TV programına hekimlerden tepki: ‘Sanki bizler caniyiz’
SHOW TV’de yayınlanan ‘’Zahide Yetiş’le’’ programın 13 Eylül tarihli yayınında Bartın Devlet Hastanesi’nde görev yapan bir doktor hakkında ortaya atılan iddialar büyük yankı uyandırdı. Hakkında suçlamalarda bulunulan hekimin çalışma arkadaşları programa tepki gösterdi.
TV programına hekimlerden tepki: ‘Sanki bizler caniyiz’
18 Eylül 2017 - MEDİMAGAZİN

SHOW TV’de yayınlanan ‘’Zahide Yetiş’le’’ programın 13 Eylül tarihli yayınında Bartın Devlet Hastanesi’nde görev yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hakkında ihmal iddiaları gündeme geldi. Programa katılan 13 aile doğum sırasında hekimin ihmali nedeni ile çocuklarının engelli dünyaya geldiğini savundu.

Yapılan programda meslektaşına ve hastaneye haksızlık yapıldığını ifade eden Bartın Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Mustafa Bağcı Medimagazin’e açıklamalarda bulundu.

Bağcı, ‘’Bir arkadaşımıza yönelik yapılan bu suçlamalar hem tüm doktorları hem de başta ebeler olmak üzere hastanemizde görev alan sağlık çalışanlarını suçlamaktadır. 13 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan bu bölüm sağlıkta şiddete yönlendirmenin son noktasıdır.’’ dedi.


Uzmanlık alanına göre malpraktis riski


‘’Omuz distosisi öngörülümez’’

Söz konusu hastanede kadın doğum uzmanı olarak 1,5 senedir görev yapan Dr.Bağcı, ‘’Öncelikle programa çıkan vakalar son 4-5 yılın toplam ve tüm komplikasyonlarıdır ve vakaların çoğu omuz distosisi vakasıdır. Şunun ilk olarak söylenmesi gerekir omuz distosisi öngürülemez ve önlenemez bir komplikasyondur. Söz konusu adı geçen hekim arkadaşımız 10 yıldır aynı hastanede görev yapmaktadır ve hastanede bütün komplikasyonlu vakalara ilk çağrılan, çok tecrübeli, hastanede en çok tercih edilen ve çok vaka alan bir arkadaşımızdır. Komplikasyonlar ve yaptırdığı doğum sayısı istatistiklere döküldüğü zaman litaratür bilgisindeki oranları geçmemektedir.’’ açıklamasında bulundu.


Komplikasyon mu? Malpraktis mi?


‘’Programı aradım dönen olmadı’’

Programda yer alan vakaların neredeyse tamamının Sağlık Bakanlığı Müfettişleri ve Bilirkişi Heyeti’nden geçtiğini ve herhangi bir malpraktis tespit edilmediğini vurgulayan Bağcı,
‘’Hatta şuan ikici kez müfettiş soruşturmasından geçmiş ve cevap beklenmektedir.
Ebelerin doğum yaptırma yetkisi olduğunu bilmeyen bir program sunucusunun yaptığı ve söylediği şeyler bizi gerçekten çok incitti. Programa bağlanmak için aradım ve Whatsapp’a mesaj bıraktım ama geri dönüş olmadı. Sanki bizler caniyiz ve orada insanlara bebeklere zarar vermek için bulunuyoruz izlenimi oluşturuldu. İnanın olan her komplikasyonda içimiz kan ağlıyor’’şeklinde konuştu.

‘’Programı izleyen anne adayları endişelendi’’

Programın yayınlandığı gün nöbetçi olduğunu söyleyen Bağcı, ‘’Programı izleyen ve hastanede doğum yapacak olan hastalar doğum için acayip endişeli ve sıkıntılı geldiler. Buradaki işimiz çok güçleşti. 

Herkes sus pus. Türk Jinekoloji ve  Obstetrik Derneği henüz olaya müdahil olmadı ancak olacakmış. Türk Perinatoloji Derneği, Türk Tabipleri Birliği ya da Ebeler Derneği yok.  Arkadaşlar peki kim var? Hekimler bu kadar mı yalnız? Sağlık çalışanları bu kadar mı sahipsiz?’’ ifadelerini kullandı.


En fazla dava bu uzmanlık alanlarına açılıyor!


‘’Program şikayet edilmeli’’

Programda işlenen komplikasyonların yaşandığı bazı vakalarda kendisinin de bulunduğu bilgisini veren Bağcı, ‘’Programda anlatılanları duyunca insanların olayları ne kadar farklılaştırabileceğine  inanamadım. Programda geçen minikler inşallah en kısa zamanda şifa bulurlar. Dualarımız onlarla. Ancak  katillerin ya da sapıkların bile adları gizlenirken işi sadece insanlara yardım etmek olan hekimlerin bu kadar açık şekilde ifşa edilmesi sanırım en basitinden bir özrü hak ediyor. Programın RTÜK’e şikayet edilmesini istiyoruz’’ dedi. 

SHOW TV resmi internet sitesinde programın yayınlanan tüm bölümleri yer alırken, 13 Eylül tarihli 334.bölümün ise önce yayınlandığı şimdi ise yayından kaldırıldığı görüldü.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) alim butik (doktor)
29.09.2017 14:57:26
TTB hekimlerin sırtına yapıştırılmış sülükten başka bir şey değil.en iyi yaptıkları aidat toplayıp yönetime yemek parti düzenlemek.
People
11
2) uğur yazgan (doktor)
26.09.2017 14:14:43
Bu kadının daha önceki programlarında da hekimler canlı yayınlarda adeta linç ettirilmişti. Sağlık Bakanlığının, TTB'nin bu tür yayınlarla ilgili kurumsal müdahalelerde bulunması gerekiyor. Sağlıkta şiddetin nedenlerinden birisi bu tür insanların yaptığı iğrenç provakatif programlardır.
People
11
3) türkay özcan (dr)
25.09.2017 20:39:08
Bir bu eksikti,magazin proğramlarında bizi meze yapın. Eyyyyyyy bakanlık hani suç kanıtlanana kadar herkes suçsuzdu,ama doktora geldimi bunların hiçbiri işlemez. Bizi her ortamda sömürmeye devam edin, onun bunun önüne atın,tebrikler.
People
17
4) doktor (uzmandoktor)
23.09.2017 11:20:33
Bu programlar ve bu programları yapanlar, yöntem ve gereç ne olursa olsun amaç sadece ve sadece reyting yapmak olduğunu biliyoruz. Yakın zamana kadar onu bununla şununla evlendiren, dedikodu içerikli programlar yapmaktan bir adım öteye gidemeyen bu programlar malzeme bitince sağlk alanına dadandıklarını görüyoruz. RTÜK, sağlık bakanlığı ve tabibler odasını göreve davet ediyorum. Sağlıkla ilgili şeylerin konuşulacağı en son yer olan bu programların da bir an önce kaldırılması gerekir. Toplumda ahlak değerlerini aşındırmaktan başka bir işe yaramayan bu programların kaldırılması için aile sosyal politikalar bakanlığına çağrıda bulunuyorum.
People
28
5) Ulus Karaoğlu (Memur)
22.09.2017 03:18:36
Bazı programların amacı üzüm yemek değil de daha çok bağcı dövmek oldu. Mesele toplum bilinçlendirmekten çıkıp para için reyting için insanları haksız yere karalamaya dönünce birşeyin daha cılkının çıktığını anlıyoruz.
People
32
6) Songül abay (Ev hanımı )
21.09.2017 01:31:19
Benim 2 sene çocuğum olmadi şimdi eğer 2 tane evladım varsa bu volkan beyin sayesinde allah ondan razı olsun.isine bagli, saygılı, efendi bi doktor.bu suclamalar karşısında sonuna kadar hakkini arasın.bi doktor kolay yetismiyor.
People
30
7) Mehmet karadeniz (Ahçı)
20.09.2017 12:33:07
Ülkede halk gözünde en önemli değer para olmuş. Kanal, program editörü ve sunucu hakkında yüklü miktarda tazminat davası açacaksın. Bir daha kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan doktor karalamaya cesaret edemeyecekler.
People
61
8) Cerrah (Doktor)
19.09.2017 13:37:47
Üzerinde hiçbir bilimsel çalışma yapılmayan bitkisel tedavileri halka yedirmeye çalışan bir programdanda ancak bu beklenırdı...
People
43
9) B URCU (DOKTOR)
19.09.2017 11:32:41
BU SUNUCUNUN EŞİ DE DOKTOR DEĞİLMİ YA.....YAZIKLAR OLSUN...
People
65
10) Ayşegül altın (Ev hanımı)
19.09.2017 11:23:25
Ben birinci doğumumda kendi hayatımı ikinci doğumumda bebeğimin hayatını volkan beye borcluyum.Herseyden önce insanlığını sonra hekimligini hissettirdi bize.Hemde önceden bir tanışmışlığımız yoktu.Bu kadar haksız eleştirileri asla haketmiyor...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori