğunu dile getirerek hayat hikayesini anlatan Doktor Ahmet Kartal, “Fakat bizim yetiştiğimiz ortamda eğitim olanakları çok iyi değildi. Daha sonra kendi çabamla çalıştım ve Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni kazandım. Üniversiteye girdiğim sırada babamı kaybettim. O yüzden 1 buçuk yıllık eğitimimi bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni kazandım. Onu da bırakmak zorunda kaldım. Kendi kendime şunu düşündüm. Benim çalışıp da okumam lazımdı. O sırada Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Radyoloji Bölümü’ne kayıt yaptırdım. Onu bitirince Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde sağlık memuru olarak göreve başladım. Okumak isteğim içimde hep vardı. O sırada da Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi ilk kez açılmıştı. Onu okudum ve bitirdim. Ondan sonra Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. Kendi çapımda sınavlara hazırlanıyordum. Bu 2 okulu da çalışarak okudum. Atatürk Üniversitesi’ni 2004 yılında bitirdim. Doktorluk hayallerim vardı. Ona kavuştum. İlk görev yerim Erzurum’du. Sonra Ankara’da ve en sonunda Bursa’ya geldim. Bursa’ya geldikten sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazandım. Bu bölümü de zevkle okudum. Çünkü çok güzel bir bölümdü. Onu bitirdikten sonra sağlıkla ilgili sağlık kurumları işletmeciliği bölümünü bitirdim” dedi.


Okulunu derece ile bitirdi
En son okulu bitirdiğinde mezuniyet törenine davet edilmesini de anlatan Kartal, “Okulu belirli bir derece bitirenleri çağırıyorlardı. Anadolu Üniversitesi beni törenlere çağırdı. Diploma törenine katıldım, kep attım. Bundan sonraki okul okuma serüvenim devam edecek. Çünkü okumayı seviyorum. Zaten yüksek lisans öğrencisiyim fakat pasif durumdayım. Sağlık yönetimi ile ilgili bölümleri okumak istiyorum” diye konuştu.


Gençlere ideallerinin peşinden koşmalarını tavsiye eden doktor Ahmet Kartal, “Kesinlikle ideallerinin peşinde koşsunlar. Çalışsınlar gayret etsinler. Bazı insanlar bazı şeyleri 1 defada öğrenir, bazıları ise 2, 3 defada. Onu keşfetmeye çalışsınlar. Çalışmaları onların ileride başarılı olmaları sebep olacaktır” ifadelerini kullandı.


İçinde okuma isteği olup da bir türlü cesaret edemeyen yetişkinlere de seslenen Kartal, “Okumanın yaşı yoktur. Öğrenmek her zaman en iyi idealdir. Bence ideallerin peşinde onlar da koşsunlar. Mesela ben doktor olmadan öncede uluslararası ilişkileri ile kamu yönetimini okumak istemezdim. Meslek olarak biraz imkanları kısıtlı. Alınan personel sayısı az. Ama doktor olduktan sonra o konulara ilgim vardı ve onları da okuyarak hayallerime kavuştum” dedi.

Anahtar Kelimeler:

ahmet kartal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Azra Güllüpınar (Emekli)
06.08.2018 10:54:11
Sevgili Doktor ;
Azminiz beni gerçekten duygulandırdı Umarım toplumun tüm bireyleri bu davranıştan payına düşeni alır Mesleğinizde ve hayatınızın bundan sonraki dönemlerinde sağlık ve başarınız daim olsun Azra Güllüpınar
People
9
2) Arzu Orkun (Öğretmen)
08.07.2018 13:05:25
tebrikler hocam.Bu çabanız takdire şahan doğrusu.Ço iki yıllığı bile bitiremiyor.Memur olayaım doktor olayım tamam diyor.Bırakın başka bir lisans okumayı kitap okumayı bile çok görüyorlar.Bir insan sürekli kendini geliştirmeli.Özellikle farklı alanlarıda okumalı ki bakış açısını genişletmeli.Bir alanda uzmanlaşmak hem gereksiz he sıkıcı.siz takılmyın bazılarının boş laflarına.Eğer kendilerini geliştirmeyi isteselerdi zaten boş boş konuşmazlardı.SONUÇ sizin gibi bir seçkin olmak için ben de yıllardır bıkmadan usanmadan didiniyorum.Kim ne derse desin.Millet altın biriktiriyor.Paralar kazanıp yatırım yapıyor bense eğitime harcama yapıyorum.Bir gün kıymetiniz kıymetimiz daha çok belli olacak.İnanıyorum.Saygılar hocamm...
People
7
3) MC (hekim)
07.07.2018 12:03:08
Tebrikler. Derinlemesine eğitim, doktora, ee ne olmuş gibi yaklaşımlar batı tarzı parçalayıcı pozitivist yaklaşımdır. Bu tür yaklaşım bir alanda branşlaşır derinleşmeyi ön görür ama bir süre sonra bu durumun ciddi sorunları ortaya çıkar. Sadece göz hastalıklarını anlayan doktor gibi. Halbuki doğu tarzı eğitimde her alanda eğitim görülür. Filozoflar her alanda eğitim görür sonra bütün bu eğitimleri onlara üretme imkanı verir. Branşlaşma tıpta bile sorun getirir, bize bütüncül bakabilen mümkün olduğu kadar çok disipline hakim multidisipliner düşünen insanlar da lazın. Tebrikler. Başarınızın devamını dilerim.
People
17
4) S.A. (Dr.)
06.07.2018 11:32:27
Sayın Meslektaşım, okuma azminizi tebrik ediyorum. Ancak bu çabalarınızı bir alanda yoğunlaştırıp ortaya bir eser çıkardığınızda bir anlamı olacaktır. O nedenle size şiddetle bir alanda doktora yapmanızı öneririm. Doktora eğitimi ve akademik bir çevrenin desteğini almadan kaliteli bir yazılı eser ortaya koymanızın, en azından başlangıçta güç olacağını düşünüyorum. Farklı alanlarda aldığınız eğitim doktora eğitim ve sonrasında size büyük avantaj sağlayacaktır. Bu azimle kesinlikle başararırsınız. Başarılarınızın devamını dilerim.
People
21
5) ahmet (dr)
04.07.2018 08:49:50
Sonuç ???
People
21
6) osman (tandoğan)
03.07.2018 11:44:45
MARİFET BİRÇOK YERİ BİTİRMEK DEĞİLDİR. MARİFET BİTİRDİĞİN BİR YERDE DERİNLEMESİNE ARAŞTIRMALAR YAPIP ALANINDA ÜSTÜN BAŞARILARA İMZA ATMAKTIR. BUNUN YANINDA MERİFET HAYAT ÜNİVERSİTESİNİ BİTİRMEKTİR. HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM.
People
22
7) Asilhan Bilal (Hayat Aktivisti)
02.07.2018 16:00:25
Ben de örgün ve yaygın altı akademik programda eğitim aldım. İşletme yüksek lisans eğitimi ile aynı süre içinde sağlık kurumları işletmeciliğini  iki yıl içinde  onur belgesi alarak bitirdim. AÖF DışTicaret sınavında en son ben çıkmıştım salondan. Gözlemci öğretmen benim kurumdan derece/kademe alabilmek için bir önlisans diploması almaya çalıştığımı sanıyordu. Ona iki lisans ve bir yüksek lisans eğitimimin yanında iki de tamamlayıcı önlisans eğitimi aldığımı, kamuda ise birinci derecenin sonundan maaş aldığımı, toplam 226 hafta süren muhtelif konularda mesleki ve kişisel eğitim aldığımı söyledim. Muradım övünmek değildir zahir. Maksadım ona eğitimin bir fakülte bitirmekle bitmediğini hatırlatmaktı her hâlde..
Cevap kağımı son dakikada verip çıkarken, beni hayranlık dolu gözlerle tebrik etti. Gösterdiği teveccühe teşekkür ettikten sonra, ben de ona, bir daha sınav salonunda görev alırsa çelik topuklu ayakkabı ile gürültülü gezinmemesini, salon başkanı beyefendiye de hısımla gazeteyi çevirerek okumamasını salık verdim her zamanki mahcup halimle. Ve  elbette gelecek sınavların esenliği için bu durumu merkeze de rapor ettim, erdemli bir öğrenci sorumluluğuyla..
Okumak, öğrenmek; öğrendiğini yaşama uygulamak insana haz verir elbette. Ama ne yazık ki ben öğrendiklerimi çabuk unuttum, kendime mal edemedim. Şimdi sizin tabirinizle yedinci fakülte sayılan 'Hayat Mektebi'nde okuyorum. Lakin bu mektebe başlayalı benim ezberim hiç tutmuyor. Her gün yeni bir şey çıkıyor karşıma; ezberimi bozuyor benim. Onun için yedi yıldır hayat mektebinin birinci sınıfında takıntılı, bütünlemeye kalmış tembel bir öğrenciyim ben. Ama bu süregiden bitevî eğitimden çok haz alıyorum ben. Dileğim hayat mektebim hiç bitmesin; ezberimi hep bozsun, beni hep değiştirsin, hep heyecanlandırsın, beni hep uyanık tutsun. Zararı yok, hayat mektebinin kep atma ritüelini ben de musalla taşında yaşayayım..
Umutsuz ve eğitimsiz kalmamanız dileğimle!.
People
28
8) ZÜLFÜKAR GÜZEL (DOKTOR)
02.07.2018 10:08:07
MESLEK TAŞIMI TEBRİK EDİYORUM. OKUMA AZMİ MÜTHİŞ İLK EMRİ OKU OLAN BİR DİNİNİN MENSUBU OLARAK BİZLERİNDE SADECE KENDİ ALANIMIZDA OLDUĞU GİBİ DİĞER ALANLARDADA OKUMA YAPMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.
People
28
9) hasan (dr)
02.07.2018 09:51:35
Büyük başarı tebrik ederim. Ancak, bundan sonra tek bir dalda derinliğine araştırma yapıp çalışmasının daha uygun olacağını ve kendisi için daha yararlı olacağını düşünüyorum.
People
32
10) ahmet s (dr)
02.07.2018 08:04:06
Kutluyorum sayın meslektaşım, sizler gibi okumaya devam eden, kendini sürekli geliştiren insanlar, belki halkın, okuyanı aşağılama eğilimi hastalığına derman olur
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori