Aort koarktasyonu olan Deniz Su'nun ameliyatta ölümünde ihmal iddiası: Doktor ve hastaneye suç duyurusu!
GAZİANTEP’te, atardamar darlığı nedeniyle gittiği Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ameliyat sırasında yaşamını yitiren 6,5 yaşındaki Deniz Su Yılmaz'ın ailesi, kızlarının ölümünde ihmal olduğunu öne sürdü. Acılı baba Mahmut Yılmaz, kızının ölümünden sorumlu tuttuğu doktor ve hastane hakkında şikayette bulundu.
Aort koarktasyonu olan Deniz Su'nun ameliyatta ölümünde ihmal iddiası: Doktor ve hastaneye suç duyurusu!
12 Aralık 2019 -

GAZİANTEP-Antalya'da yaşayan Edibe-Mahmut Yılmaz çifti, 3 çocuklarından en küçüğü olan ve doğuştan atardamar inceliği bulunan Deniz Su'yu ameliyat ettirmek için Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne getirdi. Hastanede muayene edilen küçük kızın ailesine, damar darlığı nedeniyle stent takılması gerektiği söylendi, ameliyata alındı. Ancak küçük Deniz Su, 4 saat süren ameliyat sırasında yaşamını yitirdi. 

Antalya'da aşçılık yapan Mahmut Yılmaz, kızının yürüyerek girdiği hastaneden tabutla çıktığını ve ihmal nedeniyle öldüğünü öne sürerek doktor ve hastane hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kızının doğuştan rahatsız olduğunu ve 1,5 yaşındayken anjiyo yapıldığını belirten Mahmut Yılmaz, şöyle konuştu:

 

 

"Kızımda damar inceliği, tıp dilinde 'aort koarktasyonu' denilen doğuştan bir rahatsızlığı vardı. Rahatsızlığı nedeniyle 1,5 yaşında anjiyo oldu. Bundan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde takipleri yapılarak, çocuğun büyüyüp 20 kiloya ulaştığı zaman stent takılabileceğini söylediler. Biz de 27 kilo ve 6,5 yaşına ulaşınca hastaneye başvurduk. O hastanede bu ameliyatı yapamayacaklarını söylediler. Ya İstanbul ya da Gaziantep'e gitmemizi tavsiye ettiler. Biz de kalp ve damar uzmanı doktor Osman B.'den 1 ay sonrası için randevu aldık. Salı günü saat 09.30'da kızım ameliyata girdi. 45 dakika sürecek olan ameliyat 4 buçuk saat sürdü. Ancak, ameliyat sonunda kızım hayatını kaybetti. Ben de hastane ve doktorun sorumlu olduğu düşüncesiyle adliyede haklarında şikayette bulundum. Yürüyerek geldiği yerden tabutla çıktı kızım. Ölümünden sorumlu olanların cezalandırılmasını istiyorum."

DOKTOR: OLAY TIBBİ BİR HATA DEĞİL

Ailenin şikâyetçi olduğu doktor ise küçük kızın ölümünde tıbbı bir hata olmadığını söyledi. Ailenin üzüntüsünü anladığını ve küçük kızın ölümüne çok üzüldüğünü ifade eden Kardiyolog Doç. Dr. Osman B., şunları söyledi:

"Ailenin acısını tahmin edebiliyorum. Allah rahmet eylesin. Bu hastanın şah damarında darlık vardı ve daha önce balon yapılmış. Aslında tüm damarlarında problem vardı. Başka bir merkezden buraya yönlendirilmişti. Biz de stent takılması için hazırlık yaptık. Buraya kalın bir kılıf yerleştirmek gerekiyor. Biz de kılıf yerleştirdik. Bu esnada damarda darlık oldu. Buna bağlı bacak damarındaki darlıkla ilgili problemler oluştu. Oraya stent koyduk. Kalp damar cerrahi yardımı aldık. Onların desteği ile damarı temizledik, ama damar açıklığının devam ettiğini gördük. Ama diğer damarların kasılmaya çok meyilli olduğunu gördük. Medikal ilaç tedavisi ile izlemeye karar verdik. İlerleyen saatlere kadar durumu iyiydi. Ani kalp durması oluştu. Damarı tamir edilmişti. Çok üzgünüm. Aile de üzgün olmakta haklı. Bu işler bizi de yıpratıyor. Olay daha çok damar hasarıyla gelişen ani bir komplikasyon sonucu oldu. Aile şikâyet edebilir, bu onların yasal hakları. Ama bu olay tıbbi bir hata değil. Ben görüntüleri aile fertlerine gösterdim."

Ölümü ile yakınlarını yasa boğan küçük Deniz Su Yılmaz'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin yakınları tarafından alınarak gözyaşları içinde toprağa verildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) BİLGİN HU (SUCU)
08.01.2020 09:36:52
yapma kardeşim gitsin hindistanda olsun
People
1
2) adem (doktor)
17.12.2019 20:12:01
iyi ameliyat yaptınız ki
People
26
3) çakır (uzman hekim)
17.12.2019 00:08:17
hastanemizin en özverili doktorlarından biridir, alanında çok iyidir, çok dürüsttür. özelde olsa o baba önüne koyacakları tedavi maliyeti nedeniyle sn. doktorun yanına bile yaklaşamazdı. türkiye cumhuriyeti artık ....istan oldu, sınıf falan atlamadık, her gün sağlıkta devrim martavalları okuyorlar, yalan, bu hekimler bedavaya çalışıyor.
People
52
4) ibolly (Dr)
13.12.2019 18:28:07
Garibim doktor ameliyattan payina dusen 200 300 tl birseydir. Ama hasta iyi olsun diye elini tasin altina koymus. Simdi mahkemeye git gel ugrascak, stresi is bilmeyen hakimlere durumu izah etme sikintisi da cabasi. O kadar guzel isler yapabiliyorsan hocam digerleri gibi gec amerikan hastanesine paraya para deme. Bi sey olsa da 3 5 aylik maasinla odersin.
People
32
5) Dr (Dr)
13.12.2019 15:35:54
Dokunmayın arkadaşım , sonra böyle uğraşırsınız şikayetlerle , bakanlık ya da devlet buna çözüm bulmadıkça sonuna kadar defansif tıp , yaşasın defansif tıp ....
People
71
6) türkay akbaş (doktor)
13.12.2019 13:20:08
Ailenin acısını anlıyorum. Zor. Fakat bu davalar sayesinde yakında ameliyat edecek doktor bulamayacaklar.
People
18
7) Dr (Dr)
13.12.2019 11:57:35
Hastalar/yakınları, ölüm ya da sakat kalma durumlarında "doktor hatası" deyip mahkemeye koşuyor. Peki bu hastalar ameliyattan önce doğru düzgün bilgilendirilmiyor mu? Yapılacak operasyon/tedavi açıkça anlatılıp "sonuçları şunlar olur" deyip onam formu alınmıyor mu? Doktor yoldan geçen herhangi birini mi çekip, ameliyata sokup, keyfince öldürüp sakat bırakıyor? Hasta bilgilendirilmesi ve onam formu alınması profesyonelce yapılmalı.
People
46
8) Yemrey (Uz dr)
12.12.2019 22:55:48
Öncelikle ailesine Allah sabırlar versin, olayın bir tıbbi hata değil komplikasyon olduğu aşikardır. Hiç bir doktor böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Her komplikasyonda doktorlar suçlanır, yıpratılırsa bu ameliyatları artık kimse yapmaz, risk almaz. İş yapan doktorun komplikasyonu olur, hiç bir riskli iş yapmazsan kafan rahat olur. Sistem bize hastaya dokunma, müdahale etme diyor. Bu işin sonu ne olacak bilemiyorum.
People
15
9) Port (Op.dr)
12.12.2019 22:39:22
Ameliyat yapmamakta çözüm deil sağlık bakanlığı yeni uygulaması ile ameliyat randevuları bir sisteme yüklenen ve herkes takip edebilecek.10 yıl sonra zaten gereksiz basit ameliyatı kabul etmiyen edenle yer değiştirecek.
People
43
10) hakan pars (doktor)
12.12.2019 18:43:39
Akdeniz üniversitesi ne güzel yapmış bak işte burda olmaz diyerek..Sen ne yaptın kahramanlık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)