'Aleviler teröristtir' diyen doktora 8 ay hapis
Tedavi için gelen hastaya “Alevilerin hepsi teröristtir" diyen Prof. Dr. A.Ş.D.’nin yargılandığı davada karar dördüncü duruşmada verildi. Hasta İbrahim Kartal'ın şikayetçi olduğu ve kullandığı ifadelerden dolayı pişmanlık göstermeyen A.Ş.D.'ye sekiz ay hapis cezası verildi.
'Aleviler teröristtir' diyen doktora 8 ay hapis
09 Şubat 2021 18:33 -

İstanbul Üniversitesi (Çapa) Tıp Fakültesi'nde kendisine tedavi için gelen hasta İbrahim Kartal’a nereli olduğunu sorduktan sonra "Aleviler Cemevi'nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir" dediği iddia edilen Prof. Dr. A.Ş.D.’nin yargılandığı davada karar verildi.

Pişmanlık göstermedi
Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, İbrahim Kartal, avukatı Efkan Bolaç aracılığıyla doktor hakkında şikayetçi olmuştu, bugün açılan davanın 4. duruşması görüldü. 

İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesi, Prof. Dr. A.Ş.D.’nin Türk Ceza Kanunu’nun “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasının yer aldığı 216/2. Maddesi'nden suçlu bulunduğunu açıkladı.

Doktorun, 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, pişmanlık göstermediği için indirim uygulanmamasına hükmedildi.

Ceza ertelendi
Prof. Dr. A.Ş.D.’nin sabıkası olmaması nedeniyle, hapis cezası ertelendi. 1 yıl boyunca denetimde kalacak, bu sürede kasıtlı bir suç işlenesi durumunda ceza infaz edilecek.  

Karara istinaf mahkemesinde itiraz hakkı bulunuyor.

Ne olmuştu?
İbrahim Kartal, 8 Temmuz 2015’te tedavi olmak için Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine gitti ve muayene için doktor A.Ş.D.’nin odasına girdi. Kartal, şikayet dilekçesinde olayı şöyle anlattı:

"Doktor A.Ş.D. beni muayene ettikten sonra masasına oturdu. Nereli olduğumu sordu. Ben Sivaslı olduğumu söyledim. ‘Alevi misin?’ diye sordu. Evet, dedim. Bunun üzerine profesör olmuş bir kişiden beklenmeyecek şekilde iftira ve hakaretlerle dolu sözler sarfetmeye başladı.

Kendisi bana ‘Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir’ dedi.

Akabinde ‘Berkin Elvan da teröristtir. Dosyası var aç oku öğrenirsin’ dedi. Gezi olaylarından da bahsetti ve şunları söyledi:


‘Katılanların hepsi Alevi ve Kürtler’di. Hepsi şarapçılar ve vatana düşmanlar. Ayrıca Aleviler Atatürk’ü de sevmezler.’ Ben [Atatürk’ü] çok sevdiğimi ve söylediklerinin iftira ve hakaret olduğunu, bunların yıllardır toplumdaki önyargılar olduğunu, kendisinin bizi aşağılamaya hakkı olmadığını söyledim.
'Berkin Elvan dosyasını oku gel o zaman konuşalım'
Daha sonra tahlillerimi gösterdim. Bana net bilgi vermedi, ilaç vs yazmadı, öneride bulunmadı. Ben ne yapmam gerektiğini sordum. Bana önemsiz ve özensiz bir şekilde ‘Bir şeyin yok. Berkin Elvan dosyasını oku gel o zaman konuşalım’ dedi. Benimle ilgilenmedi.

Açıkça ayrımcılık yaptı, iftira ve hakaretlerde de bulundu. Ben de daha sonra doktor hakkında Fakülte Dekanlığına 68309 Sayı nolu şikayet dilekçesini verdim."

İbrahim Kartal savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde, doktor A.Ş.D.’nin şahsına ve topluma ağır hakaret ve iftiralarda bulunduğunu belirtti:

"Ayrımcılık yaparak nefret suçu işlemiştir. Bana karşı doktor sorumluluğunu da yerine getirmeyerek görevini açıkça ve kasten ihmal etmiştir."

Doktorlar ilgili soruşturma izni için dosyanın gönderildiği İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü 'görevi kötüye kullanma' suçundan soruşturma izni vermedi.

Danıştay 1. Dairesi ise Rektörlüğün 'görevi kötüye kullanma' suçundan soruşturma açılmamasına dair kararını onarken, doktor A.Ş.D. hakkında ‘Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçu ile ilgili olarak mevcut delillerin, atılı suçtan dolayı şüpheli hakkında kamu davası açılması gerektiği hususunda yeterli şüphe oluştuğu anlaşıldığından' dava açılmasına karar verdi.

A.Ş.D. hakkında 20 Kasım 2019’da hazırlanan iddianame İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Yargılamada, bugünkü 4. Duruşmada karar açıklandı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hasan sayın (doktor)
06.03.2021 07:01:47
8 ay ne demek? cemaatçi birine küfüretsen bunun 20 katını veriyorlar
People
9
2) K (Akademi)
11.02.2021 09:55:16
Bir hekim hastası ile nasil bu tür şeylere girer anlamak mümkün değil.
Bu tür seviyesizlerin boyle elit yerleri kapmasida cabasi kim bilir ne kaliteli insanlar doğunun ücra köşelerinde sürünüyor ,adaletsiz bir dünya iste.
People
22
3) Süleyman Kus (Doktor)
10.02.2021 20:34:17
Sayın A.I.. Haberi tam okumadığınızı düşünüyorum. Mahkeme kararı var burda , yargısız infaz değil yani. Hâkim herhalde söylediklerinden pişman mısın diye sormuştur ki , pişmanlık göstermediğini kabul etmiş. Aynı mesleği yapıyoruz diye ' nefret suçu ' işleyen bir kimseyi savunmak o suça iştirak etmek olmuyor mu ?
People
48
4) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
10.02.2021 17:10:59
Sayın A.İ. : "kullandığı ifadelerden dolayı pişmanlık göstermeyen A.Ş.D.'ye sekiz ay hapis cezası verildi" , bizim köyde ve sizin köyde farklı mı anlaşılıyor yoksa ben de bir tartışma ortamı yaratayım diye mi bunu yazdınız.
People
15
5) Muhiddin Göç (Dr. )
10.02.2021 13:48:33
Bir doktorun bu tür bir davranış biçimi kabul edilemez, üniversite ve ttb bu hocanın ne derdi varmış incelemeliler.
People
8
6) A (İ)
10.02.2021 13:17:37
Bu habere yorum yazanları dehşet içinde okudum. Hastanın tüm ifadeleri yüzde yüz doğru imiş gibi kabul edip burada yargısız infaz yapmışsınız. Bir de Hocanın savunmasını dinleseydiniz keşke. Ben hocayi savunmuyorum. Bunu gerçekten yaptıysa Ağır psikiyatrik hastalığı var demektir. Aklı başında bir doktor asla hastası ile bu tip tartışmalara girmez. Siz bu Hocanın meslektaşları olarak Hocanın savunmasını okumadığınız için mesleki dayanışma adına buraya yorum yazmamanız gerekirdi. Ve siz de bilirsiniz ki bu gibi durumlarda hasta yakınları genelde çok yalan söyler. Elbette bu olayda hasta veya yakını yalan söylemiştir demiyorum. Sonucta benim şahit olmadığım bir olay. Ama sizin bu ihtimali de göz önünde tutmanız ve Hocanın savunmasını bilmediğiniz için ve mesleki dayanışma ve etik adına susmanız gerekirdi. Eger bu olay aynı hastanın anlattığı gibi olduysa da hu durumda hocada Ağır psikiyatrik hastalık var demektir. Çünkü aklı başında bir doktor gerçekten bu hissiyatta olsa bile bunları asla hastaya söylemez. İçinde saklar.
People
9
7) Abdullah (Yıldırım)
10.02.2021 13:13:45
Profesör kesin dekanlık, rektörlük en azından bölüm başkanı olmayı kafasına koymuş olabilir ve yakında emeline ulaşır evelallah...
People
4
8) mserdar (op.dr)
10.02.2021 13:03:24
Verilen ceza falan değildir,hakim açıkca haklısın senin görüşüne katılıyorum demiş.
People
41
9) Ali Burak Doğan (ortopedi ve travmatoloji uzmanı)
10.02.2021 10:05:04
Şarap içmem
Dansöz oynatmam
Cümbüş çalmam
Bildiğim halimle terörist değilim
Atatürk'ü ölesiye severim
Ama Aleviyim ......
Bahsi geçen insan müsveddesine göre öyle de sayılmıyorum herhalde .....
İşte bu nedenle diyorlar ki hoca olmuşsun amaaaaa adamlıktan eser yok
People
56
10) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
10.02.2021 08:58:28
Binlerce yıllık mazisi olan bir toplumun içinde yaşayan bir kişinin, tek bir ırk veya mezhepten geldiğini iddia ederek düşmanca genellemeler yapması ve diline sahip çıkamaması üzücü. Sayın A.Ş.D.' nin genetik analizini yapsalar kaç tane ırka ait gen çıkacağını Allah bilir. Atatürk'ün "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır." sözüne kulak verip hipertansiyon üzerinde çalışmaya devam etse daha güzel olacaktı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)