Anayasa Mahkemesi kararı: Zorla aşı yapılamaz
Anayasa Mahkemesi, anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasını Anayasa’ya aykırı buldu. AYM yetkilileri, zorunlu aşı konusunda yasal düzenleme yapılmadıkça rıza dışı aşı yapılamayacağını belirtti.
Anayasa Mahkemesi kararı: Zorla aşı yapılamaz
13 Kasım 2015 - HÜRRİYET Oya ARMUTÇU

ANAYASA Mahkemesi (AYM) anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasının Anayasa’nın ‘kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı’nı düzenleyen 17’nci ve ‘temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlanabileceğine’ ilişkin 13’üncü maddesine aykırı bularak ihlal kararı verdi.

KANUNİ DÜZENLEME YOK

AYM’nin ilke kararı ışığında, yasal bir düzenleme ile kısıtlama getirilmediği sürece anne-baba rızası olmadan mahkeme kararıyla bile olsa çocuğa zorunlu aşı yaptırılamayacak.AYM, çocuğa aile rızası olmadan aşı konusunda bir kanuni düzenleme bulunmadığı, temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlanabileceği gerekçesiyle ihlal kararı verdi. AYM yetkilileri Hürriyet’e, ihlal kararının Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi’nin, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Medeni Kanunu’na dayanarak, “Çocuğun üstün yararı” gerekçesiyle “Devlet, geçerli bir delil gösterilmedikçe, anne-baba rızası aramaksızın çocuğa zorunlu aşı yaptırabilir” şeklindeki yeni ve zorunlu aşıya vize veren içtihatı ile çelişmediğini de bildirdiler. Yetkililer, kararın AYM Genel Kurulu’nca verildiği için ilke kararı niteliği taşıdığını ve benzer bireysel başvurularda da ihlal kararı verileceğini bildirdiler. Hükümetin zorunlu aşı konusunda yasal düzenleme yapması gerektiği kaydedildi.


Ülkemizde Zorla Aşı Yapılabilir mi?


 


YARGITAY AŞIYA VİZE VERMİŞTİ

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, son dönemde “Domuz kanı var”, “Aşı­lar gü­vensiz” gibi gerekçelerle çocuklarına zorunlu aşı yaptırmak istemeyen anne ve babaların sayısının artması üzerine geçen yaz “Çocuğun üstün yararına açıkça aykırı ise rıza aranmaz” diyerek “Aşı yapılmalı” kararı vermişti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Cüneyt Beyaz (Aile Hekimi)
13.11.2015 10:18:45
AYM haklı,Umumi hıfsısıha kanununa göre yapılması zorunlu aşılar salgın varsa bcg (verem),vaka varsa kuduz, ve salgın varsa çiçek (su çiçeği değil)....
Hal böyle olduğu yıllardır bakanlığa söylenmesine rağmen hiçbir düzenleme yapılmadı belkide yapılmak istenmedi...
Burada sorumlu bakanlıktır
People
0
2) bozeren (nş uz dr)
13.11.2015 09:50:59
şu memlekette herkes kendi işini yapsa ne güzel olur. ama, olmaz! yap-maz-laar!
People
1
3) dres (dr)
13.11.2015 09:20:41
Peki bu cahil cühela takım yüzünden diğer insanlara salgın hastalık bulaştığında onların hakları nolucak
People
0
4) port (op.dr)
13.11.2015 08:55:21
Sucsuz yere adliyelerde surunenlere allah yardim etsin.yargitay oyle diyo anayasa oyle diyo.hangisine bakilacak.ha bir de toplum sagligi soz konusu ise o cahil ana babanin fikri devleti toplum yararina hareket etmesine engel olmamali.hatta devletin asi politikadi arttirilmali.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-24/05 Cumhuriyetten Günümüze Kadın Sağlığı KADIN... ANKA
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA