Pediatristin uyarısına rağmen genel cerrahın iğne yaptırdığını iddia eden aile şikayetçi oldu
AYDIN'ın Nazilli ilçesinde, karın ağrısı ve yüksek ateş şikayetiyle gittiği hastanede yaşamını yitiren ortaokul öğrencisi Dilvin Ak'ın (13) dedesi Servet Akoğlan, torunun ölümünde hastanenin ihmali olduğunu düşündüğünü söyledi.
Pediatristin uyarısına rağmen genel cerrahın iğne yaptırdığını iddia eden aile şikayetçi oldu
05 Ocak 2020 -

AYDIN-Torununa, çocuk doktorunun uyarısına rağmen genel cerrahın isteğiyle 18 yaşından küçüklere uygulanmaması gereken bir iğne vurulduğunu öne süren Akoğlu, "Sonrasında torunum fenalaştı. Yoğun bakıma aldılar. 15-20 dakika sonra doktor 'çocuğun nefesi kesildi' dedi. 5 dakika sonra tekrar çıkıp, 'Çocuğun kalbi durdu, tekrar çalıştırmak için uğraşıyoruz' dedi. Ardından ölüm haberini aldık. O an dünyam karardı" diye konuştu.

Nazilli Beşeylül Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Dilvin Ak, 31 Aralık Salı günü gece saatlerinde karın ağrısı ve yüksek ateş şikayetiyle, yakınları tarafından ilçedeki özel hastaneye götürüldü. Gecenin ilerleyen saatlerinde fenalaşan Dilvin, yoğun bakıma alındı ancak burada doktorların tam çabasına rağmen yaşamını yitirdi. Dilvin'in ölümü şüpheli bulunup, savcının talimatıyla cesedi, otopsi için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Otopsi işleminin tamamlanmasının ardından Dilvin'in cenazesi, yakınları tarafından perşembe günü, Nazilli'nin kırsal Durasıllı Mahallesi Camii'nde öğlen kılınan namazın ardından mahalle mezarlığında toprağa verildi.

'ACIYA DAYANAMAYIP, ANNEANNESİNİN ELİNİ ISIRMAK İSTEDİ'

Torununu kendisinin büyüttüğünü ve göz göre göre yaşamını yitirdiğini söyleyen Servet Akoğlan, şöyle konuştu:

"İki torunum var. Kızım Fadime Akoğlan, ikinci torunum Dilvin'in doğumundan 55 gün sonra, eşi Çetin Ak'tan boşandı. İki torumun da velayetini üzerime aldım. Onları ben büyüttüm. Torunum Dilvin, 28 Aralık'ta rahatsızlanmış, karın ağrısı ve yüksek ateş şikayetiyle annesi Nazilli'deki özel hastanenin acil servisine götürmüş. Gribal enfeksiyon olduğunu söyleyip, ilaç yazmışlar. Annesi, 'Durumu kötü, en azından bir serum taksaydınız' demiş. Ancak, yer olmadığını söyleyip, eve göndermişler. Hemen aile hekimine gidip, torunum için 2 günlük rapor aldık. Ancak 31 Aralık'ta torunumun durumu daha da ağırlaşınca, tekrar aynı özel hastaneye götürdük. Ben otomobilimi park edene kadar annesi, tekerlekli sandalye ile doktorun yanına götürmüş. Ben de peşlerinden yetiştim. Doktor torunum Dilvin'e tekerlekli sandalyeden inmesini söyledi. Ancak, 'İnemiyorum. Ayakta duracak halim yok" demesi üzerine doktor, torunumun yatırılmasını istedi. Ancak, bu sırada torunum bayılıp, sedyede kusmaya başladı. Doktor 4 serum taktırdı. Torunum, bir ara kendine geldi, 'Sürekli olarak karnım ağrıyor, dayanamıyorum' diyordu. Gerekli filmleri çekilip, tahlillerini yaptılar. Saat 22.00 sıralarında servise aldılar. Torunum karnı ağrıdığını söyleyip, sürekli ağlıyordu. Saat 24.00'de tekrar kusmaya başladı. Çok sancısı vardı. Bir ara anneannesine 'Elini ısırabilir miyim?' demiş. O da dayanamayıp, kabul etmiş. Halen diş izleri eşimin elinde duruyor."

 

 

'O İĞNE, 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE VURULMAZMIŞ'

Hastanede bir ara kızı Fadime Akoğlan'ın ortadan kaybolduğunu fark ettiğini belirten Akdoğan, daha sonra yaşananlar şöyle anlattı:

"Hemşirelerin odasına gittiğini öğrendim, peşinden gittim. Orada genel cerrah ile çocuk doktoru aralarında tartışıyorlardı. Cerrah, 'Çocuğun hiçbir şeyi yok. Bu psikolojik bir olay. Belirli periyotlarla bağırıyor. İğne yapalım' demiş. O sırada elinde bir şırınga ile bir hemşire içeri girdi. Bunun üzerine kızım Fadime, 'Baba, Dilvin'e iğne yapılsın mı?' diye sordu. Çocuk doktoru, 'Bu iğne nefesini keser yaptırmayalım' demiş. Sonradan öğrendiğimize göre o iğne, 18 yaşından küçüklere vurulmazmış. Ancak, iğne vurdular. Saat 05.30 sıralarında torunumun durumu daha da ağırlaştı. Yoğun bakıma aldılar. Doktor bana, 'Hiç korkma, bunlar psikolojik olay. Bundan insan ölmez' diyerek, sakinleştirmeye çalıştı. 'Her şey temiz' dedi. Biz de güvendik. Yoğun bakımının kapısında bekliyordum. 15-20 dakika sonra doktor çıktı, 'Çocuğun nefesi kesildi' dedi ve içeri girdi. 5 dakika sonra tekrar çıkıp, 'Çocuğun kalbi durdu, tekrar çalıştırmak için uğraşıyoruz' dedi. Şok oldum."

'VURDUKLARI İĞNEYLE TORUNUMU ÖLDÜRDÜLER'

Torununun duran kalbinin çalıştırılamadığını belirten Akdoğan, "O an dünyam karardı. Şikayetçi olmamız üzerine doktor, torunumun ölümünü şüpheli bulup, otopsi yapılması için Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Adil Tıp Morgu'na gönderdi. Otopsi sonucunda gerçek ortaya çıkacaktır. Vurdukları o iğne ile torunumun nefesini kesip, öldürdüler. Ölümünde hastanenin ihmali olduğunu düşünüyorum" diyerek, tepkisini dile getirdi.

Hastane yönetimi ise, konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Anahtar Kelimeler:

aydin malpraktis

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) fomai (dr)
10.01.2020 17:21:20
sayın mmk, mimar hanımın yazdığı olay yaşanmıyor mu sanki. bal gibi de oluyor. üstelik yorum yapmamış ki kendi yaşadığı olayı anlatmış .ne var bunda. acillerde bir iğne yap baştan savma olmuyor mu
People
0
2) Cerrah gezen (Dr)
10.01.2020 12:53:12
Sağlık personeli ilaçlaŕı infüzyon yerine puşe yaparsa oluşacak arreste mani olamazsınız....hemşirelik hizmetleri denetimi çok kötü ...dr. ve optimum şartlar yokken yorulmamak için serviste iv.infüzyon order edildiği halde ilaclar puşe yapılıp gelişen anaflaksi...allerji ...
..v.s. arrest olan...hayatını kaybeden hastaların olduğunu biliyoruz...daha dün ıspart şehir hastanesi...gibi belki hasta propofol yapılırken entübasyon ihtimali dikkate alınsa...bu ülkede ilaçlaŕı enjektöre çekip stajyerlere verip başında durmadan hastaya bolus puşe yaptıran sağlık personeli güvenli tedavi nin gereklerini yerine getirmezse bu böyle gider......maalesef
People
1
3) HE (Serbest meslek)
09.01.2020 21:09:51
Diazem e bağlı solunum depresyonu
People
0
4) EG (Dr)
09.01.2020 19:29:31
Apneye neden olacak bir ilaç olsa yaptığı anda solunum arresti olurdu zaten. Yanlış bişeyler var ortada belli ama sorun iğneden ölmek değil!
People
24
5) MMK (GENEL CERRAHİ UZMANI)
09.01.2020 11:43:59
editör arkadaşlara.tıp dışı insanların yorumlarını neden yayınlıyorsunuz,mimari platform mu buras.bizim yorumlarımızı bile yayınlamazken,ne idüğü belirsizlerin yorumları yayınlanıyor.üst tarafa buradaki okur yorumları kişiye aittir deyip,sıyrılamazsınız,bu platform en büyük sağlık platformlarından biri burası,kendinize gelin
People
2
6) Aylin (İç mimar)
09.01.2020 02:09:46
Benimde oglum mide bulantisi ve kusma sikayeti ile ozel hastaneye goturduk gecenin 1rinde ve bize midesini usutmus abur cubur yemis bozmus dediler eve gonderdiler cocugum yapilan agri kesici nedeniyle uyudu ve sbh gecti gbi oldu gece bir daha yuksek ates kusma karin agrisi ile hastaneye kaldirdik esim ozel hastaneye gitmek yerine devlet hastanesine goturdu ve acilden giris yaptik dr hemen kan ve idrar tahlili ve ardindan bize bu cocuk öluyor siz bu cocugu bir hastaneye niye goturmediniz dedi biz şok olduk ozel hastaneye goturduk bize midedini bozmus deyip igne yapip gonderdiler dedik ve oglumu acil bir sekilde ameliyata aldilar oglum 13 yasinda idi ve apandisiti patlamak uzere kurtarildi ve benim oglumu goz gore gore evde siradan bir mide agrisi diye ölume sebebiyet vereceklerdi o dr sayesinde oglum kurtuldu bir daha oglum rahatsizlanmis olsa asla tek bir dr goturup verilen ilac yada igneyi kullanmadan bir kac farkli dr gosterip hepsi ayni seyi soyluyor ise ozaman verilenleri kullaniyorum saglik onemlidir cocuklarimiza dikkat edelim
People
33
7) De (Dr)
08.01.2020 08:16:24
18 yaş altı hasta ve genel cerrahi , ne işin var Arkadaşım bu hastayla , senin işin değil 18 yaş altı hastaya bakmak , çocuk cerrahisi olan yere sevk , işte bu yüzden defansif tıp , minimal risk ...
People
34
8) uzman (Doktor)
07.01.2020 21:32:52
Ne kadar güzel ahkam kesiyorsunuz. Vallahi şaştım kaldım. Bu hasta yanlış sağlık politikaların kurbanıdır. Bir hekim olarak bunu göremiyormusunuz ? Acile bir günde 1000-2000 hasta geliyor, 1-2 doktor bakıyor bunlara. Bunların en az % 97 si acil değil ama acil hasta muamelesi görüyor, gördürülüyor. Acilde poliklinik yaptırılıyor. Bunu bilmeyen görmeyen sağlık yöneticisi var mı ? Yok. Ama buna rağmen bu böyle devam ediyor. Böyle olursa arada gerçekten acil olan vakalar atlanır. Bu vakada onlardan bir tanesi, yazık.
People
7
9) hassasiyet (hekim)
07.01.2020 10:41:56
ihmalden başka birşey değil, hekimlerin karın ağrısı olan hastaya psikolojik deme şansları yok etyolojiyi kesinlikle bulmaları gerekiyor, merakımdan dır batın bt yada usg planlanmış mı, yada h1 n1 gibi gribal bir vaka ards mi olmus bakılmışmı?
People
36
10) zeki can (cerrah pizzacı)
06.01.2020 13:41:24
kardeşim vaka belli ki akut batın....biraz araştırsana gözünü seveyim iğne yapıp göndermek ne demek bu unutulmamalıdır ki inatçı kusma ve inatçı ağrıların altında daima ciddi hastalık yatar etyoloji bulunana kadar araştırılmalı kusura bakmayın ama kendimize öz eleştiri yapalım
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)