Leo bebeğin ailesinden 2 doktora tazminat davası: Bize söyleselerdi her şeye hazırlıklı olurduk
Sağlık Bakanlığının girişimiyle ambulans uçakla götürüldüğü İstanbul'da sağlığına kavuşan 6 aylık Leo Dalgıç'ın ailesi, hamilelik sürecinde bebeklerindeki kalp damar sorununu tespit edemediklerini öne sürdükleri doktorlar hakkında tazminat başvurusunda bulundu
Leo bebeğin ailesinden 2 doktora tazminat davası: Bize söyleselerdi her şeye hazırlıklı olurduk
09 Şubat 2020 11:56 -

 İzmir'de kalp damarları ters olarak dünyaya gelen Leo bebeğin ailesi, doğum sürecinde ihmallerinin bulunduğunu düşündükleri 2 doktor aleyhine tazminat davası açtı.

Bornova ilçesine yaşayan Cemran-Onur Saki Dalgıç çiftinin ikinci çocuğu olarak geçen yıl ağustosta özel hastanede dünyaya gelen Leo bebeğin doğumundan birkaç saat sonra vücudunda morluk oluştu.

Tetkiklerde kalp damarı ters olduğu tespit edilen Leo bebeğin acil ameliyatına karar verildi. Operasyonun İzmir'de yapılamaması üzerine aile, durumu sosyal medyadan duyurdu.


Sağlık Bakanlığı Leo bebek için devreye girdi


Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, Leo bebeği ambulans uçakla İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk etti. "Büyük arterlerin transpozisyonu" tanısı konulan Leo bebeğe 5 gün sonra kalp damarları düzeltme ameliyatı yapıldı.

 

 

Leo bebek, İstanbul'da bir aya yakın tedavi gördükten sonra İzmir'e getirildi. Kritik süreci atlatan Leo bebeğin sağlık durumu her geçen gün daha iyiye gidiyor.

Çocuklarının doğumundan sonra başlayan süreçte zor günler geçiren Dalgıç çifti, bebeklerinin anne karnında takibini yapan ve özel muayenehanelerinde hizmet veren doktor ile hamileliğin 24. haftasında ayrıntılı ultrasonu çeken hekim aleyhine İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat davası açtı.

- "Devletimizin bir bebeğin hayatını nasıl kurtardığını gördük"

Anne Cemran Dalgıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Leo'nun kontrollerinin devam ettiğini, şimdilik bir sağlık sorunu gözlenmediğini söyledi.

Leo'daki sağlık sorununun ilk belirtilerinin doğumun ardından görevli hemşirenin dikkati sayesinde fark edildiğini belirten Dalgıç, "Ailecek çok zor günler yaşadık. Bu süreçte devletimizin bir bebeğin hayatını nasıl kurtardığını gördük. Türkiye'de sağlık sistemimizin gerçekten iyi işlediğini bir kez daha anladık. Sağlık Bakanlığımız, 'Leo harekatı' ile oğlumu İstanbul'a götürdü, saatler içinde ters olan kalp damarları düzeltildi ve sağlığına kavuştu." diye konuştu. 

Hamileliği boyunca rutin şekilde doktorlara gittiğini anlatan Dalgıç, ne kendi kadın doğum uzmanının ne de ayrıntılı ultrasonu çeken hekimin Leo'daki sağlık sorununu belirleyebildiğini savundu. 

İki doktor aleyhine tazminat davası açmaya karar verdiklerini dile getiren Dalgıç, şöyle konuştu:

"Davayı, doktorların görevlerini eksik yapmaları ve bizlerin çekmiş olduğu üzüntü ve ızdırabın tazmini nedeniyle açtık. Alacağımız miktar bizi asla tatmin etmeyecektir, tamamen simgesel bir durum. Doktorların bir yetkinlik sorunu varsa bunun fark edilmesini istiyoruz. Başka annelerin canı yanmasın. Ayrıntılı ultrason çektirdiğimiz doktorumuz 'Çok sağlıklı bir erkek bebeğiniz olacak.' dedi. Kalbine niye bakmadı? Bize verdiği dosyada 'Bebeğin kalp damarları düzgündür.' ibaresi yazıyor. Kadın doğum uzmanımız da her gittiğimizde 'Bebeğinizin gelişimi iyi.' dedi."

- "Yargı tarafından aydınlatılmasını istiyoruz"

Baba Onur Dalgıç da bebeklerinin sağlık durumu nedeniyle çok zor bir 6 ayı geride bıraktıklarını dile getirdi. 

Doktorluğun çok kutsal bir meslek olduğunu ifade eden baba Dalgıç, "Bu süreçte doktorların Leo'yu kurtarmak için verdiği mücadeleyi de yakından gördük. Anlamadığımız şey oğlumuz anne karnına düştüğü günden bu yana tüm testler ve tetkikleri yaptırdık. Ayrıntılı ultrasonda oğlumuzun kalp damarlarının görülmesi gerekirdi. Bu, bir sebepten dolayı görülemedi. Bu durumun yargı tarafından aydınlatılmasını istiyoruz. Eğer doktorlar bu durumu bize doğumdan önce söyleseydi eşime de durumu psikologlar eşliğinde söylerdim. Her şeye daha hazır olurduk." diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) opdrtanselözbent (beyin cerrahı )
22.02.2020 23:55:08
leonun babası haklı !!!!!!!!!!!!!!!!.şimidi sezarın hakkı kleopatraya adam hassas psikyatır eşliğinde acıklama yapacak bu hususuda hasta onam formuna bakanlık eklemeli ??????. arkadaşlar farkındamısınız artık eşeğe suyu kacırmadık eşegi derede tecavüz ederek boğduk yaaa bu aile basın açıklaması yaparken sanki yanlarında psikoloğ arkadaşlarımız vardı.
People
32
2) Mark Cavendish (Hekim)
12.02.2020 18:37:36
Transpozisyonda da TAPVRde de antenatal yani dogum oncesi tani koymak cok zordur, tanilarin cogu fetus dogduktan sonra konulur (bkz UpToDate, bkz referans guideline'lari). Iste hekimleri tirtiklamaya calisan birileri daha. Ama isiniz biraz zor bu sefer, muhtemelen babayi alacaksiniz.
People
26
3) Nilgün Yalçın (Pediatri)
11.02.2020 19:31:47
Yediği kaba tükürmek bizim geleneklerimize göre ayıptır.
People
63
4) Taner (Dişhekimi )
11.02.2020 14:42:13
Her ölen, sakat kalana hekim 5 trilyon versin.. Her sağlıklı doğan, iyileşen de hekime 5 trilyon versin... Var mısınız ey halk??? Sağlık bu kadar değersiz önemsiz ise neden yılda 10 kere hastaneye geliyorsun??? Sağlık çok değerli birşey ise neden hekimler hakettiğinin 5 te biri ücret alıyor??? Ayda ödediğin 900 lira sigorta primi... Bu paradan beklediğin emekli maaşı, kendine ve ailene ömür boyu süper kalitede sağlık hizmeti... Bedavacı sürüsü.
People
7
5) burak onur (doktor)
11.02.2020 12:10:10
haydi ahbap haydi haluk levent ahaha
People
19
6) DoktorCivanim (Doktor)
11.02.2020 11:54:05
CMYLMZ;
-Bu doktor olmamış!
-E çocuk olmuş mu? Ultrasonda saptasan ne yapacaksın?
People
56
7) Yeter (Uzm dr)
10.02.2020 19:51:35
Fazla doktor dizisi izletmeyin bu insanlara

People
49
8) serdal (....)
10.02.2020 13:32:38
usg konusunda sertifika almamış kadın doğumcuların sorumluluğu radyologa göndermekle sınırlıdır. göndermişse sorumluluğu yoktur.

radyoloji açısındansa kalp damarlarının ters olması yapısal anormallik olmadığından ve sadece ters olduğundan çok sıklıkla göz den kaçabilir.

bebek doğduğunda bu tür vakalar 7 gün sonra yüzde 30 ölebilmektedir.
bebeğin doğum sonrası tanısının konması ve gönderilmesi bile bir çok zorluklar içermektedir.
ama başarılmıştır.People
55
9) selim (doktor)
10.02.2020 13:13:21
hiç bir iyilik cezasız kalmaz
People
8
10) asım (işsiz)
10.02.2020 13:12:02
Ölü Dalgıcın Sonbaharı (kitap)

Onur Selamet (yazar)

DEDALUS KİTAP
“Burada kimse gerçek safsatasının arkasına saklanmaz.”

Onur Selamet’in anlattıkları gerçekliğe açıkça cephe alan, sıkıcı hayatlarımızın sarsılmaz somutluğunu yerle bir eden öyküler. Selamet, güçlü imgelemleriyle buhranlı nefeslerimizin ağırlığını üstümüzden kaldırıyor. Bizi imkânsız diye bir şeyin olmadığı, henüz düşlemediğimiz diyarlara götürüyor. Balina midesinde dönüp duran mevsimler, korku kırıntılarıyla beslenen makineler, raydan çıkan trenlerin gittiği vahşi gezegenler, Sukubi Du ve patenli örümcekler… Hepsi yazarın tekinsiz ormanında birer başrol.

okumak güzeldir tavsiye ederim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer