Kolon Ca teşhisiyle 7 ameliyat tartışmasında 3. perde: Doktorlar birbirini suçladı
Adana'da 'kolon kanseri' tanısı konulan ve 10 yıl boyunca gereksiz tedaviler gördükten sonra Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü'nün “Crohn hastası” olduğunu tespit etmesiyle sağlığına kavuşan Salih Murat, kendisine kanser tanısı koyan doktorun Yrd. Doç. İsmail Cem Eray olduğunu belirterek Eray'ın imzasının olduğu belgeyi gösterdi. Salih Murat'ın avukatı Seda Şahin, haberi yalanlayan basın kuruluşuna ve yanlış tanı koyarak tedavi uygulayan hastane ve doktorlara dava açacaklarını söylerken, Prof. Dr. Gümürdülü de, “Kolon malign neoplazmı' kötü huylu kalın bağırsak kanseri demektir. Rapor var altında da açıklamayı yapanın imzası var” dedi.
Kolon Ca teşhisiyle 7 ameliyat tartışmasında 3. perde: Doktorlar birbirini suçladı
16 Şubat 2017 -

İLK HABER:


Kolon Ca teşhisiyle 7 ameliyat oldu, Crohn çıktı!


İKİNCİ HABER


Kolon Ca teşhisi ile 7 ameliyat oldu denilmişti... Doktor gerçeği açıkladı


VE ÜÇÜNCÜ HABER:

ADANA  - Adana'da yaşayan 26 yaşındaki Salih Murat, 10 yıl önce, 16 yaşındayken karın ağrısı nedeniyle bir hastaneye başvurdu. Hastalığının ne olduğu tespit edilemeyen genç, ailesiyle birlikte adeta gezmedik hastane bırakmadı. Aralarında özel hastanelerin de bulunduğu birkaç hastane, gence 'kolon kanseri' tanısı koydu ve buna yönelik tedavi programı izledi.
Tedavi sürecinde 7 ameliyat geçiren ve apandisit ile safra kesesinin alındığını söyleyen Salih Murat’ın 26 kiloya düştükten sonra kanser olmadığı anlaşıldı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Profesörlerinden Yüksel Gümürdülü’nün "Crohn hastası” olduğunu tespit ettiği genç, bu yönde yapılan tedavinin ardından sağlığına kavuştu.
Salih Murat ve Prof. Dr. Gümürdülü, hastalıkların pençesindeki gençlere umut ışığı olmak amacıyla İHA'ya röportaj verdikten hemen sonra Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. İsmail Cem Eray, Salih Murat'a kanser tanısı koymadıklarını belirterek, bir basın kuruluşunun muhabirine, “Hasta bize kendisi öyle şeyler söyledi ama biz söylediği şeylere değil, belgelere bakarak konuşuruz” şeklinde açıklama yaptı.

 


Tanıyı yalanlayan hocanın tanı koyduğu ortaya çıktı
Bu sırada, 2 Ocak 2015 tarihli, Çukurova Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği İlaç Kullanımı ve Hasta Katılım Payından Muaf İlaç Raporu başlıklı, Salih Murat'a 'kolon malign neoplazmı' tanısının konulduğu bir rapor ortaya çıktı. Raporda, Salih Murat'a kanser tanısı konulmadığını öne sürerek haberi yalanlayan Yrd. Doç. Dr. İsmail Cem Eray ile Yrd. Doç. Orçun Yalav ve Uzm. Dr. Ahmet Rencüzoğulları'nın imzasının da bulunması dikkat çekti.

“Bu hastalığın yalanı olur mu?”
Salih Murat'ın annesi Demet Özgür, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuğuna kanser tanısı konularak yanlış tedaviler uygulandığı haberinin yalanlanmasına tepki göstererek, “Gitmediğimiz doktor, hastane kalmadı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi dışında başka hastanelerde de oğluma kanser tanısı konuldu. Çeşitli ameliyatlar yapıldı. 10 senede daha yeni nefes aldık. 10 senede yaşadıklarımızı bir ben, bir Allah biliyor. Bu hastalığın yalanı olur mu? İyice araştırılsın zaten her şey çıkar” şeklinde konuştu.

“Tüm hastanelere dava açacağız”
Salih Murat'ın avukatı Seda Şahin ise ellerindeki belgenin kanıt niteliği taşıdığını belirterek, “2 sene önce Murat kardeşimize kalın bağırsak kanseri tanısı konulmuş ve altında imzalar bulunmaktadır. Yalan haberi yapan basın kuruluşuna ve hem tanıyı koyup hem yalanlayanlara dava açacağız. Bu sadece bu belgede yer alan hastanenin sorunu değil, pek çok hastane ve doktoru ilgilendiriyor. Bu tanıyı koyan ve tedavi programı uygulayan tüm hastanelere dava açacağız” ifadelerini kullandı.

“Diğer hastalar savaşsın diye röportaj verdim”
Salih Murat ise röportaj vermesindeki amacın diğer hastalara örnek teşkil etmek olduğunu ve açıklama yaparken hiçbir şekilde hastane ve doktor ismi söylememişken karşı atağa geçilmesini anlamadığını vurgulayarak, “'Böyle bir tanı kesinlikle yok' diyen İsmail Cem hocamın altında da zaten bu tanının imzası var. İnsan hayatında yanlış yapabilir. Ben sadece bu tarz hastalıklarda insanlar umutsuzluğa düşmesin, savaşsın diye verdim. Ben herhangi bir atak yapmadım. Karşıdan atak geldi. Böyle bir açıklama neden yaptılar bilmiyorum. Umarım iyi olur sonu. Galiba başka bir hastayla karıştırdı” diye konuştu.
Salih Murat'ın tekrar hayata tutunmasını sağlayan Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü ise röportaj konusunu ilk başta bir basın kuruluşunun muhabirine bildirdiğini ancak ilgilenmediğini, İHA'nın röportajından sonra ise diğer basın kuruluşunun muhabirinin kendisini arayarak sitem ettiğini anlattı. Çalıştığı aynı kurumdan bir öğretim üyesinin, ortada kendi imzası varken neden olayı yalanladığını anlamadığını da vurgulayan Prof. Dr. Gümürdülü, şöyle konuştu:
“Üniversiteden bir öğretim üyesi ne amaçla yaptı bilmiyorum ama üniversiteme zarar verdi, üzgünüm. Bir hastanın hayatını kurtardık diye suç işlemediğimi düşünüyorum. Çukurova Üniversitesi'nin raporu 'kolon malign neoplazmı' kötü huylu kalın bağırsak kanseri demektir. Rapor var altında da açıklamayı yapanın imzası var. Kamuoyuna ve yetkililere bırakıyorum. Kıskançlık veya herhangi bir nedenden bu açıklama düşünülmeden yapılmaz. Ne olursa olsun Çukurova Üniversitesi'ne zarar veren bir açıklamadır. Yetkililerin bu arkadaş hakkında gereğini yapmasını bekliyorum. Hasta adına da üzgünüm, yalancı pozisyonuna düştüğü için üniversitem adına özür diliyorum. Burada kanser diyor, 3 imza var. Tüm raporlarda kolon tümörü diye geçiyor ama patolojik bir tanısı yok. Parçayı almışlar, parçada kolon kanseri çıkar orada yok zaten diye söylüyorum. Ameliyatlar falan hepsi yapılmış. Kolon kanseri diye tedavi aldığını. Bu arkadaş yardımcı doçent. Biraz daha deneyimli olması gerekiyor. Bazı şeyleri 2 kere ölçmeli. Üniversite adına konuşuyorsa daha büyük bir ayıptır. Zaten Salih Murat'ın kolon kanseri olmadığını söyleyen benim. Ben kimseyi hedef göstermedim, tek ilgilendiğim hastalıktı. Hayat bir umuttur, umudunuzu kaybederseniz her şeyinizi kaybedersiniz. Diğer hastalara umut olsun diye bu röportajı yaptık. Üniversitem adına utanç duyuyorum çünkü bir hocasının yaptığı açıklamayı yalandır diye açıklamanın, o arkadaşın boyunu aşacağını düşünüyorum. Üniversitemin bu konuda gerekli araştırmayı yapmasını, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Sağlık Bakanlığının da araştırmayı katılmasını talep ediyorum.”

“'Atlattınız' diye sitem etti sonra yalanladı”
Yalan haberi servis eden basın kuruluşunun muhabiri ile yaptığı görüşmeye ilişkin detaylardan da bahseden Prof. Dr. Gümürdülü, “Daha önce kendisini aramıştım, döneceğini söyledi dönmedi. Röportaj yayınlanınca haberi niye kendisine vermediğimi, ona haber atlattığımı söyledi. Kendisine de röportaj verebileceğini söyledim, çağırdım. Daha sonra basında bu yalanlama haberini gördüm. Yorumu kamuoyuna bırakıyorum. Haberde o arkadaşın ismini görünce kafam karıştı” ifadelerini sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Gayya Kuyusu (Sağlıkçı)
21.02.2017 14:02:18
Sayın cerrah, bu dava senin lehine sonuçlanır. Ama sonuçlandığı zaman bu olanları " boşver yoruldum " diyerek sineye çekme. Bu durumun müsebbiblerine kötü niyet, iftira davası aç. Lütfen bunları boş bırakma. Gerekirse tüm malını harca, ama sakın bu fırsatçılara haddini yasal sınırlarla bildirmeden bu dünyadan göçme.
People
2
2) RKTR (Uzm)
21.02.2017 09:53:12
Avukat Hanım maşallah çok heyecanlı ..

Eh, 7 hastaneye birden tazminat davası.

Büyük kazanç fırsatı var.
People
8
3) Adnan Özpek (Genel Cerrah)
20.02.2017 10:33:20
Ucuz reklam yapma hevesinin sonucunda ortaya çıkan kepazeliğin iyi bir örneği. Koskoca üniversite profesörü ortada patolojik tanı olmadan, kemoterapi olmadan, hem de kendi hastanesinin cerrahi birimiyle ilgili medyaya çıkıp hastasıyla birlikte beyanat veriyor. Sonra da işin doğrusunu açıklayan cerraha akademik ünvanı kendisinden alt düzeyde diye baskın çıkmaya çalışıyor. Tüm dünyada tüm hekimler bilir ki patolojik tanı olmadan hastaya kanser ameliyatı da yapılmaz, kemoterapi de verilmez. Muhtemelen asistanların enteral beslenme (mama) için hazırladıkları bir ilaç raporunun üzerine sehven yazılmış ve imzalanmış olan bir tanı da, siz de çok iyi biliyorsunuz ki sizi haklı çıkarmaz sayın profesör. Umarım bu size iyi bir ders olur da bundan sonra böyle ucuz reklamlar peşinde koşmazsınız.
People
8
4) Ely as (Dr)
17.02.2017 19:31:49
Gastro hocasi kendi reklamini yapacak diye harcamis herkesi. Boyle sacmalik mi olur . Adama beslenme urunu alabilsin diye ilac raporuna tani yazmislar. Bu hasta da nemalaniyor. Hoca dedigin etik davranır.Boşuna dememisler doktorun en buyuk düşmanı dr diye. Umarim bu gastrocu deontoloji dersine falan girmiyordur bundan ogrenecekse yeni nesil işimiz yaş.
People
27
5) remzi (op.dr)
17.02.2017 10:24:32
HOCA ÖNCE AMELİYAT YAPIP CROHN TEŞHİS KOYMUŞ. SONRA İÇ ÇEKİŞMEDEN HASTAYI DOLDURUŞA GETİRMİŞ.HASTA VE AVUKATI DA FIRSATI GANİMETE ÇEVİRME KAVGASINDA.Hastanın patolojisinde anlaşılan malignite de yok. bunu bilmeyen de yok..hastaya bronşit nedeniyle avelox veriyorsunuz ancak pnömoni yazmazsanız ilaç ödenmez... gibi bir olay.
People
17
6) B.K (Doktor )
17.02.2017 01:46:17
"Bu arkadaş yardımcı doçent. Biraz daha deneyimli olması gerekiyor. "
Bu yorumu için sayın profesör doktor hocamızı tebrik ediyorum!!!!!!
Sen kendi arkadaşına hele de aynı üniversitede çalıştığın öğretim görevlisi arkadaşına bunu dersen tartışma biter hocam.
Tıp 3 öğrencisi dahi bilir ki tümör tanısı patoloji raporu ile konulur. O rapor ilaç raporu. Maalesef hastanın hastaneye ilk giriş ön tanısı mevcut sistemlerin çoğunda değiştirilemediği için öyle çıkmış.
People
15
7) Baki yılmaz (DR )
17.02.2017 01:25:10
Bazen biopsilerde bile tam tanı koyulamaz ve kitle vb çıkarılarak patolojiye gönderilir ve tanı patolojide konur ama bu hastanın patolojik tanısı kanser olmadığı yönünde..Diyelim rapor kanser, yine patolog ve cerrahı suçlayamazsınız çünkü uzun bir kolon -bağırsağın- kanserli bir kısmı olabilir geri kalan kısım da crohn olabilir. Burada ancak patoloji raporu preparatlarına bakılarak uyumsuzluk durumunda bir hata var mı yok mu ortaya konabilir. Sayın Prof hocamız bunları bilir...Asıl merak edilen bu hocanın neden böyle bir davranış sergilediği..gazeteci çağırılarak haber yapma isteği..yrddoç arkadaşı suçlamalar, YÖK ve Rektörlüğe çağrılar...Bu açıklamalar, röportajlar ve fotoğraf çektirmeler ve bunlara mesai saatinde zaman ayırmak...Umarım cezasız kalmaz.
People
10
8) onkolog (doktor)
17.02.2017 00:46:55
Doktorun doktordan başka düşmanı yok sözünü doğrulayan bir olay. Raporda üç imza var ikisi kapalı. Gastroenteroloğun onlarla arası iyi galiba. Birilerinin sen ben kavgasının kamuoyu önünde yapılmasının getirdiği nokta. Hasta bilgileri gizlidir ama her ne hikmetse bu hastanın tüm geçmişi raporu sayfa sayfa gazetelerde.
Tavsiye; SGK, SUT ne diyosa o. Hastaya faydalı olacam diye ne başka bir teşhis ne önerilenin dışında dozda ilacı raporlarınıza ve reçetelerinize yazmayınız.
People
13
9) op dr (dr)
16.02.2017 23:52:45
sayın prof.dr. bu ilaç raporundan yola çıkarak meslektaşlarınızı karalamak ve tv lere çıkmak için yaptığınız küçük hesaplar size yol su olarak geri döner.
lütfen samimi olu ve bu şekilde birilerinin kafasına basarak yükselmeye çalışmayın isteyin bizler size hasta yolarız ,zaten hastalar dr lerin etik ve mesleğini iyi yapmasından çok ismini önündeki ünvana bakıyor e maşşallah o da sizde var
People
12
10) Ahmet Seven (Yonetci)
16.02.2017 22:55:12
Genç ve gelecek vaat eden bir meslektaşıni böylesine sorumsuzca ve bilgisizce suçlamak Yüksek Gumurdulu denilen hocamıza hiç yakışmamış
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA