Ankara Şehir Hastanesinde ihmal iddiasına yanıt: İcapçı uzman olmadığı için taburcu edildiği iddiası gerçek dışı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Ankara Şehir Hastanesinde ihmal nedeniyle bir hastanın hayatını kaybettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı
Ankara Şehir Hastanesinde ihmal iddiasına yanıt: İcapçı uzman olmadığı için taburcu edildiği iddiası gerçek dışı
16 Eylül 2019 15:48 - İHA

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, bir gazetede “Yokluk Hastaneleri” başlığıyla yer alan haberdeki iddialarla ilgili açıklama yaptı. Özel bir hastanede skolyoz ameliyatı olan hastanın 9 Ağustos'ta Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisine ateş ve yürüyememe şikâyetleri ile başvurduğu belirtilen açıklamada, “Hastanın teşhis için gerekli kan, idrar, MR, tomografi, ultrasonografi gibi tetkikleri ivedilikle yapılmıştır. Dahiliye, göğüs hastalıkları, beyin cerrahi ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından konsülte edilen hastanın sepsis ön tanısı ile yatışı yapılmıştır. Hastanede icapçı uzman olmadığı ve bu aşamada hastanın taburcu edilmeye çalışıldığı iddiası gerçek dışıdır. 13 gün antibiyoterapisi tedavisini serviste alan hasta, genel durumunun bozulması üzerine yoğun bakım ünitesine alınmıştır. Burada da gerekli tedavileri titizlikle yapılmış ancak hasta tedaviye cevap vermemiş, yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir” denildi.

Ankara Şehir Hastanesinde acil servisten başlayarak teşhis ve tedavinin gerektiği gibi yapıldığı vurgulanan açıklamada, tıbben yapılabilecek her türlü müdahalenin zamanında yerine getirildiği ve haberde iddia edildiği gibi herhangi bir ihmalin söz konusu olmadığı bildirildi. Ankara Şehir Hastanesinin tüm servislerindeki kırmızı müdahale arabalarında pulse oksimetre cihazının mevcut olduğu da kaydedilen açıklamada, “Ankara Şehir Hastanesi servislerinde kullanılan tansiyon aletleri elektrikli veya manuel manşonlu cihazlar olup, pil ile çalışan tansiyon cihazı bulunmamaktadır. Dolayısıyla haberde yer alan 'serviste pulse oksimetre cihazının bulunmadığı ve tansiyon cihazında pil olmadığı' iddiaları da gerçek dışıdır” ifadelerine yer verildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) adil olmak lazım (memur)
20.09.2019 12:18:01
hastanın ameliyat olduğu hastane gerekeni yapmış mı ameliyat sonu tetkikleri de yapılmış mı, hastasını iyileşmeden kontrol etmeden niçin taburcu etmiş.
hasta iyileşip taburcu olduysa yeniden hastalanmışsa operasyonu yapan hastaneye niçin gitmemiş.
gece gündüz uykusuz hastaları için çalışan hekimleri kolayca suçlamak adil mi.
People
5
2) Krizantem (Dr)
17.09.2019 16:16:00
Skolyozameliyatında önce preop değerlendirilmesi yapılmıştır. Ne sepsisiymiş bu? Skolyoz ameliyatı nasıl yapılır bilmem. Vida, protez vs kullanılır mı? Muhtemelen. Yav özel , eğer Koç ünv, Amerikan Hastanesi falan değilse özelde skolyoz ameliyatı olunur mu ?Bence olunmaz. Böyle büyük vaka, sepsise giriyor, gönderildiği yer Üniversite değil şehir hastanesi. Böyle bir ameliyat kapsamlı hastanede yapılır. Gerekirse göğüs cerrahı, damar cerrahı, plastik cerrah , beyin cerrahı, ortopedist vs nin skolyoz ameliyatında tecrübelisinin olduğu yerde yapılır. Ailenin yerinde olsam bunu dava ederim. Şehir hastanesindeki doktorları değil. O ameliyatın yapıldığı yer yoğun bakım olmayan, enfeksiyon uzmanı va olmayan bir yer olamaz niye sevkedilmiş? Protez vs varsa sepsis ondan kaynaklanır başka türlü sağlıklı bir hastada. Sağlık sistemi 17 yılda çökertilmiş, perişan edilmiştir.
People
0
3) Erkan (Uzm)
16.09.2019 18:52:11
Bu iddialarda bulunanlar hakkında bir işlem yapılacak mı yoksa çamur at izi kalsın mı
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer