Yurt dışında uzmanlık alan hekimlerin denklik işlemleri için gerekli belgeler açıklandı
Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim Sertifikasyon ve Tescil Hizmetleri Dairesi Başkanlığı yurt dışında tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi yapan tabiplerden denklik işlemi için istenen belgeleri açıkladı
Yurt dışında uzmanlık alan hekimlerin denklik işlemleri için gerekli belgeler açıklandı
10 Eylül 2018 - MEDİMAGAZİN

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan  Eğitim Sertifikasyon ve Tescil Hizmetleri Dairesi Başkanlığı yurt dışında uzmanlık eğitimi yapan hekimlerin denklik işlemi için gerekli belgeleri açıkladı. 

Açıklama metni şu şekilde: 

Yurt Dışında Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yapan Tabiplerden Denklik İşlemi İçin İstenen Belgeler

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nin 23. maddesinin 1. bendine göre tanınmışlık listesinde yer almayan ülkelerde uzmanlık eğitimi yapan tabiplerin, denklik sınavına girmek istedikleri eğitim araştırma hastanesi veya üniversite hastanesini belirttikleri dilekçe ve aşağıda belirtilen belgeler ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca tıp eğitimi yurt dışında alınmış ise; öncelikle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından tıp denkliği alınarak Bakanlığımıza tescil için müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

  1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. Uzmanlık belgesi sureti ve Türkçe tercümesi(*)
  3. İhtisas yaptığı tarihleri gösterir belge ve Türkçe tercümesi (*)
  4. Pasaport fotokopisi (*)
  5. Eğitim süresince ülkede ikamet ettiğine dair belge (*)
  6. Eğitim gördüğü ülkenin dilini bildiğine dair belge (*)
  7. Uzmanlık eğitimi süresi içerisinde uzmanlık aldığı ülkede bulunup bulunmadığına dair Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 05.12.2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmi Gazete'de yayımlarak yürürlüğe giren "Yurt Dışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği" 4'üncü maddesinin (f) bendi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti uyruklu başvuru sahiplerinden yükseköğrenim süresince kullanılan pasaportların asılları veya giriş-çıkış tarihlerini gösteren ve işlem gören sayfalarının Türkiye Cumhuriyeti noterleri ya da Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilcilikleri tarafından onaylanmış okunaklı sureti ile il emniyet müdürlüğünden alınmış giriş-çıkış belgesi; çift uyruklu başvuru sahiplerinin öğrenim süresince öğrenim gördüğü ülkede yaşıyor olduğunu gösterir belge.

 (*) Yurt dışından alınan belgeler Konsolosluk tasdikli olarak getirilecektir.

Bakanlığa denklik işlemi için müracaat edilirken evrakın asıllarının da teslim edilmesi gerekmektedir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori