Tabip Odası, HIV virüsü taşıyan kadının ameliyatı ile ilgili inceleme başlattı: Mesleki etik ihlali araştıracak
HIV virüsü taşıyan C.K. adlı kadının 2.5 yıl öncede aynı hastanede sezeryan ile doğum yaptığı ve hastane tarafından da bilinen bir vaka olduğu belirtildi
Tabip Odası, HIV virüsü taşıyan kadının ameliyatı ile ilgili inceleme başlattı: Mesleki etik ihlali araştıracak
01 Ocak 2018 - HABERTÜRK

Diyarbakır'daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatına girmek istemeyen görevli doktor ve asistanlar hakkında üniversite yönetiminin soruşturma başlatmasının ardından Diyarbakır Tabip Odası da inceleme başlattığını açıkladı. HIV virüsü taşıyan C.K. adlı kadının 2.5 yıl öncede aynı hastanede sezeryan ile doğum yaptığı ve hastane tarafından da bilinen bir vaka olduğu belirtildi.

TABİP ODASI İNCELEME BAŞLATTI

DHA'nın haberine göre; Güneydoğu'da adı açıklanmayan bir ilde yaşayan ve HIV virisünü şoför eşinden kaptığı belirtilen hamile 27 yaşındaki C.K.'nin geçen hafta Dicle Üniversitesi Kadın Doğum Kliniğinde yapılan ameliyat öncesi ve cerrahi müdahale ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili üniversite yönetiminin soruşturması sürürken, Diyarbakır Tabip Odası inceleme başlattı.

Tabip Odası'ndan yapılan açıklamada, Türkiye ve özellikle bölgede birçok nedenden kaynaklı sağlık sorunlarıyla ile karşı karşıya kalındığı belirtilerek, şöyle denildi: "Bu sağlık sorunlarının nedenlerine göre çözülmesi ve bir daha yaşanmaması hususunda Diyarbakır'daki diğer sağlık meslek örgütleri ile birlikte yıllardır mücadele vermekteyiz. En son 26 Aralık 2017 tarihinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran HIV + Gebe hastanın, hastaneye yatırılmasından operasyona alınmasına kadar yaşanan sorunları duyum aldığımız andan itibaren durumu takip etmekteyiz. Diyarbakır Tabip Odası yönetimi olarak mevcut olayla ilgili inceleme başlatmış durumdayız. İnceleme sonucunda sağlık hakkı ihlali, ayrımcılık veya mesleki etik ihlal tespit edildiği durumda ilgili kurullarımıza da soruşturulması için iletilecektir."

2,5 YIL ÖNCEDE AYNI HASTANEDE AMELİYAT EDİLMİŞ

HIV virisü taşıdığı gerekçesiyle bazı doktorlarında ameliyatına girmek istemediği, giren bir asistanın da eline kaza ile iğne batması nedeniyle tedavi altına alınan 27 yaşındaki C.K. adlı kadının 2,5 yıl öncede Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde sezeryan ile doğum yaptığı bu nedenle hastane tarafından bilinen bir vaka olduğu belirtildi. Ameliyat sırasında ameliyata giren asistanın kaza ile eline iğne batması ardından klinikteki diğer asistanların ise koruyucu ekipman olmaması ve sorunlar nedeniyle rapor alarak görevde gelmedikleri, hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerden sonra sorunların giderileceği sözü üzerine görevlerine başladıkları belirtildi.

3 AYRI İNCELEME VE SORUŞTURMADA KUSUR ORTAYA ÇIKARILACAK

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ve hastane yönetimi tutanaklar tutarak soruşturma başlatırken, Diyarbakır Tabip Odası da bugün itibariyle inceleme başlattığını duyurdu. Ameliyatı giren, girmek istemeyen doktor ve asistanlar konu ile ilgili konuşmak istemezken, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Tıp'ta uzmanlık kurulunun da soruşturma başlatabileceği belirtildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hasan (dr)
05.01.2018 11:14:36
BU kadının kaç çocuğu var, neden her yıl doğum yapıyor, bunların araştırılması gerekir. Asistanın eline iğne batıp virüse maruz kalması olayın vahim olduğunu gösteriyor. Demek ki ekipman uygun değil, Ameliyatı reddeden doktoru değil o kadını gebe bıraktıranları yargılamak gerekir. Maalesef şarkta nüfusumuz artsın diye bazı organizasyonlar her türlü propagandayı yapıyor veya yaptırıyor. Maalesef devlette önlem alamıyor. Adamın 10 çocuğu var, devlet baksın diyor. Devlete de bir katkısı yok. Sonumuz maalesef karanlık. Bizler vergi vererek devletimiz ayakta kalsın derken maalesef birileri ayağımızı kaydırıyor. Yasin Börü gibi milletini sevenleri katlettiren bu organizasyonlara artık dur demeli. Bu olay çok derinden incelenmeli. Hekimlerimizi de korumalıyız. Soruşturma açmak bile biz hekimler için zulümdür. Yeter artık.
People
115
2) mecburi (hekim)
03.01.2018 09:09:18
Tabip odası kadar taş düşsün başınıza. Ciddi bir olay tabiki soruşturma başlatacak. Soruşturma başlatmak hekimi suçlamak değildir.

Bizler meslektaşımıza ve mesleki örgütümüze sahip çıkmadığımız için bu gün bu durumdayız. Başka bir meslek grubunda yok bu meslektaşa ve mesleki örgüte düşmanlık aksine mesleki dayanışma var.Meslek örgütleri sendilakar(iktidar şakşakçısı sarı sendika değil) bizlerin koruyucusu savunucusudur.TTB yönetimini beğenmiyebilirsiniz eleştirebilirsiniz bu en doğal hak.Ama unutmayınki seçimle gelip seçimle giderler.Buyrun aday olun.Darbelerin ilk işi sendikaları meslek örgütlerini kapatmaktır.Arkadaş çıkmış TTB yi kapatın diyor.Pes doğrusu buna kendi bacağına sıkmak denir.

Tabip odasına atmak kolay. Hanginiz yıllardır verilen ama tutulmayan sözlerin takipçisi oldunuz hesap sordunuz. Hesap sormayı bırak çoğunluğunuz eski genel başkanları iktidar partisi milletvekili olan Memur-Sen-Sağlık-Sen üyesi. Hani her şeye en az %15-20 zam gelirken memura %4 zamma imza atan sendika.
People
126
3) Simurg (Dr)
02.01.2018 23:12:38
Sayın klavye kahramanı bazı meslektaşlarım,
Tabip odası soruşturma açmayacak ta berberler odası mı açacak.Bu olayı en tarafsız soruşturacak kurum tabip odasıdır.Ülkede sağlam duran kurumlardan birisidir.Çağdaş bir sivil toplum örgütü doğal olarak böyle davranır.Ama üye bile olmadan, konunun araştırılmasını bile reddeden kendini hala eski tip hekim sanan sorumsuz ve tabip odasına saldırmak dışında hiç bir muhalefet yapmayan bazı ''meslektaşlara'' şu soruyu soruyorum.
==HIV pozitiv hastanın operasyonu 5000 puan olsaydı operasyonu yapmamak için bu kadar direnç olur muydu?
People
8
4) SEMİH TAŞKEND (jinekolog)
02.01.2018 21:52:16
Üye olmayan bir doktor hakkında Tabib odası düşüncesini söyleyemez. Üyelerine baksın....
People
30
5) Helehele Varavara (Dr)
02.01.2018 13:54:13
Doktorlar doğru olanı yapmış.Adam gibi ekipman getirtin konuyu saptırnadan da doktor da ameliyata girsin. Doktor sizin eşeğiniz mi? Kızılay kanından hiv kaptığı için hayatı kayan, okula bile aljnmayan delikanlı çocuk ile yakınlarda yapılmış röportajı okuyun. Ahali yanyana sırada oturmasına izin vermedi evladının o çocukla. O insanlara bi yaptırımınız niye olmadı. 20 yıllık o zulmü nedem soruşturmadınız a devllet a TTB? Toplum iki değil çok yüzlü. Hadi ordan! Sen tabip odasısın,tabipleri koruman lazım. Cezalandırmayı, aşağılamayı zaten bol bol yapıyor herkes. Senin asıl görevin hekim hakkı. Kendine gel tabip odası, kendine gel TTB.
People
18
6) aydin sinal (hekim)
02.01.2018 11:51:37
kadin 2.5 sene önce sezeryanla dogum yapmis,simdide sezeryanla dogum yapti,hem anne,hemde baba HIV virus tasiyicisi cocuklarda HIV virus tasiyicisi olarak dünyaya geldi.biri bana anlatsin bu bebeklerin günahi ne?.tedbir? orta afrika ülkelerdede ayni.ne gibi kanuni tedbir alinabilirdi? biri bana aciklarsa memnun olurum.
People
66
7) Murat celikten (Uzman)
02.01.2018 11:03:31
Uzaktan ahkam kesmeyi bırak tabip odası.
Bu doktor batan iğneden HIV kapsa ve ölse muhtemelen 10 yıllık memuriyeti de olmadığı için geride kalanlarına maaş bile bağlanmayacak. Kaldı ki asistana rapor verilmiş. O asistan maaş+sabitle belki 6 ay belki 2 sene belki de hayatı boyunca evinde oturacak.
Sen bunları düzelt önce ey tabip odası!
Ben üye bile değilim tabip odasına ve beni meslekten atma uzaklaştırma hakkın var öyle mi?
Hazır OHAL varken tabip odalarından bu yetkilerin alınması gerek.
Özel muayenehane açarken tabip odası üyeliği gerekirmiş bu da saçma. Bana ne tabip odasından. Böyle tabip odası düşman başına.
Konuya siyasi bakmıyorum. Tabip odalarının işi tabip haklarını savunmaktır. İşiniz gücünüz siyaset. Tabibin altını oyuyorsun sonra gel üye ol diyorsun.
Yazıklat olsun böyle tabip odalarına
People
29
8) Osman D (Doktor)
02.01.2018 10:13:59
Soruşturmayı açan değerli arkadaşlara HIV'li hasta ile iki gün boyunca aynı masada yan yana yemek yemelerini teklif ediyorum. İnanın ona bile yanaşmayacaklardır. Tam bir iki yüzlülük hali. HIV'li hasta için gerçekçi ayağı yere basan bir yaklaşım proğramı oluşturulabilir. Kurulda, SGK yetkilisinin yanı sıra, birer adet intaniye, genel cerrahi ve anesteziyoloji uzmanı olmalıdır.
Bu işin öncelikle bir riski vardır. SGK tarafından bu tür hastalara yapılan SUT işlem ödemeleri en az beş katı olmalıdır. Bu artış, doğrudan personelin döner sermaye katkı payına yansıtılmalıdır. İkinci olarak da, intaniye uzmanı tarafından her işlem (ya da ameliyat) öncesinde personel eğitime alınmalı, yaklaşım ve alınacak önlemler anlatılmalıdır. Başhekimlik, bu önlemler sırasında gerekebilecek malzemeyi eksiksiz temin etmelidir. Ayrıca, eş zamanlı olarak hasta da tedaviye alınarak bulaş ihtimali en aza indirilmelidir.
Tüm bunlar bir proğram dahilinde yapılmalı, hasta ve personel rahatlatılmalıdır. Bunlar yapılmadan sadece personele sopa göstererek sorun çözülmez. Adam, hastayı reddedince ne yapacaksınız? Kafasına silah mı dayayacaksınız? Ya da maaştan kesme cezası mı vereceksiniz? İnanın bunların hiçbirisi işe yaramaz. İnsanlar, bu riski alacaklarına en ağır idari ve adli cezaya razı olurlar. Bu da böyle biline.
People
44
9) m. murat (dr)
02.01.2018 05:49:13
Koruyucu ekipman (sadece k. eldiven yetmez, k. gözlük te gerekli) bulundurmayan sorumsuz hastane yöneticiler soruşturulmayacak mı?
Doktorları topa tutmanın dayanılmaz cazibesi!..
Hipokrat yemini denince akan sular duruyor, bu yeminde hekimin kendi hayatını riske sokma pahasına hastaya müdahale zorunlululuğu mu var?
Hele de -HIV taşıyıcı biriyle bırakın tokalaşmayı, aynı odada dahi bulunmak istemeyen bir sürü insan sosyal medyada falan "doktorlar niye kaytardı, yeminine sadık olsun, olmasa çekip gitsin limon satsın, eşşek gibi müdahale etmek zorunda" diye saldıran bir toplum- için fedakarlık budalalığının lüzumu yok.
People
25
10) Mehmet Kaya (Doktor)
01.01.2018 22:10:13
Sağlık için 480 milyar lira harcansın sen bulaşıcı enfeksiyonlara karşı koruyucu ekipman bulama. Üzücü bir durum. Sen operasyona çık ama çelik yeleğin olmasın gibi bir durum. Sağlık çalışanlarının ne kadar özveriyle çalıştığının göze görünmüş hali.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori