Doğum raporunda erkek olan bebek kız çıktı; aile hastaneden şikayetçi oldu
GAZİANTEP'te yaşayan Fatma İnal'a (29) hamilelik döneminde kontrole gittiği hastanede erkek bebekleri olacağı söylendi. Aynı hastanede gerçekleşen doğum sonrası bebek sağlık sorunları olduğu için yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı, aileye bebeğin erkek olduğunu gösteren rapor düzenlendi.
Doğum raporunda erkek olan bebek kız çıktı; aile hastaneden şikayetçi oldu
15 Temmuz 2020 12:32 -

GAZİANTEP-Şehitkamil ilçesinde oturan 3 çocuklu Fatma ile Mehmet İnal çifti, dünyaya gelecek dördüncü çocukları için kontrolleri devlet hastanesi ve özel hastanede yaptırdı. Çift daha sonra doğumu özel hastanede yapma kararı aldı. 21 gün önce doğum yapmak için gittikleri hastanede yapılan tetkiklerde bebeklerinin erkek olacağı söylendi. Bunun üzerine İnal çifti, kıyafet ve beşik gibi bebek ihtiyaçlarını erkek bebeğe göre belirleyerek aldı. Beklenen zamanda 19 gün önce gerçekleşen sezaryen ile yapılan doğumda 4 kilo 980 gram doğan bebek, solunum sıkıntısı ve kalbindeki problemler nedeniyle yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Hastanede oluşturulan raporda Fatma İnal'ın erkek bebek dünyaya getirdiği yazıldı. Raporla beraber nüfus müdürlüğüne giden baba Mehmet İnal, bebeğine 'Miraç Eymen' adını vererek kimlik belgesi çıkardı.

DOKTOR İLE SOHBET EDERKEN KIZ OLDUĞUNU ÖĞRENDİLER

Miraç bebeğin hastanedeki tedavisi sürerken aile annenin kontrolü için doğumdan 5 gün sonra hastaneye gitti. Doktor ile sohbet sırasında bebeklerinin isimlerini soran doktora, isminin Miraç Eymen olduğunu söyleyen aile, doktordan bebeklerinin kız olduğunu öğrendi. İnal ailesi, gelişen olayla beraber avukatları aracılığı ile savcılığa başvurarak hastaneden şikayetçi oldu. 19 gündür hastanede yatan bebeğin annesi Fatma İnal bebeği kabul ettiklerini ancak doğduktan sonra değişen cinsiyetten dolayı çok şaşırdıklarını ifade etti.

SİSTEMDE KIZ BEBEK GÖZÜKÜYOR

Anne Fatma İnal, ''7'nci aya kadar çocuğum zaten kendisini göstermedi dolayısıyla cinsiyetini öğrenemedik. Sonra hastane değişikliği yaptım. Gittiğimde renkli ultrasona girdim ve çocuğumun erkek olduğunu söylediler. 2 gün sonra da sezaryen oldum. Doğumdan sonra da erkek dediler. 5'inci gün kontrol amaçlı hastaneye gittim. Doktorumuz eşime bebeğin ismini sorunca kız olduğunu söyledi. Hatta orada görevli arkadaşlar bilgisayardan baktı ve sistemde de kız bebek olarak gözüktüğünü söylediler'' dedi.

ERKEK KİMLİĞİ ÇIKARDILAR

Yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden kız çocuklarına erkek kimlik çıkardıklarını ifade eden baba Mehmet İnal ise kimliğin değiştirilmesi için yardım beklediğini belirterek, ''Biz önce çocuğumuzun cinsiyetini kız olarak biliyorduk. Doğum için gittiğimiz hastanede renkli ultrason sonucu bebeğimizin erkek olacağını söylediler. Biz de hazırlıklarımızı ona göre yaptık. Kıyafetler aldık, beşik aldık. Doğum oldu doğumda yine 'erkek' dediler. Çocuğumun rahatsızlığından dolayı biz görmeden yoğun bakıma almak zorunda kaldılar. Tekrar hemşirelerle görüştüm. Bana çocuğun erkek olduğunu söyleyerek doğum raporu verdiler. Doğum raporunu aldım. Gittim çocuğumun kimliğini çıkarttım'' diye konuştu.

MİRAÇ BEBEĞE ELİFNAZ İSMİ VERİLECEK

Kimlik değişikliği ile bebeğe verilen ismin Elifnaz ismi ile değiştirmeyi planladıklarını ifade eden anne İnal, cinsiyet ayrımı yapmadığını tek isteğinin bebeğinin tedavi sürecinin başarıyla bitmesi olduğunu belirtti.

Öte yandan İnal ailesi, hastane yetkililerinin kendilerine doğum belgelerini düzenleyen personelden kaynaklı bir sorun olduğunu söylediklerini ifade etti.
 

Anahtar Kelimeler:

gaziantep

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
14
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
21.07.2020 12:37:04
Biraz da empati yapılması için birebir olmasa da bir örnek versem :
Siz 200 hp 2x4 metre ebatlarında elektrikli XYZ model mavi aracı 400.000 TL ye almak için sipariş verdiniz ve bir sürü senet imzaladınız . Garajınızı , bahçe yolunuzu ona göre dizayn ettiniz, bütçenizi ona göre ayarladınız . Sonra evinize 200 hp 1.5x4.5 metre benzinli XYZ model pembe araç 450.000 TL şeklinde imzaladığınız senetlerin fotokopileriyle gönderildi. Siz Nüfusta bir harf değişikliği için bile insanların neler çektiğini bilirken erkek isminin kıza , hatta erkek kimliğinin kız kimliğine çevirmenin insanları nasıl bir sürece sokacağını biliyor musunuz ?
People
7
2) cloud (dr)
20.07.2020 23:38:46
Hayal kırıklığı yüzlerden okunuyor. Hem tek düşündüğümüz bebeğin sağlığı diyorsunuz hem de sırf cinsiyeti yanlış söylendi diye medya, mahkemeler vs uğraşıyorsunuz. Resmen üzülmüşsünüz işte erkek olmadığı için... Hastaneyi medyada ifşa edelim derken kızınızın büyüyünce bu habere konu olduğunu öğrendiğinde ne hissedeceğini hiç düşünmüyorsunuz. Asıl mağdur siz değilsiniz, siz kızınızı mağdur ediyorsunuz...
People
4
3) ö.faruk atay (uzman hekim)
19.07.2020 20:56:22
Benim de kız torunum var ve bununla gurur duyuyorum.Çocuk kız erkek fark etmez.
People
14
4) Yenidoğancı (Doktor)
15.07.2020 15:28:31
Bu cinsiyet işi bizim millet için çok önemli, ama bu işin tam tersi olsaydı yani kız beklerken erkek olsaydı şikayet mevzubahis olmazdı, aksine memnuniyetle karşılanır ilgililer Tatlı ile ödüllendirilirdi. Neyse mevzumuz buda değil aslında. Bu haberi okurken sadece birşey düşündüm gerisinin önemi yok bence, oda bu ülkede suçu Kadın veya kız olanın görmeye devam edeceği eziyet. Baksanıza şikayet ederken poz vermişler, avukat tutulmuş savcı işleme sokmuş, medimagazin de haber yapmış.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)