Sağlık çalışanları için yeni karar! İş kıyafeti ile her yere giremeyecekler
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, 'Covid-19 Pandemisinde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi'nin ilgili maddesi gereği, sağlık çalışanlarını kamuya açık alanlarda iş kıyafetleri ile dolaşmamaları konusunda uyardı.
Sağlık çalışanları için yeni karar! İş kıyafeti ile her yere giremeyecekler
25 Ağustos 2020 14:17 - DHA

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, 'Covid-19 Pandemisinde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi'nin ilgili maddesi gereği, sağlık çalışanlarını kamuya açık alanlarda iş kıyafetleri ile dolaşmamaları konusunda uyardı.

Ankara'da bankada memur olan F.Ü., Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) dilekçe ile başvurarak, bazı sağlık çalışanlarının toplu taşıma araçlarına hastane kıyafetleriyle bindiğini ileri sürerek, rahatsızlığını dile getirdi. F.Ö., 14 Ağustos tarihli dilekçesinde, işe metro ile gidip geldiğini bu sırada doktor ya da hemşire kıyafetli sağlık çalışanlarını ördüğünü, özellikle pandemi döneminde bu durumdan rahatsız olduğunu belirterek "Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın hastanede çalışırken giymiş olduğu kıyafetleri dışarıda metro, otobüs, alışveriş ve bankalara giderken de giyindiklerini görüyorum. Covid ile savaşırken sağlık çalışanlarının üniformalarıyla hastane dışında dolaşması beni ve tahmin ediyorum ki birçok vatandaşı rahatsız etmektedir. Gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ediyorum" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINLARINA UYARI

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, F.Ü.'nün dilekçesi üzerine hastanelerdeki tüm sağlık çalışanlarına uyarı yazısı gönderdi. Sağlık Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Ramazan Kocaaslan'ın imzası bulunan uyarı yazısında, "F.Ü.'nün dilekçesinde ve müdürlüğümüze SABİM-CİMER üzerinden yapılan başvurularda sağlık çalışanlarının sağlık tesisleri dışında kamuya açık alanlarda forma ile dolaştıklarından bahis olunmaktadır. Bilimsel Danışma Kurulu'nun 24.07.2020 tarihli 'Covid-19 Pandemisinde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi'nin 'Genel Önlemler' başlığı altında 'Sağlık çalışanlarının iş kıyafetleri-üniformaları iş yerinde bırakılmalı ve günlük olarak değiştirilmelidir' maddesi yer almaktadır" denilerek, konuyla ilgili gerekli özenin gösterilmesi istendi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
32
1) Fatih (İzm. Dr.)
28.08.2020 11:12:38
Her sağlık çalışanına hastanede soyunma odası ve güvenli bir dolap imkanı verilse hiç bir sağlık çalışanı forması ile işe gidip gelmek zorunda kalmaz.
People
31
2) Kamil Ömür (Uz. Dr)
26.08.2020 15:22:28
Sevgili A. İ namı değer Erhan kardeşim ne oldu döner sermaye ödemeleri düştü galiba. Sen bile bu mesleğe lanet okumaya başladıysan hekimlerin durumu gerçekten kötü demek ki!!! Maaş artı sabit şu, ek ödeme bu, nöbet ve icap parası bu diyerek 20, 25.000 total gelir çıkarıyordun. O paranın maaş artı sabiti garanti gelirdi, döner sermaye olduğun hastaneye göre değişiyordu. Gün gelir düşebilirdi efendim senin branşından 2, 3 doktor daha hastanene tayin olabilirdi. İşte biz bu nedenle garanti gelirimizin artmasını istedik. Döner sermaye hikaye. Şöyle geri dönüp baktığımda ilk zamanlarda total gelir olarak çok işimize yarayan bu uygulama resmen başımıza bela oldu. 1.sınıf hakim kemiksiz 17.000, 30 yıllık uzman doktor maaş artı sabit 8200!!! Yazıklar olsun. 3 aylık kursla hakimliğin kralını yaparım.
People
98
3) DRKBB (UZMAN DOKTOR)
26.08.2020 13:29:06
O ZAMAN HASTANE BİZE TEK KULLANIMLIK FORMA VERSİN. HASTANEDE GİYDİĞİMİZ ENFEKTE OLAN FORMALARI EVDE ÇAMAŞIR MAKİNEMİZDE YIKAMAYALIM. BANKACI KİŞİYE GELİNCE ; KORONAVİRÜS SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN DEĞİL, ORTADA GEZEN ENFEKTE KİŞİLERDEN BULAŞIYOR. UMARIM KENDİNİ KORONAVİRÜSLÜ MÜŞTERİLERİNDEN KORUYABİLİRSİN.....
People
68
4) Suat Turgut (Doktor)
26.08.2020 12:33:03
Sağlık çalışanları da aile mensubu olup ev ahalisine hastalığı taşımamak için azami özeni göstermektedir bunun için hastanede giydiği kıyafetleri kesinlikle metroda giymezler üzerinde taşıdıkları formayı da mutlaka temiz olarak giyerler. Yani üzerindeki kıyafetler forma da olsa temizdir Üstelik hastalık da kıyafetle bulaşmaz hasta insanların hastalığını Bile Bile sorumsuzca sokakta metroda pazarda dolaştığı bir ortamda bu şikayeti ciddiye almak çok komik Şikayet eden değil de tek şikayete mal bulmuş mağribi gibi sarılan Sağlık Bakanlığı yetkilisinin bunu genelge haline getirmesi çok yazık
People
96
5) Cansu Karasoy (Hemsire)
25.08.2020 23:04:20
Sevgili banka memuru F Ü biz senin gibi yata yata para kazanamiyoruz senin görmeye aynı otobüse binmeye dahi korktuğun korona ile iç içe savaşıyoruz bizim de anne babamiz çocuklarımız var korumamız gereken ama gel hor gör ki siz gibi nankorlerle uğraşıyoruz o üniformaları kuurmda cikartip yeniden eve giderken giyiyoruz ki evdeki çoluğumuza çocuğumuza virüs gelmesin diye işiniz düşünce yaşasın sağlıkçı işiniz bitince ayy defolsun bunlar hakkım haram olsun siz gibilere
People
74
6) A (i)
25.08.2020 20:56:13
yazıklar olsun. Bu haberle bugün 21 yıllık mesleğimden soğudum ve nefret ettim. Haram olsun emeklerimiz. Hem kıyafetten korona bulasmiyor. Solunum yolu ile bulaşıyor. O zaman tüm sağlık çalışanlarını izole edip karantinaya alın. Yazıklar olsun. Bu meslegi seçtiğim güne lanet olsun
People
86
7) Nurcell Demirer (Doktor)
25.08.2020 20:45:56
Doğru bir karar

Demek ki ar tık hastanede bize forma verilecek, o enfekte formalarımızı evimizde, kendi çamaşır makinemizde yıkamayacağız!

Merak eden Sağlık Bakanlığına bitişik kocaman hastanede forma verilip verilmediğini araştırabilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)