Annenin sezaryen ısrarı soruşturma açtırdı
Devlet hastanesinde yatan hastanın sezaryen talebine karşılık normal doğum önerilmesi, bunun üzerine hastanın başka bir hastanede sezaryen yapılması soruşturma konusu oldu
Annenin sezaryen ısrarı soruşturma açtırdı
23 Şubat 2017 -

ANKARA - Devlet hastanesinde yatan hastanın sezaryen talebine karşılık normal doğum önerilmesi, bunun üzerine hastanın başka bir hastanede sezaryen yapılması soruşturma konusu oldu.

Bir televizyon kanalında haber konusu olan annenin şikayeti üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, müfettiş görevlendirdi.

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre, anne adayı doğum yapmak üzere Eskişehir Devlet Hastanesine yattı. Tüm testlerin yapılmasının ardından normal doğuma karar verildi ancak hastanın sezaryende ısrarcı olması üzerine bu öneri, hekim tarafından uygun bulunmadı ve anne adayı imza karşılığında taburcu edildi.

Bunun üzerine Osmangazi Üniversitesi Hastanesine giden hasta, hayati tehlikelerinin bulunduğu gerekçesiyle sezaryen kararı verilerek doğuma alındı. Doğum sonrasında ise bebek, bir hafta süreyle yeni doğan yoğum bakım servisinde kaldı. Anne D.A. da oluşan bazı komplikasyonlar nedeniyle bir süre hastanede yattı. Tedavileri tamamlanan anne ve bebek, daha sonra taburcu edildi.

Ancak hasta yakınları, komplikasyonun Eskişehir Devlet Hastanesi'nde "derhal sezaryen yapılmadığı" için gerçekleştiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Hasta yakınları, devlet hastanesindeki hekimin Bakanlık incelemesinden çekindiğini ayrıca performans puanı düşeceği için sezaryen yapmadığını ileri sürdü.

- Müfettiş görevlendirildi

İddiaların basına yansıması üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla önce Eskişehir Devlet Hastanesinde daha sonra da sezaryenin yapıldığı Osmangazi Üniversite Hastanesinde hastaya yapılan işlemlere ilişkin resmi kayıtlar incelendi. Yapılan ön incelemeye göre, yaşananlar şöyle:

"Anne D.A'nın saat 03.15'te suyu gelmeye başladı. 39 hafta 3 günlük olan bebeğin bütün kayıtlarına göre, tıbbi gelişimin normal olduğu belirlendi. Anne adayına Eskişehir Devlet Hastanesinde gebelik seyrine ilişkin daha detaylı bilgi almak amacıyla ultrason yapıldı. Bebeğin doğru pozisyonda olup olmadığına bakıldı. İnceleme sonucunda anne adayının suyunun geldiği ancak bebeğin doğum için geliş pozisyonunun normal doğuma uygun olduğu tespit edildi.

Ayrıca kan tahlillerinde herhangi olağanüstü bir duruma rastlanmadı. Bebeğin kalp atışlarının da normal olduğu herhangi bir stres yaşamadığı belirlendi. Doğumun normal sürecinin takibi esnasında anne adayının sezaryen istemesi ve bu konuda ısrarcı olduğu talebi alındı. Hastane yetkililerince bu isteği kabul edilmeyen anne adayı, 22 saat sonra onam formunu imzalayarak taburcu edildi."

- Anne adayının 32'nci haftaya kadar tüm takibini doğumunu gerçekleştiren hekim yapmış

Doğumun yapıldığı Osmangazi Üniversitesi Hastanesindeki hasta ve bebeğe ilişkin resmi kayıtlar da mercek altına alınarak sezaryeni gerçekleştiren kadın doğum uzmanı ile görüşüldü.

Bakanlık yetkilileri, anne adayının 32'nci haftaya kadar tüm takibinin doğumunu gerçekleştiren hekim tarafından yapıldığı bilgisine ulaştı. Ön inceleme sonucuna göre, takibi yapan ve doğumu gerçekleştiren hekimin, 32. haftada annenin bebeğinin doğum kanalından geçmesinde zorluk yaşayacağını ileri sürerek sezaryen kararı aldığı belirlendi.

Anne adayı D.A'nın üniversite hastanesinde yapılan tetkiklerinde de devlet hastanesinde yapılanlardan farklı bir sonuca varılmadığı, kan ve ultrason sonuçlarının iyi olduğu tespit edildi.

İncelemede, anneye doğum esnasında kan verildiği, bebeğin ise yeni doğan yoğun bakım servisine alındığı belirlendi. Bu arada anne D.A'nın sezaryene bağlı komplikasyonlara maruz kalmış olabileceği belirtildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Bulut (Dr)
24.02.2017 18:30:48
Bebeğin yoğun bakımda yatma başkanı nedir, tıbbi gereklilik mı, mevzuat açısından gereklilik mı?
People
9
2) Kelaynak (Dr)
24.02.2017 17:51:11
Bu garip bir durum.
Anne sezaryen istemiş, takip olduğu hastane yaparız demişler ama oraya değil devlet hastanesine gitmiş sancılanınca neden? Sonra kendisini takip eden doktora gelmiş ve sezaryen olmuş ama hala kinli neden?
Küçük menfaatler peşinde koşan yurdum insanından fazlaca idealist bir tutum beklemem. Hem sezaryenini yaptırmış, hem de bir meseleden dolayı kinlendiği doktoruna eziyet etmek için bunu ortaya atmış. İyi ki böyle bir ailem yok. Bu insanların yetiştireceği bir evlat olsaydım intihar ederdim.
People
0
3) Betty Blue (Dr)
24.02.2017 17:43:15
Jinekologlar size sözüm: Üzerinize kayıtlı hastanın SGK geçmişine bakın. Tıbbi sekreter size yardımcı olur. Gece iki ayrı hastaneye gitmiş, birinden taburcu olmuş diğerine gitmiş yani? Lütfen bir daha hastanın başka bir yerde yatıp yatmadığını anlamadan, eğer başka bir sağlık kuruluşuna giriş yaptığını görürseniz de ordaki ilgiliyi arayıp ne olduğunu sormadan hareket etmeyin.
People
8
4) aydin sinal (hekim)
24.02.2017 15:27:09
Türkiyeye geldigim zaman arkadaslarin,akrabalarin hamile kizlari,gelinleri hemen hepsi bana" aydin amca doktorum sezeryanla dogum yapacagimi söyledi sen ne dersin?" diye soruyorlar.bende"doktorunuzun isine karismam ,yalniz bendeki sezaryan ve dogum anestesisi isimli kitap 400 sayfa,demekki ciddi bir is siz karar verin" diyorum.siz ne dersiniz?
People
18
5) postneflamatuar (uzm dr)
24.02.2017 09:26:45
Bir sinsilikle doktorun tüm malvarlığını nasıl kendime transfer ederimin haberidir bu. Keyfi sezaryen isteğine tıbben karşı çıkıp direnen doktora geçmiş olsun. Stres çekmek hoş değil. İşini sağlama alması ise sevindiricidir.
Malpraktis deyip geçmeyin. En ufak tıbbı uygulama veya uygulamaların kaydında yapılacak bir hatada sizi mezara diri diri gömebilecek akbabaların etrafınızda uçuştuğunu aklınızdan çıkarmayın.
Anne ve bebeğe acil şifalar dileriz.
People
41
6) Özgür (Dr)
24.02.2017 07:21:35
Şu anki verilere göre, hamile kadınların sezaryen doğum yapmasını sağlık bakanlığının oluşturacağı bir kurulun vermesi sağlıklı olacaktır,kadının usg,bebeğin nst'si vs bakanlığa gönderilsin,onlar karar versin.Böylece sorunlar doktora havale edilmez,ihtilaf çıkmaz,herkes mutlu ve mesut olur...komedi ama gerçek..
People
14
7) dr (dr)
23.02.2017 21:25:30
32 .haftada sezeryan gerekir demek kitapta vami totalis disinda. Bu durum dogum evlerinin karin agrisidir ozelde 5 6 7. Ayda uyduruk sezeryan karari alinir .hasta kendini mecburi sezeryan sanip para odememek icin dogum evine gelir agrilaninca.sonra gerek yok denince imzayla ilk doktoruna kacar oda sezeryan yapip parasini alir .dosyayada makat yada mekonyumlu yazip hem bakanlik denetiminden kacar .hem parasini hak ettigine hastayi ikna eder .hemde sikayet ettirip devlet dr.unu zora sokar . Bu sekilde 4 5 tane bimer sikayetine savunma verdi sakaryada
People
6
8) Dr (Cerrah)
23.02.2017 19:57:50
Haberde eksik bilgi mi var acaba? Habere göre bakanlık yetkilileri, anne adayının 32'nci haftaya kadar ki takiplerinin doğumunu gerçekleştiren hekim tarafından yapıldığı bilgisine ulaşmış. Takibi yapan ve doğumu gerçekleştiren hekim, 32. haftada annenin bebeğinin doğum kanalından geçmesinde zorluk yaşayacağını ileri sürerek sezaryen kararı almış.
Hastaya sormak lazım neden 32. haftaya kadar kendisini takip eden ve sezaryen kararı veren doktora doğumunu yaptırmayıp devlet hastanesine gitmiş?
Devlet hastanesindeki doktor normal doğumu uygun görmüş ama hasta bu sefer de onun takdirine uymayıp yine üniversiteye gitmiş. Ben olayı anlayamadım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA