Doktor muayene etmeden hastaya enjeksiyon yapan hemşireye hapis cezası
ZONGULDAK'ın Çaycuma İlçesi Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde görevli hemşire Nazlı Arslan, iddiaya göre, yüksek ateş ve soğuk algınlığı şikayetiyle başvuran kalp hastası 13 yaşındaki Buse Nur Demirçakmak'a, doktor muayene etmeden ve ona sormadan ağrı kesici enjeksiyon tedavisi uyguladı. Nazlı Arslan, 'görevi kötüye kullanmak' suçundan yargılandığı davada 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Baba 36 yaşındaki Yılmaz Demirçakmak, nöbetçi doktor B.G.K. hakkında Kaymakamlığın soruşturma izni vermemesine tepki gösterdi.
Doktor muayene etmeden hastaya enjeksiyon yapan hemşireye hapis cezası
08 Ekim 2017 - HÜRRİYET

7 Mayıs 2014 tarihinde sabaha karşı saat 05.30 sıralarında meydana gelen olayda, demir doğrama ustası Yılmaz Demirçakmak ve eşi Satı Demirçakmak, doğuştan kalbindeki ritim bozukluğu nedeniyle tedavi gören kızlarını, yüksek ateş ve soğuk algınlığı şikayetiyle Çaycuma Devlet Hastanesi'ne götürdü. Yılmaz Demirçakmak, aracını park ettiği sırada acil servise giren eşi ve kızını boynunda steteskop bulunan hemşire Nazlı Arslan, karşıladı. Nazlı Arslan, iddiaya göre şikayetini sorduğu Buse Nur Demirçakmak'a, annesinin kalp hastası olduğunu söylemesine rağmen o sırada odasında dinlenen nöbetçi doktora sormadan ağrı kesici enjeksiyon tedavisi uygulayıp gönderdi.
'ACİL DEĞİL, BAKMAK ZORUNDA DEĞİLİM BU ÇOCUĞA'
Yaklaşık 5 dakika süren tedavinin ardından acil servisten kızıyla birlikte çıkan Satı Demirçakmak, dışarıda bekleyen eşine durumu anlattı. Yılmaz Demirçakmak, tekrar içeriye girip doktor muayene etmeden kızına enjeksiyon yapan hemşireye tepki gösterdi. Hastanedeki güvenlik kamerasına da yansıyan tartışmada hemşire Nazlı Arslan, ağrı kesici iğne yaptığını söyledi. Baba Demirçakmak'ın tepkisini sürdürmesi üzerine hemşire odasında bulunan Dr. B.G.K.'yı çağırdı. Demirçakmak'ın, "Doktor Bey, siz nasıl bakmadan hemşire hanıma iğne vurduruyorsunuz? İsminiz ne sizin doktor bey?" diye sorduğu doktor B.G.K., "Ne bağırıyorsunuz? Acil bir durum yok. Bakmak zorunda değilim bu çocuğa" diye cevap verdi. Doktor, Demirçakmak'ın tepkisini sürdürmesi üzerine çocuğu getirmesini, muayene edeceğini söyledi. Satı Demirçakmak, kızını muayene kabinine götürdü. Ancak duruma sinirlenen Yılmaz Demirçakmak, doktor muayene etmeden eşi ve kızını kabinden çıkarıp hastaneden ayrıldı.
SORUŞTURMA İZNİ HEMŞİREYE VAR, DOKTORA YOK
Yılmaz Demirçakmak, hemşire ve doktor hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dönemin Çaycuma Kaymakam Vekili Efecan Şahin, doktor B.G.K. hakkında görevinde kusurlu davranmadığı gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Hemen ardından göreve başlayan Kaymakam Serkan Keçeli ise hemşire Nazlı Arslan hakkında, hekime danışmadan hastayı muayene ederek tedavi uygulaması nedeniyle görevinde kusurlu davrandığı gerekçesiyle soruşturma izni verdi.
5 AY HAPİS CEZASI ERTELENDİ
Hemşire Nazlı Arslan hakkında, Çaycuma 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'Görevi kötüye kullanma' suçundan dava açıldı. Mahkeme suçu işlediğine kanaat getirdiği hemşireye duruşmalardaki iyi halini de gözeterek 5 ay hapis cezası verdi. Verilen ceza, sanığın sabıkasız olması, duruşmalardaki olumlu tutum ve davranışları gözönünde bulundurularak hükmün açıklanması geri bırakılma kararıyla ertelendi.
MANEVİ TAZMİNAT DAVASINA RET
Yılmaz Demirçakmak, ceza davasının ardından hemşire hakkında Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi'nde 80 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Mahkeme, olayda hizmet kusuru bulunduğu, ancak hatalı tedavi sonucunda herhangi bir maddi veya manevi zarar doğmadığı, oluşmayan bir zarardan manevi elem ve ızdırap duyulmasının da mümkün olmadığı gerekçesiyle manevi tazminat talebinin reddine karar verdi.
DOKTORA SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMESİNE TEPKİ
Yılmaz Demirçakmak, hemşire yargılanırken doktor için soruşturma izni verilmemesine  tepki gösterdi. Demirçakmak, "Kaymakam Vekili, hemşirenin hastanın şikayetini ve hikayesini dinleyip Dr. B.G.K.'ya bildirdiğini ve onun yönlendirmesi sonucu tedavinin uygulandığını ve doktorun görevinde kusurlu olmadığını söylüyor. Ancak hem sesli kamera kayıtları, hem hemşire için verilen soruşturma izni, hem de mahkeme kararında hemşirenin hekime sormadan tedavi uyguladığı belirtiliyor. Kaymakam Vekilinin doktor için verdiği kararı anlamak mümkün değil. Kaldı ki kamera kayıtları çok açık. Doktor bey, 'Acil bir durum yok, bakmak zorunda değilim' diyor. Nasıl söyleyebiliyor böyle bir şeyi. Acil değilse biz niye sabahın 05.00'inde acil servise gittik" diye konuştu.
'KIZIMI 5 GÜN GÖZETİM ALTINDA TUTTULAR'
Hemşirenin yaptığı iğnenin kalbinde ritim bozukluğu olan kızına olumsuz etki yapmasından çok korktuklarını söyleyen Demirçakmak şöyle konuştu:
"O zaman kızımı hemen kalbinden tedavi gördüğü Ankara'daki hastaneye götürdüm. Orada doktorlara başımdan geçeni anlattım. Onlar da inanamadılar. Kızıma 5 gün boyunca tahlil ve testler yaparak gözetim altında tuttular. Ben hepsini belgeledim ve savcılığa sundum. Ben başkalarının canı yanmasın diye mücadele ediyorum. Hemşire hapis cezası aldı ama doktor yargılanmadı. Doktorun da yargılanmasını istiyorum. Bunun için tekrar gerekli yerlere şikayetlerimi yaptım, BİMER'e kadar yazdım. İnşallah sesimi duyarlar. Hemşire hakkında açtığım tazminat davasında da çocuğuma yanlış tedavi uygulandığı kabul ediliyor ancak bu iğne sonucu kalıcı bir hasar olmadığı için davanın reddine karar veriliyor. Bunu da anlayamıyorum. İlla kızıma bir şey mi olması gerekiyor ? Mahkeme bana 'tamam yanlışlık olmuş ama kızına da bir şey olmamış' diyor."
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) nameste (eski saplıkçı.)
15.10.2017 03:27:57
Sadece hemşire hatası.VİCDANSIZ LIK BU.ALLAH adildir.
People
4
2) Bülent (Eczacı (farmakoloji))
12.10.2017 09:58:45
Özgür bey eczanede durmayan eczacıların - 1-2 saatliğine geleceğim diyen eczanede durmayan eczacıların - özel hastanelere diploma kiralayan eczacıların yani işbaşında durmayan eczacıların diplomaları pasife alınmalıdır.
Gerekirse eczanede 2 eczacı şartı getirilmelidir. biri hastalık ve benzeri birşey olursa eczanenin eczacısız kalmaması için.
Veya eczacı yokken eczane ilaç verememeli
Bu konuda hepimiz hem fikiriz.
Fakat eczaneler ağrı kesici tableti bile reçete olmadan vermesin gibi tavırlarda doğru değildir
Aynı olay özelde temel Bilimler doktorları kozmetik üzerine çalışan doktorların yerine çalışan ortaokul mezunları
diş teknisyenleri muayene ve tedavi yapması oh o dediğiniz sistem sizede çalışıyor.
BU KARALAMA POLİTİKASI YERİNE SAĞLIKÇILARIN OKUDUĞU OKULLAR MAAŞLARIYLA KAZANDIKLARIYLA KIYASLANAMAZ OLDUĞUNU GÖRMEK GEREKİYOR.
İNŞALLAH HEPSİ DÜZELİR
People
12
3) Özgür (Pratisyen)
11.10.2017 16:20:33
Sayın eczacı Bülent bey uyanık olanlar eczacılar.Özellikle bayan eczacıların dükkanlarında duranı çok az ya babaları ya kocaları işletiyor.Ayrıca muayene olmadan hastaya ilacı verip bunu sonradan doktora yazdır diyen uyanık eczacı çok.Sistem size çalışıyor oh ne güzel.
People
7
4) EMMİ (op.dr)
11.10.2017 15:06:13
ADAM BIÇAKLASAN 5 AY HAPİS ALMAZSIN...
People
13
5) postenflamatuar (uzm dr)
11.10.2017 10:10:43
Yetersiz doktor sayısıyla her adım başında acil servis açtıranlar yani devleti idare eden bürokratlar iyi sistem kurmuşlar. Burada bir sistem kusuru var. Sistemi kuranlar her zaman zeytinyağı gibi suyun üstüne çıkıyorlar. Nasıl mı?
Acilde gelen her hastaya bakılmak zorunda deniliyor. Eyvallah doğrudur. Ayrıca doktora kaç hasta geldiği önemli değil, dakikada 1 hastaya bakmak zorunda olsan da gelen her hastaya guideline'larda -rehberlerde belritildii şekilde, ABD ve Avrupa standartlarında bakmak zorundasın. Bakmaz isen Türkiye mahkemeleri ABD Avrupa mahkemelerinde verilen cezaların aynısını değil onları aratan cezalar keserim diyor.
Bu iş bilmezliği de aşan, pişkinliğe varan bir durumdur. Her acil serviste geçerli olmak üzere her vardiyada en az 6 uzman görevlendirilmeli, bu 6 kişiden 5 i acil uzmanı değil dal uzmanı olmalıdır. Bu kriterleri karşılamayan tüm merkezler kapatılmalı her bölge için bu şartları karşılayan merkezler açılmalıdır. o zaman bu tür olaylar yaşanmaz. Ama ne bürokratların vatandaşın sağlığını önceleyen böyle bir derdi var ve ne de doktorların hakkını korumaktan sorumlu dernek olan TTB yöneticilerinin.
O nedenle diyorum ki sirk haline getirilmiş bu sağlık sisteminde doktor olarak kalmakta ısrar etmek enayilikten başka bir şey değildir.
Drexit ile kurtuluşa erin. Düşmanlaştırışmış ve doktorların ötekileştirildiği düzende kendinizi ve ailenizi yakmayın.
People
23
6) mustafa serdar (op.dr.)
11.10.2017 06:34:28
Hani hemşire reçete yazacaktı,bir ağrı kesici yaptı diye bu kadar problem,daha kalp ilacı yazacak,şeker ilacı yazacak,
People
3
7) Bülent (Eczacı (farmakoloji))
10.10.2017 22:50:30
Özgür bey yani yorumunuz!
Her haltta yanına gelsinler sonra yoğunum diyecen gerekli durumda eczacı zaten gerekli branş doktoruna yönlendiriyor.
Senin gibi birbirine saldıran sağlıkçılar yüzünden bu hallere geldik
Az mantıklı olun artık uyanıklığa kaçmayalım tüm sağlıkçılar
People
30
8) Özgür (Hekim)
10.10.2017 16:43:00
Doktor muayene etmeden iğne yapan hemşireye hapis var doktor muayene etmeden elden ilaç veren eczanelere ortaokul mezunu çırağa eczaneyi bırakıp bir hafta yerinde olmayan eczacıya ceza yok.
People
30
9) zeynep gökalp (doktor)
10.10.2017 09:21:52
bu kızda ritim bozukluğu varmış şimdi ateş zaten kalp ritmini dahada arttırır büyük ihtimallede ateş düşürücü ağrı kesici iğne yapılmış.aslında kızı kalp ritminin dahada artmasından kurtarmışlar.niye sağlıkçılara güvenmiyorda bu kadar sorun yaratıyor bu insanlar anlamadım
People
47
10) Elektif Cerrah (Elektif Cerrahi)
09.10.2017 20:02:03
Durumun vahimliği, hastaların hastalıklarının aciliyetine kendilerinin karar vermesinden kaynaklanıyor. Oluşan maddi-manevi bir durum yok, dava var, inat var, şikayet var. Yıldırmayın artık doktorları !

Yazıdaki 2 cümleye dikkat:
1.)Satı Demirçakmak, kızını muayene kabinine götürdü. Ancak duruma sinirlenen Yılmaz Demirçakmak, doktor muayene etmeden eşi ve kızını kabinden çıkarıp hastaneden ayrıldı.

2.) Acil değilse biz niye sabahın 05.00'inde acil servise gittik" diye konuştu.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori