Tıp dünyası endişeli: Böyle giderse memlekette cerrah kalmaz
Tıp mezunları bu yıl uzmanlık için beyin cerrahisi ve jinekolojiyi neredeyse hiç tercih etmedi, genel cerrahi ve kalp-damar cerrahisi ise alt sıralara düştü. Uzmanlara göre cerrahinin tercih edilmemesinde performans sistemi, uzun nöbetler, hekime şiddet ve açılan tazminat davaları gibi nedenler etkili.
Tıp dünyası endişeli: Böyle giderse memlekette cerrah kalmaz
27 Ekim 2020 10:22 -

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre: Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sonuçları doğrultusunda yerleştirmeler tamamlandı. Yerleştirmeler sonucunda beyin cerrahisi ve kadın doğum alanlarının neredeyse tercih edilmediği, genel cerrahi ve kalp-damar cerrahisinin ise tercihte alt sıralara düştüğü belirlendi. Geçmiş yıllarda yarışa girilen alanların şimdi hiç tercih edilmiyor olmasının ise ilerleyen dönemde sağlık açısından önemli sorunlara neden olacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili Hürriyet'e konuşan uzmanlar, cerrahinin tercih edilmeme nedenlerini anlattı.

Türk Cerrahi Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer: "Genel cerrahi ciddi mücadele edilen, okul birincilerinin tercih ettiği oldukça popüler bir alanken, şimdi 'neden az tercih ediliyor' diye sormak lazım.


PERFORMANS SİSTEMİ: Cerrahların yıllar içinde ciddi gelir kayıpları oluştu. Bunun en önemli nedeni ise ne yazık ki performans sistemi. Hala SGK'nın performans listesinde adı geçmeyen bir sürü ameliyatımız var. Böyle olunca da bu ciddi bir isteksizlik doğuruyor. Mezunlar 'Ben enayi miyim neden para kazanamayacağım, çok iş yükü altına gireceğim bir alanı seçeyim' diye düşünüyor. Örneğin ürolojinin bize göre çok daha kolay yapılan, az yorucu, kısa sürede bitirilen girişimleri var. Ama bizim büyük ameliyatlarımızla hemen hemen aynı puanla değerlendiriliyor.

HEKİME ŞİDDET VE YÜKLÜ TAZMİNATLAR: Öte yandan çok riskli alanlar. Ameliyat sırasında ya da sonrasında komplikasyonlar çıkabilir. İnsanlar bu durumda ya şiddete ya da yargıya başvuruyor, doktorlar ciddi tazminat yüküyle karşılaşıyor.

Anahtar Kelimeler:

cerrahi brans secimi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) irfan (yalçınkaya)
25.11.2020 09:56:38
Konu ile ilgili "Türkiye'deki tıp fakültelerinin değerlendirilmesi" ile ilgili yazdığım 7 adet yazıyı okumanız dileğiyle. Sorun ve çözümü ta ordan başlıyor.
https://www.akademikakil.com/author/irfanyalcinkaya/
People
0
2) meryem (doktor)
24.11.2020 11:28:26
Yurtdışı mezunu, Denklikleri verilmeyen Doktorlar gönüllü olarak bu zorlu süreçte hekim arkadaşlarının yanında mücadeleye hazırlar
People
4
3) Bedrettin alyamaç (emekli dr)
14.11.2020 16:25:41
yıllarca okuyacaksın cerrah olacaksın anan ağlayacak nöbetlerden streslerden metabolik hastalığa yakalanacaksın 3 kuruş performans parası alacaksın ameliyat sonrası hasta iyileşinceye kadar anan ağlayacak olası bır komplikasyonda hakarete uğrayacaksın dayak yiyeceksin şikayet edileceksin mahkemelerde adın sanık diye yazılacak ceza yiyeceksin e sonrada gel cerrah ol yok ya...hadi işine sende aklı olan benim gibi emekli olur krallar gibi yaşar
People
11
4) postenflamatuar (uzm.dr)
29.10.2020 23:48:24
Takmayın kafaya. Her kaptan kendi gemisini yüzdürür. Beceriniz veya imkanınız varsa meslek değiştirirsiniz.imkan yoksa el mahkum. Böyle bir düşüncesi olmayan, meslekten memnunlar ise devam etsin
Onlara ihtiyacımız var. Herhalde bi 20-30 yıl sonra robotik sistemler ve bilgisayar sistemleri ile zaten doktorlara ve cerrahlara da gerek kalmaz.
Kimse bizi takmıyor diye kafanızı meşgul etmeyon, üzülmeyin. Enayilik yapmayın. Bu dünyada istisnalar hariç kimse kimseye acımaz, kimse kimseye yardım etmez, empati yapmaz. Kendi yolunuzu çizin ve siz istisna olun ve hayırlı merhametli biri olun. Siz Allah için iyi olun kul için değil. Bu şekilde kafanız rahat olur. Millet doktorsuz kalacak diye üzülmeyin. Ya ölür bu huzur vermeyen dünyadan kurtulur ya da hastalıktan iyileşir. Yani her iki durumda da boşuna üzülmüş olursunuz. Gamsız olun yani.
People
2
5) ömer hayyam (op.dr.)
29.10.2020 12:37:09
imzamı atıyorum....dr ceyar dallas (arş uzmanı)
People
43
6) dr ceyar dallas (arş uzmanı)
28.10.2020 22:34:58
Şu kadar eğitime çabaya çileye özveriye bu kadarcık değer verirsen zor bulursun kalifiye cerrahı...görünen köy kılavuz istemez...eğer hakkını vererek uzman olacaksan bu paralara bu itibara ve bu hukuki riske kesinlikle girilmez...giren adamın akli dengeside bu mesleğin ciddiyetine uymaz...muhakeme yeteceği olmayan bir cerrah hem kendine hem topluma zarar verir...malesef LUT kavmine dönen bu toplum 15 yıldır dr döverek şikayet edip mahkeme açarak tadını çıkardığı sistemin bedelini canıyla sağlığıyla ödüyor bence şu anda...inşallah yanılıyorumdur ama bu kıymet bilmez insanlar koca koca binalarda, 20 yıl önceki küçücük binalardaki yürekli gözü kara doktorları çok arayacaklar....
nrş uzmanı
People
15
7) HAKAN (GENEL CERRAH )
28.10.2020 14:00:04
hep söyledim ve söylemeye devam edeceğim. dünyada yapılan işlerin karşılığı, işin vasfı ve riski ile orantılıdır. bu prensibe uygun hale bır şekilde gelecek ama herhalde ben göremiyeceğim
People
36
8) Can K (Hekim)
28.10.2020 11:30:22
Yorumları okuyunca hekimlerin performans sisteminden memnun oldukları anlaşılıyor. Onlar sadece işlem puanlarının yükseltilmesini istiyor.
Ayaklarınıza vurulmuş pranganın zincirinin 10 santim daha uzatılması için yalvaran köleler gibisiniz.
Belki sizin zinciri uzatmazlar ama sözmümona "rahat" branşların zincirini kısaltırlar da gönlünüz olur.
Yanlış olan performans sistemidir, sayfalarca listelenmiş ve her geçen gün daha da detaylandırılan deli saçması puanlardır.
People
26
9) doktor (dr)
28.10.2020 09:40:06
Doktorlar dahi başka meslektaşlarının emeğini küçümsüyorsa, kolay yapılan, az yorucu gibi yorum yapıyorsa, hele bu Türk Cerrahi Derneği gibi hekim derneği başkanıysa; vatandaş sizin emeğinize değer vermez. Değer verilmeyen emek kimseyi mutlu etmez. önce hekimler birbirine saygılı olacak. Emeğine değer verecek. Sidiğine taş durduğunda; ürolog bunu 5 dk da mı çıkardı 2 saatte mi çıkardı gözü görmez. yapılan iş ne kadar değerliymiş anlar.
People
8
10) drsurgeon (uzman doktor)
28.10.2020 09:21:38
GÜNAYDINNNNN..... Yıllarca yazdık durduk ama üç maymunu oynadınız....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)