Barolar Birliği'nden avukat açıklaması: Sizin de çok hatanız var, sizi savunacak da bizleriz!
Türkiye Barolar Birliği, gündemdeki avukatla ilgili yaptığı açıklamada bir taraftan 'sağlık alanındaki pek çok olumsuz örneği gösterebiliriz' diyerek olayı haklı çıkarmaya çalıştı, diğer taraftan 'sizleri de savunacak bizleriz diyerek' adeta 'elimize düşeceksiniz' dedi. Açıklamada avukatın hatasıyla ilgili bir cümle bile geçmedi
Barolar Birliği'nden avukat açıklaması: Sizin de çok hatanız var,  sizi savunacak da bizleriz!
06 Aralık 2018 10:46 -

Türkiye Barolar Birliği, sezaryen doğum sırasında karnında bant unutulduğunu iddia eden Sultan Karabıyık'ın avukatı Pervin Yıldız örneği sonrası avukatlık mesleği hedef alındığı gerekçesi ile bir açıklama yaptı. Birlik yaptığı açıklamada “Deyim yerindeyse “yangına körükle gitme”nin her iki saygın mesleğe ve bu mesleklerin mensuplarına sadece zarar vereceği açıktır.” dedi


Yargısız infaz haberine hekimlerden tepki! Basın ve avukatların duygu sömürüsü isyan ettirdi! 


Türkiye Barolar Birliği yayımladığı açıklamada “sağlık alanında yaşanan ve kesin hükümle sabit olan pek çok olumsuz olayı örnek göstererek cevaplayabiliriz” söylemi dikkat çekti. Birlik’ten yapılan açıklama şu şekilde:

“Son günlerde Ankara’da gerçekleşen bir kadın doğum vakası üzerinden tartışma yaşanmaktadır. Bu süreçte, bazı sağlık mesleği mensuplarının ve kurumlarının avukatlık mesleğini ve özelde de bir meslektaşımızı hedef aldıkları görülmektedir. Öyle ki, sağlık mesleğinin karşı karşıya bulunduğu tüm sorunların kaynağı, şiddet mağduriyeti dahil, adeta avukatlar gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.


'10 yıl sonra ameliyat yapacak cerrah bulamayacağız' 


Kuşkusuz mesleğimizi hedef alan söz konusu saldırıları, sağlık alanında yaşanan ve kesin hükümle sabit olan pek çok olumsuz olayı örnek göstererek cevaplayabiliriz. Ancak bunu yapmayacağız. Amacı insana ve topluma hizmet etmek olan iki mesleğin mensuplarını ve kurumlarını karşı karşıya getirmemek için sükunetle davranmaya devam edeceğiz. İlgili herkese de bunu tavsiye ediyoruz. Unutmayalım ki, mağduriyet yaşayan her sağlık mesleği mensubunu savunacak olan da bir avukattır. Sağlık sorunu yaşayan her avukat da sağlık mesleği mensuplarına emanettir.

Hukuk ve sağlık alanlarında sorunların büyük çoğunluğunun sebebi iletişimsizliktir. Bizim ihtiyacımız olan kavga değildir. Yapıcı iletişim yoluyla sorunlarımızı çözmektir. Deyim yerindeyse “yangına körükle gitme”nin her iki saygın mesleğe ve bu mesleklerin mensuplarına sadece zarar vereceği açıktır. Çünkü, her ölçüsüz tepki karşılık olarak ölçüsüz başka bir tepkiyi zorlamaktadır. Bu sebeple yapmamız gereken aklı hakim kılmaktır.


Basındaki yargısız infazla ilgili O avukattan açıklama var: Büyük üzüntü duyuyorum 


Sorunlarımızı birlikte konuşmak, birbirimizi anlamak ve çözümleri birlikte üretmek için kıymetli hekimlerimizin üst birliği olan Türk Tabipleri Birliği ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğimizi avukat meslektaşlarımızın, sağlık mesleği mensuplarının ve kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
16
1) hö (uzm dr)
10.12.2018 14:05:46
hata yaptığını kabullenip özür dileyebilmek kişinin gelişmişliğini gösterir, erdemli toplumlarda kişiyi küçültmez bilakis daha büyütür..
People
18
2) mert (uzman)
10.12.2018 11:31:32
aslında sağlık alanındaki davalar için hekimlerin üst eğitim almasıyla oluşan hekim avukatlar davalara bakmalı. normal avukat tıbbi terimden yada ameliyattan anlamıyor. bunlar spesifik konular.
People
10
3) Halit (Hekim)
10.12.2018 10:06:30
Bugünden itibaren mesleği avukatlık olanları bakmıyorum... Hipokrat yeminiymiş.. Avukatlar onun da açığını bulurlar zaten..
People
19
4) dr (tbb)
09.12.2018 22:16:54
DOKTORLU MESLEĞİNİN İTİBARI KALMAMIŞTIR.
People
7
5) mesleki (dayanışma)
08.12.2018 10:44:40
doktor rumuzlu meslektaş Türk tabipler odasına ders olsun bu açıklama demiş.Yanlış bir yaklaşım tam tersine biz hekimlere ders olmalı.Sorun TTB de değil alakalı alakasız her fırsatta TTB ye yüklenen bizde.Hiçbir avukat biz hekimlerin yaptığını yapmaz.Baro seçimlerinde en az 4-5 liste çıkar genel kurulda çok sert tartışmalar yaşanır ama seçim bittiği anda tüm avukatlar yeni yönetim ve meslek örgütüne sahip çıkar.

Çözüm meslektaşlarımızı rakip görmekten gelirini tartışmaktan vazgeçip mesleki dayanışma ile meslek örgütü çatısı altında birleşmek.Açlık sınırı 8.100 TL olmuş hekimlerin bir çoğu bu gelir seviyesinde artık birbirimizin ve meslek örgütümüzün kuyusunu kazmaktan vazgeçelim.
People
15
6) Ömer SÜMER (Aile Hekimi)
07.12.2018 19:08:33
Anayasa Mahkemesi:
Esas Sayısı : 2010/29
Karar Sayısı :2010/90

"Sağlık hizmetleri doğrudan yaşam hakkı ile ilgili olması nedeniyle diğer kamu hizmetlerinden farklıdır. Sağlık hizmetinin temel hedefi olan insan sağlığı, mahiyeti itibarıyla ertelenemez ve ikame edilemez bir özelliğe sahiptir. İnsanın en temel hakkı olan sağlıklı yaşam hakkı ile bu yaşamın sürdürülmesindeki yeri tartışmasız olan hekimin statüsünün de bu çerçevede değerlendirilerek diğer kamu görevlileri ile bu yönden farklılığının gözetilmesi gerekir."
Toplumlar avukatsız ayakta kalabilirler. Ama hekim ve öğretmen olmadan ayakta kalamazlar.
Barolar birliği hekimleri tehdit etmeden önce iyi düşünsün
People
45
7) Yaşar Bülent (doktor)
07.12.2018 17:27:42
Bir meslek örgütüne yakışmayacak bir açıklama.Sanki mahalle kavgasındayız.Üyemize gereken uyari yapilacak,avukatlarin mesleki etik kurallar eğitimi gözden geçirilecek dersin.Ne demek yanlış bilgilerle üstelik basına çıkıp mesleki etik dışı hareketlerle hekimleri suçlamak..
People
54
8) misafir (dr)
07.12.2018 12:49:40
neymiş doktora da avukat lazımmış.neymiş her iki tarafta hata varmışmış .başımıza bir olay gelirse bizi sizin gibi avukatlar savunmasın zaten. avukat demek uydurma yalan haberlerin basının önünde şovunu yapmak mıdır. madem dava aldığına inanıyorsun doğruluğuna inanıyorsun bunu savunacağın yer mahkemelerdir.uydurma haberle basın açıklamasıyla mağdur olan doktorun açacağı tazminat davasını çok merak ediyoruz. avukatların çalışma tarzı bu şekildeyse vay halimize...
People
6
9) Zerrin Örmenek (Avukat)
07.12.2018 12:27:12
Bence çok yerinde olumlu bir açıklama. Bütün bir metin içerisinden rahatsız edebilecek ifadeleri cımbızlayarak ön plana çıkarmanız kötü niyetli haberciliğinizi gösterir.
People
45
10) akademisyen (uzman)
07.12.2018 12:14:24
Tıp Doktorluk mesleğine yargı biriminin nasıl baktığının güzel bir örneği oldu, barolar biriliğinin bu açıklaması. Avukat arkadaşlardan çocuğu annesi babası doktor olanlar ne düşünüyor acaba ? vicdanları ne diyor ? Niye sessiz kalmışlar ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer